61 Medya Trabzon Haber Merkezi olarak gelişen en son olayları ve durumları farklı açılardan ele alıp masaya yatırıyoruz.

DÖNÜŞÜMÜ TAMAMLANMAYAN DOLMUŞLAR TRAFİKTEN MEN EDİLİYOR

DÖNÜŞÜMÜ TAMAMLANMAYAN DOLMUŞLAR TRAFİKTEN MEN EDİLİYOR

Ortahisar’da faaliyet gösteren dolmuşlardan, dönüşüm sürecinde alınacak olan koltuk kapasite ücretinin yılsonuna kadar alınması Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisinde gündeme geldi. 15 Aralık 2021 tarihli kararla onaylanan 2022 gelir tarifesine göre alınması planlanan koltuk kapasite bedelinin 31 Aralık 2022 tarihine kadar dönüşüme giren araçlardan alınmaması plan ve bütçe komisyonluğundan meclise getirilerek kabul edildi.

Alınan kararın ardından Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Başkanvekili Turgay Şahin, Ortahisar’da kaç dolmuşun dönüştüğünü sorarak ne zamana kadar uzatılma olacağını sordu. 689 araçtan 590 tanesinin dönüşümün tamlandığı ve kalan araçların trafiğe çıkarılmasının engellendiği plan ve bütçe komisyonu tarafından dile getirildi. Trafikte yakalanan araçların ise trafikten men edilme cezası aldığı, teşvik amacıyla değişim sürecinin uzatıldığı, değişmeyenler için yapılan uygulamanın trafikten men olduğunun gözükmesini istedikleri kaydedildi.

BAŞKAN GENÇ, ŞEHİT ÖĞRETMEN AYBÜKE YALÇIN’I UNUTMADI

BAŞKAN GENÇ, ŞEHİT ÖĞRETMEN AYBÜKE YALÇIN’I UNUTMADI (1)

Batman'ın Kozluk ilçesinde, 5 yıl önce terör örgütü PKK'nın saldırısında şehit düşen müzik öğretmeni Şenay Aybüke Yalçın (22) şahadetinin 5. yıl dönümünde unutulmadı. Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Yalçın’ın fotoğrafını paylaşarak seni unutmayacağız dedi.

Başkan Genç, Yalçın’ın söylediği şarkı sözlerini paylaşarak, “Anlamlı bir şarkı sözü bıraktı bizlere, ne kadar da güzel okumuştu Moğasa Limanı’nı… “Beni öldürenlerde yoktur din iman…” Hain terör örgütü PKK tarafından şehit edilen Öğretmen Şenay Aybüke Yalçın’ı rahmet ve minnetle anıyorum. Öfkemiz hiç sönmedi! Unutmadık, unutmayacağız!” ifadelerini kullandı.

AVRUPALI ÖĞRETİM ÜYELERİ KARADENİZ’DE

AVRUPALI ÖĞRETİM ÜYELERİ KARADENİZ’DE

Avrupa’daki 9 farklı ülkedeki 14 üniversiteden, çoğu Profesör Öğretim Üyesi Erasmus çalışanı 24 bilim insanı ve 45’in üzerindeki katılımcıya KTÜ ve Doğu Karadeniz Bölgesini tanıtan “International Staff Week 2022” etkinliği düzenlendi.

KTÜ Dış İlişkiler Ofisi tarafından Karadeniz Teknik Üniversitesi ve Doğu Karadeniz Bölgesinin Avrupa üniversiteleri uluslararası ilişkiler bölümlerine tanıtılması amacıyla düzenlenen etkinliğe, Çekya, Fransa, Yunanistan, Macaristan, İrlanda, Letonya, Polonya, Portekiz ve İspanya’daki 14 üniversiteden Öğretim Üyeleri ve Erasmus Dış İlişkiler sorumluları katıldı. Etkinlik sosyal programı ve bölgenin tanıtılması kapsamında, KTÜ Kampüsü, Atatürk Köşkü, Sümela Manastırı, Sürmene Memişağa Konağı, Bitkimix Doğal-Yöresel Ürünler Alışveriş Merkezi ve Uzungöl ziyareti gerçekleştirildi. Etkinlikte misafirlere KTÜ tarafından Sürmene Tarihi Memişağa Konağı’nda öğle yemeği ikram edildi. Misafirler Sürmene Memişağa Konağı’nda Konak İşletmecileri Mehmet Abdikoğlu ve Yasin Köroğlu tarafından karşılandı. Yemek sonunda Konak İşletmecileri Mehmet Abdikoğlu ve Yasin Köroğlu tarafından tarihi konak misafirlere gezdirilerek tanıtıldı. Trabzon Of’ta Doğal ve Yöresel Ürünlerin bulunduğu Bitkimix AVM’ nin gezilmesi esnasında, Avrupa ülkelerinden gelen misafirlere Bitkimix AVM Müdürü Ali Rıza Köroğlu ve Bitkimix Yönetim Kurulu Üyesi Hatice Nar tarafından çeşitli hediyeler verildi. Etkinlik hatıra fotoğrafı çekimi ve misafirlerin Uzungöl gezisi ile sona erdi.

TRABZON SANATEVİ’NİN ÇEVRESİNDEKİ BİNALAR TEMİZLENECEK

Trabzon Sanatevi, 12. Uluslararası Sanat Günlerine ev sahipliği yaptı. Sanat günlerine yoğun katılım yoktu. Sanatseverler ve protokol açılan sergiyi gezdi. Yapılacak söyleşilerle ilgili bilgilendirilme yapıldı.

