MİLLETVEKİLİ CORA, KORONA VİRÜSE YAKALANDI

AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, Korona virüse yakalandı. Evinde karantina süreci başlayan Cora’nın sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi. AK Parti Ortahisar ilçe başkanı Selahaddin Çebi, “Korona virüse yakalanan değerli milletvekilimiz Sn. Salih Cora Bey’e geçmiş olsun dileklerimi iletiyor. Rabbim’den şifalar diliyorum. Vekilimiz evde dinlenmekte, en kısa sürede yeniden aramıza katılarak yoğun programlara kaldığımız yerden aynı tempo ile devam ediyor olacağız inşallah.” ifadelerini kullandı. Birçok siyasetçi ve STK temsilci de Milletvekili Cora için geçmiş olsun mesajı paylaştı. Trabzon için yoğun bir çalışma programıyla hareket eden Cora’ya bizler de geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, en kısa sürede sağlığına kavuşmasını temenni ediyoruz.

KTÜ, REKTÖRÜ ÇUVALCI, ONLİNE  EĞİTİME GEÇİŞ İÇİN NE DEDİ?

Türkiye’de covid-19 vaka sayılarının yükselişe geçmesi üzerine bazı üniversiteler bahar yarıyılının tamamının uzaktan eğitim sitemiyle online olarak devam edeceğini açıkladı. KTÜ’de okuyan pek çok öğrenci bahar yarıyılında üniversite yönetiminin nasıl bir yol izleyeceğini merak ederken KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı sosyal medya hesabından öğrencilere seslendi.

Prof. Dr. Çuvalcı, üniversitenin güz döneminde olduğu gibi bahar döneminde de aynı şekilde eğitime devam edeceğini belirten açıklamasında, “Sevgili Gençler, web sitemizden ve rektörlük tarafından size iletilenler dışında hiç bir mesaja itibar etmeyiniz. Dersler aynen devam ediyor, sınavlar yüz yüze olacak, bahar yarıyılı da güz yarıyılı gibi planlandı. Başarı dileklerimle” ifadelerine yer verdi.

BAŞKAN HACISALİHOĞLU, EMEKLİ  MAAŞ ZAMLARINA ELEŞTİRİLERDE BULUNDU

En düşük emekli maaşı 1.500 TL' den 2.500 TL' ye çıkarıldı, CHP Trabzon İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu'ndan iktidara yönelik sert eleştiriler geldi. Yapılan zam hakkında değerlendirmelerde bulunan Hacısalihoğlu, “Şimdi bazı kesim emekli maaşının bu kadar artmasına seviniyor. Fakat her zaman söylüyoruz, sevinecek bir şey yok. Ne kadar maaşa zam gelirse o kadar vergi geliyor, o kadar market fiyatlarına zam geliyor, o kadar benzine, otoyola, faturalara zam geliyor. O emekliye verilen maaş 2022'nin ortasındayken bile yetmeyecek. Enflasyonu, döviz kurlarını, hayat pahalılığını unutmayalım.” dedi. CHP'nin meclise sunduğu emekli maaşı teklifini AK Parti’nin reddettiğine vurgu yapan Hacısalihoğlu, “Biz ne zaman teklif versek zaten AKP ışık hızıyla reddediyor. Biz en düşük emekli maaşı asgari ücretle eşit olsun dedik ve 4 bin 253 TL gibi bir rakam söyledik. Tabi reddettiler ve halka reva gördükleri rakamı açıkladılar. Bu parayla hiçbir emekli şu şartlarda geçinemez. Bunu ilerleyen günlerde göreceğiz. Takdir yine halkımızın. Ben biliyorum ki halk gereğini şimdi değil sandık günü yapacak.” şeklinde konuştu.

BAŞKAN VELİOĞLU, HEM İKTİDARI  HEM MUHALEFETİ ELEŞTİRDİ

Gelecek Partisi Trabzon İl Başkanı Hasan Kâmil Velioğlu, Trabzon siyasetinin kısır bir didişme içine girdiğini ve bunun şehre zarar verdiğini ileri sürdü. Vatandaşın gündemi ile siyasetin gündeminin farklılaştığını dile getiren Başkan Velioğlu, “Yeni yıla girişimizle birlikte zam yağmuruna maruz kaldığımız şu günlerde, Trabzon siyasetinin kısır bir didişme içerisine girmesi şehrimiz ve milletimiz adına üzüntü vericidir. Milletimizin kişisel ve sunni gündemlerle meşgul edilmesini asla doğru bulmuyoruz.  Vatandaşımız elektrik faturasına gelen %127 zam sonrası faturasını nasıl ödeyeceğini dert ediyor.  Doğalgaz ve kömür zamları nedeniyle kara kışı nasıl geçireceğini kara kara düşünüyor. Gıda fiyatlarında ki artış nedeniyle tenceresini nasıl kaynatacağını, evladının karnını nasıl doyuracağını, ihtiyaçlarını nasıl karşılayacağını dert ediyor.  Esnaf ticaretine nasıl devam edeceğini, emekli maaşıyla nasıl geçinebileceğini düşünüyor.  Vatandaş, hükümetin beceriksizlikleri ve hırsızlığı yüzünden açken ve geleceğinden umudunu kaybetmişken, siyasetçilerin birbirlerine söylediği hakaretleri dinlemeyi hiç istemiyor. Ne iktidar vekillerinin muhalefete hakaret etmesini, ne de muhalefetin onlara hakaret etmesini istiyor.  İktidar partisi il başkanı zamlar üzerinden 2 gün geçmesine rağmen bunlarla ilgili tek kelime etmezken, böylesi boş ve manasız bir konuyu gündemi değiştirmek için kullanmasını da siyasi acizlik olarak görüyoruz.  Siyasetteki mesaisini toplumu gerçeklerden uzaklaştırmak ve gündem değiştirmek için harcayanlara milletimizin ilk seçimde gereken cevabı vereceğine inanıyoruz. Gelecek Partisi olarak herkesi milletin sıkıntılarına çözüm aramaya davet ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

