61 Medya Trabzon Haber Merkezi olarak gelişen en son olayları ve durumları farklı açılardan ele alıp masaya yatırıyoruz.

BUSENAZ’IN BOKS ELDİVENLERİNİ ÇALDILAR

busenaz-2

Trabzon Büyükşehir Belediyesinin yaptığı 8 spor temaslı duraklarda deformeler meydana geldi. En dikkat çekeni ise Meydan’da yer alan Busenaz Sürmeneli sporcu durağında asılı duran boks eldivenlerinin çalınmış olmasıydı.

Büyükşehir Belediyesi 8 sporcu durağını toplamda 1 milyon 850 bin TL’ye mal etmişti. Atapark’ta yer alan Trabzonspor yedek kulübesi temalı durak koltuklarında yırtılmalar meydana geldi. Koltuklara hayvanların zarar verdiği iddia edilse de kalitesinin tartışılır olduğu belirtiliyor. Öte yandan Meydan’da bulunan olimpiyat şampiyonu Busenaz Sürmeneli sporcu durağında boks eldivenleri asılmıştı. Eldivenlerin kim ya da kimler tarafından çalındığı ise bilinmiyor. Mobese kameralarla kişinin tespit edilip edilmediği bilinmiyor. Bu zararların ise ihaleyi alan firma tarafından da mı yoksa belediyeden mi karşılanacak? Bu sorulara cevap arıyoruz?

Trabzon’da kovada kenevir yetiştiren şahıs yakaladı Trabzon’da kovada kenevir yetiştiren şahıs yakaladı

EK GÖSTERGE MÜJDESİ TRABZON’DA NASIL YANKI BULDU?

ek gösterge müjdesi nasıl yankı buldu

Sağlık-Sen Trabzon Şube Başkanı İdris Aydın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ek gösterge açıklamasını değerlendirdi. Ek göstergenin her kesimi memnun etmesinin mümkün olmadığına işaret eden Başkan Aydın, “Uzun yıllardır mücadelesi verilen ve 6. Dönem Toplu Sözleşmede mutabakat metnine eklenmiş olan ek gösterge (3600) çalışması nihayetlenmiş oldu. Öznesinde insan olan hiçbir iş yüzde yüz memnuniyet yaratmaz.  Gerçekleşen her icraatın ardından şikayet, eleştiri ve eksikler muhakkak olacaktır.  İleride karşılaşılması muhtemel memnuniyetsizliklere rağmen sınıf ve meslek grubu ayırmaksızın bütün kamu çalışanlarını kapsayacak ve beklentilerimizi aşan ek gösterge açıklaması için Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan'a sağlık ve sosyal hizmet çalışanları adına şükranlarımı arz ediyorum. Bu çalışma ile; ayrım yapılmaksızın bütün kamu çalışanlarının ve emeklilerinin ek göstergeleri 600 puan artırılmış olacaktır. Ayrıca, Sağlık ve Sosyal Hizmet çalışanlarımız için 1. dereceye yükselmiş ve yükselecek olan önlisans ve lisans mezunu bütün kamu görevlileri ve emeklileri de 3600 ek göstergeden faydalanmış olacaktır. Hayırlı olsun...” ifadelerini kullandı. 

TRABZON İKK’DAN ÖNEMLİ TOPLANTI

Trabzon İKK'dan öemli söyleşi

TMMOB Trabzon İl Koordinasyon Kurulu bugün önemli bir söyleşi gerçekleştirecek. Risk Azaltma Planları (İRAP) kapsamında Trabzon ili deprem tehlike ve riskleri konulu söyleşi düzenlenecek. Söyleşide KTÜ Jeofizik Mühendisliği Bölümünden Prof. Dr. Hakan Karslı, KTÜ İnşaat Mühendisliğinden Prof. Dr. Ahmet Can Altunışık konuşmacı olarak yer alacak. TMMOB Makine Mühendisleri Odası Trabzon Şubesi Konferans Salonunda gerçekleştirilecek söyleşi saat 14.00-17.00’de yapılacak. Trabzon İKK’dan yapılan açıklamada, “İRAP kapsamında Trabzon ili Deprem Tehlike ve Riskleri seminerine TMMOB’a bağlı tüm odalarımızın üyeleri davetlidir.” denildi. 

TRABZONLU REKTÖRE ÖNEMLİ GÖREV

Trabzonlu rektöre önemli görev

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Trabzonlu Prof. Dr. Hüseyin Karaman, Yükseköğretim Kalite Kurulu Üyeliğine seçildi. Rektör Hüseyin Karaman’ı tebrik eden isimlerden biri de AK Parti Ortahisar İlçe Başkanı Selahaddin Çebi oldu. Başkan Çebi, “Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü hemşerimiz Sn. Prof. Dr. Hüseyin Karaman, YÖKAK (Yükseköğretim Kalite Kurulu Üyeliği-Ankara) Üyeliğine seçilmiştir. Rektörümüzü tebrik ediyor, kutlar yeni görevinde başarılar dileriz.” ifadelerini kullandı.

