61 Medya Trabzon Haber Merkezi olarak gelişen en son olayları ve durumları farklı açılardan ele alıp masaya yatırıyoruz.

ZAFER PARTİSİ GENEL BAŞKANI ÖZDAĞ’IN PROGRAMINDAN NABIZA YANSIYANLAR

Genel başkan özdağ'ın açıklamalarından nabıza yansıyanlar

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, dün Trabzon’da bir dizi program gerçekleştirdi. İlk olarak kentteki bir basın toplantısında basın mensuplarıyla bir araya gelen Özdağ, konuşmasının temeline sığınmacıların ülkeden gönderilmesini koydu. Çeşitli rakamlar paylaşan Özdağ, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu da hedef aldı. Gözlemlediğimiz kadarıyla Genel Başkan Özdağ, Suriyeli ve göçmen düşmanlığını körüklemenin ve Bakan Soylu’yu hedef almanın dışında politik söylem üretmekte zorlanıyor. Konuşmasının temeline her yerde sığınmacı meselesini alan Genel Başkan Özdağ, ne ekonomiye yönelik ne de farklı sorunlara yönelik reçete sunamıyor. Özdağ sadece toplantı salonunda değil sokakta da sığınmacılara yönelik düşmanlığı körüklüyor. Sokakta selamlaştığı vatandaşlara ülkenin tek sorunu göçmen sorunuymuş gibi, “Suriyelileri gönderince rahatlayacağız.” diyor. Özdağ, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya oğlum diye seslenebilecek kadar da siyasi nezaketle bağdaşmayan bir dil kullanıyor. Geniş kapsamlı analizlerde bulunmasını, yaptığı açıklamalarla ülkedeki tablonun fotoğrafını çekmesini beklediğimiz Özdağ, gözlemlediğimiz kadarıyla değil iktidarı ana muhalefeti bile hedeflemiyor! 

KTÜ İİBF DEKANLIĞINA YENİ İSİM

KTÜ İİBF dekanlığına yeni isim

KTÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Dekanlığı’na Prof. Dr. Atila Doğan atandı. Üniversite İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Kamu Yönetimi Siyaset ve Sosyal Bilimler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atila Doğan, İİBF’nin yeni Vekil Dekanı oldu. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Uğur Kaya’nın, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Denetleme Kurulu Üyesi olarak atanmasının ardından boşalan İİBF Dekanlık görevine Kamu Yönetimi Siyaset ve Sosyal Bilimler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atila Doğan Vekil Dekan olarak atandı. Karadeniz Teknik Üniversitesi Türkiyat Araştırma Merkezi, Araştırma Uygulama Merkezi Müdürü olarak görev yapan Prof. Dr. Doğan; Sosyal ve Beşeri Bilimler, Siyaset Bilimi, Kamu Yönetimi, Siyasal Düşünceler alanında çalışmalar yürütüyor. 

BAŞKAN BIYIK’IN ALDIĞI ÖDÜL İYİ PARTİ CAMİASINDA SEVİNÇ YARATTI

Başkan bıyık'ın aldığı ödül

Kent ve Başkan Dergisinin her yıl düzenlediği proje bazlı belediye çalışmalarının değerlendirildiği ödül töreni bu yıl Kayseri’de yapıldı. Törende Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık, ’Yomra Hürriyet Parkı Ve Sosyal Yaşam Alanı’’ projesi ile ödül aldı. Başkan Bıyık’ın ödül almasının ardından İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, “Kent ve Başkan Dergisi tarafından düzenlenen ve halkın oylarıyla yılın en başarılı projelerine imza atan belediye başkanlarının ödüllendirildiği yarışmada ‘Yomra Hürriyet Parkı Ve Sosyal Yaşam Alanı’ projesi ile ödül alan Yomra Belediye Başkanımız Mustafa Bıyık'ı ve ekibini tebrik ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.” açıklamasında bulundu. İYİ Parti Trabzon İl Başkanı Azmi Kuvvetli ise, “Yomra Belediye Başkanımız Sn. #MustafaBıyık İYİ Belediyecilik anlayışıyla yaptığı başarılı çalışmalarla herkesin takdiri ve beğenisini kazanmaya devam ediyor. Bu çerçevede Kent ve Başkan Dergisi tarafından Türkiye genelinde düzenlenen ve halkın oylarıyla, yılın en başarılı projelerine imza atan belediye başkanlarının ödüllendirildiği yarışmada ‘’Yomra Hürriyet Parkı Ve Sosyal Yaşam Alanı’’ projesi ile ödüle layık görüldü. Tebrikler Başkanım. Başarıların devamını diliyorum.” açıklamalarında bulundu. 

