61 Medya Trabzon Haber Merkezi olarak gelişen en son olayları ve durumları farklı açılardan ele alıp masaya yatırıyoruz.

ORC ARAŞTIRMA 15 GÜN ÖNCE TRABZON VE RİZE’DE SİYASİ NABIZ TUTTU 

FbU0Zz1XgAI0iVG

Türkiye'de, 2023 Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerine yaklaşırken araştırma şirketlerinden ORC son olarak Trabzon ve Rize’de yaptığı anket sonuçlarını açıkladı. ORC Araştırma 18-21 Ağustos 2022 tarihleri arasında yaptığı 'Siyasi Eğilimler Araştırması' anketine Trabzon’dan 1580, Rize’den 1045 kişi katıldı. İŞTE ANKET SONUÇLARI “Bu pazar genel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna Trabzon’un verdiği cevap şu şekilde:

AK Parti % 40,4

CHP % 22,7

İYİ Parti %19,5

MHP %6,4

BTP %2,0

Saadet %1,7

Deva %1,5

Gelecek %1,3

HDP % 0,7

Diğer %1,3

Rize’den çıkan anket sonuçları ise;

AK Parti % 46,8

CHP % 25,2

İYİ Parti %14,2

MHP %6,1

Saadet %1,8

Deva %1,3

Diğer %4,6

Trabzon, 2018 yılı genel seçim sonuçları şu şekildeydi: AK Parti yüzde 56.0, CHP yüzde 15.1, İyi Parti yüzde 11.2, HDP yüzde 1.4, MHP yüzde 13.5.. Rize seçim sonuçları ise şu şekildeydi: AK Parti yüzde 64.8, CHP 13.0, İYİ Parti 6.0, MHP 12,4..

Trabzon'daki tarihi kale davasında sonuç belli oldu Trabzon'daki tarihi kale davasında sonuç belli oldu

Trabzon’da sıcak hava DEĞİL  YÜKSEK NEM ORANI BUNALTTI

Sıcak hava

Küresel iklim değişikliğiyle birlikte Trabzon son yılların en sıcak ve nemli zamanlarından birini yaşıyor. Gün içinde şehirdeki hareketlilik ciddi oranda azalmış durumda. İşi olmayan vatandaşlar sokağa çıkmak için akşam saatlerini bekliyor. Bazı vatandaşların elektronik cihazları sıcaktan dolayı çalışmazken, bazılarının da ayakkabı tabanlarının eriyip ayrıldığı gözlendi. Klimalı mekanların tıka basa olduğu şehirde, sıcak havanın birkaç gün daha devam etmesi bekleniyor.

TTSO’NUN İLAN ETTİĞİ Fiyatlar KORKUTTU RESTORANLAR BOŞ KALABİLİR

fiyatlar böyle giderse

TTSO yapmış olduğu toplantıdan sonra kendine bağlı olan restoranlarda fiyat artışı için onay vermişti. Bu artıştan sonra vatandaşlardan tepkiler gelmeye başladı. Özellik pişmiş köftenin kilosunun 330 lira olmasından dolayı birçok vatandaş artık dışarıda yemek yemeyeceklerini belirtti. Bunun bir tercih olmadığı dile getirirken fiyatlardan dolayı isteseler bile gidemeyeceklerini ifade ettiler. Bu konuda bir indirim olmasını isteklerini söyleyen vatandaşlar böyle devam ederse restoranların da boş kalacağını söylediler. 

DOLMUŞLARDAKİ KÖTÜ hizmet  VATANDAŞI otobüslere yöneltti

Kötü hizmet

Trabzon’da son günlerde havaların sıcak gitmesi birçok sektörü etkiledi. Ancak bu sektörlerden bir tanesi kendini isteyerek sıcak havalara kurban etti. Kalitesiz hizmet ve klima yerine kapıları açmayı tercih eden dolmuşlar yolcularını kayıp etmeye başladı. Vatandaşlar fiyatların zaten yüksek olduğunu dile getirirken, bir de hizmet konusunda sıkıntı yaşadıklarını ifade ettiler. Bunun akabinde ise artık dolmuş yerine otobüs kullanmayı tercih ettiklerini belirttiler. Vatandaşlara göre otobüsler daha serin ve konforlu oluyor. Bazı dolmuşlarında ayakta yolcu aldığını söyleyen vatandaşlar dolmuşların otobüslerden farklı kalmadı dedi. Ayrıca otobüsün daha ucuz ve konforlu olduğunu söylediler. HHH Yomra daha sosyal bir ilçe oldu Yomra Belediyesi vatandaştan övgü almaya devam ediyor. Özellikle Mustafa Bıyık yönetimi ile birlikte ilçede sosyal etkinliklerin arttığını belirttiler. Yomra’nın 3 yıl öncesine göre daha aktif ve turizme yönelik bir ilçe haline geldiğini ifade eden vatandaşlar, başkanın bu tutumundan çok memnun olduklarını söylediler. İlçede yapılan kültür merkezini ve sahil düzenlemesi çok beğendiklerini ve ilçenin zamanla çok daha sosyal bir yer olacağını düşündüklerini dile getirdiler. Vatandaşlar böyle düşünürken, belediye başkanı Mustafa Bıyık da 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla Yomra sahilinde bir etkinlik gerçekleştireceklerini duyurdu ve tüm vatandaşları davet etti. Etkinlikte eğlencenin yanında dilek balonu uçurulacağını da söyledi.

