61 Medya Trabzon Haber Merkezi olarak gelişen en son olayları ve durumları farklı açılardan ele alıp masaya yatırıyoruz.

YEREL KARADENİZ GAZETESİ TOPLUMU YANILTIYOR

YEREL KARADENİZ GAZETESİ TOPLUMU YANILTIYOR

Yerel Karadeniz Gazetesinde “Böyle adalet olmaz” başlığı altında ve “çok satan gazetelere ceza, az satan gazetelere ödül” üst başlığıyla bir haber yapılmış. Haberde alt başlık olarak da son derece aymaz ifadeler kullanılmış. “Çok satan gazetelere ceza, az satan gazetelere ödül” üst başlığıyla bir haber yapılmış. Haberde alt başlık olarak da son derece aymaz ifadeler kullanılmış. “Tesisi olmayan ve az satan gazetelere bol bol ilan veren Basın İlan Kurumu'nun en çok satan gazetelerle az satan gazeteleri aynı kefeye koyması bardağı taşırdı” deniyor.

Bu yaklaşımı kabullenmiyoruz. Haberde Basın İlan Kurumu hedef alınarak basın ahlak ilkelerine uyup uymadığı tartışılıyor. Ardından da “Karadeniz Gazetesi'nin sahip olduğu tiraj ve tesisler dikkate alınmayıp aynı koşullara sahip olmayan gazetelerle aynı kefeye konulması basın ahlak ilkesine ne kadar uyuyor?” deniyor. Haberin son bölümünde ise hazırlanan basın yasası sanki Basın İlan Kurumu tarafından hazırlanıyormuş gibi BİK hedef yapılıyor.

Yerel Karadeniz Gazetesi'nin bu yaklaşımını kabullenmek mümkün değil. İçinde bulunduğu durumu bilmiyoruz. Ancak kamuoyunu doğru bilgilendirmeyi önemsiyoruz.

Birincisi; bir gazetenin tesisi olup olmaması onun fazla ilan almasını gerektirmez. Yani yasalara göre Karadeniz Gazetesi'nin matbaasının olması kendilerine fazla ilan verilmesini gerektirmez.

İkincisi; tirajda derecelendirmeler vardır. Trabzon’daki yerel basın 500-1000 ve 2500 baremlerinden resmi ilan almaktadır. Karadeniz Gazetesi hangi satmayan gazetenin sahte tiraj üreterek resmi ilan aldığını yazmalıdır. Bu arada sadece bir bayide bin gazete satılıp satılmadığını da açıklamalıdır. İsim vermeden şehirdeki gazetelerin hepsini töhmet altında bırakmadan önce kendini sorgulamalıdır.

Üçüncüsü; Resmi ilanda üçüncü kriter kadrodur. Yani gazetedeki çalışan sayısıdır. Trabzon’da Karadeniz Gazetesi'nin dışındaki diğer 4 gazetenin kadro sayıları bellidir. Karadeniz Gazetesi hangi gazetenin sahte kadro barındırdığını açık açık yazmalıdır. Bunu yazmadan önce de kendine bakmalıdır. Gazetenin nasıl bir yasal sorunla karşı karşıya olup olmadığını bilmiyoruz. Ancak karşı karşıya bulunduğu durum diğer gazeteleri hedef yapıp haksız kazanç elde ediyorlarmış gibi toplum önüne atmaktadır. Hele hele BİK’İ böyle bir töhmet altında bırakmamalıdır.

GELECEK PARTİSİ İL BAŞKANI VELİOĞLU, ŞEHİR HASTANESİNİN İHALESİNİ AYNI ŞİRKETİN ALACAĞINI SÖYLEDİ

GELECEK PARTİSİ İL BAŞKANI VELİOĞLU ŞEHİR HASTANESİNİN İHALESİNİ AYNI ŞİRKETİN ALACAĞINI SÖYLEDİ (1)

Gelecek Partisi Trabzon İl Başkanı Hasan Kamil Velioğlu, ihalesi daha önce Kalyon İnşaata verilen Trabzon Şehir Hastanesi'nin Kalyon İnşaatla Sağlık Bakanlığı arasında sözleşmesinin karşılıklı feshedilmesinin ardından tekrar çıkılacak ihalede ihaleyi yine Kalyon İnşaatın alacağını iddia etti.

Velioğlu, Şehir Hastanesi ile ilgili şu ifadeleri kullandı; “Trabzon Şehir Hastanesi ihalesini daha önce 1 Milyar TL ile Kalyon İnşaat almıştı. 2022 nisan ayı sonunda Kalyon İnşaatla Sağlık Bakanlığı sözleşmeyi karşılıklı olarak feshetti. Gerekçesi artan inşaat maliyetleri nedeniyle Kalyon inşaatın zarar ediyor olması. Üstelik TÜİK'in açıkladığı enflasyon oranında fiyat farkı ödenmesine rağmen.  Kalyon İnşaat zarar etmesin diye iptal edilen ihale şimdi yeniden ihaleye çıkacak ve bu ihaleyi daha yüksek bedelle yine Kalyon İnşaatın alacağını da göreceğiz.”

“Peki; 1- Kalyon zarar etmesin diye millet zarara uğratılmış olmuyor mu?  2-Her zarar eden müteahhitin zararını devlet karşılıyor mu? Yoksa sadece 5'li çeteye özel bir uygulama mı? 3- Eğer karşılıyorsa neden zarar eden esnafa çiftçiye hemen hacizler gönderiliyor? Adaletiniz batsın...”

