61 Medya Trabzon Haber Merkezi olarak gelişen en son olayları ve durumları farklı açılardan ele alıp masaya yatırıyoruz.

BİLET İÇİN SAATLERCE SIRADA BEKLEDİLER

BİLET İÇİN SAATLERCE SIRADA BEKLEDİLER

Trabzonspor’un UEFA Şampiyonlar Ligi play-off turu rövanş karşılaşmasında Akyazı Stadyumu’nda oynayacağı FC Kopenhag maçı biletleri dün satışa çıktı. Meydan Parkı bilet satış gişesinde taraftarlar sabah saatlerinde sıraya girerek bilet satın almak için uzun saatler bekledi. 

Öyle ki Fransa’dan Arabistan’dan Almanya’dan Hollanda’dan gelen vatandaşlar bilet alabilmek için sabah 08.00’lerden gişenin önünde beklemeye başladı. Ve biletler satışa sunulur sunulmaz kısa sürede tükendi. 

ARAKLI’DAKİ ÇÖP SORUNU NEDEN ÇÖZÜLEMİYOR? İŞTE NEDENİ...

ARAKLI’DAKİ ÇÖP SORUNU NEDEN ÇÖZÜLEMİYOR İŞTE NEDENİ..

Araklı’da vatandaş çöp tesisi için ayağa kalktı. Çöp araçlarının yolunu kesen vatandaşlar araçların tesise girişini engelledi. Tesisin vahşi depolama yaptığı ve bunun sonucunda etrafa kötü koku yaydığı uzun süredir tartışılan konuydu. Araklı Belediye Başkanı da vatandaşa hak vererek verilen sözlerin yerine getirilmediğini söyledi. 

Peki, sorun nedir? Ve neden birkaç yıldır çözülemiyor. Katı Atık tesisini yüklenici firma Evra Enerji Aş. toplamda 25 yıl süreyle işletmek üzere aldı. Bu firma ise organik atıkların yakım işlemi için gerekli teknik altyapıyı sağlamadı. Tesise gelen çöpler haliyle düzenli olarak sahaya dökülmeye ve kötü koku ilçeye yayılmaya başladı. 

Firmanın bu teknik sorunu gidermek için 8 milyonluk yatırım yapması gerekiyor. Hatta bu şikâyetler bakanlığa gittiğinde Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 8 milyonun yarısını karşılayacaklarını söyledi. Ancak firma gelinen süreçte bu yatırımı gerçekleştirmedi. Sorun öyle büyüdü ki bazı mahalle muhtarları çöplerin toplanmaması üzerine vatandaşlara çöplerin muhafazalı poşetlerde olması uyarısında bulundu. Trabzon, çöp sorununu da aşamadı.

Sorunun çözümü için belli bir süre talep edildi. Ancak 6 ay verilen mühlet doldu ve gelinen noktada sorun çözüme kavuşmadı. Hatta AK Parti Milletvekili Salih Cora, bu yaz koku olmayacağına ilişkin açıklama yapmıştı. Süreç kamuoyuyla şeffaf biçimde paylaşılmalıydı.

Trabrikab yetkililerinden yapılan açıklamada ise şunlar kaydedildi: Tesiste vahşi depolama değil, düzenli depolama yapılıyor. Vahşi depolamadan ayıran yanı gazın yönetiliyor olması. 

Tesisin yakma sistemi üzerine kurulduğu, organik maddelere ait bir sistemin henüz aktif hale gelmediği öğrenildi. Bu organik atıkların Trabzon’un nemli havasından dolayı atıkların bu nemden kaynaklı etrafa koku yaydığı belirtildi. 6 üniteli tesisin bir ünitesinde sorun yaşandığı kaydedildi. Rüzgârın kokuyu etrafa yaydığı, kokunun kontrol edilmesi gerektiği belirtilirken bu tür çöp tesislerin ise yerleşim yerlerinden uzakta olması gerektiği özeleştirisi de yapıldı. Ancak bölgenin bu duruma elverişli olmadığı eklendi. İyi niyetin kullanılmaya çalışıldığı, kurumların denetimi altında vatandaşın rahatsız olmayacağı şekilde çalışmaların yürütüldüğü kaydedildi. 

