61 Medya Trabzon Haber Merkezi olarak gelişen en son olayları ve durumları farklı açılardan ele alıp masaya yatırıyoruz.

CHP’Lİ DAYI BÜYÜKŞEHİR

BELEDİYESİNİ NASIL ELEŞTİRDİ?

Ortahisar Belediyesinin CHP’li Meclis Üyesi Ömer Dayı, Trabzon Büyükşehir Belediyesini ulaşım üzerinden eleştirdi.

CHP'li Dayı Büyükşehri nasıl eleştirdi

Meydan Parkı’ndaki viyadüklerin altında depolanan dolmuşlardan birinin yolcuya çarpması üzerine Büyükşehir Belediyesini eleştiren Dayı, “Sorunları görmezseniz çözümleri üretemezsiniz. Minibüsçü arkadaşları da, vatandaşları da mağdur ederek çözüm adı altında depolama alanı oluşturursanız sonuç bir çocuğun canı olabilir.  Çok şükür ki çocuğumuz yaralı kurtuldu. Ulaşıma yaptığınız reklam kadar altyapıya yapsaydınız müzelik otobüsle insan taşımazsınız. Bu çağda doğalgazda, suda olduğu gibi Trabzon'da ulaşımı istenilen şekilde çözemediniz.  Maraş Caddesi’nin bir bölümünü trafiğe kapatıp güzelleştirerek diğer alanları tabiri ifadeyle koy verdiniz.”  eleştirilerinde bulundu.

CHP'li Dayı Büyükşehiri nasıl eleştirdi

DEVA PARTİLİ GÜNAYDIN, ENFLASYONU

AZALTMAK İÇİN NASIL ÖNERİLER SUNDU?

DEVA Partisi Kurucularından Prof. Dr. İhsan Günaydın, açıklanan enflasyon rakamlarını değerlendirdi.  Enflasyonun nasıl düşürülebileceğine dair önerilerini de paylaşan Prof. Dr. Günaydın, “TÜİK eylül ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre eylül ayında Tüketici Fiyat Endeksi önceki yılın aynı ayına göre %83.45 arttı. Mayıs 2021'de %16.59 olan tüketici enflasyonu 16 ay boyunca sürekli artarak %83.45 oldu. Bu enflasyon oranı son 24 yılın en yüksek seviyesidir. Bu enflasyon oranı G20 ülkeleri arasında en yüksek orandır. Merkez Bankası politika faizi ile enflasyon arasındaki fark 71.5 puan ile rekor düzeye ulaşmıştır.

İstanbul Ticaret Odasının açıkladığı enflasyon rakamı (% 107.42) ile TÜİK'in açıkladığı rakam($83.45) arasındaki fark  Mart 2022'den itibaren açılmaya başlamış ve Eylül 2022'de 23.97 olmuştur. İki endeksin baz yılı ve kapsadığı maddeler farklı olmakla birlikte birbirine yakın olan rakamlar Mart 2022'den itibaren farklılaşmış ve makas büyük ölçüde açılmıştır. Enflasyonda zirveye Ekim/Kasım aylarında ulaşıldıktan sonra baz etkisi ile yıllık enflasyon oranındaki artış oranı aşağıya gelecektir. Baz etkisi ile yıllık fiyat artış hızı gerileyecek ancak fiyatlar aylık olarak artmaya devam edecektir. Baz etkili düşüş uygulanacak bir politikanın sonucu değil kendiliğinden ortaya çıkmaktadır. Enflasyonun düşürülmesi için etkili para ve maliye politikaları uyumlu bir şekilde uygulamaya konulmalı,  yüksek ülke riskleri düşürülmeli, güven veren politika ve uygulamalarla beklentiler iyileştirilmeli ve döviz kurları düşürülerek ithal girdi fiyatları azaltılmalıdır. Böylece enflasyon düşmeye başlayacaktır. Enflasyon düşmeye başlayınca yurt içi girdi maliyetleri de azalacak ve enflasyondaki düşüş devam edecektir.” ifadelerini kullandı.

Deva Partili Günaydın enflasyon için nasıl öneri sundu-1

Trabzon'da aranan 3 şahıs yakalandı! Trabzon'da aranan 3 şahıs yakalandı!

BAŞKAN BALTA’YA VATANDAŞLAR

NEDEN TEPKİ GÖSTERDİ?