ÇEBİ, TRABZON TEKNOKENT’İ ZİYARET ETTİ

ÇEBİ, TRABZON TEKNOKENT’İ ZİYARET ETTİ

61 Medya Trabzon Haber Merkezi-Nabız "05 Ekim 2022" 61 Medya Trabzon Haber Merkezi-Nabız "05 Ekim 2022"

AK Parti Ortahisar İlçe Başkanı Selahaddin Çebi, AK Parti Trabzon Milletvekili Adnan Günnar ile birlikte Trabzon Teknokent’i ziyaret etti. Çebi gerçekleşen ziyaretin ardından, “Gelişmiş üretim teknikleri ile üretim yapmak, yeni ürün üretmek firmalarımızın uluslararası rekabette başarılı olmaları için en önemli araç AR-GE’dir. AR-GE ile hem şehrimiz hem de ülkemizin kalkınır, uluslararası rekabette öne geçer. Milletvekilimiz Sayın Adnan Günnar’nın katılımlarıyla Trabzon Teknokent Genel Müdürü Sn. Gürbüz Odabaş ile  KTÜ Teknoloji Transferi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Sn. Prof. Dr. Ahmet Çolak’a ziyarette bulunduk, çalışmaları hakkında bilgi aldık. Misafirperverliklerine teşekkür eder, çalışmalarında kolaylıklar dilerim.” açıklamalarında bulundu. 

CHP ARAKLI İLÇE BAŞKANI SOLMAZ, SORUNLARI SIRALADI

CHP İlçe Başkanı Solmaz

CHP Araklı İlçe Başkanı Mecit Solmaz, ilçenin sorunlarını Taşönü Çöp Tesisi, Ayvadere HES Projesi, eğitim sorunu ve sosyal yapı şeklinde sıraladı. Taşönü’ndeki tesisi eleştiren Başkan Solmaz, “Taşönü çöp tesisi ihalesi yapılırken basın önünde açıklamalar yaptık. Burasının uygun olmadığını Arsin ve Araklı‘nın köylerinin gelecekte yaşanmaz bir yer olacağını bütün birikimlerimizle anlattık . Taşönü Mahallesi’ne gidip çöp tesisini inceleyip Meclise taşıdık. Soru önergeleri verdik. Hala mücadele etmeye devam ediyoruz. Bu sorunun siyasi ayağı Cumhur ittifakının vurdum duymaz kanun nizam dinlemez ve o kokuyu yerinde gelip görmeyen Trabzon milletvekilleridir.” serzenişinde bulundu. Ayvadere HES Projesi’ni de eleştiren Solmaz, “Ayvadere HES projesini ilk duyduğumuz zaman köylüler olarak toplanıp gerekli imzayı ve itirazları gerekli mercilere duyurduk. Daha sonra İstanbul milletvekilimiz Akif Hamzacebi köye çıkarak köy heyeti ve muhtarıyla bir bütün olarak bu projeyi meclise taşıyıp soru önergesi vermiştir ve mücadelemiz hala devam etmektedir.” açıklamalarında bulundu.  Eğitimdeki sorunlar için de çözüm önerisi sunan Solmaz, “Trabzon ilçelerinin içerisinde okullarda eğitimin en düşük seviyede olduğu ilçe Araklı’dır. Bu başarısızlığın başlıca bir çok sorunu var. Sınıfların çok kalabalık olması, taşıma sistemi ile öğrencilerin yorgun olması, okuldaki öğretmen sayısının azlığı, yeterince beslenememe ve benzeri sorunlar. Çözüm olarak taşıma sisteminin kademeli olarak kaldırılması kullanılabilir okulların yeniden açılmasıdır.” ifadelerini kullandı. Sosyal yapıya da değinen Solmaz, “Sosyal yapı derken şöyle düşünelim dışardan gelen bir yabancının ilçede maksimum derecede ihtiyaçlarını giderebileceği sosyal yapı ve alan.  Araklı esnafı akşam saat 17.00-18.00 gibi dükkanlarını kapatıp evlerine çekilmektedir. Normalde yaşam şehirlerde 24.00’e kadar devam etmektedir. Gençlik Araklı’da durmamaktadır. Memurlar ve öğretmenler ve dışarıdan gelen öğrenciler Araklı‘da oturmamaktadır. Bunun sebebi mutlaka bizi yönetenler tarafından masaya yatırıp araştırılmalıdır.” değerlendirmelerinde bulundu.

