61 Medya Trabzon Haber Merkezi olarak gelişen en son olayları ve durumları farklı açılardan ele alıp masaya yatırıyoruz.

TRABZON’DA ACİL SAĞLIK HİZMETLERİNDE YENİLİK

Trabzon İl Sağlık Müdürü Dr. Hakan Usta, 112 acil sağlık hizmetlerinin Elektronik Vaka Yönetim Sistemine geçişinin sağlandığını açıkladı. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Sağlık Müdürü Dr. Usta, “Acil sağlık hizmetlerinin 112 ambulansları ile sunulması esnasında vatandaşlarımıza daha hızlı hizmet verilebilmesi ve sistemin tüm kayıtlarının elektronik ortamda oluşturulabilmesi ve takibi konusunda yapılan çalışmaların en önemli aşamalarından biri olan Elektronik Vaka Sistemi (EVS) Projesi ile vaka durumlarının tamamı dijitalize edilmektedir. Tüm vaka bilgileri mobil cihaz üzerinden 112 Vaka Formu aracılığı ile sisteme anlık girilerek hem raporlanabilmekte hem de takip edilebilmektedir.  112 Vaka Formu uygulaması mobil cihazlar üzerinde çalışan Yeni Nesil 112 Acil Çağrı Merkezi sistemine birebir entegre, ambulans ekiplerinin vakanın çağrı merkezine düştüğü andan hastaneye teslim edilme anına kadar tüm süreçleri yönetebildiği ve raporlanabilen bir mobil uygulamadır.  Vaka formu uygulaması üzerinde çalışacak mobil cihaz Sağlık Bakanlığı tarafından tüm ekiplere sağlanmaktadır. Tüm hasta vaka süreçleri 112 Vaka Formu üzerinden yürütülecek onay ve imza işlemleri mobil cihaz ile birlikte verilen kalem yardımıyla mobil cihaz üzerinde kurulu olan biyometrik imza uygulaması üzerinden değiştirilemez ve silinemez şekilde alınacaktır. İlimiz 112 Acil Çağrı Merkezi sağlık yönetimi ve 112 acil yardım ambulanslarımız 25.08.2022 – 26.08.2022 tarihleri itibariyle Elektronik Vaka Sistemine geçiş işlemleri tamamlanmıştır. Bu haliyle ülkemizde yeni sisteme geçiş sağlananmış, süreç sorunsuz tamamlanarak hizmete alınmıştır. Sistem sayesinde 112 Acil Çağrı Merkezi hasta adresini tespit ettiğinde adres bilgisini ambulans ekibine tablet üzerinden elektronik ortamda iletebilecek, adres için navigasyon sisteminden en uygun rota belirlenebilecek, ekiplerin adres bulma konusunda yaşadıkları zorluklar azalmış ve hastalara daha erken ulaşım sağlanmış olacaktır. Elektronik vaka yönetim sistemine geçen öncelikli/pilot illerden biri olma mutluluğunu yaşıyor, ilimize hayırlı olmasını diliyoruz.” açıklamalarında bulundu.

DEVA PARTİSİ KÖPRÜBAŞI İLÇE KONGRESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

DEVA Partisi Trabzon Köprübaşı İlçe Başkanlığı Kongresi yapıldı. Deva Partisi Kurucular Kurulu Üyeleri İhsan Günaydın, Zeynep Tatar ve Burcu Yağan'ın katıldığı kongre ilk olarak divan seçimiyle başladı. Ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden İlçe Kongresi, faaliyet ve mali raporların okunmasıyla devam etti. Raporların onaylanmasının ardından siyasi konuşmalara geçildi. İlk olarak kürsüye çıkan Deva Partisi Köprübaşı İlçe Başkanı Muhammet Yamakoğlu, “Öncelikle tüm zorluklara ve korkulara rağmen buraya ilçemize gelen tüm misafirlerimize hoş geldin diyorum. Yıllardır siyasetin içinde bulunduk. Şu an mevcut iktidar olan partinin kurucu üyelerinden olarak senelerce siyaset yaptık. Ama mevcut gelinen durumlar seneler önce bizi partiden kopardı. Bugün ise ülkenin düştüğü durum karşında yeniden taşın altına elimizi koyduk. İl Başkanımızın öncülüğünde inşallah bugünden sonra Köprübaşında güzel işlere imza atacağız.” dedi. Deva Partisi Trabzon İl Başkanı Çiçek ise, “Her coğrafi bölge için yapacak çok şeyimiz var ama Köprübaşı için çok daha fazla, çünkü burası yıllardır en ufak hizmet dahi almamış bir ilçe. Buraya gelmeden önce Köprübaşı'nın nüfus dağılımını senelere göre bir baktım. Her geçen gün göç veren ve geriye giden bir ilçe olmuş. Yeni kurulan partiler nüfusça küçük ilçelerde bırakın teşkilatlanmayı, bırakın  ilçe binaları tutmayı, bir temsilci dahi bulamazken, bugün kendi ilçe binamızda, hazır olan yönetimimizin kongresini yapıyoruz. Ve biliyorum ki, şimdiden mahalle teşkilatlanmalarımız da hazır. Köprübaşı ilçemize hizmet etmek, her haneye, her insana dokunmak için hazır durumdayız. Şimdi bundan sonra çok çalışma zamanı. Köprübaşı’nı DEVA damlalarıyla buluşturduk. İlk seçimde sandıkta da bunun meyvelerini almak dileğiyle. Kongremiz tekrar hayırlı olsun.” açıklamalarında bulundu.

