61 Medya Trabzon Haber Merkezi olarak gelişen en son olayları ve durumları farklı açılardan ele alıp masaya yatırıyoruz.

MİLLETVEKİLİ CORA BU KEZ  TRİBÜNLERDE YER ALDI  AK Parti

CHP'li Şahin-1

Trabzon Milletvekili Salih Cora, sahayı en etkin kullanan milletvekillerinden birisi. Parti çalışmalarına da sokağa inerek vatandaşlarla bir araya gelmeye de düğün nişan gibi meclislerede her zaman vakit ayıran Milletvekili Cora, bu kez Vakfıkebir Belediye Başkanı Muhammet Balta ile tribünlerde birlikte görüntülendi. Vakfıkebir İlçe Stadyumu’nda oynanan ve 0-0 berabere tamamlanan 3. Lig 2. Grup Eynesil Belediyespor - Ayvalıkgücü Belediyespor müsabakasını izleyen Milletvekili Cora ile Başkan Balta Büyükliman yöresinin takımı Eynesil Belediyespor’a destek oldular. Milletvekili Cora ile birlikte müsabakayı izleyen ve Eynesil Belediyespor’a destek olan isimlerden biri de CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı oldu. 

Bakan Soylu Araklı hükümet konağı açılışında konuşuyor! Bakan Soylu Araklı hükümet konağı açılışında konuşuyor!

BÜYÜKŞEHİR DE KADROYA ALMA ÇALIŞMASI BAŞLATTI 

BÜYÜKŞEHİRDE KADROYA ALMA ÇALIŞMASI

Ortahisar Belediyesinde geçtiğimiz hafta 276 lisans ve ön lisans mezunları sözleşmeli kadroya alınarak çıkacak olan yasayla beraber memur olma hakkı kazanacak. Aynı çalışmayı Büyükşehir Belediyesi de kendi bünyesinde başlattı. Büyükşehir Belediyesinde 600 kişi olduğu söyleniyor. Önümüzdeki günlerde meclise gelip karara bağlanması bekleniyor. Ön lisans mezunları kadroya dahil edilmek istenmese de muhalefetin kararlı duruşu sayesinde ön lisanslılar da sözleşmeli kadroya dahil edildi. Eğer ön lisanslılar kadroya dahil edilmeseydi bu konuda muhalefet maddeye şerh düşecekti. Şimdi aynı hakkı ortaokul ve lise mezunu işçiler de bekliyor. Gelecek aylarda çıkacak torba yasayla bu personeller de kadroya geçebilecek. Türkiye’de yaklaşık 600 bin civarında kadro bekleyen işçi olduğu kaydediliyor.   

TRABZON’A YAKIŞMAYAN ÇÖP GÖRÜNTÜLERİ 

TRABZON’A YAKIŞMAYAN ÇÖP GÖRÜNTÜLERİ

Ortahisar Belediyesi İYİ Parti Grup Başkan Vekili Berrin Erkuloğlu, Trabzon’da sokakların temizliğini eleştirdi. İnsan sağlığını tehdit eden bir durum olduğunu belirten Erkuloğlu, “Kuralların yıkılmak için koyulduğunun hüküm sürdüğünü bizzat içinde yaşayarak deneyimliyoruz. Hangi birinden başlasam? Üstyapı çalışmalarının kalitesizliği mi? Sokakların, kaldırımların perişanlığı mı? Pandemiden sonra kısmen insanımızdan kısmen de yöneten iradenin göstermesi gereken denetim eksikliğinden büyüyen kirden mi? Kaldırımlar otopark işlevi görürken kurum arabalarının ters yön kullanmalarını mı? Temizlik görevlisi arkadaşlarımızın adeta kül tablasına dönen sokaklardaki izmarit ile imtihanını mı? Çöp konteynerlerinin yanında biriken çöpleri mi? Trabzon’da billboardlarda temizlik farkındalığı oluşturarak yazılı görseller de paylaşabiliriz. Çöp kovalarının sayısı ve yerleri tekrar gözden geçirilmeli. Aydınlatma direklerine monte edilmiş çöp kovası sayısı artırılmalı. STK’larla ortak çalışma yapıp ‘bu şehir bizim evimiz’ sloganıyla projeler faaliyete geçirilmeli. Mazgallar nefes alamıyor. Gerekli bakım ve onarımlarının yapılması lazım.” ifadelerine yer verdi.  Erkuloğlu, bu sorunları dile getirirken biz de yine bir okurumuzdan gelen çöple ilgili bir sorunu eklemek istiyoruz. Okurumuz Yalıncak’ta denize girilen  bir plajdaki çöpleri çekerek bize gönderdi. DSİ lojmanlarının altında kalan bu plaj adeta terk edilmiş gibi. Ancak vatandaşlar burada denize giriyor. Denize girilsin girilmesin çevreyi temiz tutmamız gerekmez mi? Bu plajda biriken çöpler hastalığa davetiye çıkarıyor. Burada çöpler kimler tarafından birikmiş ve neden temizlenmiyor? Kimin sorumluluğundaysa bu plajın acilen hijyene kavuşturulması gerekir. Vatandaşa bu mu reva görülüyor?  

