Türkiye, Uygur ve Ahıska Türklerine ev sahipliği yapıyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun talimatı üzerine Türkiye'nin büyük önem verdiği Uygur ve Ahıska Türklerinin yoğun olarak yaşadığı illerde de iş ve işlemleri oluşturulan ayrı çalışma grupları ve özel ofisler aracılığıyla yürütülüyor.

İçişleri Bakanlığı verilerine göre, “yasal kalış hakkı” kapsamında Türkiye'de 26 bin 681 Ahıska ve 19 bin 328 Uygur Türkü yaşıyor. Ahıskalardan 18 bin 611, Uygur Türkünden ise 17 bin 997 kişide “süresiz kalış hakkı” tanıyan uzun dönem ikamet izni bulunuyor. Ayrıca Ahıska ve Uygur Türklerine ikamet izni harç bedelinden muaf tutan Turkuaz renkli ikamet izni kartı da veriliyor.

SON 19 YILDA TÜRK VATANDAŞLIĞINA GEÇENLERİN SAYISINDA ARTIŞ VAR

İstatistiklere göre; 2002 öncesi 4 bin 840 Ahıska Türkü ve 325 Uygur Türkü vatandaş olurken, 2002 sonrası 95 bin 845 Ahıska Türkü ve 5 bin 836 Uygur Türkü istisnai vatandaşlık kapsamında Türk vatandaşı oldu.

Göç İdaresi Başkanlığı bünyesinde kurulan Türk ve Akraba Toplulukları Dairesi Başkanlığı Türkiye'de bulunan Ahıska ve Uygur Türklerine yönelik çalışmalar yapılıyor. Ortak tarih, kültür ve soy bağının bulunduğu Ahıska ve Uygur Türklerine “kendilerini evlerinde hissettirecek” kamu hizmeti anlayışıyla yaklaşılıyor. Ayrıca yasal statüsüne ilişkin iş ve işlemler “Türk Soylular Özel Ofisi” tarafından gerçekleştiriliyor. Türkiye'de bulunan Uygur ve Ahıska Türkleri tarafından kurulan çok sayıda sivil toplum kuruluşu da bulunuyor. Bu kuruluşlar da kanunlar kapsamında çalışmalarını sürdürüyor.

  

MİLLETVEKİLİ AYVAZOĞLU’NDAN FETTAHOĞLU’NA ZİYARET

AK Parti Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu, Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevine atanan Burak Fettahoğlu'nu ziyaret etti. Ziyarette kentin eğitim alanındaki başarısının artırılması noktasında istişareler gerçekleştirildi. Yapılan görüşmenin ardından açıklama yapan Milletvekili Ayvazoğlu, “Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevine atanan Burak Fettahoğlu'na hayırlı olsun ziyaretinde bulunduk. Şehrimizin eğitim alanında yakaladığı ivmeyi, yapacağımız çalışmalar ve vizyoner bir bakış açısı ile yeniden şekillendireceğine inandığım İl Milli Eğitim Müdürümüze çalışmalarında kolaylıklar ve başarılar diliyorum.” ifadelerini kullandı.

AK PARTİ ORTAHİSAR ÇALIŞMALARINA HIZ VERDİ

AK Parti Ortahisar İlçe Başkanı Selahaddin Çebi’nin yönetimi sokak sokak, çarşı pazar seferberlik ilan etti. Teşkilat çalışmalarına hız vererek basılmadık yer bırakmayacakları ifade edildi. Broşür dağıtılarak çalışma başlatan Çebi, “Ortahisar ilçemizde cumartesi pazar binlerce vatandaşımız ile buluştuk hasbihal eyledik. Adeta seferberlik edası ile sahada ayak basmadık yer bırakmayan tüm teşkilat mensubu arkadaşlarımı Kadın Kollarımızı Gençlik Kollarımızı yürekten kutluyorum. Ayağınıza emeğinize yüreğinize sağlık. Üretim, istihdam, yatırım, büyüme.. Mahalle mahalle, sokak sokak, ev ev geziyoruz.. Aşkınan koşan yorulmaz.." açıklamasında bulundu. Dağıtılan el broşürlerinde ise sosyal destek ve bursların artarak devam ettiği anlatılıyor.

 

ŞEHİT PÖH TAMER AKTAŞ’IN ADINI TAŞIYACAK KÜTÜPHANEYE DESTEK İSTENDİ

Şehit PÖH Tamer Aktaş’ın adına kurulacak kütüphaneye kitap desteği bekleniyor. Trabzon Akçaabat’ta Şehit PÖH Tamer Aktaş adına kütüphane kurulacak. Kütüphanenin Trabzon Akçaabat Yıldızlı Toki ilk ve ortaokulunda kütüphane açılacağı duyuruldu. 05.04.2016 yılında Diyarbakır’ın bağlar ilçesinde teröristlerce düzenlenen bombalı saldırı sonucu şehit olan Şehit PÖH Tamer Aktaş’ın adı verilecek olan kütüphane için kitap kampanyası başlatıldı. Kütüphane için ilkokul ve ortaokul düzeyinde kitap desteği istendi. Kitap toplama adresinin Yıldızlı Toki İlkokulu ve Ortaokulu olduğu belirtildi.

