61 Medya Trabzon Haber Merkezi olarak gelişen en son olayları ve durumları farklı açılardan ele alıp masaya yatırıyoruz.

61 Medya Trabzon Haber Merkezi-Nabız "13 Ağustos 2022" 61 Medya Trabzon Haber Merkezi-Nabız "13 Ağustos 2022"

CORA, “AĞIR HAKSIZ BİR KARAR”

AK Parti Milletvekili Salih Cora, dün Trabzon basınıyla bir araya geldi. Cora, kamuoyunun merak ettiği konularla ilgili samimi ve açık cevaplar verdi.

Trabzon’da 2,5 yıldır vekâleten yürütülen Kültür Turizm İl Müdürlüğüyle ilgili Cora, “Turizm müdürlüğüyle ilgili çalışma yaptık. Bakan Bey’e ilettik. Yeni alınan karar gereği il müdürlerinin kendi ilinden tercih edilmemesi nedeniyle bir zorluk yaşıyoruz. Başka bir ilin nüfusuna kayıtlı olması gerekir. Bundan dolayı zorluk yaşıyoruz. Bakanla görüştük. Kısa sürede atama gerçekleşebilir. Tercihlerimizi, beklentilerimizi ilettik. Bunlara uygun profilin Trabzon’a gelmesini arzu ediyoruz. Trabzon turizminde sistem oturdu. Müdüre bağlı sistem yoktur. Turizm müdürlüğünün kendi içerisinde turizm ve tanıtım faaliyetlerimiz aksamadan devam ediyor.” dedi.

Cora, Sümela Manastırı’nda elektronik müzik eşliğinde yapılan tanıtım filmine gelen tepkilerden sonra görevden alınan Vekil Mustafa Asan konusuna değinerek “Müdür Bey için ağır haksız bir karar olarak değerlendiriyorum.” diye konuştu.

CORA, AKŞENER’İN BAŞBAKAN OLACAĞIM SÖZLERİNE CEVAP VERDİ

AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in cumhurbaşkanlığı adaylığıyla ilgili yaptığı açıklamada ‘ölme eşeğim ölme’ ifadesini kullandı.

Cora, “İYİ Parti Genel Başkanı Meral Hanım’ın başbakan olacağım yönündeki iddiası, yaklaşımı, tercümesi ölme eşeğim ölme.. Türkiye’de bir seçim olacak. Bu seçimde anayasayı değiştirecek bir oya kavuşacaksın. Anayasayı değiştireceksin. Tekrar seçim yapacaksın. Bu seçimde belli oy oranını yakalayacaksın. Ondan sonra başbakan olacaksın. Böyle bir iddia vatandaş tarafından hiçbir şekilde umut vaat etmemektedir.

Sayın Koray Aydın, Sayın Bakanımız, geçmiş dönemde şehrimize hizmet etmiş kişidir. ‘AK Partiyle en son bir araya geleceğim’ şeklindeki yaklaşımını kendi siyasi tecrübesine uygun bir açıklama olarak değerlendirmiyoruz. Bizim de İYİ Parti ile bir araya gelme düşüncemiz söz konusu değil. Geçmişte kendisi ‘fetöcüler tarafından kurulmuş’ dediği partiye apar topar katılması ne kadar şaşırtmamışsa bu yöndeki açıklaması da şaşırtmamıştır.” şeklinde ifade etti.

MİLLETVEKİLİ CORA, HANGİ PROJENİN HAYAT BULACAĞI KONUSUNDA SİNYALLER VERDİ

AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora’yla dün düzenlediği toplantıda bir araya geldik. Şeffaflığı, samimiyeti ve kent sorunlarına farkındalığı gözlemlediğimiz bir program oldu. Ülkedeki ekonomik tabloyu, “Dar gelirli kesimin etkilendiği ekonomik bir krizin içindeyiz.” diyerek net bir ifadeyle ortaya koydu. “Henüz bundan çıkmış değiliz ama bundan biz çıkacağız. Çünkü çözüm yollarını biz biliyoruz. Acele kararlar alıp bu krizi derinleştirmemeliyiz.” diyerek de ortaya bir irade koydu. Projelerin akıbetini, son durumunu şeffaf bir şekilde dile getirdi. Sorulardan kaçmadı, farklı bir programım var diyerek kaçamak cevaplarla toplantıdan ayrılmadı. Kentin beklediği müjdeler hakkında da sinyaller verdi. O müjdelerden biri de TEKSTİLKENT projesi için oldu. Milletvekili Cora, Araklı OSB’nin TEKSTİLKENT olması yönünde planlama yapıldığına işaret etti. Of’ta da özel bir yatırımcı tarafından OSB kurulabileceğini dile getirdi.

TEKSTİLKENT yatırımcısının hazır olduğu bir projeydi ve binlerce insana iş kapısı açacağı için kentin en büyük beklentileri arasında yer almaktaydı. Milletvekili Cora’nın sinyalini verdiği TEKSTİLKENT için Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın Trabzon’a bayramda yapacağı ziyareti sabırsızlıkla bekliyoruz desek yeridir. Şehrin istihdam sağlayacak yatırımlara ciddi bir ihtiyacı var ve bu ihtiyacı gidermeye yönelik atılan her adım çok kıymetli.

Toplantıda projeler konuşulunca haliyle yatırım programında yer almayan Yatırım Adası, Güney Çevre Yolu gibi projeleri de gündeme getirdik. Bu yatırımların ek yatırım programına alınıp alınmayacağı noktasında bir soru yönelttik. Ordu’da Güney çevre Yolu’na 550 milyonluk ödenek aktarıldığını anımsatarak, kentimizin beklediği Güney Çevre Yolu’nun akıbetini sorguladık. Milletvekili Cora, “Ordu’nun Güney Çevre Yolu bizim Kanuni Bulvarımızla karşılaştırılmayacak kadar küçük bir yatırım. Kanuni Bulvarı’nı es geçiyoruz. Türkiye’nin en büyük yatırımlarından biridir. En büyük kaynakların aktarıldığı projelerden biridir. Kanuni Bulvarı da bir yıl içinde tamamlanacak. Çok önemli yatırımlar yaptık. Trabzon 40 milyar TL yatırım aldı. Yatırımları şehrin her bir tarafında görebilirsiniz. Bu şehirde önemli kentsel dönüşümler gerçekleştirdik. Bunların her biri bir yatırımdır, bir projedir. Biz adım adım ilerliyoruz. Bu projeler sabahtan başlanıp akşamdan bitecek projeler değildir. Kapsamlı çalışmalar gerekiyor. Çok acele hareket edersek o zaman Kanuni Bulvarı’ndaki Boztepe girişindeki viyadükleri konuşmak zorunda kalırız. Aceleci davranmayacağız. Kanuni Bulvarı’nı konuşmayız ama onu konuşmaz zorunda kalırız.”  yanıtını verdi.

Yani sizin de okuduğunuz gibi kentin en büyük beklentilerinin ek yatırım programına alınacağını değil, yapılan bazı çalışmaları aktararak sorumuza yanıt verdi. Milletvekili Cora’nın verdiği yanıttaki, “Biz adım adım ilerliyoruz.” ifadeleri ne yazık ki çok doğru. Kentin en önemli projeleri ivedilikle masaya yatırılıp çözüm üretilmiyor. Bunu da basın toplantısında gündeme gelen konulara ilişkin bir eleştiri olarak not düşelim. Dileriz çeyrek asırdır gündemde olan Güney Çevre Yolu, demiryolu, Yatırım Adası gibi projeler en kısa sürede hayat bulur.