61 Medya Trabzon Haber Merkezi olarak gelişen en son olayları ve durumları farklı açılardan ele alıp masaya yatırıyoruz.

Çebi sosyal medya yasasını değerlendirdi

Son birkaç gündür Türkiye’nin gündemini en çok meşgul eden konulardan bir tanesi sosyal medya yasasıydı. Yasa maddelerinin oylanması önceki gün tamamlandı. Yasanın tüm maddeleri meclisten geçti. Fakat tartışmaları hala bitmedi. Özellikle CHP yasanın tüm maddelerine ret oyu kullandı. Yasanın ise basın özgürlüğünü kısıtladığını iddia etti. Cumhur İttifakı ise bu yasanın dezenformasyonu engellediğini vurguladı. Tartışmalar ise meclisten Trabzon’a kadar ulaştı. Ortahisar AK Parti İlçe Başkanı Selahaddin Çebi de bu tartışmaya dahil oldu. Çebi sosyal medyadan, dezenformasyonla mücadele yasasının geçtiğini ifade etti ve CHP’nin tüm maddelere ret oyu verdiğini vurguladı. CHP ve HDP’nin yalan habere ceza gelmemesini savunduğunu belirtti. Çebi’nin paylaşımı şu şekilde:

Trabzon'da TİSKİ şikayetleri bir türlü bitmiyor! Trabzon'da TİSKİ şikayetleri bir türlü bitmiyor!

“Dezenformasyonla Mücadele Yasası  Yalan habere ceza gelmesin diyen CHP ve HDP, internet haber sitelerinin hiç bir hakkı olmasın diyen CHP ve HDP, yeni bir tarihi adım atmış oldu . Yalan dolan algı olmadan olmaz dedi . Sosyal medyada yalanlarla algı yönetimi yapılmasının önüne geçecek düzenleme Meclis'ten geçerek yasalaştı. Türk Ceza kanuna ihdas edilen madde ile sosyal medyada yalan haber yaymak suç sayılacak. Yalan haberlerle kamu düzenini ve barışını bozanlara bir yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilecek. İnternet medyası mensupları basın kartı alacak, kişilik hakları korunacak, künyesiz haber sitesi kalmayacak. Çocuklara yönelik uygulamalar konusunda “ayrıştırılmış hizmet” sunulacak. Düzenleme ile internetten yayın yapanlar Basın Kanunu kapsamına alındı. Bu sayede haber siteleri artık resmi ilan alabilecek. Çalışanlarına da basın kartı verilebilecek.  Ve bütün yasalara CHP karşı çıktı.”

 Maçtan önce maçtan sonra Trabzon’un ruh hali

Trabzonspor önceki akşam Fransa ekibi Monaco ile sahasında karşılaştı. Maç Trabzonspor’un  4-0 üstünlüğü ile tamamlandı. Ancak maç öncesinde şehirde hiç maç havası yoktu desek yanlış bir söylemde bulunmuş olmayız. Çünkü geçen sene şampiyonluğa oynayan takımı her maç takip etmiştik. Maç günleri şehir farklı bir atmosfere bürünüyordu. Herkes bilet peşinde Trabzon sokaklarında ve Akyazı’da dolaşıyordu. Fakat dün öyle bir durumu yoktu. Zaten statta boş kalan koltuklarda göze çarpıyordu. Geçen haftaki olumsuz sonuçlar da bunda etkili olurken taraftar isyan noktasına gelmişti. Bunun yanında takıma da bir sitem vardı. Ama bu durum dün akşam itibariyle değişmiş durumda. Bunda etkili olan ise birkaç faktör oldu. Öncelikle maçtan önce teknik direktör Abdullah Avcı sosyal medya üzerinden taraftarlara açık mektup yayınladı. Bunun ardından taraftarın zihninde bir soru işareti oluştu ve acaba demeye başladılar. Ancak olayların düzelmesi için bu yeterli değildi.  Maçtan önce birçok kişi maçı kaybedeceğimizi düşünüyor, dile getirmese bile içinden bu duyguları geçiriyordu. Maçın ilk 25 dakikası da bu durum devam etti. Ancak o dakikadan sonra değişen bazı şeyler daha oldu. Öncelikle takım kaptanı Uğurcan Çakır geri döndü. Yaptığı kritik müdahaleler ardından “Uğurcan Çakır” tezahüratları yükseldi. Peşinden ise gelen gollerle şu sesleri duyduk: “Abdullah Avcı herkese karşı” atmosfer bir anda değişti.  Taraftar da kendine geldi.  Maç sonu ise kolbastı ile taçlandırıldı.  Taraftar ise şampiyonluğa inandı ve şarkılar söylemeye tekrar başladı. Kısacası Trabzonspor yine bir antidepresan görevi gördü ve şehrin ruh halini dengeledi.

Maç sonu ulaşım fırsatçılığı

Trabzonspor, taraftarları için şehirdeki en büyük tutku. Bunun için insanlar çok farklı yerlerden geliyorlar. Şehir içi, şehir dışı, yurt içi, yurt dışı fark etmeden, kilometrelerce yollardan geliyorlar. Birçok cefayı da çekiyorlar.  Dışarıdan gelenler otellerde konaklıyor veya tanıdıklarında kalıyorlar. Özel aracıyla gelenler istedikleri yere istediği zamanda gidebiliyorlar ancak bazıları ise dönüş yolunda büyük sıkıntı ve çile çekiyorlar. Bunun üzerine birde fırsatçılık ekleniyor. Hem de sevda uğruna çekilen bu cefanın mabedinin önünde yaşanıyor bu durum. Bunu yaşatanlar ise bazı ilçe dolmuşları. Maç çıkış saatini bekliyorlar ve araçlarını tıka basa dolduruyorlar. Hani balık istifi diyoruz ya aynen öyle. Bu da yetmezmiş gibi normal tarifenin üzerinde ücret istiyorlar. Bunu da “Bu saatte buraya geliyor, bir de bekliyoruz” sözleri arkasına sığınarak yapıyorlar. Bu noktada şehirdeki ulaşım sorunu bir daha gözler önüne seriliyor. Özellikle maç akşamları insanların toplu ulaşım kullanmasını neredeyse imkansız. Maç öncesi trafik sıkışmasın diye bazı önlemler alınıyor. Bazen ücretsiz toplu taşıma araçları yola çıkarılıyor ancak maçtan sonra herkes kendi kaderine terkediliyor. Bir nevide fırsatçıların eline bırakılıyor. Bunun ardından ise denetimsizlik ortaya bir daha çıkıyor. İnsan hayatı hiçe sayılıyor, trafik kuralları görmezden geliniyor. Allah’a şükür bundan dolayı kötü bir olay yaşanmadı. Zaten bunun düzeltilmemesinin sebebi de bu. Henüz kötü bir şey yaşanmamış olması. Şayet bir gün yaşanırsa bu düzeltilir. Ama bizim görevimiz bu olaylar yaşanmadan önlem alınmasını sağlamak ve bunu gündeme getirmek. Yani dememiz o ki, kimsenin canı yanmadan bu fırsatçıların elinden insanları kurtaralım.  Sevdası uğruna yola çıkanları yolda bırakmayalım. Bu ulaşım soruna çözüm bulalım.