61 Medya Trabzon Haber Merkezi olarak gelişen en son olayları ve durumları farklı açılardan ele alıp masaya yatırıyoruz.

Mumcu, Arsin TMO’yu ziyaret etti

AK Parti Trabzon İl Başkanı Dr. Sezgin Mumcu Arsin Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan Toprak Mahsulleri Ofisi’ni ziyaret ederek çalışmalar hakkında Başmüdür Ahmet Avşar’dan fındık randımanı ve elektronik randevu formu ile ilgili yerinde bilgi aldı.

TMO Başmüdürü ile görüşen İl Başkanı Dr. Mumcu, “TMO’nun Arsin ofisi fındık alımlarına 22 Ağustos itibariyle başladı. Haftanın 6 günü alım var. Sadece pazar günleri kapalı. Başmüdürümüzden aldığımız bilgilere göre 1 Eylül itibariyle Ortahisar, Akçaabat ve Beşikdüzü’nde 5 Eylül’de ise Çarşıbaşı’nda alımlara başlanacak ve şehrimizin doğusundan batısına kadar hiçbir vatandaşımız mağdur olmayacaklardır. Randevu sistemi sayesinde ise vatandaşlarımız bekletilmeden fındık randımanı ölçümü yapılacak ve kamera sistemi sayesinde adım adım vatandaşlarımız tarafından takip edilebilecek. Randevular Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ile alınıyor ve kişiden başkası adına işlem yapılamıyor” dedi.

Fındık alım ofisinde incelemelerde bulunan Mumcu, “Samsun’da ortalama kişi başı 2000 kg olan fındık hasadı şimdilik Trabzon için 700 kilogramlar civarında seyrediyormuş. Tabi ki bu miktarların ilerleyen günlerde artacağı düşünülüyor çünkü fındık henüz kurumamış. Vatandaşlarımız kilogramı 54 TL olan fındığı dalında bırakmamaya gayret gösteriyor ancak erken hasat yarardan çok zarar verir. Bunu unutmamalarını tavsiye ederim. Şunu da belirtmekte fayda var ki TMO her daim vatandaşın faydasına yönelik adımlar atarak piyasada kendisine duyulan güveni perçinlemiştir. Artık üreticimiz hasadı aceleye getirmeden toplamalı ve tam olarak kuruttuktan sonra TMO’nun yolunu tutmalıdır” ifadelerine yer verdi.

Toprak Mahsulleri Ofisi ziyaretinden sonra fındık hasadını yapıp kurumaya bırakan ve aynı zamanda fındık satışı yapan üreticilerle de görüşen Mumcu, “Fındığının hasadını tamamlamış ve kurumaya bırakan vatandaşlarımızla hasbihal ettik. Fındık fiyatından oldukça memnun olan üreticimiz Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a konuyla alakalı teşekkürlerini iletiyorlar. Bizler de vatandaşımıza hasat anından TMO’ya verilip, hakkı olan bedeli alana kadar gerçekleştirilen tüm gayretlerinde kolaylıklar diliyoruz” ifadeleriyle sözlerini noktaladı.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Zorluoğlu'nun teklifine Vakfıkebir ESOB'den ret cevabı! Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Zorluoğlu'nun teklifine Vakfıkebir ESOB'den ret cevabı!

BAŞKAN SİVRİKAYA İLE AKÇAABAT ESNAFI ÜZERİNE MİNİ YORUM

Akçaabat Esnaf Odası Başkanı Yaşar Sivrikaya, dün günebakış’ı ziyaret etti. 5 dönemdir Akçaabat esnafına başkanlık eden Sivrikaya ile hem Akçaabat hem Trabzon esnafını konuştuk. Hiç şüphesiz öncelik esnaf ve turizm ilişkisiydi. Başkan Sivrikaya Akçaabat esnafı için konuşabileceğini belirterek, memnuniyetini dile getirdi. Akçaabat esnafında ahilik kültür anlayışının hakim olduğunu ve bu çerçevede hiçbir şikayet almadığını kaydetti. Zaman zaman denetim de yaptıklarını kaydeden Sivrikaya, bugüne kadar sadece iki şikayetle karşılaştığını, ilgili esnafları ziyaret ederek doğrudan uyardığını kaydetti. Sivrikaya, “Şayet uyarı dikkate alınmasaydı kamuoyuna o arkadaşlarımızı şikayet edecektik.” dedi.

