61 Medya Trabzon Haber Merkezi olarak gelişen en son olayları ve durumları farklı açılardan ele alıp masaya yatırıyoruz.

TRABZON’UN SAADETİ BOZULDU, İSTİFALARIN ARKASI GELECEK Mİ?

TRABZON’UN SAADETİ BOZULDU, İSTİFALARIN ARKASI GELECEK Mİ

Saadet Partisi İl Teşkilatı geçtiğimiz günlerde istifa depremiyle sarsılmıştı. İl başkanlığı basın danışmanı ve yönetim kurulu üyelerinin de aralarında bulunduğu 11 kişi, Genel Başkan Temel Karamollaoğlu’nun Trabzon ziyaretinden hemen önce istifa etmişti. Bu istifa İl Teşkilatına olduğu kadar Genel Merkeze de tepki olarak yapılmıştı.

İstifa eden 11 kişinin bundan sonraki yol haritası ne olacak? Bununla ilgili aldığımız bilgilere göre istifanın hemen ardından bazı partiler kendi partilerine davette bulundu. Bu partilerin de AK Parti, Gelecek Partisi ve Deva Partisi olduğu öğrenildi.

Edinilen bilgilere göre istifa eden isimler henüz herhangi bir partiye geçmeyi düşünmüyor. Büyük kongreyi bekliyorlar. Öyle ki 3 yıllık yasal sürenin dolduğu 3 Kasım’da büyük kongre gerçekleşirse siyasi istikballerine Saadet Partisi’yle devam edecekler. Kongre süreci belirleyici olacak.

İl Teşkilatı’nda şeffaf bir yönetimin olmadığını iddia eden partililer, genel merkezin bu duruma kayıtsız kalmasına karşılık istifa ettiklerini söyledi. Hatta yönetim kurulunun 4’te 1’inin tepki olarak toplantılara katılmadığı ileri sürüldü. Mali konularda şeffaflık olmadığı da iddia edilirken, istifaların arkasının geleceği de söyleniyor.

İYİ PARTİ MİLLETVEKİLİ ÖRS, ÖZEL GÜVENLİK HAFTASINI KUTLADI

İYİ PARTİ MİLLETVEKİLİ ÖRS ÖZEL GÜVENLİK HAFTASINI KUTLADI

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, 26 Haziran Özel Güvenlik Haftası dolayısıyla Özel Güvenlikçilerle bir araya geldi. Örs, tüm Özel Güvenliklerin Haftası’nı kutladı.

TRÜ Rektörlüğü için adaylığını ilan etti! TRÜ Rektörlüğü için adaylığını ilan etti!

Örs, sosyal medya hesabından yayınladığı paylaşımla, “Toplumda huzur ve güvenin sağlanması ve kamu düzeninin korunması için gece gündüz demeden çalışan özel güvenlikçi arkadaşlarımın 26 Haziran Özel Güvenlik Günü ve Haftası’nı sağlık ve başarı dileklerimle kutluyorum.” dedi.

AK PARTİ KADIN KOLLARI GİRİLMEDİK EV BIRAKMIYOR

AK PARTİ KADIN KOLLARI GİRİLMEDİK EV BIRAKMIYOR

AK Parti Ortahisar Kadın Kolları saha çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Trabzon’da adeta gidilmedik mahalle, girilmedik ev bırakmamaya çalışan Ortahisar Kadın Kollarının bu seferki durağı Boztepe Mahallesi’ydi.

Ortahisar Kadın Kollarından yapılan açıklamada, “Sokak sokak Ortahisar. Bugün Boztepe mahallemizdeyiz. Projemizdeki amaç üyelerimizi güncellemek, sandıktaki seçmenimize ulaşmak, yeni üye kazandırmak, sokak sokak girilmedik ev bırakmamak ve Ortahisar Belediyemizin projelerini tanıtmak.” ifadelerini kullandı.

SAADET PARTİSİ GENEL BAŞKANI KARAMOLLAOĞLU ARSİN OSB’DE

SAADET PARTİSİ GENEL BAŞKANI KARAMOLLAOĞLU ARSİN OSB’DE (1)

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Genel Başkan Yardımcıları Ersan Bilgin, Mesut Doğan, Trabzon İl Başkanı Cevat Kurt, Arsin İlçe Başkanı Recep Çelik ve beraberlerindeki heyetle, Trabzon Arsin Organize Sanayi Bölge Müdürlüğünü ziyaret etti.

Bölge Müdürlüğünü ziyaret eden heyeti, Arsin Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Erkut Çelebi, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Dursun Ali Sakarya, Yönetim Kurulu Üyesi Ali Baştürk, Bölge Müdürü Hakkı Yazıcı ve bölge sanayicileri karşıladı.

Arsin OSB Başkanı Erkut Çelebi, ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirterek, bölgedeki sanayi yatırımları, yeni projeler ve bölge sanayisinin sorunları hakkında Başkan Temel Karamollaoğlu’na bilgilendirmede bulundu. Ziyaret plaket taktimi ve fotoğraf çekimiyle son buldu.

ÇAY KANUN TEKLİFİNİN SORUMLULUĞUNU KİM ALACAK?