CHP’Lİ ŞAHİN İYİ PARTİLİLERE  NASIL SESLENDİ? 

Turgay Şahin-1

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisinin CHP Grubu Başkanvekili Turgay Şahin, ittifak ortakları İYİ Partili siyasetçilere çağrıda bulundu. CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin'in “HDP'ye bakanlık verilebilir” sözleri üzerine İYİ Parti kanadından yükselen HDP karşıtı açıklamalar için CHP’li Şahin,  “Bırakın HDP üzerinden siyaset yapmayı.” ifadelerini kullandı. İYİ Partililerin HDP’ye değil ekonomiye odaklanması gerektiğine işaret eden CHP’li Şahin, “Söylemesek olmaz İYİ Partili dostlarım kardeşlerim; bırakın HDP üzerinden siyaset yapmayı... Onların üzerinden şu an siyaset yapan AKP ve MHP diye iki parti zaten var. Bu işlerden sizlere fayda gelmez. Boşuna enerjinizi tüketmeyin. Siz ülkenin ekonomik meselelerine odaklanın...” açıklamalarında bulundu.    

SOSYAL HİZMETLER MÜDÜRLÜĞE  ASALETEN ATAMA 

Trabzon Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü görevini 2020 yılından itibaren vekâleten yürüten Seha Sağlam, Bakanlığın oluruyla göreve asaleten atandı.  Sağlam, yaptığı açıklamada “2020 yılı Temmuz ayında Valilik oluru ile şahsıma tevdi edilen ve yaklaşık 2 yıldan beri yürüttüğüm Trabzon Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü görevini, 2022 yılı Ağustos ayından itibaren Sayın Bakanımız Derya Yanık’ın tensipleri ile asaleten yürütmeye başladım. Bakanlıkça görevlendirilmemde öncelikle şahsıma güven duyan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Sayın Derya Yanık'a ve bu görevlendirmede iradesi, kararı, kanaati, desteği veya duası olan herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Hizmet sunduğum  insanlara asla din, dil, ırk, renk, siyasi görüş ayrımı yapmadım, yapılmasına da elimden geldiğince müsaade etmedim. Çalışma arkadaşlarım arasında da asla herhangi bir ayrımcılık yapmadım. Tamamen iş odaklı oldum. Ben de bu alanda çalışan mesai arkadaşlarım gibi zaman mefhumu olmadan, azim, gayret ve samimiyetle çalıştım. Hep iş ve hizmet odaklı oldum.  “Önemli adam” hastalığına hiçbir zaman yakalanmadım.  Bunun gerçekliğini  benimle yakın çalışan arkadaşlarım en iyi şekilde teyit edeceklerdir. Bir takım ruhuyla çalışma adaşlarımla birlikte karar verip, başarıyı da başarısızlığı da bölüşmeyi temel prensip olarak kabul ettim.  Fakirin, fukaranın, kimsesizin, mağdurun, muhtacın, acizin, hakkını hukukunu koruyup kollarken, kamunun hakkını ve hukukunu korumak ve gözetmek için de elimden geldiğince samimi bir gayret içerisinde oldum. Bu görevlerin bayrak yarışından ibaret olduğunun her daim idrakinde olarak taş üstüne taş koymanın derdindeyim.” ifadelerini kullandı.