YALIKÖY SAKİNLERİ PLAJI DÖKÜLEN ÇÖPLERDEN ÖTÜRÜ RAHATSIZ 

VAKFIKEBİR YALIKÖY PLAJI ÇÖP YUVASINA DÖNDÜ!

Vakfıkebir Yalıköy mahalle sakinleri;” Mahallemizin plajı çöp yuvasına döndü.” diyerek isyan ettiler. Vakfıkebir Yalıköy Mahalle sakinleri; “Plajımız her geçen gün pislik saçıyor. Vakfıkebir Belediyesinden hiç bir temizlik çalışması burada yapılmıyor. Burası Vakfıkebir ilçemizin üvey evladı mı?” diyerek isyanda bulundular. Vakfıkebir Yalıköy Mahalle sakinleri; ''Biz kendi imkanlarımız ile buraları temizliyoruz. Fakat gelin görün ki burada Vakfıkebir belediyesi tarafından hiç bir temizlik çalışması yapılmadı, yapılmıyor. Bizim plajımız adeta kaderine terk edilme noktasına geldi. Buradan yetkilileri göreve davet ediyoruz. En azından haftada bir Yalıköy mahallemizin plajında temizlik çalışmaları yapılsın.” diyerek isyanda bulundular.

TONYA KAYMAKAMI İKİS, TEREYAĞI FESTİVALİ’Nİ YORUMLADI

TONYA TEREYAĞI FESTİVALİ AMACINA ULAŞTI!

27-28 tarihlerinde yapılan 19. Tonya Tereyağı Kültür ve Sanat Festivalimiz amacına ulaştı diyen Kaymakam Muhammet İkis, festivalimizde emeği geçenlere ve katılım sağlayan vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi. Tonya Tereyağı Kültür ve Sanat Festivali sonrası Komite Başkanı İlçe Kaymakamı Muhammet İkis yapılan festivalin amacına ulaştığını söyleyerek emeği geçenlere teşekkür etti. Kaymakam İkis yayımladığı mesajında şu ifadelere yer verdi; "Tereyağının ve Horon'un memleketi, turizm cenneti Tonya ilçemize hoş geldiniz. Kendine has rengi, kokusu ve lezzeti ile Osmanlı Salnamelerinde övülen katkısız Tonya Tereyağını; markalaşmış folkloru ve doğa harikası yaylaları ile öne çıkan ilçeyi tanıtmak, kültüre ve sanata güç katmak, sevgiyi ve barışı pekiştirmek amacıyla organize ettiğimiz Tonya Tereyağı Kültür ve Sanat Festivalimizin bu yıl 19. gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. İki gün devam eden festivalimizde emeği geçenlere ve katılım sağlayan vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

İSTANBULDAKİ VAKFIKEBİR DERNEĞİ TESCİLLENDİ

VAKFIKEBİR DERNEĞİ TESCİLLENDİ

Merkezi İstanbul’da bulunan "Vakfıkebir Derneği" Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillendi. Dernek adına yapılan açıklamada; Marka başvurumuzun tescil süresi tamamlanarak 2022 060880 sayılı Marka Tescil Belgemizi aldık ifadelerine yer verildi. ''2022-2023 Burs başvuruları başladı'' Dernek yönetimi tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; 2016 yılında başladığımız Vakfıkebirli üniversite öğrencilerimize burs desteğimiz 2022-2023 Eğitim Öğretim yılında da devam edecektir. Önceki dönemden burs verdiğimiz öğrencilerin başarı şartlarını sağlaması durumunda burs hakları devam edecektir. Yeni başvurularımız ise İstanbul'daki devlet üniversitelerinde 4 yıl ve üzeri eğitim veren fakültelerde okuyan, anne ve babasından sadece birisinin çalıştığı, ekonomik durumu yeterli olmayan öğrencilerimizi kapsamaktadır. Burs için sadece Vakfıkebirli öğrenciler değerlendirilecektir.