ZORLUOĞLU’NUN İŞE ALDIĞI BİR KİŞİ TAYYİP BEY İÇİN NE YAZMIŞ?

ZORLUOĞLU’NUN İŞE ALDIĞI BİR KİŞİ TAYYİP BEY İÇİN NE YAZMIŞ

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, şirketlerine adam alırken acaba nasıl davranıyor? Mesela Trabzon’un ilçelerini dikkate alıyor mu? Mutlaka eşit bir statü uygulamayabilir ama yine de adalet arıyor mu? Bize göre kesinlikle hayır!.. Yine bize göre bir ilçeden alınanlar 17 ilçeye bedel olabilir. Aslında şeffaf olduğunu iddia eden Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu açıklasa da gerçeği öğrensek.

Bize ulaşan iddiaya göre Büyükşehir Belediyesi şirketlerden birine bir işçi almış. Hiçbir araştırma yapmadan alınan bu işçinin sosyal medyasında “Bir köpeğim olsa adını Tayyip koyardım” ifadesi varmış. İşçi işe alındıktan sonra kıyamet kopmuş. İşten çıkarılması için Başkan’a bir hayli baskı olmuş. Bunun doğru olup olmadığını merak ediyoruz. 1-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için sosyal medyasında “Bir köpeğim olsa adını Tayyip koyardım” ifadesi kullanan bir kişi işe alındı mı? 2-Aynı işçi çalışıyor mu yoksa işten çıkarıldı mı? 3-Büyükşehir Belediyesi, işe işçi alırken hangi esasları kriter olarak benimser? Ne tür elemanlar tercih eder? Liyakat olmadığını zaten biliyoruz da diğer tercihlerini merak ediyoruz.

BAKKALLAR ODASININ SEÇİMİ DEMOKRATİK SAYILIR MI?

bakkalar odasının seçimi demokratik sayılır mı

Trabzon’daki STK’lar başta TESOB Başkanı olmak üzere aldıkları odalara öylesine çörekleniyorlar ki onları oralardan kaldırmak pek mümkün olmuyor. Daha garip olanı ise oda başkanları o mesleği icra etmiyor ama buna rağmen odadan da gitmiyor. Bazıları ise oda başkanı olmakla yetinmiyor yan kuruluşların rantı için uğraş veriyor. Bunlardan biri de Trabzon Bakkallar Odası. Trabzon Bakkallar Odası Başkanlığına aday olan odanın eski yöneticilerinden Ali Çolak, yaşananlara isyan ediyor. 8-10 kişilik bir ekibin ve daha çok Bakkalım AŞ.’deki rant için odayı bırakmadıklarını söylüyor. Bununla ilgili ciddi iddialar var. Ancak bugün biz bu odaların demokrasi adına da hiçbir anlam ifade etmediklerini söylemek istiyoruz. Şunu söyleyebilirsiniz: “Bu oda yönetimleri iş başına seçimle gelmiyor mu?” Cevap hepimizin bildiği şey. Seçimle geliyorlar ama adil bir seçim gerçekleştirmiyorlar. Ellerindeki üye listesini rakiplerine vermiyorlar. Bir oda düşünün kendisine rakip çıkmasın ve kimseye ulaşamasın diye üye listesini vermiyor. Bu seçimin demokratik olduğunu düşünebilir misiniz ya da böyle bir yönetime saygı gösterebilir misiniz?

ÇEBİ, İKTİDARLIK DÖNEMLERİNDE YAPILAN PROJE VE DESTEKLERLE ÖVÜNDÜ

ÇEBİ, İKTİDARLIK DÖNEMLERİNDE YAPILAN PROJE VE DESTEKLERLE

AK Parti Ortahisar İlçe Başkanı Selahaddin Çebi, iktidarda bulundukları dönemde yapılanlarla övündü. Son yıllarda döviz kurundaki hareketlilik üzerine vatandaşın alım gücü düşerken eleştiriler de yükselmişti. Çebi, “Yaparsa AK Parti yapar” diyerek “Asgari ücrete yüzde 50’nin üzerinde artış yaşandı; 4 bin 253 TURKOVAC aşımızın seri üretimine başlandı. Korumalı TL vadeli mevduatı ile Türk Lirası güçleniyor. Bireysel emeklilikte devlet katkısı oranını yüzde 30’a çıkarılıyor. 220 milyar doları aşan rekor ihracatımızla önümüzdeki yıl cari fazla vermeyi hedefliyoruz. 850 bin esnafımızın kazançlarını gelir vergisinden istisna tutuyoruz. 2002’de 1,6 milyar TL olan sosyal yardım ödemelerini 2022’de 104,2 milyar TL’ye çıkardık. Lisans öğrencilerine 850 TL, yüksek lisans öğrencilerine 1700 TL, doktora öğrencilerine 2250 TL burs.. Tarımsal destek tutarını 13 kat artırarak 26 milyar TL’ye yükselttik. Yaparsa AK Parti yapar… Teşkilat çalışmamızda AK Dava gönüllüleriyle bir aradayız. Durmak yok, yola devam.” diye belirtti.

