61 Medya Trabzon Haber Merkezi olarak gelişen en son olayları ve durumları farklı açılardan ele alıp masaya yatırıyoruz.

CHP’li Zorlu, Büyükşehir’in yol ve beton ihalelerini araştırıyor CHP’li Zorlu, Büyükşehir’in yol ve beton ihalelerini araştırıyor

Alka Yayınevinden Beşükdüzü Belediye Başkanı Ramis Uzun’a cevap

RAMİS UZUN YİNE GERÇEKLERE KIZMIŞ!.. (2)

Alka Yayınevi sahibi Yazar Berkant Parlak, Beşikdüzü Belediyesinin düzenlediği kitap fuarında yaşanan sorunları, Beşükdüzü Belediyesinin düzenlenen fuarı nasıl sahipsiz bıraktığını anlattı. Trabzon’da düzenlenen Ortahisar, Akçaabat ve Beşikdüzü kitap fuarlarının üçüne de katılan Parlak yaptığı açıklamayla, günebakış gazetesinde yayınlanan fuar fiyaskosu haberine yönelik Beşikdüzü Belediye Başkanı Ramis Uzun’un sözlerinin yalan olduğunu ve Başkan Uzun’un sözlerini tek tek çürüttü.

whatsapp-image-2022-05-16-at-154652

Parlak, Beşikdüzü kitap fuarında yaşanları fiyasko olarak tanımlayarak şu şekilde bir açıklamada bulundu; “Bu fuar 1-8 Haziran tarihlerinde fuardan 1-2 gün önce planlandı. Biz de yayıncı olarak bölgedeki bir fuara iştirak etmek istedik ve iki yazarımızı da etkinliğe katarak imza günü de planladık. Normalde yazarların imza günleri için belediye tanıtım medya ekipleri afişler hazırlar ya da bunu anlaştıkları ajanslara yaptırırlar. Ortada böyle bir durum dahi yoktu. Hatta fuarın bile doğru düzgün bir afişi hiç olmadı. Sadece Başkan Ramis Uzun’un Facebook hesabında kalitesiz, göze hitap etmeyen bir duyuru afişi yer aldı. Biz kendi yazarlarımızın afişlerini hazırlayarak ciddiyetle duyurusunu yaptık ve fuar için 4 arkadaşımızı görevlendirdik. Arkadaşlarımız ilk gün fuarı Belediye Başkanı Ramis Uzun’un az sayıda kişinin katılımıyla açtığını ifade etti. Aynı günün akşamında fuarda görevli arkadaşlar Trabzon merkeze dönmek üzere fuar alanından ayrıldılar ve hiçbir vasıta bulamadılar. Bunun için biri taksi olmak üzere 3 ayrı taşımayla toplamda 300 TL’ye yakın bir harcamayla merkeze ancak ulaşabildiler. Durumla ilgili bir çözüm bulabilmek adına Beşikdüzü Belediyesi yetkililerine ulaşmak istedik. Önce Belediyenin Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü olmadığı bilgisiyle şaştık. Sonra fuarla ilgilenmesi için Belediye Meclis Üyesi Mehmet Aydın’ın Başkan Ramis Uzun tarafından görevlendirildiğini öğrendik. Aynı akşam Mehmet Aydın’ı aradık. Kendisine meseleyi anlatıp bu konuda organizasyonun kendilerine ait olması hasebiyle destek olmaları gerektiğinden söz ettik. Mehmet Aydın, kendisinin bile evinden aracıyla yakıt harcayarak fuar alanına gittiği gibi tuhaf bir cümleyle karşılık vererek ilgileneceğini belirtti ama bu konuşma sorunun çözüleceği noktasında bize pek güven vermedi. Nitekim ertesi gün halledemediğini söyledi. Ben de bu sefer direkt Başkan Ramis Uzun’u aradım. Başkan Bey “çözeceğini” belirtti ve sanıyorum fuarın başlamasından 2 ya da 3 gün sonra sadece ulaşımı çözdü.”

