61 Medya Trabzon Haber Merkezi olarak gelişen en son olayları ve durumları farklı açılardan ele alıp masaya yatırıyoruz.

İş insanları ve 3 vekilinin bir araya Geldiği toplantıdan nabıza yansıyanlar

TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu’nun önceliğinde TTB Başkanı Eyüp Ergan, TÜRSAB Başkanı Volkan Kantarcı, TESOB temsilcisi, AK Parti Trabzon Milletvekilleri Salih Cora ve Bahar Ayvazoğlu, İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, AK Parti Trabzon İl Başkanı Sezgin Mumcu ve yönetimindeki bazı isimler, Trabzon Gazeteciler Cemiyeti’nde bir araya geldi. Samimi bir sohbet havasının oluştuğu programda, turizm için iş birliği mesajı verildi. Toplantıdan önce basın mensupları ile bir süre sohbet eden Milletvekili Hüseyin Örs, “Trabzon’da mahalle muhtarlarımızı ziyaret ederek, her noktada mahallelerimizin sorunlarını not ediyoruz. Uzun süredir sahadayız. Sahada karşılık görürseniz sahanın anlamı olur eve biz bu karşılığı görüyoruz.” açıklamalarında bulundu. Toplantıya CHP’li isimlerin İBB Sözcüsü Murat Ongun’un cenazesi nedeniyle katılımda bulunmadığı kaydedilirken, turizmle ilgili istişarelerin son bulmasıyla birlikte AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora’dan beklenmedik bir hamle geldi. Milletvekili Cora, toplantıya muhalefet kanadından tek İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs’ün katılması üzerine, “Hüseyin Hoca’nın partiye kabulü gibi oldu.” ifadelerini kullandı. Milletvekili Cora’nın esprisine hoşgörüyle yaklaşan Milletvekili Örs ise, “Bu Salih yok mu! Giderayak bombayı patlattı.” şeklinde karşılık verdi. Vekillerin Trabzon söz konusu olduğunda bir araya gelmesi ve arasındaki bu sıcak ilişki siyasete ve siyasetçilere olan güveni tazeledi.

Turizm master planı’nın Uygulanmaması tepki çektii

Trabzon eski İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Kansız, turizmle ilgili devam eden tartışmalara son verilmemesi halinde kentin bu durumdan zarar göreceğine dikkati çekti. Hazırlanan Turizm Master Planı’nın bir ar önce raftan indirilerek uygulamaya alınması gerektiğine de işaret eden Kansız, “Turizmle ilgili tartışmalar bitti mi? Bitsin artık. Tartışma devam ederse ‘buna ayağa kurşun sıkmak’ denir... Rafta duran bir turizm master planımız vardı. İndirin onu oradan. Bakın orda turizmi çeşitlendirmek, yeni turizm destinasyonları oluşturmak adına yapılması gerekenler bir plan dahilinde bilimsel veriler ışığında ortaya konmuş. Öngörülenlerin bir kısmı gerçekleşmiş önemli bir kısmının yapılması için de çalışmak lazım konuşmak değil. Tartışmanın öznesi maalesef turist olunca Trabzon turizmine zarar vermektedir. Akdeniz'de turistler çoğunlukla her şey dahil sisteminde otelden dışarı çıkıp esnafla alışveriş yapmazlar Trabzon ve bölgemizde aksine, turist çarşı pazardadır. Bunun kıymetini herkes bilmeli... Bitsin artık bu tartışma. Bu arada çok şükür turizm uzmanlarımızın da memleketimizde ne kadar da çok olduğunu görmüş olduk!”  eleştirilerinde bulundu.

Diyanet’in açıklamasına Hacısalihoğlu tepki gösterdi

Milletvekili Salih Cora Her Yerde! Milletvekili Salih Cora Her Yerde!

