SENDİKALARDAN İYİLEŞTİRME OLMAZSA ALANLAR ISINIR ÇAĞRISI

türk eğitim sen

Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen Trabzon Şube Başkanı Coşkun Dilber, yapılan zamlardan sonra memurların maaşlarına istenilen düzeyde zam yapılmazsa alanların ısınacağını açıkladı. 
Yeni yıla gözlerini ağır zamlarla açan sendikalılar karşılaşılan tablo karşısında haklarını arayacakları mesajını verdi. Dilber, “Yeni yıl zamları beklenenden yüksek yapıldı. Şimdi Memur ve emeklilerin beklentileri mutlaka karşılanmalıdır. Unutulmasın ki; Bu kesime gerekli iyileştirme yapılmazsa ekonominin çarkları dönmez. Çarklar dönmezse alanlar ısınır…” ifadelerini kullandı.

AVNİ AKER MİLLET BAHÇESİNİN SON HALİ TEPKİ ÇEKTİ 

trabzon büyükşehir belediyesi

Ortahisar Belediyesi CHP’li Meclis Üyesi Cüneyt Zorlu, Hüseyin Avni Aker Millet Bahçesinin son halini paylaştı. Yağmurlu havalarda bahçenin çamura bulandığını belirten Zorlu, drenajın yapılmadığını, toprağın zor kuruyacağını da işaret etti. Zorlu, “İşte Avni Aker stadının yerine yapılan millet parkının hali. Yağmurdan sonra hep bu şekilde. Burası kaç günde kurur? Yağmursuz yılda kaç günümüz var?. Drenaj yapılmamış yok, belli ki çim için kum ve torf toprağı da kullanılmamış. Öğünmesini biliyorsunuz ama yapmasını bilmiyorsunuz ne yazık ki.” şeklinde açıklamasında bulundu.

MİLLETVEKİLİ AYDIN’DAN REKOR PAYLAŞIMI

koray aydın

İYİ Parti Teşkilat Başkanı ve Ankara Milletvekili Koray Aydın sosyal medya hesabından 2018 ile 2021 yıları arasında partiye üye olanların sayısındaki artışı gösteren bir grafik paylaştı. Partiye üye olan kişi sayısındaki artışa dikkat çeken Aydın, “İYİ’ler yeni yıla rekorla girdi. Bu rakamlar tahmin değil; yüzde yüz gerçek! İYİ Parti’mizin 2018’de 109 bin, 2019’da 241 bin, 2020’de 327 bin olan üye sayısı; 2021 sonunda 511 bin 734’e erişti. Emeği geçenlere sonsuz teşekkürler. Milletimiz bize güveniyor. #MilletBiziÇağırıyor” paylaşımında bulundu.

ZAMLARLA BİRLİKTE YENİ YILIN İLK PROTESTOSU DA GELİYOR

türk eğitim sen trabzon

2022’nin ilk sabahına birçok kalemde geçerli olan yeni zamlarla uyandık. Bu zamlar herkesin kesesini öylesine etkiliyordu ki gün boyu gündemden düşmedi. Sosyal medyada tepki için çeşitli etiketlerle günlerdir on binlerce tweet atılırken, tepkiler sokağa da yansımaya başladı. Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) bugün Trabzon’da zamları protesto edecek. “Temel tüketim mallarına yapılan zamlar geri çekilsin” mesajı verilecek protesto da aynı zamanda TÜİK enflasyonuna göre değil gerçek enflasyon oranında zam istendiği vurgulanacak. Bugün Meydan Parkı Atatürk Anıtı’nda saat 17.30’da yapılacak programa geniş katılım olması bekleniyor. 