“Bunun dışında fuarla ilgili Millî Eğitim Müdürlüğüyle sorun yaşadıkları basına da yansıdı. Öğrenciler, veliler, Beşikdüzü halkı fuara iştirak etmedi. Bazı yayıncı ve aksesuar satıcıları doğrudan fuar alanını terk ettiler. Ben Başkan Uzun’u bir kez daha arayıp en azından okullardaki öğrencilerin kitaplarla buluşturulması gerektiğini belirttim. Onunla ilgili de hiçbir çözüm bulamadım. Bu sırada fuar organizatörü hiçbir kısmıyla ilgilenmeden doğrudan Samsun’da aynı tarihte yapacağı fuara gitmek üzere Beşikdüzü’nden ayrıldı ve bir daha da ortada görünmedi. Ne okul söyleşileri ne imza günleri doğru düzgün yapılabildi! Fuarcılar hem belediye hem organizatör tarafından ortada bırakıldı. Hatta “Biz buraya gelebilmek adına en az 5000 TL harcadık, para elbette kazanmamız gerekli” diyen bir görevliye “Sizin para kazanıp kazanmanız bizim sorunumuz değil” diyen belediye görevlisi bile oldu. Ve son olarak Beşikdüzü’nün yerel yazarlarının da fuara ciddi tepki gösterdiğini öğrendim. Ahmet Saraç isimli bir köşe yazarı konuyla ilgili tepkisini “Beşikdüzülü yazar ve şair var. Onların hiçbirinin orada kitabı yoktu. Bu fuar kimlere hizmet etmek için düzenlendi?” şeklinde dile getirdi. Başkan Bey dünkü açıklamasında “23 yayınevinin katılımı ile yaklaşık 25 bin kitabı Beşikdüzü ve bölge halkımızla buluşturduk” diyor. Biz de “Sayın Başkan, hayır buluşturamadınız. Keşke buluşturabilseydiniz.” diyoruz. Ayrıca durum Sayın Başkan’ın “Bir sorunlarının, bir taleplerinin olup olmadığını sordum. Bir yayınevi sahibi arkadaşımız ulaşımla ilgili sıkıntılar çektiğini söyledi.” şeklinde söylediği gibi değil, doğrudan bizim canhıraş telefon görüşmelerimiz sonucu gerçekleşti ve Trabzon merkezde oturan arkadaşlarımız sadece Akçaabat’a kadar bırakılabildi! Sonuç olarak Trabzon’un 3 belediyesi organize olamamış bir organizasyonun içine düştü. Ortahisar ve Akçaabat güçlülük, organize olabilme ve sorunları bertaraf edebilme yetkinliğiyle bunların bir kısmının üzerinden geldi. Ama Beşikdüzü için işler fiyaskoydu... Başkan Bey şimdi “Bu sene ilkti, seneye düzelteceğiz” diyor. Bilmiyorsanız bir bilene danışmak en doğru olanıydı ve siz bunu yapmadınız. Ayrıca Belediye içerisinde yetki ve inisiyatif almanın önemine vurgu yapmanız gerekir. Sorunları halı altına itmektense çözmektir doğru olanı. Umarım gelecek yıl hem Trabzon’daki insanların arka plana atıldığı hem bu denli organize olamamış bir faaliyete imza atılmaz.”

Parlak’ın yayınladığı yazının diğer kısımlarında Ortahisar ve Akçaabat Belediyesinin de düzenlediği kitap fuarları ele alınarak tüm eksikleri, doğrularına yer verilmiş. Hem Ortahisar Belediyesinin hem de Akçaabat Belediyesinin eksikleri olmasına rağmen fuarlarına sahip çıktıklarını, yayınevlerini ve yazarları memnun etmeye çalışmaları tarafsız bir şekilde dile getirilmiş. Ramis Uzun’un ise fuarı nasıl sahipsiz bıraktığı açıklanmış.

RAMİS UZUN YİNE GERÇEKLERE KIZMIŞ!.. (1)

RAMİS UZUN YİNE GERÇEKLERE KIZMIŞ!..

Beşikdüzü Belediye Başkanlığımdan yazılı bir açıklama geldi. Uzun açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Hal böyleyken Günebakış Gazetesinin, ‘Kitap fuarında fiyasko’ başlığı ile yaptığı haberin gerçekle alakası yoktur. Bu haber herkes tarafından yadırgandı. İşin gerçeği bu değildir. Günebakış Gazetesinin şimdiye kadar yapmış olduğu yanlı, taraflı, art niyetli haberciliğin tipik bir örneğidir. Kendilerini kınıyorum. Günebakış Gazetesi sadece bu haberi ile değil, geçmişte yaptığı bir çok haberlerle beraber bu bölgenin, Trabzon’un ve basın aleminin yüzkarasıdır. Şiddetle kınıyorum.” 

Beşikdüzü Belediyesinin organize ettiği fuarla ilgili “fiyasko” haberimiz Başkan Ramis Uzun’u çok kızdırmış. Hem öyle kızdırmış ki  Beşikdüzü gibi bir ilçeyi yönetemediğini ortaya koyduğu için günebakış’a “Basın aleminin yüz karası” diyebiliyor. Biz kendilerinin Beşikdüzü’nü perişan ettiği için Belediye Başkanlarının yüz karası olup olmadığını sorgulamayacağız. Haddimize de değil. Ama belli ki haberimizi normal bir saatinde okumamış. Bir diğer ifadeyle muhtemelen okurken anlama duygu ve güdüleri sorunluymuş. Zira haberi biz üretmedik Biz haberi fuara katılanları konuşturarak verdik. Fuara katılanlar ne demişlerse onları kaydettik. Ancak Başkan Ramis Uzun’un derdi beceriksizliklerini ve yönetememe erkini yalnızca günebakış yazdığı için bizi kınıyor. Kınamaya devam etsin. Ama bilsin ki yalnız onu yazmıyoruz. Kendileri gibi yanlış yapan her başkanı yazıyoruz.

Garip olan bir şey daha var. Ramis Başkanı Beşikdüzü seçti. Buna saygılıyız. Lakin başkanlık yapamadığını göremiyor mu? Susması gerektiği yerde bile konuşarak kendini hatırlatmasını algılayamıyor mu? Daha fazlasına gerek yok. Ümit ederiz ki fuarla ilgili görüşlerini açıklayan yayınevlerinden de Ramis Uzun’un normalken söylemediğine inandığımız bu sözlerine bir cevap gelir.