TRABZONSPOR’A DİL UZATAN AHMET NUR ÇEBİ’NİN TRABZON’DAKİ BORDO-MAVİ KULÜBESİNİN RESMİDİR

BEŞİKTAŞ BAŞKANI ÇEBİ’DEN SKANDAL TRABZONSPOR SÖZLERİ VE TEPKİLER

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, 2020 Yılı Olağan İdari ve Mali Genel Kurul Toplantısı'nda yaptığı açıklamalarda sosyal medyada Türkiye gündemine oturdu. Başkan Ahmet Nur Çebi’nin kullandığı "Hakemlerle ilgili Beşiktaşlının canı yanıyor. Gidiyorsunuz Galatasaraylı ağlamaya başlıyor, ben onun yanında susmaya başlıyorum. Trabzonsporlu da dün başladı ağlamaya çok ilginç. Beyler bir şey daha söyleyeyim. Ben Trabzon doğumluyum. Memleketimi çok da seviyorum. Ama Beşiktaş’ı çok seviyorum. Lütfen karıştırmayın." ifadeleri Trabzonluların tepkisini çekti.  Yüzlerce sosyal medya kullanıcısı Çebi’ye tepki gösterdi. İşte o tepkilerin bazıları: “Ey Ahmet Nur Çebi! Trabzonspor ağlamaz. Sezon başından beri göründüğü gibi rakiplerini ağlatır. Ayrıca Trabzonlu olduğunu her defasında belirtme kendini rezil etme! Senin gibi Trabzonlu olmaz olsun!”, “Senin gibi Trabzonlu olmaz olsun, Gümüşhaneliler senden daha Trabzonsporlu.”, “Ahmet Nur Çebi sen asla bir Trabzonlu değilsin. Sen sadece parayı seversin takımın kötü gidiyor diye kendini kurtarmak için şehrini satıyorsun. Unutma Trabzon bunu unutmaz gün gelir batarsın sonra bir Trabzonlu kurtarır seni. Bu arada Trabzon'da senden nefret ediyor.”, “Ahmet Nur Çebi, hem 8jk'nin başkanlığını yapıyor hem de Trabzonlu olmanın Türk toplumunda kazandırdığı itibarı kaybetmemek için ‘Trabzonluyum’ diyor. Yemezler Nurcuğum...”, “Senin gibi Trabzonlu olmaz olsun”, “Beşiktaş’ı Trabzon’dan çok seviyorsan sen Trabzonlu falan değilsin.”, “Trabzonspor'a kapıcı seçilemeyecek adamı Beşiktaş'a başkan yapmışlar. Seba'nın koltuğuna yakışmıyorsun. Sergen'e dua et, çoktan kovulmuştun Ahmet Nur Çebi. Trabzonlu doğmak kader, Trabzonsporlu olmak şereftir...”, “Trabzonlu olan değil Trabzonsporlu olandır bizim hemşehrimiz. Bize öyle Trabzonlu lazım değil.”

Öte yandan Trabzonspor’a dil uzatan Ahmet Nur Çebi’nin Sürmene’de 60 dönümlük tersane alanına bedava nasıl çöktüğünü ve Trabzon’u kandırmak için göstermelik bir depo yapıp, depoyu nasıl Bordo-Maviye boyattığını da kaybetmiş olalım. Deponun önüne göstermelik Bordo-Mavi bayrak bile asan Ahmet Nur Çebi’nin bu alanda verdiği taahhütlerin hiçbirini gerçekleştirmediği biliniyor. Buna rağmen kimse Çebi’nin elinden Trabzon’un malı olan araziyi kimse alamıyor.

BİZİM MAHALLENİN DÜŞTÜĞÜ ACINASI DURUM

Bizim mahallenin düştüğü acınası durum 2

Trabzon Büyükşehir Belediyesine ait Sayıştay Raporu, şehirde hem gazetemizin hem de bazı siyasetçilerin tepkisini çekmişti. Sayıştay raporuna tepki gösteren isimlerden biri de Gelecek Partisi Trabzon İl Başkanı Hasan Kamil Velioğlu olmuştu. Sayıştay raporunun kamuoyunda tartışılması bazı kesimleri bir hayli rahatsız etmiş olacak ki “Sayıştay, Büyükşehiri takdir etti” başlıklı bir köşe yazısı kaleme alındı. Köşe yazısı içeriğiyle Sayıştay raporu  birbirinden o kadar kopuktu ki adeta alay konusu oldu. Gelecek Partisi İl Başkanı Hasan Kamil Velioğlu köşe yazısını sosyal medya hesabından paylaşarak, “Trabzon Büyükşehir Belediyesinde Kamu İhale kanununun 21/B maddesi (pazarlık yoluyla ihaleler) kanuna aykırı şekilde uygulanarak kamu kaynaklarının birilerine aktarıldığını detaylarıyla açıklamıştım. 

Bizim mahallenin düştüğü acınası durum

Bu basın açıklamamdan tam 3 gün sonra muhtemelen yine bedeli kamu kaynaklarından ödenmek suretiyle bu köşe yazısı yazdırılmış.   Sayın Belediye Başkanı, kendinizi bu sözlerle aklamaya çalışacağınıza, çıkın 21/B maddesine göre yaptığınız ihaleleri neden açık ihale ile yapmadığınızı anlatın. Eğer kanunsuz iş ve işlemler yapıldıysa, kamu zarara uğratıldıysa da gereğini yapın ve Cumhurbaşkanından affınızı isteyiniz.” açıklamasında bulundu. Velioğlu’nun ilgili köşe yazısını paylaşması ile birlikte Bağımsız Meclis Üyesi Davut Çakıroğlu, “Zihni beyde orada mıydı?” yorumunda bulundu. Başkan Velioğlu ise, “Zihni bey Trabzon Kent Spor Aş üzerinden verilen tanıtım işleri için ödenen paraların nereye gittiğini açıklamış oldu bu yazısıyla.” karşılığını verdi. Bir başka sosyal medya kullanıcısı ise, “Sayıştayın takdiri takdire şayan olmuş. TÜİK kadar inandırıcı.” yorumuyla köşe yazısını tiye aldı. Birilerine şirin gözükme çabası ile kaleme alınan yazılar, basına ciddi anlamda kan kaybettiriyor.