MÜDÜR AYDOĞAN’DAN VATANDAŞIN BEKLENTİSİ

Trabzon Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan, göreve geldiği ilk günden beri sahaya önem verdi. Sahada vatandaşları abarth egzoz ile rahatsız edenlere, araçlarını modifiye yaptıranlara hiç acımadı. Şehrin huzur ve güvenliğini sağlayan Müdüre vatandaşlar da dua ediyor. Özel bir firmada şoför olarak çalışan Ergin Büyükkara adlı vatandaş, Müdür Aydoğan’ın yaptığı uygulamalarla nasıl fark yarattığını anlattı. Önceki Müdür Metin Alper’i sevdiklerini, şehirle bütünleştiğini belirten vatandaş ancak gece mesaisinde bazı bölgelerde tedirginlik yaşadıklarını ifade etti. Havalimanı personellerini evlerine taşıdığını söyleyen vatandaş özellikle hafta sonları alkollü sürücülerle karşılaştıklarını ve trafikte zor durumda kaldıklarını anlattı. Aydoğan’dan sonra kendilerini daha da güvende hissettiklerini kaydederek Aydoğan’a teşekkür edildi.

MECLİS ÜYESİ ERKULOĞLU NEDEN DERT YANDI?

Ortahisar Belediye Meclisinin İYİ Parti Grubu Başkanvekili Berrin Erkuloğlu, engellilerin sürekli aynı sorunlarla karşı karşıya bırakılmasına tepki gösterdi. Hatalı imalatlara dikkat çeken Erkuloğlu, “Ortahisar Belediyesi Engelsiz İletişim Merkezi hayırlı olsun. Bu konudaki hassasiyetinizi çok değerli bulduğumu belirtmek isterim. Engelliğin bir hastalık değil bir insanlık durumu olduğu bilinciyle hep hak temelli ilerlemeli ve bunu bir demokrasi ve insan hakları sorunu görmeliyiz. Engelli vatandaşlarımızın erişilebilirliği noktasında hala eksiklerimizin olması, niyetin iyi ancak uygulamadaki aksaklıkların çözümü noktasında yetersiz olduğunu birçok vatandaşımız gibi düşünmekteyim. 1 Eylül 2020’de yine bu sıradan dile getirdiğim birkaç yanlış, eksik ve hatalı imalatların iyileştirilmediğini görüyoruz. Yine ne acısı da yeni yapılanlarında bir çoğunda aynı sorunlar eğim, terazi konum karşıtsızlık gibi önemli hatalar var. Hala bir engelli vatandaş 21.yüzyılda evine ulaşmakta kendince palyatif çözümler buluyorsa bir yerlerde büyük çapta sorun var demektir ama hukuki ama yerel ama genel her ne ise çözülemeyecek bir sorun olarak karşımızda öylece duruyor olmasının nedenlerini araştırıp işin ehli insanlarla denetim mekanizmalarını işleterek çözebileceğimize inanıyorum. Bizler her birimiz yarının engelli adayıyız riskli grup diye tanımladığım kadın, çocuk ve engelliler düşünülerek yapılanların aslında toplum için yapıldığını unutmamalıyız.” ifadelerini kullandı.

DENETİM KOMİSYONU’NA ÜYE SEÇİMİ YAPILDI

Ortahisar Belediye Meclisi toplantısında gündem maddesi olarak Denetim Komisyonu’na üye seçimiyle ilgili madde görüşüldü. Başkan Genç, Denetim Komisyonu’nun demokratik yapıda olması için muhalefet partilerinin de üyesi olması gerektiğini ifade ederek, bundan dolayı komisyonun 5 üyeden oluşması gerektiğini dile getirdi. Yapılan teklif gereği Denetim Komisyonu’nun 5 üyeden oluşmasıyla ilgili madde oybirliğiyle kabul edildi. Üye seçimiyle ilgili madde de yürürlükteki mevzuat gereği yapılan gizli oylamayla gerçekleştirildi. Mevcut Denetim Komisyonu üyeleri; Tahsin Bayrak, Hasan Yılmaz, Hayati Yavuz, Oktay Söğüt ve Ümit Akbaytürk tekrar denetim komisyonu üyesi olarak seçildi.  Meclis oturumunda, 2022 yılı meclis tatil ayının belirlenmesiyle ilgili gündem maddesi görüşüldü ve ağustos ayı oybirliğiyle meclis tatil ayı olarak belirlendi. Oturumda meclis üyelerine Trabzonspor kaşkolü hediye edildi. 

