61 Medya Trabzon Haber Merkezi olarak gelişen en son olayları ve durumları farklı açılardan ele alıp masaya yatırıyoruz.

ATATÜRK KÖŞKÜ RESTORASYONU  İÇİN 20 MİLYON KREDİ

ATATÜRK KÖŞKÜ RESTORASYONU İÇİN 20 MİLYON KREDİ

Trabzon Büyükşehir Belediyesi meclisinde Atatürk Köşkü Restorasyon ve Konvervasyon Yapım İşi, Ganita Faroz Arası Sahil Bandı Düzenlenmesi Yapım İşi için İller Bankası A.Ş.’den KDV dahil 20 Milyon TL kredi kullanılması ve Başkan Murat Zorluoğlu’na yetki verilmesi ile ilgili madde görüşüldü. Madde mecliste oy birliği ile kabul edildi.  Kabul edilen maddeye göre Trabzon Atatürk Köşkünde yapılacak restorasyonda;  Balkon döşeme kaplamaları, akarların onarılıp aslına uygun hale getirilmesi, binada var olan su sarnıcının onarılıp tekrar çalışır hale getirilmesi, duvar ve tavan rölyeflerinin boyalarının raspa yapılması ve detay kayıplarının onarılması, uygun boya ile boyanması, binadaki tüm ahşap kapı, pencere ve metal akşamlardaki bozulmaların tamir edilip parça kayıplarının aslına uygun olarak yerine koyulması planlanıyor.

Uzun Sokak ve Kahramanmaraş Caddesi için ilginç iddia

Maraş_2

Geçtiğimiz aylarda Kahramanmaraş Caddesi trafiğe kapatılmıştı. Uzun Sokak da aynı şekilde trafiğe kapalı. Araç girişinin yasak olduğu bu caddelerde ise esnafın gerekli malları alabilmesi için sabah saatlerinde kısa süreliğine araç girişine izin veriliyor. Daha önce sabah saat 10:00’a kadar bu araçların girişine izin verilirken bu saat 9:00’a çekilmişti. Şimdi  ise bu saatin sabah saat 8:00’a çekileceği iddia edildi. Bu durum karşısında dağıtım yapan dağıtıcılar ve kargocular durumdan rahatsız olduklarını belirtiler. Dağıtım yapan bir firma yetkilisi, “mesaiye zaten sabah 7:00’da başlıyoruz. Dükkanların çoğu da 8:00’da açıyor. Hal böyle olunca biz sıkıntıya gireceğiz. Ayrıca bu konu hakkında kulağımıza gelen bilgiler de var. Bu kararın alınma sebebinin caddelerdeki taşların kırılması olduğu söyleniyor. Bunu pek anlamış değiliz. Saat 8:00’dan sonra da aynı araçla gireceğiz, öncesinde de aynı araçla. Değişen bir şey olmayacak. Gerçekten anlamış değiliz. Henüz resmi bir açıklama yapılmadı bizlere. Ancak yarın veya sonraki yapılacağı söyleniyor. İnşallah böyle bir şey olmaz.” İfadelerini kullandı.

Çebi’den ittifak ziyaretleri

Çebi-10

Ortahisar AK Parti İlçe başkanı Selahaddin Çebi Trabzon’da sürekli sahada görmeye alışık olduğumuz isimlerden birisi. Seçimin yaklaştığı şu günlerde de sürekli sahada ve aktif olarak çalışıyor. Ziyaretlerini de sosyal medyadan duyuruyor. Son günlerde ise Cumhur İttifakının diğer ortağı olan MHP’li isimlerle sık sık görüşmeye başladı. Bu da ittifakın Trabzon’da ne kadar güçlü bağlara sahip olduğunu gösteriyor. Zaten MHP’nin yapmış olduğu “Adım Adım 2023” programlarında da AK Partili isimleri görmüştük. Toplantıların ardında Çebi’nin MHP’den misafirleri de oldu, ziyaretlerde de bulundu. Son ziyareti ise Çebi, MHP teşkilatının kurucularından eski il başkan yardımcısı Hasan Boz ile şimdiki dönem MHP Trabzon İl Başkan yardımcısı Volkan Boz ile bir araya geldi. Çebi bu görüşmeyi sosyal medyadan bir fotoğraf ile paylaştı. Paylaşım şu şekilde: “Ülkücü camianın önde gelen isimlerinden MHP teşkilatının kurucularından eski il başkan yardımcısı Sn.Hasan Boz ile oğlu şimdiki dönem MHP Trabzon İl Başkan yardımcısı Sn.Volkan Boz ile bir araya geldik, gündeme yönelik değerlendirmelerde bulunduk. Misafirperverlikleri ve hoş sohbetleri için teşekkür eder, şükranlarımı sunarım” . 