Geçtiğimiz hafta itibariyle Çay Kanun Teklifi bölge gündemine adeta bomba etkisiyle düştü. Çayda taban fiyatın yer almaması, çay fiyatını Tarım Bakanlığının değil Ulusal Çay Konseyinin açıklayacak olması, ÇAYKUR’un pasif hale getirilmesi gibi birçok sorunu içeren çay kanun teklifine gür bir sesle tepki sesleri yükseldi. Haklı tepkiler bir noktada da sonuç verdi. 28 Şubat’ta TBMM Tarım Komisyonu’nda çay kanunu ile ilgili yapılacak görüşmeler ileri bir tarihe ertelendi. Elbette görüşmelerin ertelenmesi güzel bir gelişme ancak erteleme bir çözüm değil… Çay kanunu teklifinin geri çekilmesi ve üreticilerin beklentilerinin karşılanacağı şekilde düzenlenip yeniden gündeme alınması gerekiyor. Bu gerekliliği hem Rize Ticaret Borsası ve Ulusal Çay Konseyi Başkanı Mehmet Erdoğan’ın hem de Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Çay İhtisaslaşma Komisyonunun açıklamaları ortaya koyuyor. 

Başkan Erdoğan, “Bu zamana kadar hazırlanmış bütün taslaklarda taban fiyat açıklaması Bakanlık tarafından yapılır ibaresi olmasına ve yine hazırlanan diğer taslaklarda yaş çay taban fiyatı uygulaması olmasına rağmen sunulan bu taslakta bu maddelere neden yer verilmemiştir?” diyor. RTEÜ ise, “Çay Kanun Teklifini inceledik. Üniversitemiz koordinatörlüğünde hazırlanan Çay Kanunu ile ilgili taslak metin ile TBMM’ye sunulan Çay Kanunu Teklifi arasında farklılıklar bulunmaktadır. Özellikle yaş çay yaprağı alım fiyatının tespiti yönünden önemli usul ve esas farklılıkları olduğu tarafımızdan tespit edilmiştir.” açıklamalarına yer veriyor. Bu açıklamalardan da görüldüğü üzere Bakanlık dururken Ulusal Çay Konseyinin taban fiyat açıklaması kabul görmüyor. Peki TBMM’ye sunulan kanun teklifinde büyük tepkilere yol açan bu değişiklikleri kim yaptı? Kanun teklifinin altında Trabzonlu bazı milletvekillerimizin de imzası var. Çay üreticileri adına cevap bekliyoruz…

MARAŞ CADDESİ’NİN AÇILIŞINA DAİR BİRKAÇ NOT

Kahramanmaraş Caddesi yenilenen yüzüyle açıldı (4)

Maraş Caddesi, Trabzon’un en uzun ve en geniş caddesi. Bir anlamda Trabzon’un kalbine giden yol gibi… Trabzon, turizm kenti olma iddiasını yakaladığı 2014 yılından bu yana kentte sosyal alanların eksikliğini hissetti. Buna çözüm olarak da Maraş Caddesi’nin yayalaştırılmasını savundu. Projenin fikir babası Ortahisar Kent Konseyi Kurucu Başkanı merhum Ahmet Aslanoğlu’ydu (Kendisini buradan bir kez daha rahmetle anıyoruz) Ortahisar Belediye başkanı A. Metin Genç’le birlikte bu projeyi sonuna kadar savundu. Hatta bu savunusu dolayısıyla O. Fevzi Gümrükçüoğlu tarafından hakaretlere bile uğradı. Aslanoğlu’nun vefatından sonra proje, A. Metin Genç’in sırtına kaldı. Ancak Genç, yalnız değildi. Savunulan fikir doğruydu ve STK’lar büyük oranda destek verdi.

Trabzon kimseden para istemiyordu. Kendi kararını kendisi verecekti ama bir türlü bu kararı veremedi. Ardından 2019 yılında şehre yabancı yeni bir Büyükşehir Belediye Başkanı geldi. Başkan Murat Zorluoğlu’nun önüne Maraş Caddesi yine konuldu. Ne yazık ki Başkan bu işi kavrayana kadar tam 3 yıl geçti. Aslında tam olarak kavradığı da söylenemez. Şehrin altyapısı yapılırken Maraş Caddesi de kapatılacaktı. Acaba şehirde herkesin onay verdiği bu sorun çözülebilir miydi? Başkan Zorluoğlu’nun teklifi büyük yankı buldu.  Tüm kesimler destek verdi. Buna rağmen kapanmayışı tam bir yıl sürdü. Sonunda önceki gün yayalaştırıldı.

Programdan bizi arayan bir arkadaş, şunları söyledi: “Ali Ağabey, eskiden biz bir icraat yapınca Kuran’la açardık. Şimdi laylaylomlar öne çıktı. Eskiden biz bir icraat yapınca israftan kaçardık. Şimdi israf moda oldu. Ben iddia ediyorum ki Maraş Caddesi’nin yayalaştırılmasına harcanan para ile açılış töreninde harcanan para ters orantılıdır. Lütfen bunu yayın kuruluşlarınızda Murat Zorluoğlu’na sorar mısınız?” Doğrusunu isterseniz talep bize anlamlı geldi. Biz de sorduk. Cevabının gelmeyeceğini bile bile sorduk.