Başkan Çebi’den Kuvvetli’ye Ayvazoğlu tepkisi 

İYİ Parti Trabzon İl Başkanı Azmi Kuvvetli’ye bir tepki de AK Parti Ortahisar İlçe Başkanı Selahaddin Çebi’den geldi.

Kuvvetli’nin, Ayvazoğlu’na “Trabzon’un ilçelerine gidip İYİ Parti hakkında iftiralarda bulunuyorsunuz. Bu yaptığınız siyasi ahlaka uygun bir hareket değil” söylemlerine eleştirilerde bulunan Çebi,  “İYİ Parti İl Başkanı Azmi Kuvvetli’nin Milletvekilimiz Sayın Bahar Ayvazoğlu ile ilgili açıklamaları esefle kınıyorum.  Siyasi partilerin milletvekili, il başkanı farklı görüşlerini yorumları seçmenleri ile paylaşabilir. Milletvekilimiz Sayın Bahar Ayvazoğlu Trabzon halkının oyları ile seçilmiş TBMM de Trabzon’u Milletimizi en iyi şekilde temsil etmektedir. Fikirlerine düşüncelerini katılmayabilirsin bu doğal hakkınız. Aksini bunun doğru olmadığı, doğruluğunu da ortaya koyarak ifade etme bulunduğunuz konumun gereğidir. Asla tehdit vari konuşma ve nezaketten uzak sözlerle bir milletvekilini, bir insanı eleştirme hakkına sahip değilsiniz. Bu doğrultuda bir bayana karşı kullanılmayacak o seviyesiz üslubu kınıyorum ve sizleri özür dilemeye davet ediyorum.” ifadelerinde bulundu.

TRABZON ÜLKÜ OCAKLARI İL BAŞKANLIĞI EREN BÜLBÜL'ÜN KABRİNİ ZİYARET ETTİ

Ülkü Ocakları Trabzon İl Başkanı Ertuğrul Bayrak yaklaşık 250 kişilik Teşkilat Mensubu ile birlikte doğum gününde Eren Bülbül'ün kabrini ziyaret edip, Yasin-i Şerif okuyarak dualarda bulundu.

Eren Bülbül'ün annesi Ayşe Bülbül'ün elini öperek kendisi ile uzun müddet sohbet eden Ülkü Ocakları Trabzon İl Başkanı Ertuğrul Bayrak " Hain bir terör saldırısı sonucunda şehit olan koca yürekli kardeşimiz Eren Bülbül ve Astsubay Kıdemli Başçavuş Ferhat Gedik Komutamızı rahmetle anıyoruz. Bugün Eren Bülbül'ün doğum gününde kabri başındayız. Eren kardeşimizin yerini asla dolduramasakta hepimiz Ayşe annemizin evlatlarıyız." dedi.

Ziyarette bulunan Ülkü Ocakları mensupları mezara çiçek bırakarak, Türk Bayrağı açtılar.

ÖMER SEYFETTİN’İN ‘PİÇ’ BAŞLIKLI HİKAYESİ BU GÜNLERDE SOSYAL MEDYADA VE HERKESİN DİLİNDE 

Ömer Seyfettin'in kitabında yer alan ‘Piç’ başlıklı kısa hikayesi bu günlerde gündemde. Hikayeye bu gün bizde yer veriyoruz.  Ömer “Seyfettin, asker bir yazardır.

İstiklal Savaşı'nda birçok cephede savaşmıştır…

Filistin Cephesinde olan bir hatırasında bakın neler söylüyor…

"Alman'ların yenilmesiyle savaş bitmiş, mütareke imzalanmıştı. 

Filistin'den çekiliyorduk.

Birkaç arkadaş subayla, karşı tarafın da subaylarıyla, çekilme işlerini görüşmek için gittik.

