61 Medya Trabzon Haber Merkezi olarak gelişen en son olayları ve durumları farklı açılardan ele alıp masaya yatırıyoruz.

SERA GÖLÜ ABDÜLKADİR URALOĞLU’NUN TALİMATINI BEKLİYOR

Hafta içinde TOKİ konutlarından arayan çok sayıda vatandaş ciddi sıkıntılarını anlatmak için Günebakış Gazetesinden ve 61 Medya’dan destek istedi.  Biz de kendilerini ziyaret ederek sorunlarını dinledik. Ve sorumlu gazetecilik çerçevesinde takip etme sözü verdik.

TOKİ konutlarındaki vatandaşlar doğal gaz istiyor. Ancak doğal gaz için ne yazık ki kurumlarımız topu birbirine atıyor. Siyaset ise dönüp arkasına bile bakmıyor. TOKİ konutlarındaki vatandaşların sorunlarını yerinde dinlemeye gittiğimizde Mahalle Muhtarı Ufuk Can’ı da vatandaşlarla iç içe ve tüm sorunlara vakıf bir vaziyette gördük. Yıldızlı Mahallesi Muhtarı Ufuk Can’ın TOKİ’nin doğal gaz sorununun gelip tıkandığı “bir vatandaşla mahkemelik olayını” çözme sözü verdi. Yani gerek Akçaabat Belediyesine, gerekse Büyükşehir Belediyesine aslında mazeret bırakmadı. Bu konuyu ayrı bir yazımızda ele alacağız.

Ancak biz Yıldızlı gibi turistik bir bölgenin yeterince değerlendirilmediğini kaydetmek istiyoruz. Zira Sera Gölü gibi muhteşem bir tabiata sahip olmasına rağmen ne yazık ki belli başlı sorunlarını aşamadığı için Yıldızlı, Uzungöl gibi gelişemedi. Bu sorunlardan biri de ışıklandırma. Mahalle Muhtarı Ufuk Can diyor ki: “2 yıldır gölün etrafının ışıklandırılmasına uğraşıyorum. Ancak kurumlar topu birbirine atıyor. Böyle olunca da sorunu çözemiyoruz.”

Sorun şu; yolun etrafı ışıklandırmak için Karayolları tarafından Milli Parklar Genel Müdürlüğüne devredilmesi gerekiyor. Bunun için de 250 bin TL bir kiralama bedeli isteniyor. Yanlış duymadınız. Böylesi muhteşem bir proje için Milli Parklar Genel Müdürlüğü 250 bin TL bulup veremediği için Sera Gölü’nün etrafı ışıklandırılamıyor! Muhtar Ufuk Can diyor ki: “Ben bu 250 bin TL’yi ödeyeceğim. Lütfen yetkililer harekete geçsinler.” Buradan hassasiyetine yürekten inandığımız Karayolları Genel Müdürü Sayın Abdülkadir Uraloğlu’na sesleniyoruz. Sayın Genel Müdür hikâye böyle. Şimdi sizden müdahale istiyoruz. Karayolları Bölge Müdürüne “Bu işi çöz ve en kısa sürede bitir” demeni bekliyoruz.

SU SORUNU ÇÖZÜLDÜ ANCAK...

Trabzon Sürmene ilçesi Yeniay Mahallesinde aylardır süren su sorunu çözüme kavuştu.  Ancak vatandaş isyan noktasına gelince... Altyapı çalışmasından ötürü mahallenin suyu kesildi. Çalışma sırasında su kaynakları zarar gördü. Su uzun süre akmadı. Aktıysa da bulanık aktı. Vatandaş defalarca TİSKİ’ye şikâyetini bildirdi. TİSKİ de nihayetinde yeni bir hat çekti. Ve 2 gün önceden su temiz bir şekilde akmaya başladı. Ancak vatandaşlar yeniden sorun yaşamaktan da tedirgin.

Vatandaş şikayetini “Trabzon Büyükşehir Belediyesi su ve kanalizasyon projesi kapsamında işlem başlattı. Şuan yollarımız köstebek yuvasına dönmüş durumda, sularımız bir aydır bulanık ve kirli akmaktaydı. TİSKİ'nin gerekli birimlerine şikâyetimizi bildiriyoruz fakat TİSKİ buna çözüm bulamıyor. Susuzluktan kokmuş durumdayız. Görevliler hiçbir çözüm üretemiyorlar. Bu durum böyle devam ederse vatandaşın sokağa çıkma durumu bile şuan gündemde” şeklinde dile getirmişti. Yapılan çalışma insanları hele ki yaz mevsiminde bu şekilde mağdur etmemeliydi.

Haluk Pekşen'in ölümü soruşturuluyor Haluk Pekşen'in ölümü soruşturuluyor

KYK FAİZLERİNİN SİLİNMESİ İÇİN TALİMAT GELMEDİ

CHP Trabzon İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın KYK faizlerinin silineceğine yönelik açıklamasının ardından vergi dairelerine henüz her hangi bir talimatın gelmediğine yönelik açıklamada bulundu.

Kredilerin hala faizli ödendiğini hatırlatan Başkan Hacısalihoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanı KYK faizlerinin silineceği talimatı verdiğini söylemişti. Bugün hâlâ vergi dairelerine konu ile alakalı ne bir yazı ne de bir genelge gelmemiş ve bu gençlerimiz hâlâ faizli kredilerini ödemeye devam ediyor.” ifadelerine yer verdi.