61 Medya Trabzon Haber Merkezi olarak gelişen en son olayları ve durumları farklı açılardan ele alıp masaya yatırıyoruz.

BAŞKAN ÇEBİ, CUMHUR İTTİFAKI’YLA NASIL MEYDAN OKUDU?

Başkan Çebi Cumhur İttifakı ile nasıl meydan okudu

AK Parti Ortahisar İlçe Başkanı Selahaddin Çebi, MHP İl Başkanı Bekir Sıtkı Tarım ile il yönetimini ağırladı. Cumhur İttifakı olarak birliktelik mesajı veren Başkan Çebi, “Cumhur İttifakı, istiklal ve istikbalimizin teminatı, vatan ittifakıdır.  Cumhur İttifakı, Gezivari sokak terörünün, çukur terörünün, 15 Temmuz ihanetleri ve benzeri tehditlerinin önündeki en büyük engeldir.  Cumhur İttifakı, Türkiye bekasının, Türk demokrasisinin, milletimizin istikbal ve istiklalinin garantörüdür. AK Parti ile MHP ittifakı çelikten iradedir. Vatan bölünmeyecek, bayrak inmeyecek, ezan susmayacak, Türkiye sonsuza kadar var olacak. Hiç kimse boşuna beklemesin, boş yere hayal kurmasın, Cumhur İttifakı Türkiye'yi 2023'e taşıyacaktır. MHP Trabzon İl Başkanı Sn. Bekir Sıtkı Tarım Bey ile değerli MHP İl Yönetimi’ni ilçe başkanlığımızda ağırladık. Nazik ziyaretlerine teşekkür eder, şükranlarımı sunarım.” İfadelerini kullandı.

ESKİ BAKAN EYÜP AŞIK KORKUTTU

Eski Bakan Eyüp Aşık korkuttu

Devlet Eski Bakanı Eyüp Aşık, bir süredir yaşadığı kalp rahatsızlığı nedeniyle önceki akşam Ankara’da hastaneye yatırılarak tedavi altına alındı. Hastanede yapılan tetkikler sonucunda eski Bakan Aşık’ın 4 damarının tıkalı olduğu tespit edildi. Dün öğleden sonra düzenlenen operasyonla Bakan Aşık’ın kapalı damarları balon tedavisi ve stend uygulanarak açıldı. Bakan Aşık’ın bir süre daha hastanede tedavi altında tutulacağı öğrenildi.

CHP TRABZON VE GÜMÜŞHANE ÖRGÜTÜ, NEDEN SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU?

CHP TRABZON VE GÜMÜŞHANE ÖRGÜTÜ

AK Parti eski Milletvekili ve Konya Karatay Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mazhar Bağlı’nın geçtiğimiz gün ulusal bir televizyonda katıldığı programda CHP’ye yönelik sarf ettiği, “Bakın Türkiye’nin bu meşruiyet gücünü sabote eden en büyük kara propagandalardan birisi de Türkiye’nin DEAŞ’ı desteklediği yönündeki alçakça saldırılardır, bunu kim dile getiriyor? Birincisi FETÖ terör örgütü, ikincisi PKK terör örgütü. Ama buna kim lojistik sağlıyor içerden? Cumhuriyet Halk Partisi sağlıyor” sözleri yargıya taşındı. Dün Türkiye’nin dört bir yanındaki CHP örgütleri Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunda bulunan örgütler arasında CHP Trabzon İl Başkanlığı ve CHP Gümüşhane İl Başkanlığı da vardı. CHP Trabzon İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu suç duyurusunda bulunduklarını, “Katıldığı bir TV programında CHP ve CHP’lilere hakaret eden Mazhar Bağlı  hakkında suç  duyurusunda bulunduk.” İfadeleri ile duyururken, Gümüşhane İl Başkanı Bedri Ağaç’tan sert eleştiriler geldi. Başkan Ağaç, “Habertürk’te yayınlanan bir programda; PKK ve FETÖ'ye partimizin lojistik destek verdiği yalanını söyleyerek çirkin ve asılsız hakaret ve iftirada bulunan, sözde akademisyen Mazhar Bağlı adlı kişi hakkında Gümüşhane Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduk. Bu ülkede; vatanın birliği ve bölünmez bütünlüğünün, milletimizin, bayrağımızın, adaletin, cumhuriyetin ve demokrasinin en büyük teminatı; kökleri Kuvayi Milliye’den ve Müdafa-i Hukuk’tan gelen, kuruluş ve kurtuluşun partisi Cumhuriyet Halk Partisi’dir. Herkes haddini bilecek...” eleştirilerinde bulundu.

ÇAY ÜRETİCİLERİ, ÇAY KANUNUNA KARŞI MÜCADELEYE HAZIRLANIYOR

Trabzon'da freni boşalan minibüs evin çatısına uçtu Trabzon'da freni boşalan minibüs evin çatısına uçtu

