TRABZON’DA ULAŞIMA ZAM... İŞTE YENİ FİYATLAR

Trabzon’da ulaşıma zam yapıldı. Şoförler Odası’nın teklifi üzerine bugün toplantı yapan UKOME dolmuş ve otobüslerin fiyat tarifesini güncelledi. Buna göre Ortahisar’da 3 TL olan dolmuş ücretleri 4 TL, öğrenci 2,75 TL’den 3 TL, otobüsler ise tam 1,70 TL iken 2,50 TL olarak belirlendi. İlçe otobüs ve dolmuşlarında da değişikliğe gidildi.

İşte Trabzon’da yeni ücret tarifeleri:

Akçaabat–Trabzon: Sivil 4.5 TL / Öğrenci 3.5 TL, Araklı–Trabzon: Sivil  11 TL / Öğrenci 8 TL, Arsin–Trabzon: Sivil  7.5 TL / Öğrenci 6.5 TL, Beşikdüzü-Trabzon: Sivil  12 TL / Öğrenci 10 TL, Çarşıbaşı–Trabzon: Sivil 11 TL / Öğrenci 7.5 TL, Çaykara–Trabzon: Sivil 24 TL / Öğrenci 19 TL, Düzköy–Trabzon: Sivil 13 TL / Öğrenci 9 TL, Köprübaşı–Sürmene: Sivil 7.5 TL / Öğrenci – TL, Maçka–Trabzon: Sivil  8.5 TL / Öğrenci 6.75 TL, Of–Trabzon: Sivil 19 TL / Öğrenci 16 TL, Sürmene–Trabzon: Sivil  12 TL / Öğrenci 8 TL, Şalpazarı–Trabzon: Sivil 15  TL / Öğrenci 11.5 TL, Tonya–Trabzon: Sivil 19  TL / Öğrenci 15.5 TL, Yomra-Trabzon: Sivil 5 TL / Öğrenci 4.5 TL, Vakfıkebir-Trabzon: Sivil 12 TL / Öğrenci 10 TL…

Yeni otobüs ücret tarifesi ise şu şekilde oluştu; Ortahisar: Tam 2.50 TL-İndirimli 2 TL- Öğrenci 1.50 TL, Akçaabat: Tam 3.50 TL- İndirimli 3 TL-Öğrenci  2.50 TL, Mersin: Tam 4 TL-İndirimli 3.50 TL-Öğrenci 3 TL, Çarşıbaşı: Tam 6 TL - İndirimli 5 TL-Öğrenci  4 TL, Vakfıkebir: Tam 8.50 TL - İndirimli 6 TL - Öğrenci 5 TL, Beşikdüzü: Tam 9.50 TL- İndirimli 7 TL- Öğrenci 6 TL, Tonya: Tam 12.50  TL- İndirimli 9 TL - Öğrenci 7 TL, Şalpazarı: Tam 12.50  TL  - İndirimli 9 TL - Öğrenci 7 TL / Eski: Tam 9,60 TL - İndirimli 6  TL, Yomra: Tam 3.50  TL- İndirimli 3 TL- Öğrenci 2.50 TL, Arsin: Tam 4 TL - İndirimli 3.50 TL- Öğrenci 3 TL, Araklı: Tam 6.50 TL- İndirimli 5 TL- Öğrenci 4 TL, Sürmene: Tam 7.25  TL- İndirimli 6 TL- Öğrenci 4.50 TL, Of: Tam  10,50 TL- İndirimli 7 TL-Öğrenci 5.50  TL, Cumapazarı: Tam 12,50  TL- İndirimli 9 TL- Öğrenci 7 TL, Çaykara: Tam  13 TL- İndirimli 10 TL- Öğrenci 7 TL, Karaçam: Tam20 TL- İndirimli 13 TL - Öğrenci  11 TL, Esiroğlu: Tam 3.5  TL- İndirimli 3  TL- Öğrenci 2.5 TL, Alsancak: Tam 4  TL - İndirimli 3.5 TL - Öğrenci 3 TL, Maçka: Tam 6  TL- İndirimli 3.50 TL- Öğrenci 3 TL, Düzköy : Tam 6  TL - İndirimli 5 TL- Öğrenci 4 TL…

TRABZON  BÜYÜKŞEHİR MALİ İŞLERDE FATURA SIZDIRANLARI ARIYOR

Trabzon Büyükşehir Belediyesi belediyeden dışarı haber çıkmaması için büyük gayret sarf ediyor. Hatta Büyükşehirdeki yapılanmayı dışarı haber çıkmamasına göre oluşturduğunu söyleyebiliriz. Biz buna güvenlik belediyesi diyoruz. Yani her şeyini gizliği korumak adına planlayan bir yönetim.

