61 Medya Trabzon Haber Merkezi olarak gelişen en son olayları ve durumları farklı açılardan ele alıp masaya yatırıyoruz.

DEVA PARTİSİ’NDEN AKIN, GENÇLERİN  TALEPLERİNİ HAYKIRDI

deva partisinden akın

Ortahisar Deva Partisi İlçe Gençlik Çalışmaları Başkan Yardımcısı Beyza Hazel Akın, gençlerin beklentilerine dair açıklamalarda bulundu. Uluslararası Gençlik Günü kapsamında açıklamalarda bulunan Akın, “Gençlik nefes almak istiyor, özgür kalmak istiyor, elini korkmadan cebine atmak istiyor, fırsatta imkan eşitliği istiyor. Aslında olması gereken şeyleri istiyor. Ama gelin görün ki bu ihtiyaçlar bu istekler gençlere bir lüksmüş gibi bir lütufmuş gibi sunuluyor. Çoğu gencimiz var olan düzende gelecek kaygısı yaşıyor. Ve bu ruh halinde kayboluyor kimi genç kesim bir an önce yurt dışına çıkmaya çalışırken, kimi kesim maddi yetersizlik ve imkansızlıktan eğitim hayatına son verip iş hayatına atılıyor, lakin emeğinin karşılığını bile alamıyor. Gençliğe balık tutmayı öğretmeyin, balığı tutup vermeyin, bize olta ve temiz bir deniz bırakın, balığımızı biz zaten tutarız.” açıklamalarında bulundu. DEVA Partisi’nin gençlik politikaları hakkında da bilgi veren Akın, “Biz ‘bilim ancak özgür bir ortamda ilerleyebilir’ vizyonuyla yola çıkan gençleriz. Üniversiteleri özgür bırakacağız. Eğitimi kalkınma hedefleriyle uyumlu hale getireceğiz. Üniversiteleri dünya standartlarına yükselteceğiz. Öğrencilerin hayatını kolaylaştıracağız. Akademisyenlere değer vereceğiz. Üniversiteleri halka açacağız. YÖK’ü ve mülakat sistemini kaldıracağız. Üniversite diplomalarının kalitesinin ve istihdam yaratabilirliğinin ölçülmesi için mekanizmalar kuracağız. Bunlar Yüksek Öğretim eylem planlarımızdan bazıları. Lise çağındaki gençlerimiz içinde çözüm önerilerimiz oluşturulmaktadır. Genç arkadaşlarım ülkemizde yargılanmadan, fikrimizden dolayı terörist ya da hain damgası yemeden ötekileştirilmeden, eğitimini aldığımız alanlarımızda işimizi özgürce icra edebilmek için, biz buradayız. Bu ülkeden gitmesi gerekenler biz değil, bizi yok sayarak hayallerimizi çalan sistem ve sistemin yarattığı çürümüşlüklerdir. Uluslararası Gençlik Günümüz kutlu olsun.” ifadelerini kullandı. 

TECRÜBELİ TURİZMCİDEN  KAYIT DIŞILIĞA KARŞI UYARI

tECRÜBELİ TURİZCİMDEN KAYIT DIŞILIK UYARISI 2

Trabzon eski İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Kansız, kayıt dışılığa karşı uyardı. Kansız, “Turizm bu kent için vazgeçilmezlerin başında geldiğinin anlaşılıp sektörün varlığı kazanç kapısı olduğu bilinci yerleşmeye başladığından bu yana yeni turizmciler türemeye başlamış anlaşılan. Bunlara gezici/geçici turizmci diyebiliriz. Gezicidirler onları bazen Ege'de bazen Akdeniz'de, bazen Karadeniz'de bazen GAP bölgesinde görürsünüz. Yatırım yapmazlar. Günübirlikçidirler. Kazanır giderler. Bir de geçici turizmciler vardır. Onlar da fırsatı kollar altyapısı olmadan turizme kapısını evini odasını açar ve kazancını da vergilendirmeden mevsimi bitirip keyfine bakar... Bir çeşit daha var onlar da yüzdeciler... Turizm dilinde buna hanutçuluk derler... 'Bende şu kadar turist var ne verirsin abi"ciler de denir bunlara. Turizmde güveni de kaliteyi de düşüren geleneksel bir yapıdır bu... Turizmde kayıt dışılığa çok dikkat etmek gerek.” ifadelerine yer verdi.