Yaşar Sivrikaya’ya göre esnafın ticaret anlayışı pandemiden sonra değişti. Pandemiden önce esnafın daha duyarlı olduğunu, pandemiden sonra ise bu duyarlılığın kalamadığını kaydetti. Sivrikaya’nın bu görüşü üzerine bir süre sohbet ettik. Esnafın pandemiden önceki ve sonraki tutum değişikliğine ilişkin bazı örnekleri konuştuk. “En sonunda kolay kazanılmayan turizmi devam ettirmek ya da bitirmek esnafın elinde” görüşünde ittifak ettik.  Esnaf, altın yumurtlayan tavuğun kıymetini bilirse sorun yok. Şayet tavuğun içindeki yumurtaları çıkarıp almak için tavuğu keserse turizmi kaybeder.

MUHTAR CAN, MEVZUATLAR YÜZÜNDEN HALKIN MAĞDUR EDİLMESİNE TEPKİ GÖSTERDİ

Trabzon’un Akçaabat ilçesinin Yıldızlı Mahallesi muhtarı ufuk Can, doğal gaz ve Sera Gölü’nün aydınlatılması için yaptığı başvurularda karşısına hep mevzuatın çıktığını ifade ederek sert eleştirilerde bulundu. Halkın sorunlarının çözülmesinin mevzuatlardan daha önemli olduğunu ifade eden muhtar Can, “Bir haftadır kurumlarla yapmış olduğum görüşmelerde almış olduğum cevaplar bende hayal kırıklığı oluşturdu. Karayolları, Milli Parklar ve AKSA ile Sera Gölü aydınlatılması ve Yıldızlı Mahallesi’ndeki bazı sitelerimiz ve TOKİ bölgesi için doğalgaz taleplerimiz hep mevzuatlara takıldı. Her kurumun kendi kanunu kendi mevzuatı hizmete engel oluyor. Allah’ın ayetinde der ki: ‘Zorlaştırmayın kolaylaştırın.’ Bu Allah’ın kesin ayeti, sözüdür ama maalesef kurumlarda yapmış oldukları kanun mevzuatlar ayete çok ters düşüyor. Ben bunu kabullenemiyorum. Neden şimdi Yıldızlı Dağlı bahçelerde 100’e yakın daire var? Bu konutlar belediye izniyle yapılmış doğal gaz gelecek diye kömür kazanı konulmamış konutlar. İnsanlar iki yıldır battaniyelerle, ilkel yollarla çoluk çoçuk yaşlısı hastası genci ile bu şekilde ısınmaya çalışıyorlar. TOKİ bölgesinde çoğunluğu asgari ücretli ve emeklinin yaşadığı bölgede insanlar geçen yıl 700 TL’ye ısınırken artan kömür fiyatları nedeniyle bu yıl aylık 2 bin 200 TL’ye ısınacaklar. Şimdi soruyorum 5000 TL işçi hadi 5000 TL de emekli diyelim maaş alıyorlar bin 500 TL kira, 2 bin 200 TL de yakıt verecek. Elektrik, tüp, interne,t telefon, bu insanlar yemeyecek mi çocuklarını okutmayacak mı? Emekliler yıllardır çalışıp emeklilik hayatlarını bu sıkıntılar içinde mi geçirecek? Bu insanlar bizim insanlarımız. Vatanını, bayrağını, devletini seven insanlar. Vicdan sahibi herkese soruyorum. Allah’ın ayeti zorlaştırmayınız kolaylaştırınız ayetini kulak arkası edip kendi koyduğunuz kurallar mevzuatlar devletinden yardım bekleyen bu insanlardan daha mı kıymeti, daha mı değerli? Devlet büyüklerime sesleniyorum. Bu devletin gerçek sahipleri bu millettir. Bu ülkede özel kurum diye bir şeyde yoktur. Bu devletin tek özeli bu aziz millettir. Allah rızası için bu insanların ivedi bir şekilde sıkıntılarına yardımcı olun. Milleti kendi koydukları yasalara mevzuatlara tapan idareciler yüzünden devletine küstürmeyin. Şeffaf olun. Sizin mevzuatlarınız ayet değildir, değişir. Gün gelir kaybolur gider ama bu aziz millet hep buradadır, burada kalacaktır. Adil olun, adaletli olun, merhametli olun. Mevzuatlarınızı milletten üstün tutmayın. Mazeret üretmeden, kış gelmeden acil doğal gaz ihtiyacı olan yerlere doğal gazı getirin.” çağrısında bulundu.