61 Medya Trabzon Haber Merkezi olarak gelişen en son olayları ve durumları farklı açılardan ele alıp masaya yatırıyoruz.

MİLLETVEKİLİ CORA, AKŞENER’İN GRUP KONUŞMASINDAKİ TAVRI İÇİN NE DEDİ?

MİLLETVEKİLİ CORA, AKŞENER’İN GRUP KONUŞMASINDAKİ TAVRI İÇİN NE DEDİ (1)

AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in NATO zirvesinde İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılmasının ardından taviz verme nitelemesi yapmasını eleştirdi. Cora, “Sayın Akşener yine şaşırtmadı”  dedi.

Cora, Akşener ile ilgili “Sayın Akşener yine şaşırtmadı. Grup konuşmasında tereddütlü, gergin ve bir o kadar keyifsizdi. Lafı eveledi geveledi ama bir türlü tebrik edemedi. Dünyanın ‘diplomasi zaferi’ olarak yorumladığı görüşmeleri taviz olarak değerlendirdi. Bu anlaşmadan İsveç ve Finlandiya’da bulunan PKK/YPG‘liler bir de HDP ve İYİ Parti rahatsız. CHP sessiz.”sözlerini kaydetti.

BAŞKAN GENÇ, RESTORASYON ÇALIŞMALARINI YERİNDE İNCELEDİ

Başkan Genç restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi

Trabzon'da, 1882 yılında askeri hastane ve kışlaya hizmet vermek için yapılan Hasanpaşa Hamamı'nın restorasyonu için başlatılan çalışmalar sürüyor. Ortahisar Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, 1 Nolu Erdoğdu Mahallesi'nde uzun yıllar metruk halde bulunan hamamın yeniden eski görünümüne kavuşturulması için proje hazırlandı. Trabzon Valiliğince belediyeye devredilen Hasanpaşa Hamamı'nın aslına uygun restore edilmesi amacıyla başlatılan çalışmalar sürerken, Ortahisar Belediyesi Başkanı Av. Ahmet Metin Genç de restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi. İncelemelerinin ardından açıklamalarda bulunan Başkan Genç, “Tarihi kimliğini koruyan bir restorasyonla Trabzon’u yeni bir mekânla buluşturuyoruz.  Hasan Paşa Hamamı projemizin restorasyon çalışmalarını yerinde inceledik. Tarihin, huzurun ve güzelliğin içinde sizleri ağırlayacak olan Hasan Paşa Hamamı çalışmaları hızlı bir şekilde devam ediyor.” ifadelerine yer verdi.

DEVA PARTİSİ İL BAŞKANI ÇİÇEK, TÜRKİYE VE AVRUPA ÜLKELERİNDE ASGARİ ÜCRETLİ  ÇALIŞAN ORANLARINI KARŞILATIRDI

DEVA PARTİSİ İL BAŞKANI ÇİÇEK, TÜRKİYE VE AVRUPA ÜLKELERİNDE ASGARİ ÜCRETLİ ÇALIŞAN ORANLARINI KARŞILATIRDI

DEVA Partisi İl Başkanı Kubilay Çiçek, Avrupa ülkelerinde ve Türkiye’de asgari ücretle çalışanların oranlarını karşılaştırdı. Türkiye’nin Avrupa’da en yüksek asgari ücretli çalışan oranına sahip olduğunu kaydeden Çiçek, “ Modern Köleliği sisteme dayatan iktidar için yolun sonu göründü” dedi.

Başkan Çiçek, asgari ücretli çalışan istatistiklerini açıklayarak,  “Avrupa'da asgari ücretli çalışan oranları; Türkiye %57, Romanya %21, Polonya %17, Bulgaristan %14, Litvanya %13, İrlanda %11, Hırvatistan %10, AB ortalaması %9, Almanya %5, Hollanda %3. Ve listedeki ülkeler arasında en düşük asgari ücret Türkiye’de. Modern Köleliği sisteme dayatan iktidar için yolun sonu göründü. Derhal sandığı getirin!” ifadelerini kullandı.

