61 Medya Trabzon Haber Merkezi olarak gelişen en son olayları ve durumları farklı açılardan ele alıp masaya yatırıyoruz.

TRABZON’DA BAYRAMLAŞMA NASIL GERÇEKLEŞECEK?

Trabzon’da siyasilerin bayramlaşma tarihi belli oldu. Genellikle kurban bayramın üçüncü günü bayramlaşacak olan AK Parti Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla pazartesi günü Meydan Parkı’nda il teşkilatı ve belediye başkanlarının katılımıyla vatandaşları selamlama şeklinde olacak. CHP ve İYİ Parti ise il binalarında bayramlaşma gerçekleştireceği duyuruldu. Bayramın hafta sonuna denk gelmesi aslında siyasilerin memleketlerinde bayrama girmesine vesile olurken yakınlarıyla buluşma imkânına kavuştu. Buna göre AK Parti Milletvekili Salih Cora, Tonya İlçesi Kaleönü Mahallesi’nde bayram namazını eda edip ‘Üstkol Cami’nin açılışını gerçekleştirdi. İYİ Parti Milletvekili Hüseyin Örs ise bayramın sabah saatlerinde şehitliği ziyaret ederek dua etti.  Partililerin birbirleriyle bayramlaşıp bayramlaşmadığı ise merak edildi. Parti başkanları telefonla bayramlaştığı öğrenildi.

İL MÜDÜRÜ TRABZON’DA ZİYARETLERİNE BAŞLADI

Trabzon’a uzun aradan sonra vekâleten yürütülen Kültür Turizm Müdürlüğüne asaleten atanan İl Müdürü Tamer Erdoğan, kurum ziyaretlerine başladı. İlk olarak Vali İsmail Ustaoğlu’nu ziyaret eden İl Müdürü Erdoğan daha sonraki ziyareti dikkat çeki. Erdoğan, AK Parti İl Başkanı Sezgin Mumcu’yu il binasında ziyaret etti.

Mumcu, “Yeni atanan İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Sn. Tamer Erdoğan bizleri İl Binamızda ziyaret etti. Daha önce Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda çeşitli görevlerde bulunan müdürümüze çalışmalarında kolaylıklar diliyorum. Allah utandırmasın.” ifadelerine yer verdi.

İl Müdürü Erdoğan, diğer siyasi partileri ziyaret edip etmeyeceği merak ediliyorken ziyaretlerine devam ederken basınla bir araya gelecek mi, diye de merak edilmiyor değil.

TARİHİ SERENDER İLÇE MERKEZİNE TAŞINDI

Yomra’nın Tepeköy Mahallesi’nde bulunan 120 yıllık tarihi serender, Yomra Belediyesi ekipleri tarafından ilçe merkezine taşınarak Hürriyet Parkı’na kuruldu.

Sümela’da ayine itiraz ediliyor! Sümela’da ayine itiraz ediliyor!

Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık, yapımından günümüze kadar aralıksız olarak kullanılan bu serender, bölgemiz sosyal hayatı, kültürü ve serender mimarisinin tanıtılması amacıyla belediye ekiplerimiz tarafından alınarak Hürriyet Parkı'na kurulduğunu söyledi.  Taşıma işlemi öncesinde yapının tüm parçaları tek tek numaralandırılarak söküldü; ardından bu alana, yapımında olduğu gibi çivi kullanılmadan tekrar kurulumu gerçekleştirdiklerini kaydeden Bıyık, ‘’ Hemen hemen her mahallemizde evlerin yanı başında yer alan ve özel mimarisiyle Karadeniz Kültürü’nün bir parçası olan serenderlerin, güzellikleri ve zarafetleri gören herkesin ilgisini çeker. Eski dönemlerde mısırı kurutma ve saklama görevini gören ve herkesin çocukluk anılarınının bir parçası olan bu serenderi Tepeköy mahallemizden alarak ilçe merkezinde yapımını tamamladığımız Hürriyet Parkı’na kurduk. Bu vesile ile daha fazla hemşehrimizin bu serenderi ziyaret etmesini sağlamış olacağız. Sarenderin içerisinde sergilediğimiz yine yöremize ait eski bakır eşyalar ve bir birinden değerli kilim ve bezler Cazılar Deresi Alabalık Tesisi İşletmecisi Ahmet Şahin tarafından hediye edilmiştir. Kendisine teşekkür ediyorum. Geçmiş köy yaşamını yansıtan bu serender ziyaretçilerini tarihi bir yolculuğa çıkaracağına inanıyorum. İlçemize hayırlı uğurlu olsun’’ dedi.