VALİ, TÜRKİYE HARP MALÜLÜ GAZİLER ŞEHİT DUL VE YETİMLERİ DERNEĞİNE ARAÇ TESLİM ETTİ

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Türkiye Harp Malülü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği'ne İçişleri Bakanlığının himayesinde sağlanan aracın anahtarını teslim etti. Vali Ustaoğlu, geçtiğimiz günlerde dünya ve olimpiyat şampiyonu Busenaz Sürmeneli’ye Trabzon halkı adına araç takdim ettikten sonra dün dernek başkanının riyasetinde derneğe araç hediye etti.

Yapılan açıklamada “Valimiz İsmail Ustaoğlu, Türkiye Harp Malülü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği'nin projesi kapsamında İçişleri Bakanlığımızın destek ve himayeleriyle alınan aracı Valiliğimiz önünde düzenlenen törenle Derneğin Trabzon Şube Başkanı Ahmet Tezcan ve yöneticilerine teslim etti.” ifadeleri yer aldı.

AYDER DOLUP TAŞARKEN UZUNGÖL NEDEN SİNEK AVLIYOR?

Gazetemizde yer alan “Ayder tam kapasite Uzungöl ise kapalı” haberi üzerine çeşitli tartışmalar sürüyor. Uzungöl’deki otellerin tatil dışında doluluk oranı kapasitesinin çok altında kalması üzerine dernek başkanları durumun Uzungöl’ün halen çözüme kavuşmamış imar planından kaynaklandığını söylerken vatandaşlar ise var olan imkanların yeterli kullanılmadığını, hizmet noktasında belli sıkıntıların olduğunu belirterek Ayder ile Uzungöl’ü karşılaştırdı.

Barış Öztürk adlı vatandaş, serzenişlerini şu şekilde dile getirdi: “Uzungöl’ün doluluk oranının düşük olması imar veya kış turizmi ile alakalı bir durum değildir. Ayder’de de herhangi bir kış turizmi kayak teleferik yok ama gelen misafirleri memnun etmek için ellerinden geldiğince mevcut olanaklarla eğlenceli organizasyonlar yapmaktadır. Bir Uzungöllü olarak üzülerek söylüyorum biz daha kış turizminin arttırılmasını istemiyoruz. 2 haftadır Uzungöl’de bungalov ev bulamıyoruz. Kimi aradıysam ‘bungalovlar kapalı oda verelim’, başka birini aradım ‘En az 2 gün rezervasyon yaptırmanız gerekiyor’ dedi. Karadeniz bölgesinde hele de pandemi dolayısıyla bungalovlara talep her geçen gün artmaktadır. Buna rağmen bungalovlar kapalı. Yılbaşında niye 2 güne zorluyorsunuz. Kimse kusura bakmasın. İlk başta kendimizi bir düzeltelim. Bu anlattığım yakın zamanda yaşadığım bir örnek daha niceleri var. Ayder kış boyu 2 kişilik kuzineli küçük bungalovu gecelik 1000 liradan veriyor ve nerdeyse kışın yer bulamıyoruz. Ama Uzungöl’de gecelik 200 liraya müşteri bulamıyoruz. Kim ne derse desin Uzungöl Trabzon’un bir numarası yazın Arap turizmi olduğu gibi kışın istesek yerli turisti rahatlıkla çekebiliriz. Ama bunun için ilk başta istemek gerek hizmet gerek, kendimizi sorgulamamız gerek.”

KTÜ TIP FAKÜLTESİ MEZUNLARINA AYRICALIK

Türk yükseköğretim tarihinde ilk kez Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi Kurulu tarafından 39 Türk üniversitesindeki 129 lisans programının yeterlilikleri, Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi (TYÇ) veri tabanına yerleştirildi. Böylelikle 129 lisans programı, diplomalarında Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi (TYÇ) ve Avrupa Yeterlilikler Çerçevesi (AYÇ) logolarının yer alması hakkını kazandı. Bu programlardan mezun olan öğrencilerin "yurtdışında diplomaları daha hızlı tanınacak, istihdam edilme imkânı artacak, yatay ve dikey öğrenci hareketliliğinde" kolaylık sağlanacak. KTÜ’nün de Tıp Fakültesi bu çerçevede Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi (TYÇ) ve Avrupa Yeterlilikler Çerçevesi (AYÇ) Logosu kullanmaya hak kazanan diploma programları arasında yer aldı.