Trabzon'da yaşanan kazada ölü sayısı 4'e yükseldi! Trabzon'da yaşanan kazada ölü sayısı 4'e yükseldi!

Etikette indirim, kasada bindirim!

Etikette indirim, kasada bindirim!

Gümüşhane’de 3 harfli meşhur ulusal zincir marketlerle ilgili salgın döneminde artan şikayetlerden birisi olan etiket ve kasa fiyatlarının tutmaması sorunu yeniden hortladı. Kent merkezindeki markete giderek çamaşır deterjanı alan bir vatandaş etiketteki fiyat ile kasadaki fiyatın 50 lira farklı olduğunu alışveriş fişini alınca fark etti. Bu durumu sosyal medya hesaplarından paylaşan vatandaş, indirimin son günü olduğunu ve fişteki durumu fark ettiğinde kasiyere sorduğunda bir cevap alamadığını söyledi. Büyük marketlerin yanı sıra diğer bazı işletmelerde de benzer durumun ara ara yaşandığını kaydeden vatandaşlar, özellikle gıda ürünlerinde yaşanan fiyat artışlarının yanında bu tür durumların ekonomik olarak zor günler yaşadıkları bugünlerde moralleri bozduğunu söyledi. Konuyu hemen Ticaret İl Müdürlüğü ile görüşerek bildirdiğini ve dilekçesini verdiğini kaydeden vatandaş, herkesi bu konuda duyarlı olmaya çağırdı.. 

TRABZON, RİZE VE GÜMÜŞHANE  İÇİN 4 İMZA BİRDEN

DSİ 22. Bölge Müdürlüğü, Rize, Trabzon ve Gümüşhane için 4 sözleşmeyi birden imzaladı. DSİ 22. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “Bölge Müdürlüğümüz sorumluluk alanında bulunan Rize, Trabzon ve Gümüşhane illerimizde taşkın risklerini minimize etmek için, projelerimizi hayata geçirmeye devam ediyoruz.  Rize Merkez Taşkın Kontrol İnşaatı 3. Kısım, Trabzon Of Solaklı Vadisi Taşkın Koruma, Rehabilitasyon ve Çevre Düzenlemesi,  Trabzon Merkez Değirmendere Vadisi Islahı 2. Kısım İkmali,  Gümüşhane Merkez Pirahmet Köyü Taşkın Kontrol İnşaatı 1. Kısım İşlerinin yapım sözleşmeleri, Bölge Müdürümüz Cengiz Han Kılıçaslan ile yüklenici firma temsilcileri arasında imzalandı. Sözleşmelere göre; Rize ilimizin Çayeli İlçesi Balat, Şairler, Aşıklar Dereleri ve yan kollarında toplam 1 550 m taşkın kontrol yapısı, 4 adet tersip bendi, Trabzon’un Of İlçesi Solaklı Vadisinde 3 395 m taşkın kontrol yapısı ile birlikte, Bölümlü ve Ağrandöz Dereleri üzerine 1’er adet köprü,  Trabzon Değirmendere Vadisi’nde 350 m taşkın kontrol yapısı ile birlikte 3 adet köprü inşa edilecektir.  Gümüşhane Merkez Pirahmet Köyü Deresi üzerine 2505 m taşkın kontrol yapısı ve 1 adet tersip bendi inşa edilecektir.  Vatandaşlarımıza hayırlı uğurlu olsun.” denildi.

KTÜ’NÜN BİR AKADEMİSYENİ DAHA TÜBİTAK DESTEĞİ ALDI

KTÜ'nün bir akademisyeni daha destek aldı

KTÜ, bir akademisyeninin daha TÜBİTAK 1001 Projesi kapsamında destek almaya hak kazandığını açıkladı. KTÜ’den yapılan açıklamada, “Üniversitemiz Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Mürsel Şahin’in "Aort Kapak Kalsiyum Skorunun Ekokardiyografik Görüntülerden Otomatik Tespiti ve Ölçümü için Derin Öğrenmeye Dayalı Tam Otomatik Bir Yaklaşımın Geliştirilmesi ve Uygulanması" başlıklı projesi TÜBİTAK 1001 Programı kapsamında desteklenmiştir. Projesi desteklenen akademisyenimizi ve proje ekibini tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.” denildi.  Proje Ekibinde Dr. Öğr. Üyesi Selçuk Akkaya, Dr. Öğr. Üyesi Elif Baykal Kablan, Prof. Dr. Murat Ekinci ve Prof. Dr. Ömer Gedikli yer alıyor.