BAŞKAN AYDIN’IN BABA ACISI

Köprübaşı Belediye Başkanı Ali Aydın’ın babası Hüseyin Aydın, yaklaşık 1 aydır tedavi gördüğü Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kaşüstü Hastanesi'nde dün sabah saatlerinde hayatını kaybetti. Gündoğan Mahallesi’nde yaşayan Hüseyin Aydın’ın cenazesi bugün Köprübaşı Merkez Camii’nde öğle namazından sonra kılınacak cenaze namazının ardından aile kabristanlığında toprağa verilecek. Yaşadığı büyük acının ardından Başkan Aydın, “Babam Musa'nın Hüseyin bu dünyadaki ömrünü tamamlayarak ebedi aleme göç etti. Cenazesi öğlen namazına müteakkip Köprübaşı Merkez Camiinde kılınarak aile kabristanlığına defnedilecektir. Allah babama ve tüm ölülerimize rahmet eylesin. Mekanın cennet olsun babam. Biz kendisinden evlât olarak razıyız. Allah da razı olur inşallah. Cenazemiz için Trabzon Büyükşehir Belediyesi otobüsü 05.01.2022 saat 11.00'de Meydandaki Eski evlendirme salonu yanındaki belediye otobüs durağından Köprübaşı'na hareket edecektir.” açıklamasında bulundu.

ORTAHİSAR BELEDİYESİ ZABITALARIN  FAZLA MESAİLERİNE ZAM YAPTI

Ortahisar Belediye Meclisi Ocak ayı oturumlarının ikinci gününde gündem dışı olarak gündeme getirilen zabıta personelinin fazla çalışma ücreti görüşüldü. Yapılan çalışma sonrasında 594 TL olarak ödenen fazla çalışma ücretlerinin 667 TL olarak güncellenmesi oylandı. Yapılan oylama sonucunda zabıta fazla çalışma ücretleri 667 TL olarak güncellendi. Ortahisar Belediye Meclisi kararı oy birliğiyle onayladı.

TÜGVA ETKİNLİKLERİ HIZLA DEVAM EDİYOR

Türkiye Gençlik Vakfı Trabzon Temsilciliği tarafından yapılan duyuruda hanımlara yönelik kurs verilecek. Dekoratif süs eşya yapımı atölyesinde, makrome, tığ ve şiş örücülüğü, ipek kozası, sepet örücülüğü, keçe sanatı bölümler olacak.25 Ocak 2022’den itibaren her salı ve çarşamba saat 09: 00-14: 00 arası kursu usta öğretici Şükran Çelik’in vereceği bilgisi kaydedildi. Kursa kayıtlar TÜGVA Trabzon İl Temsilciliği binasında gerçekleştirilebilir ayrıca 0533 015 8461 numaradan kurs hakkında bilgi alınılabileceği eklendi. Kurs ücretsiz kontenjanı 15 kişi ile sınırlı olup kursun sonunda derse düzenli katılan kursiyerlere ücretsiz Trabzon Ortahisar Halk Eğitim Merkezi ve ASO onaylı sertifika verileceği bildirildi.

AKÇAABAT BELEDİYESİ ÇALIŞMALARA  HIZLA DEVAM EDİYOR

Doğalgaz çalışmaları sonrası bozulan yollarımızda tamirat çalışmaları hızla devam ediyor. İlçede yapılan doğalgaz çalışmaları sonrası bozulan kaldırım taşları yeni hallerini onarımlar sayesinde alıyor. Alınan bilgilere göre, İlçede yapılan doğalgaz sonrası yapılan çalışmaların yerleri, Dürbinar Mahallesin’ de Aşiyan Sokak Parke yapım çalışması, Yaylacık Mahallesi Narin Sokak tretuvar çalışması, Yaylacık Mahallesi Armutçuoğlu Sokak asfalt yama çalışması, Yaylacık Mah. Hayat Sokak asfalt yama çalışması, Bozdoğan Mahallesi Kalaycıoğlu küme evleri Mevkii taş duvar çalışması, Derecik Mahallesi Çevreli Mevki kanava temizlik çalışması, Adacık Mahallesi Selimiye Caddesi heyelan temizlik çalışması yapıldığı kaydedildi.