Bakan Soylu Araklı hükümet konağı açılışında konuşuyor! Bakan Soylu Araklı hükümet konağı açılışında konuşuyor!

BAŞKAN KURU’DAN 26 AĞUSTOS MESAJI

Trabzon TÜRKAV Başkanı Kenan Kuru, ağustos ayının Türk milletinin ağustos ayı olduğuna dikkati çekti. Başkan Kuru, “26 Ağustos 1071 yılında Büyük Selçuklu Sultanı Alparslan’ın Bizans imparatoru Romenos Diogenes’e karşı Malazgirt ovasında kazandığı zaferin yıl dönümünde TÜRKAV olarak ifade etmeyeyiz ki; Bu zafer sadece Türk tarihini değil, dünya tarihini de temelden şekillendiren zafer olmuştur. Türk-İslam medeniyetinin önünü açmıştır. Anadolu’nun kimliği, dini, kültürel yapısını değiştirerek bölgeyi Türk vatanı yapan zafer olarak da tarihe ışık olmuştur.  Malazgirt zaferinin yanı sıra tarihin tekerrürden olduğunu anlatan 26 Ağustos’ un yine çok önemli bir anlamı daha vardır. 26 Ağustos 1922 tarihinde Atatürk’ün önderliğinde Anadolu’yu işgalcilerden kurtaran Büyük Taarruz ’un yıldönümü olarak hatırlamaktayız. Anadolu’yu Türk vatanı yapan, bu toprakları bizlere emanet eden bir milletin nesilleri olarak, Türk dünyasının manevi bilincini koruyarak, tarihimize, köklerimize ve devletimize sımsıkı sarılarak har şartta sahip çıkmanın şuuruyla, atalarımıza layık olmaya devam edeceğiz. Evlatlarımıza bırakacağımız en gerçek miras; güvenli, onurlu, şuurlu, büyük Türk Milletinin gücünü hissettiren Turan ülküsünden övünç duyduğumuz huzur içinde bir hayat olacaktır.   Kıvançta, tasada ayrılmaz bir parçası olmakla gurur duyduğumuz Türk Silahlı Kuvvetleri’ne şükran duygularımızı bir kere daha ifade ederken, şehitlerimize minnet, gazilerimize hürmet, kahraman Türk milletine saygılarımızı sunuyorum. Türk Milleti’ne armağan olan 26 Ağustos’lar kutlu olsun.” ifadelerini kullandı.

BAŞKAN GÜRSOY, İLÇEDE YAPILAN ÇALIŞMALARI ANLATTI

Arsin Belediye Başkanı Muhammet Sait Gürsoy, ilçede yapılan çalışmaları açıkladı. Yapılan çalışmaları yerinde kontrol eden Başkan Gürsoy, “Arsin güzelleşmeye ve gelişmeye devam ediyor. Yalı mahallesi çocuk oyun parkı,  Yeşilyalı mahallesi sitelere çok amaçlı mahalle parkı, Yeşilyalı şehitler parkı pergola ve oturma alanı tamiratları, çocuk oyun parkı yenilemesi ve aydınlatma çalışmaları, Güzelyalı mahallesi park oturma alanları tamiratı, Arsin anaokulu bahçeci oyun parkı ve oturma alanı düzenlemeleri, Fatih ve Güzelyalı Mahallesi doğalgaz çalışmaları, Mehmet Akif Ersoy Caddesi alt yapı çalışmaları, Yeşilce mahallesi Ulu Cami karşısı üst geçit yenileme, (Asansör ve Engelli ulaşımı) Eski liman etrafı Trabzonspor Anıtı alan düzenlemesi ve belediye önü duvar üstü korkulukların dekoratif korkuluklar ile değişimi, Güzelyalı TOKİ konutları,221 konut 12 dükkân yapımı hızla devam ediyor. Arsin için sizin için çalışıyorum.” açıklamalarında bulundu.