61 Medya Trabzon Haber Merkezi olarak gelişen son dakika olayları ve durumları farklı açılardan ele alıp masaya yatırıyoruz. - 28 Ağustos

Beş Attılar Trabzon Diye Bağırdılar

beş-attılar

Geçtiğimiz hafta Trabzonspor Antalyaspor’a konuk olmuştu. Maç Antalyaspor’un 5-2 üstünlüğü ile sonuçlanırken sosyal medya üzerinden birçok farklı takıma mensup Trabzonspor düşmanları bu yenilgiyle alakalı paylaşımlarda bulunmuştu. Bu paylaşımlara ve Trabzonspor’a en güzel cevabı Gaziantep FK tribünleri verdi. Gaziantep FK sahasında ağırladığı Antalyaspor’u 5-2’lik skorla geçince tribünlerden Trabzon sesleri ve tezahüratları yükseldi. Ayrıca Gaziantep FK taraftarları tarafından yönetilen sosyal medya hesaplarından da Trabzonspor’a mesajlar gönderildi. Bir sayfa ise Trabzonspor’u etiketleyerek “intikam alında uşağım” şeklinde bir paylaşım yapıldı. Birçok Trabzonspor taraftarı ise bu paylaşımlara beğeni ve yorumlarda bulundu. 

Süleyman Soylu’dan Trabzon paylaşımı

Süleyman Soylu-4

Uzun bir süre boyunca Kütüphane sonrasında Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak hizmet veren Ortahisar’daki tarihi vilayet binasının restorasyonunda sona yaklaşıldı. Çalışmaların ardından bina hakkında ilk paylaşım İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yapıldı. Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Bakan Soylu, restore edilen Ortahisar’daki tarihi Valilik Binasının fotoğraflarını paylaşarak, “Trabzon’umuza, restore edilen tarihi Valilik Binamız, #YakıştıMıYakıştı Trabzon Valilik Binamız çok yakında yeni haliyle hizmete hazır... Hemşehrilerimize ve Trabzon'umuza hayırlı, uğurlu olsun” dedi.
Bakan Soylu’nun paylaşımını alıntılayan Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, “Sayın Bakanım, Sizlerin sayesinde tarihi valilik binamız tekrar ayağa kalktı. Trabzon halkı adına şükranlarımı sunuyorum.” ifadelerine yer verdi.

Trabzon’da taksi çıkmazı!

Taksi-1

Trabzon’da faaliyet gösteren bazı taksiciler müşteri seçmeye başladı. Orta Doğulu turistlerin yoğun olduğu şu dönemde Trabzonlu vatandaşlar taksi bulmakta zorlanıyor. Bazı taksi şoförleri özellikle bu turistleri almak için yerli müşterileri taksiye almak istemiyor. Bu durum vatandaşlar arasında huzursuzluğa neden oldu. Bazı taksi esnafları da bu durumdan şikayetçi olduklarını belirtti. Konuştuğumuz bir taksi şoförü de bu durumdan dert yandı. Şoför, “biz burada herkesi taksimize alıyoruz ayırt etmiyoruz. Ancak bazı şoförler öyle yapmıyor. Yolda yürürken el atan yerli vatandaşları taksiye almazken, az ileride olan turistleri alıyoruz. Biz enayi miyiz herkesi alıyoruz da onlar almıyor. Bu konuda bir denetleme yapılması.” gerekiyor ifadelerini kullandı. İstanbul’da daha çok gündeme gelen bu taksi tartışmaları yavaş yavaş Trabzon’da da olmaya başladı. Vatandaşlar da bu konuda yetkililerin işe el atmasını bekliyor.

Meydan esnafı anlayış bekliyor

Meydan-2

Pandeminin ardından Trabzon turizmde en iyi zamanlarından birini yaşıyor. Özellikle Uzungöl ve Hıdırnebi gibi turizm destinasyonlarında yüzler gülüyor. Meydan esnafı ise sezondan memnun ancak yer konusunda sıkıntılar yaşıyor. Alanlarının kısıtlı olduğu belirten esnaf bunun için bir çözüm bulunması istedi. Belirlenen alanın dışına çıkmalarda problem yaşadıklarını dile getirdiler. Fakat bu alan taşmalarının kendilerinden kaynaklı olmadığını söylediler. Müşteriler masaya oturduktan sonra sandalye ve masaları hareket ettirdikleri için sarı çizginin dışına sarktıklarını ve buna müdahale edemediklerini ifade ettiler. Bunun için yetkililerden çözüm bekliyorlar. Ayrıca yerel vatandaşlardan anlayış bekliyorlar. Esnaflar, “burada bir kazanç mücadelesi veriyoruz, 2 yıldır dükkanlarımız kapalıydı. Çok zarar ettik. Bu sezonla bunu telafi ediyoruz. Herkesten anlayış bekliyoruz.” ifadeleri kullandılar.