Diyanetin Din İşleri Yüksek Kurulu, fiyat artışlarının yaşandığı süreçte, “Ticarette kâr haddi var mı” sorusu üzerine verdiği fetvayı paylaştı. “Ticarette kâr haddi var mı?” sorusu üzerine verilen fetvada, “İslam dininin, alım satım akitlerinde kesin bir kâr haddi koymadığı, bunu piyasa şartlarına bıraktığı” belirtildi. Ancak fetvada yer verilen bir hadisin ilgili kısmında, “Konuyla ilgili olarak Allah resulü, fiyatlar artmaya başladığında kendisinden bu duruma müdahale etmesi istendiğinde şöyle buyurmuştur, ‘Şüphe yok ki fiyatları tayin eden, darlık ve bolluk veren, rızıklandıran ancak Allah’tır. Ben sizden herhangi birinin malına ve canına yapmış olduğum bir haksızlık sebebiyle o kimsenin hakkını benden ister olduğu halde, Rabbime kavuşmak istemem.’” İfadeleri yer aldı. Diyanet’in bu açıklaması eleştiri toplarken, CHP Trabzon İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu da konuya ilişkin paylaşımda bulundu. Başkan Hacısalihoğlu paylaşımında, “Tüm olumsuzlukların sebebini yükleyecek bir merci bulmuşlar yine. İşte AKP’nin DİB bu. Bu millet kendilerinden soğumasın ama Yaradan’dan soğusun önemi yok onlar için.

Beşikdüzü'nde vatandaşlar başkanı kınadı

Beşikdüzü ilçesinde geçtiğimiz günlerde Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından cadde ve sokaklar yıkanarak temizlendi. Beşikdüzü Belediyesi sosyal medya hesabından “İlçe merkezimizde yıkama çalışmalarımız” paylaşımı Beşikdüzü'nde tepkilere neden oldu.

Vatandaşlar şu ifadelere yer verdi. “Küçücük bir hizmeti büyükmüş gibi gösterip sosyal medya hesabında paylaşmak hizmet değildir. Hatta acizliktir. Hizmet demek proje üretmek demektir. Hizmet demek ilçenin gelişmesi için uğraş vermektir. Hatta daha ileri gidersek Beşikdüzü MYO Üniversitesini 2 yıllıktan 4 yıllığa çıkarmaktır.” ifadelerine yer verdiler.

Milletvekili Örs, 3 mahallenin sorunlarını dinledi

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, TBMM’nin tatile girmesimnin ardından Trabzon2da hemen her gün mahalle muhtarlarını ziyaret ederek mahallelerle ilgili sorunları dinliyor. Milletvekili Örs, Ortahisar Belediye Meclisi İYİ Parti Grup Başkanvekili Berrin Erkuloğlu ile birlikte Yalı, Pazarkapı, Yenimahalle Mahalle Muhtarlarını ziyaret etti.

Milletvekili Örs ziyaretin ardından sosyal medya hesabından, “Ortahisar Belediye Meclisi İYİ Parti Grup Başkanvekilimiz Berrin Erkuloğlu ve ilçe yöneticilerimizle birlikte Yalı, Pazarkapı ve Yenimahalle Mahalle Muhtarlıklarımızı ziyaret ettik, mahallelerimizin sorunları ile ilgili fikir alış verişinde bulunduk. Misafirperverliklerinden ötürü Sayın Muhtarlarımıza teşekkür ediyoruz” ifadelerini paylaştı.

CHP’li Zorlu, “bırakın sahiller yaşasın” dedi

Ortahisar Belediyesi CHP’li Meclis Üyesi Cüneyt Zorlu, turistlerin Söğütlü’de denize girdiği anların görüntüsünü paylaşarak yol yapılması planlanan alanla ilgili düşüncelerini dile getirdi. Zorlu, kent yöneticilerine seslenerek, “Burası deniz ve turizm şehri. Bırakın sahiller yaşasın. İsteyen denize girsin, isteyen Uzungöle ya da yaylaya çıksın. Zamanında yaptığınız hatayı düzeltin” dedi

Zorlu, “Akçaabat Sögütlü'de doktor evleri önünde yabancı konuklarımız vatandaşlarımız  rahatça yüzüyor, çay içiyor, eğleniyor. Herkes mutlu. Buradan yol geçirmek istendiğini okuyor duyuyoruz.  Sayın belediye başkanları ve yöneticilere seslenmek isterim. Burası deniz ve turizm şehri. Bırakın sahiller yaşasın. İsteyen denize girsin, isteyen Uzungöle ya da yaylaya çıksın. Zamanında yaptığınız hatayı düzeltin. Denizle şehir arasına yol çekerek bütün plaj ve mekanları kapattınız. Bu şehir sayenizde geri gitti. Siyasi tavrınız ve tutumunuz şehrimizi diğer komşu şehirlere karşı geride bıraktı. Aynı siyasi görüşte olmanıza rağmen Samsun ve Ordu hem sosyal hem görsel olarak bizi geçti. Kendinize gelin. Yarın pişmanlık fayda etmez” dedi.