Ancak gelinen süreçte kokunun devam ettiği teknik sorunun giderilmesinin ardından kokunun giderilip giderilmeyeceğini takip edeceğiz. Trabzon, katı atık tesisi için faturasında belli bir meblağ ödüyor. Bunun da gözardı edilmeden sorunun bir an önce çözüme kavuşmasını bekliyoruz.

UFUK HOŞ NEDEN ANKARA’YA YERLEŞİYOR?

UFUK HOŞ NEDEN ANKARA’YA YERLEŞİYOR

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yeni danışman olarak yanına aldığı Ufuk Hoş görevine başladı. Edinilen bilgilere göre Hoş, kızı Ankara’da bir üniversiteyi kazandığı için Trabzon’dan ayrılma kararı verdi. Trabzon ve Ortahisar Belediyelerinde uzun yıllar Meclis Üyeliği görevi yürüten Hoş’un birikiminden yararlanmak isteyen Soylu, Hoş’u danışman olarak yanına aldı. Ufuk Hoş’a başarılar diliyoruz. 

BELEDİYEDEN PATOZ AÇIKLAMASI

Milletvekili CORA'dan Ortahisar Mesleki Eğitim Merkezine ziyaret Milletvekili CORA'dan Ortahisar Mesleki Eğitim Merkezine ziyaret

Belediyeden Patoz açıklaması

Yomra Belediyesi ilçedeki fındık patozu ücretleri ile ilgili bir açıklama yayınlandı. Belediyenin patoz ücretini belirlediğine dair iddiaların asılsız olduğu kaydedilen açıklamada, “Kıymetli hemşehrilerimiz, geçtiğimiz günlerde ilçemizde faaliyet gösteren fındık patozcuları ile birlikte Belediye Başkanımız Mustafa Bıyık’ın başkanlığında bir toplantı gerçekleştirilmişti. Bu toplantıda İlçemiz Trabzon Caddesi, Hükümet Caddesi, sahil yürüyüş alanları, Hürriyet Parkı ve ilçe merkezinde bulunan işlek kaldırımlara fındık serilmemesi ve patoz kurulmaması konusu görüşülmüştür. Yomra’da ki Fındık Patozu Fiyatları ile alakalı bir konu görüşülmemiştir. Belediyemizin fındık patozu ücreti belirlemek gibi bir yetki alanı yoktur. Fındık patoz ücreti tamamen ilçemizde faaliyet gösteren patozcular tarafından belirlenmiştir. Bazı vatandaşların Yomra’mızda ki patoz ücretlerini belediye belirledi söylemleri gerçeği yansıtmamaktadır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” ifadelerine yer verildi.

ARAKLI’DA BU KEZ HES EYLEMİ VAR

ARAKLI’DAKİ ÇÖP SORUNU NEDEN ÇÖZÜLEMİYOR İŞTE NEDENİ..

Trabzon’un Araklı ilçesinde bu kez Ayvadere HES Projesi’ne karşı protesto gerçekleştirilecek. Çevreci Öğretim Üyesi Yusuf Durmuş, “Trabzon Araklı'da AK Parti Milletvekili Avukat Salih Cora ve Araklı Belediye Başkanı Recep Çebi’ye felaket projesi olan Ayvadere HES’in yanlışlarını anlatarak, yanlışları yerinde göstermek üzere davet ettim. Bu yanlış projeyi derhal iptal ettirmelerini talep ettim. 20.08.2022 tarihinde (Cumartesi) saat 14.00'te Araklı Kaşıkçı mevkiinde yapacağımız etkinliğe tüm siyasi partileri, sivil toplum kuruluşlarını, Araklı halkını, duyarlı insanları davet ediyorum. HES tünel çıkışındaki patlatmalar nedeniyle Hasköy Mahallesi’ndeki evlerde oluşan hasarları yerinde görerek, Yusuf Özcan amcamıza geçmiş olsun ziyaretinde bulunacağız. Gelecekte felaket yaşamamak için yanlışları gündeme taşıyacağız, bizlere tanınan bu hakkımızı kullanacağız. Felaket projesi olan, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığından çevre etki değerlendirme raporu alamayan, fakat patlatmalara devam eden, kanunsuz Ayvadere HES projesi iptal edilene kadar mücadelemiz devam edecektir. Başka Araklı, başka köyümüz, başka gidecek yerimiz yoktur. Hiçbir şey insan hayatından, canlı hayatından daha değerli değildir.” ifadelerini kullandı.