BAŞKAN AKAR, FINDIK FİYATI İÇİN NASIL ÇAĞRI YAPTI?

Başkan Akar

Demokrat Parti Trabzon İl Başkanı Ali Akar, fındık üreticilerinin açıklanan 54 TL ile emeğinin karşılığını alamadığını savundu. Fındık fiyatının 4 Euro’ya sabitlenmesi için çağrıda bulunan Başkan Akar, “Fındık fiyatları 4 Euro olmalı idi. Üretici geçen yılkı 1 kg fındıkla ne alıyorsa bu yılda onu almalıydı ki zarar etmesin. ‘Fındığa 54 TL iyi para verildi.’ diyenlere bakıyorum da ya üretici değil ya da AKP’ye körü körüne bağlanan dilsizler. Şeker, ayçicek yağı, zeytin, zeytin yağı 5 kat artmış. Gıda fiyatları en az 4 kat artmış, girdi fiyatları gübre mazot en az 4 kat artmış. Geçen yıl 27 TL olan fiyat bu yıl 54 TL. Yani   iki kat artan fındık fiyatına iyi fiyat diyenler sizde vicdan var mı?

TMO bu fiyatlarla fındık alsa ne olur almasa ne olur! Bu yıl yine tahmin edilen rekolte altında gerçekleşme olacak. Fındık gerçek değerini bulmalı yani 4 Euro’ya sabitlenmeli ve de her yıl yaşadığı stresten kurtulmalı, tüccarın eline kalmamalı. AB fındık üreticisi ile yarışır hale gelmeli ki köyden şehre göçler dursun, köyde 1 TL’ye baktığınızı şehre getirince 100 TL masraf edersiniz.

AKP iktidarı her türlü çiftçiyi mağdur etmiştir. Fındık toplama ücretini 250 TL diye açıklasan neye yarayacak ki! Toplayıcılar 350 TL’den aşağı toplamıyor. Çuval kaldıranlar çift yevmiye çavuş başlarında gecen yıl 250 TL olan araba ücreti 1000 TL. Bu yıl ki maliyetler yüksek. Kişi başı 20 kg anca toplayabilir. Geçekten fındıktan haberi olmayanlar fındığa değer biçip İtalyanları kazandırıyor. Bir iş adamı ürettiği maldan kâr etmiyorsa o iş yerini kapatır. Çiftçilerse sürekli zarar etmesine rağmen dededen, babadan kalmış olan bu fındık işine devam etmek mecburiyetinde kalıyor. Bu ruh halini çiftçi olmayan anlayamaz. 20 yıldır da AKP anlamadı. Hükumetler iş adamına kredi sağlar yeter ki mal üret ihracat yap döviz gelsin. Halbuki fındıksa ihracata hazır bir ürün bu çiftçiye fiyatlar yüksek tutularak destekleme yapılmalı. Bu tür üretimlerin devlete bir yükü yok. Gölge etmeseler yeter. Fiyatlar revize edilmeli gerçek fiyat üzerinden piyasa açılmalı. Cumhurbaşkanı bu işe acilen el atmalı.” İfadelerini kullandı.