Ne olacak bu Sera Gölü?

Sera Gölü

Trabzon Akçaabat’ta bulunan Sera Gölü, turizm için önemli noktalardan bir haline geldi. Hem merkeze yakınlığı hem de güzelliğiyle yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktalarından biri. Ayrıca Sera Gölü sadece yazın değil kışın da çok fazla ziyaretçi alan yerlerin başında geliyor. Fakat göl yıllardır adeta kaderine terk edilmiş durumda. Gölün hem rengi hem de çevresi ile adeta pislik içinde kalmış durumda. Zaman zaman koku ve sineğin olduğu gölde, ziyaretçilerde rahatsız oluyor. Vatandaş ise sorumlu arıyor. Buradaki pislik görülmüyor mu? Kim buranın sorumlusu ve neden bir şey yapılmıyor sorularını soruyor.

KOSTAKİ KONAĞI RESTORASYONU VE CEVAP BEKLEYEN SORULAR…

Saadet Partisi Ortahisar İlçe Başkanı Burak Turhan, Kostaki Konağı’yla ilgili cevap bekleyen sorular olduğunu kaydetti.  Tahrip olan 100 yıllık tarihi yapıda sorumlular hakkında işlem yapılması gerektiğini vurguladı.

Turhan, “Kültür Turizm İl Müdürlüğünden dün yapılan açıklamada, Arkeoloji Müzesi olarak kullanılan Kostaki Konağındaki restorasyon çalışmalarını yürüten şirketin sözleşmesinin feshedildiği ve 13 Eylül 2022’de yeniden ihaleye çıkılacağı belirtildi. 

Yıllardır gündemde olan, medyada sayısız haber yapılan, uzmanların sayısız uyarıda bulunduğu ve tarihi binanın geri dönülemez hasar ve zararlara uğradığına yönelik onca iddiaya rağmen, bugüne kadar adım atılmaması, başlı başına bir yönetim faciasıdır. 
Yetkililerden bugüne kadar yürütülen çalışmalarla ilgili kamuoyuna bilgi vermelerini, bağımsız uzmanların konakta inceleme yapmasını, gecikmenin nedenlerinin ne olduğunu, eserin tahrip olduğu ve hasar gördüğü yönündeki iddialara açıklık getirilmesini, kamuoyu adına talep ediyoruz. Yetkililer ve sorumlular, hiçbir şey olmamış gibi, ‘yapılacak, edilecek, açılacak’ türünden mesaj vermeyi bırakmalı, sorumlular hakkında gereken işlemler yapılmalıdır.

Bu kez teşekkür etti ama…

Bu kez teşekkür etti

Bakan Muş, Türkiye ihracat rakamlarını açıklama törenine katılacak Bakan Muş, Türkiye ihracat rakamlarını açıklama törenine katılacak

Ak Parti Akçaabat İlçe Başkanı Avukat Hüseyin Altıntepe, geçtiğimiz günlerde doğrudan projenin içinde katkıları olmasına rağmen Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim'e teşekkür etmemişti.Temel atma töreni yapılan Kapalı Otopark ve Tarihî Pazar Yeri projesiyle ilgili ilçe merkezine teşekkür pankartı astıran Altıntepe burada Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu'na teşekkür ederken Başkan Ekim'e teşekkür etmemişti. Altınel, bu kez Şinik’te yapılan bir projenin ardından yine bir teşekkür mesajı paylaştı. Teşekkür kısmının sonunda Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim'e de teşekkür eden Altıntepe, diğer isimlerde yazdığı gibi bu teşekkürü Ekim'e niçin yaptığını yazmadı. Belediyenin konuyla ilgisini anlayamayan birçok kişi de teşekkürün amacını anlamayarak "Teşekkür pankartından sonra durumu düzeltme amaçlı olup olmadığını" merak etti. Paylaşılan teşekkür metnin teşekkür kısmı ise şu şekilde :
“Başta Kıymetli Cumhurbaşkanımız olmak üzere Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Fatih DÖNMEZ’E, projeyi baştan sona takip eden, işin hızlanması ve yer bulma aşamasında araziye kadar çıkarak her aşamasında yer alan Trabzon Milletvekilimiz Dr. Adnan GÜNNAR ile katkı sunan Trabzon Milletvekillerimiz Muhammet Balta, Bahar Ayvazoğlu ve Salih Cora’ya, İl Başkanımız Dr. Sezgin Mumcu ile Akçaabat Belediye Başkanımız Osman Nuri Ekim’e şahsım, İlçe Teşkilatımız ve Akçaabat halkı adına minnet duygularımızla teşekkür ediyorum. Bu müjdeyi vermekten onur duyuyorum. Halkımız yeni vereceğimiz müjdeleri duymaya hazır olsun. Akçaabat bize, biz Akçaabat’a emanetiz.”