Sanatevi’nin çevresinde yer alan binaların hoş görüntü oluşturmaması sebebiyle çevresinin projelendirileceği sözü veren Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Atilla Ataman, “Oturduğumuz yerde Ortahisar Başkanımız bana dönerek ‘Evet burada bir bina var, çok güzel.. Sanat etkinliği de var. Ama karşıya da bakar mısın?’ dedi. Ben vekâleten de olsa kendimi Büyükşehir Belediye Başkanımızın yerine koydum. Murat Bey ne yapardı diye düşündüm. Burayı derhal düzeltelim, projelendirelim derdi. Ben buradan Büyükşehir ve Ortahisar Belediyesi adına bu sözü veriyorum. Şehir daha fazlasını hak ediyor” dedi.

3 BİN 36 KURS SAYISIYLA 57 BİN 473 VATANDAŞA ULAŞILDI

3 BİN 36 KURS SAYISIYLA 57 BİN 473 VATANDAŞA ULAŞILDI

Hayat Boyu Öğrenme Haftası Etkinlikleri kapsamında, Akçaabat Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nce, birbirinden farklı ama aynı amaca hizmet eden yılsonu sergisi açıldı.  Trabzon Valisi Sayın İsmail Ustaoğlu ve İl Millî Eğitim Müdürü Hüseyin Burak Fettahoğlu’nun katılımlarıyla gerçekleşen sergi;  protokol üyeleri, usta öğretici ve kursiyerlerin yanı sıra çok sayıda katılımcının ilgi odağı oldu. Giyim Üretim Teknolojisi, Gıda Teknolojisi, El sanatları, Çini, Mefruşat, Tezhip ve Hüsnü-ü Hat, Rölyef-Halıcılık,  Hasır örme, Örgü Bebek, Oyuncak ve Takı Hazırlama gibi yirmi alanda ortaya konan üretimlerle açılan sergi, kursiyerlerin bilgi ve becerilerini fark etme, geliştirme ve kendilerine iş alanı oluşturarak ekonomiye de katkı sunma anlamında değer taşımaktadır.

İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Burak Fettahoğlu da yaptığı konuşmada: Hayat boyu öğrenme kurumlarımızın tanınırlığının arttırılmasını, 7’den 77’ ye her vatandaşımıza ulaşmayı hedeflediğimiz bu hafta ile her zaman her yerde herkes için eğitim felsefemizi yaygınlaştırmayı hedeflemekteyiz. Trabzon ili olarak bireylerin iş ve yaşam kalitelerini yükseltmek amacıyla tüm ilçelerimizde 3.036 kurs sayımızla 57.473 vatandaşımıza ulaşmış olmanın mutlu gururunu yaşamaktayız" dedi. "Bu sonuçlar bizleri mutlu etmekte olup aynı zamanda her yıl yapacağımız çalışmalar için bizlere güç vermektedir. Bu anlamda her daim yanımızda olan çok değerli Trabzonlulara teşekkürü bir borç biliyorum” dedi.

Trabzon'da TTSO toplantısı gerçekleşti Trabzon'da TTSO toplantısı gerçekleşti

CHP’li Oyman Tünel Akvaryum girişleri için indirim önerisini yineledi

Giriş biletleri için indirim istedi

CHP Ortahisar İlçe Başkanı Fatih Suat Oyman, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’in Tünel Akvaryum’un giriş fiyatlarına gelen tepkiler üzerine yaptığı açıklamayı eleştirdi. Oyman, Trabzon Akvaryum’un en ucuz akvaryum olmadığını tekrarlayarak, “Yatırım bedeli beklenenden kat kat yüksek çıkınca bilet fiyatları seviyesini yüksek tuttunuz. Amacımız taşlamak değil milletin sesi olmak, önerimizi tekrarlıyorum” diyerek giriş ücretlerine indirim talep etti. Oyman Başkan Genç’in,  “Eskişehir’de müstakil Hayvanat Bahçesinde ayrı giriş ücreti verirsiniz. Orada bir kısım deniz canlılarının teşhir edildiği alandır. Akvaryum çalışması değildir. Yine söylüyorum en ucuz akvaryum bizim projemizdir” sözlerine, “Aldatmayın; en ucuz akvaryum Trabzon değildir! Komik duruma düştünüz Sayın Genç, yakışmıyor, hayretle karşılıyorum. İnsanın yaratmak istediği algı tutmayınca ne yapacağını şaşırıyor demek ki. Yazık!” dedi. Ücretsiz bebek yaş aralığının genişletilmesi ve öğrenci bilet ücretinin aşağı çekilmesini talep eden Oyman “Eskişehir’de akvaryum fiyatının düşük olduğu bir iddia değil gerçektir, ister siteyi ziyaret edebilir isterseniz telefonla sorabilirsiniz. Eskişehir sualtı dünyası bir akvaryum projesidir. Adında akvaryum geçmiyor diye kimse kendini kandırmasın, Trabzon halkını hiç kandırmasın. Hatırlatmanız iyi oldu; 20 TL’lik sivil biletle hem hayvanat bahçesini hem de akvaryumu gezebiliyorsunuz. Ayrı bir ücret yoktur. Yatırım bedeli beklenenden kat kat yüksek çıkınca bilet fiyatları seviyesini yüksek tuttunuz. Amacımız taşlamak değil milletin sesi olmak, önerimizi tekrarlıyorum; açılışın yaza getirilmesinin hatırına bu yaz döneminde ücretsiz bebek yaş aralığının genişletilmesi ve en azından öğrenci bilet ücretinin aşağıya çekilmesini öneriyoruz.” İfadelerini kullandı.