Çay üreticileri Meclisi

Çay Üreticileri Meclisi, dün Rize’de toplanarak çıkarılması planlanan çay kanununa karşı atacağı adımları belirlemeye başladı. Eylem takvimi hazırladıklarını ilan eden Çay Üreticileri Meclisi yaptığı açıklamada, “Çay Üreticileri Meclisi sekretaryamız Rize’de çay kanun teklifi gündemi ile toplanmıştır. Adalet ve Kalkınma Partisi'nin ‘Hedefimiz, üretici ve tüketiciyi korumak, çayın Türk ekonomisi içindeki yerini güçlendirmek ve Türk çayını dünya markası haline getirerek dış pazarlardaki payını büyütmek’ açıklaması ile hazırladıklarını iddia ettiği kanun teklifi meclise sunulmak üzere tarım komisyonuna verildi. Ne yazık ki, biz üreticiler kanun teklifinin içeriğini kanun teklifi meclise sunulduğunda öğrenmiş bulunmaktayız. Üreticiden gizlenerek hazırlanan kanun teklifi sermayenin emriyle hazırlanmış bir kanundur. Çayın geleceğini 'Ulusal Çay Konseyi' denen yapılanmanın ağzından çıkacak söze teslim edecek olan bu kanunda 'Yaş Çay Üreticisi' yine olmayacak. Yaş çay fiyatını belirleyecek olan çay Konseyi'nin yaş çaya nasıl, hangi koşullarda ve ne şekilde fiyat vereceği konusu net değil. Üreticiyi kendi topraklarında köleleştirme uygulaması olan 'Sözleşmeli Üreticiliğin' getirileceği belirtiliyor. Bu kanun sözleşmeli tarımı kanunlaştırarak, sermaye gruplarını koruyacak, üreticiyi kendi toprağında sermaye için ücretli çalışan yapıyor. ÇAYKUR bu kanun teklifi ile tasfiye sürecine sokulacak, Orçay, Karaliçay, Ofçay (Jacobs) gibi sermaye gruplarına peşkeş çekiliyor. Bu nedenle kanun teklifine karşı Meclisler olarak eylem takvimi oluşturuyoruz. Bu kanun karşısında mücadele edecek tek güç üreticinin örgütlü gücüdür. Çay üreticileri olarak mücadele etmekten başka çaremiz yok. Meclislerimizle bu kanuna karşı mücadele edecek; yaşamımızı, doğamızı; geleceğimizi koruyacağız.” ifadelerine yer verildi.

CHP’Lİ SÖĞÜT’TEN ADAYLIK AÇIKLAMASI

oktay söğüt (2)-1

2023 seçimleri şimdiden sokakta, dost sohbetlerinde konuşulurken özellikle Millet İttifakı’nın adayının kim olacağı merak ediliyor. Herkes birbirine soruyor. Aday kim olmalı? İttifak kimi aday gösterir? Bu soru Trabzon’da daha da hayati öneme sahip.

CHP Trabzon teşkilatının etkili isimlerinden Ortahisar Meclis Üyesi Oktay Söğüt’e “sizin adayınız kim?” diye sorduk. Söğüt, Kemal Kılıçdaroğlu’nun aday olması yönünde görüş belirtti. Söğüt, Kılıçdaroğlu’nun hak yemeyeceğini, adaletli yöneteceğine inanıyor. Dolayısıyla adayının Kılıçdaroğlu olduğunu söyledi. Bu konuda da Kılıçdaroğlu’na güveniyor. Kazanma ihtimalinin Millet İttifakı’nın diğer adaylarına nazaran daha az olduğu söylense de Kılıçdaroğlu’nun seçimlerde başarılı olacağına inanıyor.

Buradan Trabzon’a lafı getiriyor. Trabzon’un kötü yönetildiğini söylüyor. Söğüt, Trabzon’da en sert muhalefet yapan isimlerden bir tanesi. Ortahisar’a, Büyükşehire yaptığı eleştiriler de zaman zaman hedef haline geliyor. Kendisine “Büyükşehiri çok sert eleştiriyorsunuz. Hiç Başkan Zorluoğlu ile temasınız oldu mu?” diye sorduk. Ancak Söğüt, temasının olmadığını söyledi. Uzlaşmacı yanını da hemen ortaya koyarak “Kendisi de bir kez olsun ‘bir de onlardan dinleyeyim’ diyerek meclis üyeleriyle hiç teması olmadı.” dedi. Bu da şehir açısından eksik bir nokta.

Söğüt, eleştiri yaparken özeleştiri de yapıyor. Belli bir amaç içinde çalışanların emeklerinin kendini bilmezlerin açıklamalarıyla yok edildiğini söylüyor. İsim vermiyor. Ama parti içinde partiye zarar verenleri çok net eleştiriyor. Partinin bu yüklerden kurtulmasına aksi takdirde partiyi aşağıya çektiğini söylüyor.

TRABZON SANATEVİ’NDEN TRABZON ARSİN OSB’YE PLAKET

Yerelden, yurt içinde ve yurt dışından farklı sanat disiplinlerinden sanatçıların ve sanat gruplarının katılım sağlayacağı 12.Uluslararası Sanat Günleri bu yıl 09-12 Haziran 2022 tarihleri arasında yapıldı.  Etkinliğin son gününde düzenlenen törende, destek ve katkılarından dolayı Trabzon Arsin Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanlığı adına Yönetim Kurulu Üyesi Köksal Yavuz’a plaket taktim edildi.

Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezinde düzenlenen törende konuşan Trabzon Arsin Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Üyesi Köksal Yavuz, “Şehrimizin uluslararası düzeyde tanıtımına katkı veren, farklı kültür ve sanat etkinlikleriyle insanımızı buluşturan Trabzon Sanatevi Yönetimine ve bu etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür ederim. Trabzon Arsin Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanlığı olarak bu tarz etkinliklere elimizden gelen desteği vermeye devam edeceğiz.” dedi.