Büyükşehir Belediyesinin doğrudan temin yönetimi ile yaptığı hemen her alımda bire üç, bire beş paralar verdiği ve verilen paraların normal değerin çok üzerinde olduğu biliniyor. Bununla ilgili faturalar yayınlanınca da Büyükşehir çileden çıkıyor. İşte şimdi elimizde bir fatura daha var. Büyükşehir Belediyesinin havaalanının hemen üzerinde yaptırdığı alt geçidin süsleme işine harcadığı para tam 330 bin lira.

Büyükşehir hep böyle alım yapıyor

Trabzon Büyükşehir Belediyesinin doğrudan alımları sadece yukarıda örnek gibi değil. Daha önce de bununla ilgili üç fatura daha yayınlamıştık. Biri miktarı belirtilmeyen ve sadece bir adet gösterilen 470 bin liralık broşür parası. Bu nasıl bir broşürdü ki hazırlanıp basımına 470 bin lira ödendi. Bir değeri bir kitabın sadece basımına ödenen 140 bin lira. Büyükşehirin bu kitabı yaptığı tarihlerde kitabı 400 sayfa bile saysak ve birinci kalite kağıt kullansan 25 bin lirayı geçmez. Üçüncüsü ise Büyükşehirin meşhur (!) T Dergisi’nin yalnız basım işi için harcanan 81 bin 420 TL. Yine bildiğimiz gibi aynı derginin hazırlanmasına da 45 bin TL ödeniyor. Böylece bir dergiye 125 TL gibi bir para veriliyor.

Büyükşehir faturaları sızdıranların peşine düştü

Trabzon Büyükşehir Belediyesinin bire üç, bire beş yüksek rakamlı faturalarını haber yapıp yayınlayınca Büyükşehir Belediyesi yönetimi mali işler bölümünde ava çıkmış. Faturaları kim sızdırdı onu arıyor. Bize ulaşan bilgilere göre yeni operasyon yapılacakmış. Yani tamda güvenlik belediyeciliğinin gereği yerine getirilecek. Garip olan ne biliyor musunuz? Başkan Murat Zorluoğlu’nun her konuştuğunda şeffaf belediyeciliği ağzından düşürmemesi.

AKÇAABAT’A YENİ SPOR KOMPLEKSİ İÇİN PROTOKOL İMZALANDI

Trabzon’un Akçaabat ilçesi yeni bir spor kompleksine kavuşacak. Akçaabat ilçesine bağlı Söğütlü Mahallesi’nde yapılacak olan kapalı spor salonu, 16 derslikli lise ve 144 öğrenci kapasiteli yurt binasından oluşan Akçaabat Spor Lisesi Komplesi için yapım protokolü imzalandı. Hayırsever iş adamı İbrahim Erdemoğlu tarafından yapılacak olan spor kompleksi için protokol imza törenine, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Burak Fettahoğlu, Akçaabat Kaymakamı Ramazan Kurtyemez ve Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim katıldı. Akçaabat Spor Lisesi Komplesi Söğütlü Atletizm Stadyumu’nun deniz tarafında inşa edilecek.

AKÇAABAT ŞOFÖRLERDE İKİNCİ ADAY

Akçaabat Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası’nın 9 Ocak 2022 tarihinde gerçekleştireceği genel kurul toplantısında başkanlık için adaylığını açıklayan MKM Tur Sahibi Köksal Üçüncüoğlu, mevcut yönetimin işbaşında olduğu dönemde gözle görülür bir icraatı olmadığından görev talip olduğunu söyledi.

Mevcut Başkan Ali Şentürk’ün bir önceki seçimde yeniden aday olmayacağını söylemesine rağmen tekrar aday olmasını manidar bulduğunu belirten Üçüncüoğlu, taksi ve minibüs duraklarının perişan halde olduğunu, kamyon ve kamyonetçi esnafının kendi haline terkedildiğini belirterek, “Göreve seçilmemiz halinde esnaf arkadaşlarımızla birebir ilgilenecek ve sorunlarını çözeceğiz.” dedi.

UKOME TOPLANTISINDAN SÜRPRİZ KARARLAR

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) Toplantısından sürpriz bir şekilde e-scooter uygulaması çıktı. 170 adet E-Scooter, Ganita ile Akyazı Stadı arasında, Üniversite, Kalkınma ve Konaklar mahallelerinde bulundurulması kararı alındı. Toplantıda ağır tonajlı araçlar için de karar çıktı. Ağır tonajlı araçların saat 17.00-18.00 saatleri arası, Trabzonspor’un maç saatlerinde ve trafiği olumsuz şekilde etkileyecek kazalarda şehir merkezine girişleri yasaklanacak. Bahse konu araçlar belirtilen durumlarda diğer ilçelerdeki bekletme ve park etme yerlerinde bekletilecekler.