VAKFIKEBİR’DE ELEKTRİK HATLARI YENİLENİYOR

Vakfıkebir'de elektrik hatları yenileniyor

Trabzon’un Vakfıkebir ilçesinde elektrik tellerinin yeraltına alınması ve elektrik şebekeleri ile hatlarının yenilenmesi çalışmalar gerçekleştiriliyor. Bu bağlamda Çoruh Elektrik Dağıtım Şirketi tarafından Vakfıkebir Afet Evleri - Devlet Hastanesi Bölgesinde yarıda kalan çalışmalar tamamlanıyor. 2022 yılı Ocak ve Mart aylarında yaşanan olumsuz hava koşulları nedeniyle sayı ve süre olarak en çok elektrik kesintisi yaşanan Güneyköy Yaylacık, Karatepe Fevziye, Hamzalı, Çavuşlu ve Deregözü mahallelerinde çalışmalara hız kazandırıldı. Belirlenen mahallelerde yüksek gerilim şebekelerinde elektrik kesintilerini en az seviyeye indirmek için yenileme çalışmaları ile birlikte hem ekonomik ömrünü tamamlamış direklerin ve iletkenin değişimi yapılıyor hem de ormanlık arazilerden geçmekte olan iletim şebekeleri yol kenarlarına alınıyor.

Trabzon’da yağlı direk yarışması düzenlenecek

Trabzon’da yağlı direk yarışması düzenlenecek

Red Bull Yağlı Direk yarışması, 1 Temmuz'da 3 şehirde aynı anda düzenlenecek. Kabotaj Bayramı kutlamaları kapsamında düzenlenecek Red Bull Yağlı Direk yarışması, 1 Temmuz Cuma günü gerçekleştirilecek. Yağlı direk yarışmalarından biri de Trabzon’da gerçekleşecek.

Red Bull'dan yapılan açıklamaya göre yarışmacılar, 1 Temmuz'da Trabzon (Faroz Limanı), Alanya (İskele Meydanı) ve Çanakkale'de (Eski Gümrük İskelesi) aynı anda düzenlenecek etkinlikte mücadele edecek. Katılımcılar, 40 derecelik bir açıyla yerleştirilmiş 12 metrelik gres yağıyla yağlanmış kütüğün ucundaki Türk Bayrağı'nı almaya çalışacak. Üç farklı şehirde aynı anda düzenlenecek yarışmalarda her noktada Türk bayrağını ilk alabilen kişiler birinci olacak.

ÇEBİ, ÇÖMLEKÇİ KENTSEL DÖNÜŞÜMÜNÜ İNCELEDİ

ÇEBİ, ÇÖMLEKÇİ KENTSEL DÖNÜŞÜMÜNÜ İNCELEDİ

AK Parti Ortahisar İlçe Başkanı Selahaddin Çebi, Çömlekçi Mahallesinin yeni seçilen muhtarı İsmail Taşlı’yı ziyeret etti. Çebi, ziyaretin ardından devam etmekte olan Çömlekçi Kentsel Dönüşümünü inceleyerek Taşlı ile çalışmalar hakkında konuştu.

Arap turistler Trabzon'da bakın en çok nereleri tercih ediyor? Arap turistler Trabzon'da bakın en çok nereleri tercih ediyor?

Başkan Çebi Çömlekçi ziyaretiyle ilgili, “Yeni seçilen Çömlekçi Mahalle Muhtarı Sn. İsmail Taşlı Bey'e hayırlı olsun ziyaretinde bulunarak Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi kapsamında sürdürülen çalışmalar hakkında istişarede bulunduk. Teşekkür ediyor, çalışmalarında başarılar diliyoruz” dedi.

Özel sektör çay alımında ÇAYKUR'u solladı

Özel sektör yaş çay alımlarında taban fiyatın altına düşmeyince ÇAYKUR bu yıl üreticilerden geçen yılın ilk sürgününde aldığı çayın 4’te 1’ini ancak alabildi.

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR) tarafından 16 Mayıs 2022 tarihinde açılan 2022 yaş çay sezonunun ilk sürgününde sona yaklaşıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaş çay fiyatını 30 kuruşluk destekleme ücreti ile birlikte 7 TL olarak açıklamasının üzerine ÇAYKUR’da kontenjan açıklanmayınca bu yıl yetişen kaliteli çayı alabilmek için özel sektör ÇAYKUR ile yarışa girdi. ÇAYKUR’un kontenjan uygulamasına geçiş yapmaması ve çayın da ağır geçen kış nedeniyle rekoltesinin düşük olması nedeniyle özel sektör çay firmaları alışılmışın aksine zaman zaman açıklanan taban fiyatın üzerinde fiyat vererek çay müstahsilinden çay aldı. Özel sektör firmalarının devlet fiyatının üzerine fiyat vermesi ile ÇAYKUR geçtiğimiz yıl ilk sürgünde 860 bin ton yaş çay alırken bu yıl sezon başından bugüne kadar 212 bin ton yaş çay alabildi.

ÇAYKUR'un kontenjan uygulamaması ve özel sektör firmalarının çay taban fiyatından daha yüksek bir rakama müstahsilden çay alması üreticilerinde yüzünü güldürmüş oldu.