61 Medya Trabzon Haber Merkezi olarak gelişen en son olayları ve durumları farklı açılardan ele alıp masaya yatırıyoruz.

CHP İL BAŞKANI ANKARA’DA GENEL BAŞKAN İÇİN TRABZON’A TARİH ALDI

CHP İL BAŞKANI ANKARA’DA GENEL BAŞKAN İÇİN TRABZON’A TARİH ALDI

CHP Trabzon İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu, dün Meydan Parkı’nda yapılan Atatürk’ün Trabzon’a ilk gelişinin 98. yıldönümü kutlama törenine katılmadı. Biz de neden katılmadığını merak ettik. Onun yerine il ve ilçe yönetiminden bilindik isimler vardı. Başkan Hacısalihoğlu, Trabzon’da Atatürk’ün ilk gelişi kutlama töreni sırasında Ankara’daydı. Ankara’ya gitmesi elbette merak uyandırdı. Seçim öncesi saha iyice ısındı. Başkan Hacısalihoğlu, özel işleri için gittiği belirtilse de Ankara’da CHP Genel Merkeze uğramadan geçmedi. Burada Genel Başkan Kılıçdaroğlu yoğun programı nedeniyle olmadığı için Danışmanı ve Başkan yardımcısıyla birebir görüştü. Hatta Genel Merkezde Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu için Trabzon programı için tarih bile alındı. Kılıçdaroğlu, 20 Ekim’de Trabzon’a gelecek. Ancak bu tarih gündeme göre de değişiklik gösterebilir.  Hacısalihoğlu, CHP Milletvekili Haluk Pekşen’i ziyaret etmeden Ankara’dan ayrılmadı. Pekşen’e yanlış tedavi uygulanmış.. Ardından özel bir hastanede Pekşen için doğru ve hızlı bir tedaviye başlandı. Pekşen’in sağlık durumunun iyiye gittiği öğrenildi. Hacısalihoğlu, Ankara’dan boş dönmedi. Oldukça lehine gelişmeler oldu. Genel Başkan’ın Trabzon programını bile oluşturdu. Gelecek günlerde Ankara ziyaretinin ayrıntıları elbette gün yüzüne çıkacak. 

KOSTAKİ KONAĞI İHALESİ  BAKANLIĞIN ONAYINDA

KOSTAKİ KONAĞI İHALESİ BAKANLIĞIN ONAYINDA

Trabzon’da 2017 yılında restorasyon ihalesini aldıktan sonra sözleşmedeki teknik şartları yerine getiremediği belirtilen yüklenici firmanın sözleşmesi feshedilen Trabzon Müzesinin (Kostaki Konağı) restorasyonu için 13 Eylül 2022'de yeniden ihaleye çıktı. İhaleye 3 firma yeterliyken 5’ten fazla firmanın katıldığı öğrenildi. İhalenin Kültür ve Turizm Bakanlığına bildirildiği sözleşmeyi onaylaması beklendiği kaydedilirken ihaleye ilişkin detaylar henüz açıklanmadı. Kostaki Konağı, 2001 yılında müzeye çevrilmiş, bu tarihten beri Trabzon Müzesi olarak kullanılmaktadır. 2017 yılında restorasyon çalışmalarına başlanmış fakat yüklenici firma imzalamış olduğu sözleşmedeki teknik şartları yerine getiremediğinden sözleşmesi feshedilmişti. 5 yıldır bitirilemeyen tarihi binanın dış cephesine yerleştirilen tijler duvarı deldiği ve tarihi binaya zarar verdiği gerekçesiyle tepki çekmişti. Konuya ilişkin ise sorumlular hakkında soruşturma başlatılmamıştı. 

AKÇAABAT BELEDİYESİ EK BÜTÇE YAPTI

AKÇAABAT BELEDİYESİ EK BÜTÇE YAPTI

Trabzon Akçaabat Belediyesi'nin 105 Milyon TL’lik ek bütçe talebi dün Büyükşehir Belediye Meclisi'nde kabul edildi.  Trabzon’da ek bütçe hazırlayan belediyelere bir yenisi daha eklendi. Bir önceki gün Yomra, Sürmene ve Araklı Belediyesinin ek bütçe taleplerinin ardından bugün de Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisine Akçaabat Belediyesi'nin ek bütçe talebi geldi.  Akçaabat Belediyesi 105 Milyon TL’lik talep ettiği ek bütçe Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi'nde oy birliği ile kabul edildi.

TRABZONSPOR, TONYALI ÖĞRENCİLERE  BAKIN NASIL DESTEK VERDİ

23155_8549182894

Tim Başkanı Gültepe, Trabzon'da “İhracatın yıldızları” ödül töreninde konuştu Tim Başkanı Gültepe, Trabzon'da “İhracatın yıldızları” ödül töreninde konuştu

Trabzon’un Tonya ilçesinde üniversiteyi kazanan öğrencilere burs ücreti toplanması için program düzenlendi. Etkinliğin ardından Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel, 120 bin TL burs ücreti toplandığını açıkladı. Öğrencilere burs vermek isteyen hayırseverlere seslenen Başkan Beşel, “Tonyalı gençlerimizi desteklemek amacıyla düzenlediğimiz gecede gençlerimiz için 105 bin TL toplandı. Düzenlediğimiz gecede katkı sunan vatandaşlarımıza, organizasyonda emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Katkı yapmak isteyen vatandaşlarımız TR 770001200168300001101336 IBAN numarası aracılığıyla gençlerimize katkıda bulunabilirsiniz.” açıklamalarında bulundu.  Etkinliğe Trabzonspor’un destek verdiğini ise AK Parti Tonya İlçe Teşkilatı Tanıtım ve Medya Başkanı Ahmet Esmer açıkladı. Başkan Esmer, “Şampiyon Trabzonspor’umuzun yöneticisi, desteğini bizden hiçbir zaman esirgemeyen Sayın Zeyyat Kafkas’a, üniversiteli öğrenciler için yapacağımız etkinlikten bahsettiğimde hiç düşünmeden destek vereceğini söyledi. Kendisinin takibinde Trabzonspor’umuzun  yıldızlarına imzalattığımız formayı  geliri öğrencilerimize verilmek üzere  hemşehrilerimize sunduk. Değeri biçilemeyecek forma Sayraç Mahalle Muhtarımız tarafından sembolik bir değerle alındı. Trabzonspor’umuza, kulüp yöneticimiz Sayın Zeyyat Kafkas’a, tüm futbolcularımıza teşekkür ediyoruz. Bizleri her zaman gururlandıran, gönül vermekten dolayı onur duyduğumuz Trabzonspor’umuza başarılar dileriz.” ifadelerini kullandı.

CHP’Lİ OYMAN’DAN EK KREDİ  TALEBİNE SAVURGANLIK TEPKİSİ

CHP'li oyman

Trabzon Büyükşehir Belediyesinin Ganita-Faroz Projesi için İller bankasından 195 milyonluk ek kredi kullanması talebi geçtiğimiz günlerde Belediye Meclisine gelerek onaylanmıştı. Mecliste ek kredinin onaylanmasının ardından CHP Ortahisar İlçe Başkanı Fatih Suat Oyman’dan dikkat çeken bir eleştiri geldi. Başkan Oyman, “56milyon TL ile başlayan ancak belediyenin kendi hatasından dolayı tekrarlanan ihale sonucunda dere yatağındaki inşaat maliyetini katlaya katlaya, kredi ala ala devam ediyor. Sonucunda kaynak lazım diye gayrimenkul satacağız noktasına geliyorlar. Bu nasıl rahat bir savurganlık?” eleştirilerinde bulundu.