61 Medya Trabzon Haber Merkezi olarak gelişen en son olayları ve durumları farklı açılardan ele alıp masaya yatırıyoruz.

Erüz’den Bartın Paylaşımı

Önceki akşam Bartın’ın Amasra ilçesindeki bir madende yaşanan patlama sonucu 41 maden işçisi hayatını yitirmişti. Olayın ardından tüm Türkiye yasa boğuldu. Konuyla alakalı KTÜ Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Coşkun Erüz, sosyal medya üzerinden bir paylaşım yaptı. Paylaşımında tedbir ile afetlerin önlenmesini için çaba harcanması gerektiğini vurguladı. Erüz’ün paylaşımı şu şekilde:

“Başın sağ olsun Türkiye'm.  Amasra'dan ateş düştü ulusan bağrına, hüznü hepimizi, acısı madencilerin ailelerin yüreğini dağlıyor. Gereği hızla yapılmakta ve afetin yarattığı maddi zararlar, beden yaraları en kısa sürede devletimiz tarafından giderilecektir. Ama hiçbir can geri gelmeyecek ...  Yapılması gereken yatırım, alınması gereken teknik donanım, öngörülen kar , kaybedilen hiçbir candan daha değerli değildir. Lütfen artık afetleri yöneterek can kurtarmaya değil, riski yöneterek- tedbirleri alarak afeti ve can kaybını önlemeye çaba gösterelim. Yanmasın hiçbir ananın bağrı, kalmasın hiçbir çocuk yetim. Beden yarası sarılır ancak, giden can geri gelmez , yanan yürek yarası iyileşmez..  Lütfen günü değil, bilimin, yasaların, insan etiğinin ışığında gereğini yapıp, canları, geleceği kurtaralım artık.. Bir daha yanmasın anaların yüreği, yetim kalmasın hiçbir çocuk. Lütfen...”

Mustafa Bak’tan Trabzon Günleri yorumu: “Ürünler hem organik değil hem de yöreye ait değil”

Şu sıralar İstanbul Yenikapı’da “Trabzon Günleri” etkinliği gerçekleştiriliyor. Ancak bu etkinlik şehirde büyük bir tartışmaya neden oldu.  Birçok kişi buradaki etkinliklerin amacına uygun olmadığını ifade ederken aynı zamanda talebin git gide azaldığını söylediler. Ancak CHP Akçaabat İlçe Başkanı etkinliğe farklı bir eleştiri getirdi. Alana satılan ürünlerin organik olmadığını ve yöresel olmadığını ifade eden bir yazı paylaştı. Bak’ın sosyal medya üzerinden yapmış olduğu paylaşım şu şekilde:

“İstanbul'da her yıl Trabzon Dernekleri Federasyonu'nun düzenlediği "Trabzon Günleri" etkinliklerine katıldık. Mevcut Ekonomik sorunlarla birlikte özellikle bu konularda sorumluluk alması gereken Trabzonlu siyasilerin ilgisiz kalması her geçen yıl bu etkinliklerin sönük geçmesine sebep olmaktadır. İl göze çarpan katılımın azlığı olmakla birlikte tanıtım stantlarının haricinde özellikle satış reyonlarındaki ürünlerin birçoğunun yöremize ait olmaması, özellikle de gıda ürünlerinin birçoğunun organik olmaması ve fabrikasyon ürünlerin burada satışa sunulması da bu etkinliklere gölge düşürmektedir. Ayrıca yeme içme alanındaki yerlerin kalite ve hijyen konusunda çok kötü bir görüntü sergilemesi de bu etkinliklerin yapılış amacından ne kadar uzaklaştığının da göstergesidir. Bu etkinliklere katılım sağlayan birçok kurum temsilcilerinin bu koşullarda artık katılım sağlamayı düşünmediklerini de dile getirmeleri aslında konunun özetini oluşturmaktadır. Trabzon'umuzun bütün STK, dernek, vakıf, bürokrat ve siyasilerinin bir an önce bir araya gelip, bu konunun siyaset üstü bir konu olduğunu ve hep birlikte bu durumu ele almaları gerektiği önerimdir.”

Trabzon'da yaşanan cips skandalında yeni gelişme! Trabzon'da yaşanan cips skandalında yeni gelişme!

Bir eleştiri de Zorlu’dan: “Trabzon’da yaşayanlar İstanbul’da bir araya geldi”

İstanbul’daki Trabzon günleri tartışması gündemde yoğun bir yer tutuyor. Ortahisar Belediyesi Meclisinin CHP’li üyesi de tartışmalara katıldı. Cüneyt Zorlu yaşananın trajikomik bir durum olduğunu belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

“Trabzon’da yaşayan Trabzonlular İstanbul'da Trabzon Günlerin’de bir araya geldiler.(Trajikomik ) Bu masraf kapısını kapamalıyız. Kimseye faydası olmayan bir tanıtım organizasyonu.  Bütün ilçeler, Büyükşehir , Valilik vs İstanbul'a taşındı . Bir kaç ay öncede Ankara Tanıtım Günleri yapılmıştı. Katılan herkesten ilginin az  olduğunu öğrenmiş, basından da aynı bilgileri almıştık. Eski ilgi ve alakanın kalmadığı kesin.  Bu arada sadece Ortahisar Belediyemiz katılmadı ve doğrusunu yaptı.  Önerimiz ; Trabzon merkezde büyük  bir festival  düzenlenmesidir.”