Trabzon’un Vakfıkebir İskelesi’ndeki metal elektrik direkleri tehlike saçmaya devam ediyor. 22 Temmuz'da haberini yaptığımız "Vakfıkebir iskelesi ölüme davetiye çıkarıyor" haberinin üzerinden 3 ay geçmesine rağmen, Vakfıkebir Belediye Başkanı Muhammet Balta’nın Vakfıkebir iskelesi üzerinde hiçbir çalışma yapmaması ve elektrik kablolarını kapatmaması vatandaşların tepkisine yol açıyor. “Vakfıkebir Belediye Başkanımız neyi bekliyor! Tarihi Vakfıkebir İskelemizde illa birisi mi ölmesi gerek.” diyen vatandaşlar çözüm için harekete geçilmesini istedi. Bölge halkı, “1957 yılında yapımına başlanan ve 1960-61 yılında dönemin hükümeti tarafından işletmesi Vakfıkebir Belediyesine devredilen ve halk arasında “Efkâr iskelesi” olarak adlandırılan iskelede metal aydınlatma direklerinin kablo bağlantılarının açıkta olması, akıllara Trabzon'da Büyükşehir Belediyesine ait Yalıncak Halk Plajı'nda soyunma kabinlerinin bulunduğu alanda metal aydınlatma direğine yaslanan 20 yaşındaki Mustafa Uzun, elektrik kaçağı nedeniyle akıma kapılarak hayatını kaybetmesini getiriyor.” diyerek endişelerini paylaştılar.

Nihat Birinci

Nihat Birinci’den Ümit Çebi’ye tepki

Saadet Partisi GİK üyesi Ümit Çebi, Milliyetçi Hareket Partisi lideri Devlet Bahçeli hakkında skandal ifadeler kullanmıştı. Bunun üzerine Saadet Partisi, Çebi’nin yüksek disiplin kuruluna sevk edildiğini bildirmişti. Ancak bu tepkilerin önüne geçmedi. Özellikle MHP mensubu siyasiler, Çebi’yi sert sözlerle eleştirdiler. Bunlardan biri de, Trabzon MHP eski İl Başkanı ve geçen dönem milletvekili adayı Nihat Birinci’den geldi. Birinci’nin açıklaması şu şekilde: “Bir insanın çocuğunun olmaması ayıp değil, kusur değil, eksiklik hiç değil. Biz dünyalık adına ne kadar hesap yaparsak yapalım, Yüce Yaradan’ımın hesabı geçerli. Yani her şey nasip meselesi. Ümit Çebi, liderimi çocuk üzerinden değersizleştirme teşebbüsünde bulunurken aslında Yaradan’ımın iradesine karşı çıkıyorsun. Liderim Devlet Bahçeli'nin milyonlarca manevi çocuğu vardır; onlar davalarına ve liderlerine adanmış insanlardır. Sen sen ol haddini bil. Devlet Bahçeli'nin çocuklarının da bir tahammül sınırı vardır; o sınırı aşma.”

Ümit Çebi

AK Parti’den Trabzon’a üst düzey ziyaret

Seçim kalan süre bir yılın altına düştü. Hal böyle olunca siyasi partiler sahada daha fazla görünmeye başladı. Adalet ve Kalkınma Partisi de Trabzon programlarına hız verdi.  Hemen hemen her hafta üst düzey bir ziyaret Trabzon’da gerçekleştiriliyor. Geçen hafta önce İçişleri Bakanı Süleyman Soylu şehre gelirken bu hafta önce Ticaret Bakanı Mehmet Muş sonrasında ise Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Trabzon’daydı. Bakanlar burada çeşitli programlara ve açılışlara katıldılar. Bunun akabinde ise Salı günü AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım Trabzon’a gelecek. Yıldırım’ın geleceğini Ortahisar AK Parti İlçe Başkanı Selahaddin Çebi, sosyal medya üzerinden duyurdu. Çebi’nin paylaşımı şu şekilde:

“Genel Başkanvekilimiz, son Başbakanımız, fahri hemşehrimiz Sn. Binali Yıldırım'ı ağırlıyoruz. 11 Ekim Salı Günü şehrimize teşrif edecek olan Sayın Genel Başkanvekilimiz ziyaretlerinde çeşitli temaslarının yanı sıra İl Danışma Meclis Toplantımıza teşrif edecekler.”

TRABZONA GELECEK