TTSO'da seçim öncesi son toplantı yapıldı TTSO'da seçim öncesi son toplantı yapıldı

SAĞLIK-SEN’DEN O ATAMAYA TEPKİ

Sağlık-Sen Trabzon Şube Başkanı İdris Aydın, ilginç bir paylaşımda bulundu. Düzköy Hastane Müdürlüğünde yaşanan değişim tartışma yarattı. Aydın, müdürün görevden alınmasını hukuksuz olarak yorumladı. Aydın’ın paylaşımı şu şekilde: “Şimdi düşünün; bir sağlık tesisinde Hastane müdürü olarak görev yapıyorsunuz. Bir gün kapınız çalınıyor ve içeriye bir hanımefendi/beyefendi giriyor. Ve size diyor ki ben bu hastaneye müdür olarak atandım. Göreve başlamaya geldim. Buyur ediyorsunuz, kahvesini ısmarlıyorsunuz ve vaziyeti öğreniyorsunuz. Şaka veya bir film sahnesi olduğunu falan düşünüyorsunuz. Ama değil… Peki nasıl oluyor? Bir kişi düşünün. Bir gün içerisinde herhangi bir sınava, mülakata, referansa veya istişareye gerek duyulmadan önce Sağlık Bakanlığına Daire Başkanı olarak atanıyor. Oradan da hoooop ilçe hastanesine kadrolu hastane Müdürü.  Peki neden bu yol seçiliyor? Çünkü hastane müdürlüğü görevde yükselme sınavına tabi bir kadro. Harici yapmanın tek yolu hülle. İtirazımız da tam olarak burada başlıyor. Çünkü bu yöntemle binlerce sağlık çalışanının emeğini, gayretini ve hayallerini çalıyorsunuz. Hizmet değil hezimet yaratıyorsunuz.  Hem de ilimizdeki onlarca sağlık tesisinde meslek hayatının yarısını idarecilik ile geçirmiş, alanında bilgi birikimi ve tecrübeye sahip bunca idareci (Sağlık Müdürü, Başhekim, Hastane Müdürü, Başhemşire vb) 2,5-3 yılda bir sözleşme imzalamak sureti ile ve bunca yıllık birikimi bir dahaki sözleşme döneminde hiçe sayılma ihtimali dahilinde görev yaparken. Üstelik hastanenin müdürü hala görevinin başında iken ve öncesinde ne kendisine ne de ilgili hiçbir kimseye bilgi verilmeden. Şimdi soruyorum; söz konusu hastanede idari boşluk olduğuna dair bir veri, bilgi, dayanak var mı? Yok. Mevcut Hastane Müdüründen bir şikâyet veya memnuniyetsizlik söz konusu mu? Hayır. Bu yapılan devlet adabına, insan ahlakına uygun mu? Değil. İlçeye, hastaneye veya sağlık sistemine katma değer söz konusu mu? Asla. Peki kim yapıyor bunu, neden yapılıyor bu? Kime ne faydası var? Sisteme ne katkısı var? Bu soruların hiç birinin cevabı yok. Sahiplenen de yok. Çünkü yapılanın yanlış olduğunu yapanlar da çok net biliyor ve görüyor. Burada asıl mesele şahıslar değildir. Politika veya siyaset adı altında önümüze konulan sistemsel hatalar, anlamsız kaygılar ve kişilere özgü uygulamalardır.  Ben inanıyorum ki “Yanlış Hesap Bağdat’tan Geri Dönecek” ve bugün Ali Baykuş kardeşimize yapılan haksızlık bir daha hiçbir mesai arkadaşımıza yapılmamak üzere giderilecektir.” 

TRABZON JANDARMA KOMUTANI TERFİ ALDI

Trabzon Jandarma İl Komutanı Adem Şen, terfi etti. Trabzon’da “mutluluğa kurşun sıkma” projesinin mimarı Şen, Albaylıktan Tuğgeneralliğe yükseldi.  Trabzon’da başarılı asayiş ve güvenlik hizmeti yürüten Şen, Trabzon’a atanmasının ardından nasıl bir sorumluluk aldığının da farkındaydı. Ancak bunun üstesinden de başarılı bir şekilde geldi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Trabzonlu olması Trabzon’da görev yapmayı elbette zorlaştırıyor. Trabzon’da özellikle şampiyonluk kutlamalarında şehir merkezi ve kırsalda yürütülen başarılı bir çalışmayla havaya rastgele ateş açılmasını önleyerek tüm Türkiye’de uygulanan bir projeye imza atıldı.