61 Medya Trabzon Haber Merkezi olarak gelişen en son olayları ve durumları farklı açılardan ele alıp masaya yatırıyoruz.

BOZTEPE TRAFİĞİNE ÇÖZÜM ÖNERİSİ

BOZTEPE TRAFİĞİNE ÇÖZÜM ÖNERİSİ-1

TİSAD Başkanı Murat Çavga, Boztepe’de yaz mevsiminde meydana gelen trafiğe çözüm önerisi sundu. Buna göre Haziran-Ağustos ayları arasında Osmanlı Camii ve Ahi Evren Dede Camii arasında kalan yolun Meydan-Çukurçayır istikametinde tek yön olması önerisi getirdi.

Çavga, “Çukurçayır’daki nüfusla doğru orantılı olarak Boztepe’nin trafiği çileye dönüşmektedir. Özellik yaz aylarındaki turist yoğunluğu  trafiği daha da yoğun hale getirmektedir. Boztepe şehrimizin en önemli destinasyonlarından bir tanesidir. Boztepe günümüzde Coşkun Eruz hocamızın söylemi ile Trabzon’un en güzel doğal seyir terası, kenti ve Karadeniz’i en güzel  izleme yeridir.

Boztepe; Çukurçayır yerleşik nüfusunun da kullandığı yol güzergâhında olmasından dolayı yaz aylarında trafik akışını olumsuz etkilemektedir. Yaz aylarındaki bu olumsuzluğu azaltmak için acilen bir aksiyon almamız gerekmektedir. Halkın beklentisi Kanuni Bulvarı’nın açılması ve  bağlantı yolları ile gidecekleri yere daha kolay ulaşması yönünde. Tur otobüsleri, münferit gelen misafirlerin araçları ve Çukurçayır’a gitmek için yolu kullanan mahalle sakinlerinin araçları özellikle akşam saatlerinde trafiğin kilitlenmesine sebep olmaktadır.

Sarp Sınır Kapısı'ndan gelen görüntüler gündeme oturdu! Sarp Sınır Kapısı'ndan gelen görüntüler gündeme oturdu!

Haziran-Ağustos ayları arasında Osmanlı Camii ve Ahi Evren Dede Camii arasında kalan yolun Meydan-Çukurçayır istikametinde tek yön olması trafik sorunumuzu minimize edeceği kanısındayım.

Bu konu ile ilgili yetkililerin sezon yoğunlaşmadan bir girişim yapmaları hem turizmcileri hem de Çukurçayır halkını mutlu edecektir. Bu sadece bir öneri. Konunun ehli kişiler tarafından çalışılarak daha etkili çözümlere kavuşturulması tabi ki sevindirici olur.” ifadelerine yer verdi.

ARAKLI SAHİLİNDE VATANDAŞLARA HİZMET VERECEK OLAN PLAJ HAZIRLANIYOR

İlçenin Konakönü mahallesinde liman mevkiinde bulunan alana inşa edilmekte olan aile plajı için çalışmalara başlandı. Plajda şezlong alanları, soyunma kabinleri, wc, duş alma alanları ve mini büfe çalışmaları yapılıyor. Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Araklı Belediye Başkanı Recep Çebi, Araklı’da böyle bir alana ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Vatandaşların talebi karşısında çalışmalara başladıklarını vurgulayan Çebi, “Araklı halkının taleplerini yerine getirmeye her zaman özel önem veriyoruz. İki ya da üç hafta içinde plajımız hizmete girmiş olacaktır.” dedi.

USTAÖMEROĞLU’NUN MARAŞ CADDESİ İLE İLGİLİ NASIL BİR ENDİŞESİ VAR?

Trabzon Mimarlar Odası Eski Başkanı Gürol Ustaömemroğlu, başlangıcında kendisinden de fikir alınan Kahramanmaraş Caddesi düzenlemesinde bazı hususlarda endişelerinin olduğunu söyledi. Cadde üzerindeki ağaçların köklerinin yeterince beslenemeyeceği ile ilgili endişeleri olduğunu kaydeden Ustaömeroğlu, “Kahramanmaraş Caddesi Projesi'nin tanıtımı Mimarlar Odası Başkanı olduğum dönemde Mimarlar Odasında yapılmıştı. Bazı küçük sorularımız dışında projeyi beğenmiştik. Birkaç detayda belirsizlik olduğu için bunların üzerinde çok duramamış ileride tekrar görüş alışverişinde bulunuruz demiştik. Proje şu anda malumunuz uygulanmaktadır. Mimarlar odasındaki görevim bitmiş olsa da yapılan uygulamayı zaman zaman yerinde incelemekteyim.  Bir konu dikkatimi çekmektedir. Bilmediğim bir husus varsa gereksiz konuşmak da istemem doğrusunu isterseniz. Şöyle ki; Caddede dikilen ağaçların köklerinin yeteri kadar beslenmesi hususunda bazı endişelerim var. Mesela alan itibari ile toprak su ilişkisini çok sağlayamayacak gibi bir soru işareti oluştu bende. Çözüm olarak toprak alanının daha geniş olması dışında çevresi Poroz Betonu olabilir miydi diye bir fikir aklıma geldi. Poroz Betonunun dayanıklılığı dışında geçirim özelliğinin de oluşu bu fikrime dayanak oldu. Ama bir taraftan da bu konunun üzerinde mutlaka düşünüldüğünü tahmin ediyorum. Benim meramım pişmiş aşa su katmak değil, sadece projeyi zamanında beğenmiş ama detaylarına çok vakıf olamamış bir vatandaş hassasiyetidir. Emeği geçenlere tekrar teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.