BAŞKAN KUVVETLİ’DEN ELEKTRİK ZAMMINA TEPKİ

elektrik kesintisi

İYİ Parti Trabzon İl Başkanı Azmi Kuvvetli, elektrik zammına yönelik paylaşımıyla dikkat çekti. Kendi evinde kullanılan elektrik üzerinden yapılan zammın fahişliğini eleştiren Başkan Kuvvetli, “Elektrik fiyatlarına yapılan zamlardan sonra 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren mesken aboneleri için aylık 150 kWhe kadar olan tüketim miktarları için nihai fiyat 1,37 TL/ kWh, aylık tüketimlerin 150 kWhın üstündeki kısmı için ise 2,06 TL/ kWh olarak uygulanacaktır. Bu neyi ifade ettiğini bir örnek üzerinden ifade edelim. Geçen ay (Aralık) benim evde topla m 314 kWh elektrik tüketildi. Gelen fatura bedeli: 287.5 TL'dir. Yeni zamlarla o ayni miktarda elektrik tüketmem halinde Ocak ayında ödeyeceğim fatura bedeli: (1,37*150)+(2,06*164)= 543.34 TL olacak. Artış oranı: % 89 oldu. Bu bir zam değil, millete zülümdür, çılgınlıklar! Derhal vazgeçilmelidir!” çağrısında bulundu.

ÇAYKUR’DA NELER OLUYOR?

çay işletmleri

ÇAYKUR Genel Müdürlüğünde çalışan işçiler “ÇAYKUR işçilerine çağrımızdır” başlığıyla bir bildiri yayınlayarak 9 Ocak 2022 tarihinde Rize Atatürk meydanında toplanarak sorunlarını yetkililere ileteceklerini bildirdi.  ÇAYKUR işçileri adına açıklama yapan İrfan Kısır, ÇAYKUR işçisinin sekiz yıllık kayıplarının karşılanması, kamudaki diğer kadrolu işçilerin aldığı ücreti alabilmek ve sorunlarını yetkililere iletmek için 9 Ocak günü ÇAYKUR işçileriyle dayanışma içerisinde olacaklarını açıkladı. Kısır, “Tüm mevsimlik ÇAYKUR işçilerinin kadroya geçmesi için, ÇAYKUR işçisinin sekiz yıllık kayıplarının karşılanması, kamudaki diğer kadrolu işçilerle ücretlerinin aynı seviyeye çıkarılması için, ikramiye ve benzeri ücretlerde vergi soygununa son verilmesi için, ÇAYKUR işçileri işsizlik fonundan yararlanması için, tüm işyerlerine sandık konarak işçilerin temsilcilerinin özgür iradeleriyle seçmesi için, Toplu İş Sözleşmesi taslakları için işyerlerinde işçiler tarafından hazırlanması için, gücümüzü birleştiriyoruz.” İfadeleri kullanıldı

BAKKALLAR ODASINDA HELAL HARAM TARTIŞMASIWhatsApp Image 2022-01-02 at 20.57.43

trabzon belediye

Bakkallar ve Sebzeciler Odasında 16 Ocak’ta yapılacak olan kongre öncesi yarış iyice kızıştı. Başkan adaylarından Ali Çolak, mevcut yönetime yönelik tepkilerini sürdürdü. Özellikle Bakkalım AŞ.’yi odanın yönetmediğini tam tersine Bakkalım AŞ.’nin odayı yönettiğini savunan Çolak iki konuda cevap verdi. Çolak’a seçim çalışması yapması içim üye listesini vermeyen oda yönetimi “Becerip yönetim listesini alamadın, bu bir acziyettir.” Suçlaması yapınca Çolak “Listeyi zorla alacak halim yoktu. Acziyet listeyi vermeyenlerindir. Benim bütün gücüm üyelerimizdir. İşte şimdi sizi onlara şikâyet ediyorum.” dedi. Yine oda yönetiminin “helal haram tartışmasına girmeyelim” yaklaşımına karşı Çolak sert cevap verdi. Başkan Adayı Ali Çolak, yaptığı açıklamada helal haram tartışmasına girmeyeceğini belirterek “Şirkette yapılan usulsüzlüklerle ilgili oda yönetimine verdiğim dilekçeye ret cevabı verdiler. Ben bunlarla o dönemde de mücadele ettim. Bakkalım AŞ.’nin araştırılmasını istedim. Buna da müsaade etmediler. Dün bunları yapmayanlar şimdi bugün kalkmış bana helal ve haramdan bahsediyorlar. 2020 tarihli dilekçemi ortaya çıkartsınlar.” dedi.