VAKFIKEBİR'DE ÇEVRE TEMİZLİĞİ ETKİNLİĞİ YAPILDI

VAKFIKEBİR'DE ÇEVRE TEMİZLİĞİ ETKİNLİĞİ YAPILDI (2)

Trabzon-Vakfıkebir ilçesinde Çevre Haftası dolayısıyla yürüyüş ve çöp toplama etkinliği düzenlendi.

Vakfıkebir Kaymakamlığı ve Vakfıkebir Belediyesinin organize ettiği’ ‘yürüyüş ve çöp toplama’ ‘etkinliği Vakfıkebir Plajı mevkiinde akşam saatlerinde başladı. Etkinlik kapsamında Vakfıkebir Sahil yolu mevkiindeki alanlarda temizlik çalışmaları yapıldı. Vakfıkebir sivil toplum örgütleri, başkanları ve vatandaşlar bu etkinlikte yer aldı.

Plaj ve yürüyüş yolu güzergahında düzenlenen çöp toplama etkinliğine; Vakfıkebir Kaymakamı Dr. Hacı Arslan Uzan, Vakfıkebir Belediye Başkanı Muhammet Balta, İlçe Emniyet Müdürü Merthan Çelikdağ, Kooperatifi Başkanı Hasan Topaloğlu, Ziraat Odası Başkanı Muhammet Kılıç, Yüksekokulundan öğretim üyeleri, öğretmenler, lise ve ortaokul öğrencileri ile vatandaşlar katıldılar.

BAŞKAN HANEFİ TOK’A BİRKAÇ SORU

Başkan Hanefi Tok'a birkaç soru (2)

Trabzon’un gözde turizm yerlerinden Uzungöl’de cumartesi akşamı Uzungöl Platformu ile Trabzon basınından bazı isimlerle bir araya geldik. Toplantı geç saatte de bitse bir hava alalım istedik. Daha önce de bahsetmiştim. Yetersiz aydınlatma, yollardaki kırık taşlar, çöp sorunu vs. Gece saatlerinde gördüğümüz çöpler sabah saatlerinde de toplanmamış şekilde aynı yerde durunca üç eleştirimizi birden sıraladık. Başkan Hanefi Tok, çöple ile ilgili yazdıklarımıza yanıt vererek, “Uzungöl’ü korumak hepimizin görevi. Biz Belediye olarak günde 2 kez çöp alıyoruz. Sabah 10:00 ve akşam 18:00 saatlerinde çöpümüzü alıyoruz. İşletmelere bu saatlerin dışında çöp çıkarmamalarını tembihledik. Ancak ne yazık ki ne bu karar uyuyorlar, ne de çöplerini bu saatte çıkarıyorlar. Yani bizim duyduğumuz ve gösterdiğimiz sorumluluğu maalesef işletmelerimiz göstermiyorlar. Diledikleri saatlerde çöpü çıkarıyorlar. Ve üstelik çöpleri boş bidonların içine bile atmıyorlar. Çöp bidonlarının dışına yığıyorlar. Alın size iki örnek fotoğraf. Dikkat ederseniz tüm çöpler poşetli. Yani poşetler dağılmamış. Çöpler 24 saat bile orada kalmamış. Şayet biz günlük çöp toplamasak görevimizi yapmamış oluruz. Ancak bu iş yalnızca bizim sorumluluğumuzu yerine getirmekle olmuyor. İşletmelerinde sorumluluklarını bilmesi lazım.” ifadelerini kullanmış.

Paylaşılan fotoğraflarla birlikte İmtiyaz sahibimiz Ali Öztürk de kendisine hak vermiş. Ben de bir gazeteci olarak Sayın Başkan’a birkaç soru yöneltmek istiyorum.

1- İşletmelerin sorumluluklarını bilmediğinden yakınıyorsunuz? Siz sorumlu bir belediye başkanı olarak çöpleri zamanında çıkarmayan işletmelere bugüne kadar kaç kere ceza yazdınız? Nasıl bir yaptırım uyguladınız? Yoksa sadece seyirci mi kaldınız? Bence herkesin kimin duyarsız davrandığını bilmeye hakkı var.

2-Dünyaca ünlü bir turizm bölgesinde, sizin Belediye Başkanlığını yaptığınız bir ilçede çöp sorunu tüm uyarılarınıza rağmen aşılamıyorsa yer altı çöp konteynleri sistemine geçemez misiniz? En azından çöpler açıkta durmaz.

3- Eğer bütçe vb. gerekçeler ile yeraltı çöp konteynerlerı alınamıyorsa, bahsettiğiniz gibi işletmeler de gerekli sorumluluğu almıyorsa Uzungöl çevresinde 3 kez çöp toplanamaz mı? Zira Uzungöl gibi önemli bir turizm merkezinin cazibesini çöp gibi eften püften sebeplerle kaybedersek, kaybeden sadece Çaykara da olmaz… Trabzon kaybeder, bölgemiz kaybeder, ülkemiz kaybeder!.