Karşı tarafta, Fransız üniformalı biri sık sık bana bakıyor, gözünü benden ayırmıyordu.

Ben buna bir anlam veremiyordum.

Fransız subay yerinden kalkıp bana doğru geldi ve;

'Nasılsın Ömer Seyfettin?' Dedi.

'Beni nerden tanıyorsun? Ben bir yüzbaşıyım. Öyle tanınacak kadar üst düzey bir kumandan değilim.' Dedim.

'Ömer, biz seninle İstanbul'da Askeri Lise'de beraber okuduk, ben falancayım deyince, hayretler içerisinde baktım, hatırladım…

Hep dini eleştiren, Osmanlı'yı kötüleyen, vatan, bayrak sevgisi olmayan bir öğrenci idi ama, yine de Fransız subay olması normal değildi…

‘Peki nasıl böyle oldun?' 

Dedim. 

'Ne zaman bir savaş olsa, Türkler galip gelse içimde üzüntü oluyordu…

Tükler kaybetse, zarar görse içimde bir sevinç oluyordu…

Çoğu zaman kendimi ayıplıyor, neden böyleyim? diyordum…

Bir gün anneme ısrarla sebebini sordum.

'Dayanamayacağım, anlatacağım.' dedi.

'İstanbul Hastanesinde Fransız bir doktor vardı. Hastaneye gidip gelirken birlikte oldum ve sen o Fransız doktorun oğlusun. 

Babanın bundan haberi olmadı, şimdi de sen öğrendin.' dedi…

Zaten babam zannettiğim adam çoktan ölmüştü. 

O hastaneye gittim, şu tarihte burada çalışmış, şimdi Fransa'ya dönmüş olan, şu isimde doktorun adresi var mı? Dedim, adresi verdiler, Fransa'ya gittim, babamı buldum, olanları, annemin sözlerini anlattım…

'Anneni gerçekten sevmiştim.' Dedi ve beni kabul edip nüfusuna yazdırdı, Fransız okullarında eğitimimi tamamladım ve gördüğün gibi bir Fransız subayı olarak karşındayım.' dedi.

Şimdi…

Ben, Türk milletini, bayrağını, vatanını, eleştirilenleri gördükçe, acaba onlar da,

"Piç" mi? diyorum..”

Ömer Seyfettin

azmi kuvvet’li ile bahar hanıma yönelik tartışmalı söylemini konuştuk 

İYİ Parti İl Başkanı Azmi Kuvvetli, dili keskin bir siyasetçidir. Ancak insan hakkı ve insan hukuku konusunda oldukça dikkatli bir anlayışa sahip olduğunu düşünüyoruz. Kuvvetli, özelikle Meral Hanım ve Koray Aydın’ı savunma konularında ciddi refleks gösterir. Son zamanlarda AK Parti Milletvekili Bahar Ayvazoğlu ile ilgili söylemi eleştirilerin odağına oturdu. Kuvvetli söyleminde Ayvazoğlu’nun tavassutla milletvekili olduğunu iddia etti. Bu söylem AK Parti’de derin rahatsızlık yarattı. Halen tepkiler devam ediyor. Dün akşam Kuvvetli’yi arayarak kendisiyle bu konuyu konuştuk. Azmi Bey asla kötü niyetli olmadığını, bu ifadeyi de edep ve hayaya dil uzatmak bağlamında kullanmadığını söyledi. Ayvazoğlu’nun özel hayatına, edep ve hayasına dil uzatmak gibi gayri ahlaki bir anlayışta olmayacağını kaydeden Kuvvetli, “Benim kastettiğim gündemde milletvekilliliği adaylığı yokken birlerinin desteğiyle ve birden bire listeye girmesine yöneliktir. Ben yine de siyasi ve güçlü bir destekle miletvekili olduğunu düşünüyorum. Bu da benim fikrim. Yoksa bunun dışında bir kadın milletvekilini rencide edici bir üslup içinde olamam. Hele hele benim genel başkanım bir kadın olarak bu tür dilden muzdarip iken” ifadelerine yer verdi.

Demek ki Trabzon yerel siyasetinde niyetler ne kadar iyi olursa olsun siyaset diline biraz dikkat etmek gerekiyor.