AK PARTİ KURUCUSU ZORLUOĞLU’NUN “10 YIL” SÖYLEMİNİ NASIL YORUMLADI?

1200x627-murat-zorluoglu-kimdir-nereli-ak-parti-trabzon-buyuksehir-belediye-baskan-adayi-murat-zorluoglu-1553945553865-3

AK Parti kurucularından bir iş insanı Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun basınla birlikte yatırım gezisine çıkmasını farklı biçimde değerlendirdi.

Konuyla ilgili şu mesajı gönderdi: “Üzülerek ifade etmek isterim ki 5 yıllık bu dönem partimiz için bir kayıptır. Murat Başkan 3,5 yıllık görev süresi sonunda önümüze yalnızca Maraş Caddesi dönüşümünü koyabilmiştir. Muhtemelen 5 yıllık görev süresi sonunda buna iki proje daha ekleyecek. Ganita ve terminal projeleri. Böylece Trabzon 5 yılını heba etmiştir. Sizin yaptığınız 10 yıllık tespit doğru bir tespittir. Murat Başkan birinci 5 yılda hiçbir şey yapamadığı için şimdiden ikinci bir 5 yıl daha istemektedir. Daha halen yeni projeler ileri sürdüğüne göre ikinci dönemi de istemektedir. Ancak Trabzon buna nasıl karar verecektir. Zira bundan böyle genel merkezin gönderdiği Trabzon’a yabancı adayları seçmeyecektir.”

30. ULUSLARARASI AKÇAABAT MÜZİK VE HALKOYUNLARI FESTİVALİ BAŞLIYOR

Akçaabat Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Akçaabat Müzik ve Halk Oyunları Festivalinin bu yıl 30.’su düzenleniyor. 20-24 Haziran’da gerçekleşecek festivalde çeşitli şarkıcılar sahne alacak. Aynı zamanda farklı etkinliklerin yapılacağı festivale ücretsiz olarak tüm vatandaşlar katılabilecek.

SELAHADDİN ÇEBİ SEZGİN TANRIKULU'NU NASIL ANLATTI

AK PARTİ Ortahisar İlçe Başkanı Selahaddin Çebi, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun Türkiye düşmanlığını ve PKK seviciliğini çeşitli örneklerle anlatan bir açıklama yaptı. Çebi, “Sezgin Tanrıkulu, TR 705 CIA, bu ülkenin milli güvenlik sorunudur.” dedi. Çebi’nin açıklaması şöyle;

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu

Kod adı: TR 705 CIA

ABD konsolosluğunun kontağı…

AİHM’ye dava götüren ilk avukat…

1977'de prestijli Robert F. Kennedy İnsan Hakları ödülü sahibi…

PKK cenazelerinin vazgeçilmezi…

Uzungöl’de yüzde 90 doluluk oranına ulaşıldı Uzungöl’de yüzde 90 doluluk oranına ulaşıldı

Paylaşımlarıyla PKK’nın önde gelen savunucusu…

Terör örgütü PKK’ya yönelik operasyonlara karşı çıkan ve “Eskiden JİTEM vardı, şimdi aynı görevi SİHA’lar yapıyor. Böyle yöntem hukuk devletinde olmaz ancak savaşta olur; savaşın da kuralları vardır” diyerek rahatsızlığını açıkça dillendiriyor…

Hangi savaş, hangi hukuk kuralları?

Hainlerin elebaşlarından Selahaddin Demirtaş sevgisi hiç bitmedi:

“Değerli dostum Selahattin Demirtaş’ın her kitabı gibi Efsun’u da büyük bir zevkle okudum. “Özgür günlerde görüşmek ümidiyle..”

Hangi özel günler?

PKK/FETÖ’nün hamisi…

“Olası bir iktidar değişiminde, ilk yapacağımız işlerden biri KHK’lılarla helalleşmek ve haklarını iade etmek olur.” şeklindeki paylaşımıyla habis niyetini açıklamakta bir beis görmüyor.

En büyük derdi terör örgütlerine karşı destan yazan İHA/SİHA’lar…

 Türkiye'nin ürettiği SİHA'ları her fırsatta karalamaya çalışarak, SİHA üretimini durdurma vaadinde bulunuyor, milli kahramanımız, gururumuz Sn.Selçuk Bayraktar’ı tehdit ediyor.

Bitmedi,

Aynı zamanda sözde Ermeni iddialarının borazanı, Ermeni sevicisi..

“24 Nisan 1915, kötülüğün miladı ile olan bu tarihle yüzleşmeden gerçek adalet sağlanamaz.” paylaşımıyla hainlere gülümsüyor.

Kandil’deki elebaşlarıyla ağız birliği yapan, PKK’nın kuklası, HDP’yi her ortamda yalnız bırakmıyor.

“HDP büyük baskı altında. Bir taraftan genel başkanları tutuklu. Örgütleri baskı altında. Kapatma davası açılmış. Bunları gören bir parti olarak dostunuzuz, dayanışma içerisindeyiz. Umutsuz olmayın. Ne yaparsak beraber yapacağız. Bize güvenin” paylaşımı ise akla ziyan…

Özetle, Sezgin Tanrıkulu, TR 705 CIA, bu ülkenin milli güvenlik sorunudur.