61 Medya Trabzon Haber Merkezi olarak gelişen en son olayları ve durumları farklı açılardan ele alıp masaya yatırıyoruz.

İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU, AK PARTİ MİLLETVEKİLİ CORA İLE MHP’Lİ BAŞKANLARI AĞIRLADI

İçişleri Bakanı soylu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, başkent Ankara’da da Karadeniz Bölgesi ile yakından ilgilendirmeyi sürdürüyor. Bölgeden gelen birçok talebe zaman ayırarak makamında dinliyor. Bakan Soylu, son olarak AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız ve Torul Belediye başkanı Evren Özdemir ile makamında görüştü. Ziyarette Trabzon’un ve Torul’un taleplerine yönelik istişareler gerçekleştirildi. Bakan Soylu ile görüşmelerinin ardından açıklama yapan Torul Belediye Başkanı Evren Özdemir, “Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’yu Trabzon Milletvekilimiz Sayın Salih Cora ile birlikte ziyaret ederek ilçemizde planladığımız projelerimizi Sayın Bakanımıza ilettik. İlçemize her zaman destekte bulunan ve bulunacak olan Sayın Bakanımıza teşekkürlerimi sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

TRABZON’DA ZABIT KATİBİNE VE MÜBAŞİRE SALDIRILDI, TRABZON BAROSU KINADI

19 yıl cezası bulunan şahıs Trabzon'da yakayı ele verdi 19 yıl cezası bulunan şahıs Trabzon'da yakayı ele verdi

Trabzon’daki Of Adliyesinde dosyası olan bir şahıs, zabıt katibi ve mübaşire saldırdı. Saldırgan gözaltına alınırken, Trabzon Barosu yaşanan olayı kınadı. Baro Başkanı Duygu Keleş Aydın, “Kınıyoruz! Of Adliyesinde görev yapan iki Adliye Personelinin, mahkeme kalemine gelen bir vatandaşın saldırısına uğradığını üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız. Trabzon Barosu olarak konu hakkında yapılan adli işlemlerin takipçisi olacağımızı beyan eder, saldırıya uğrayan adliye çalışanlarına geçmiş olsun dileklerimizi iletiriz.” açıklamalarında bulundu.

BAŞKAN HACISALİHOĞLU, DEMİRYOLUNUN ÖNEMİNE NASIL DİKKAT ÇEKTİ?

Başkan Hacısalihoğlu demiryolunun önemine nasıl dikakt çekti

CHP Trabzon İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu, akaryakıta gelen zamlar üzerinden demiryolunun önemine dikkat çekti. Demiryolunun bölge için olmazsa olmaz olduğunu dile getiren Başkan Hacısalihoğlu, “Akaryakıta 3. gün yine zam var. Trabzon’da gece 24.00’ten geçerli olmak kaydıyla 1 lt. mazot 27.44 TL olacak. Artacak nakliye fiyatları, maliyetler masraflar tabii ki etiketlere de yansıyacak. Her türlü nakliyesini karayolu ile yapan Trabzon için, demiryolu olmazsa olmazdır.” ifadelerini kullandı.

KENTSEL-KIRSAL AYRIMI VATANDAŞA KAZANDIRDI

Kırsal-Kentsel ayrımı vatandaşa kazandırdı

Ortahisar Belediye Meclisi İmar Komisyonu Başkanı Faruk Kanca, köyden mahalleye dönüşen alanlarla ilgili yaptıkları çalışmalarla vatandaşlara katkı sağladıklarını açıkladı. İmar Komisyonu Başkanı Kanca sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Köyden mahalleye dönen plânsız alanlarda kentsel-kırsal ayrımı yaparak vatandaşımızın cebinde 3.6 milyon TL/yıl kalmasını sağladık. Hayırlı olsun. Başta A. Metin Genç başkanımız olmak üzere emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Cumanın ve kandilin hayr, rahmet ve bereketi hepimizin üzerine olsun.” ifadelerini kullandı.

KTÜ’DEN ÜLKE GÜNDEMİNDE TARTIŞMALARA YOL AÇAN KONU İLE İLGİLİ ÇALIŞMA

KTÜ'den ülke gündeminde tartışmalara yol açan konu ile ilgili çalışma

Türkiye’de maden çıkarılması, özellikle altın madeni gündeme geldiği zamanlarda siyanür tartışmaları yaşanıyor. Bu tartışmalar ülke gündemini uzun süre meşgul ederken, KTÜ konuya ilişkin proje hazırladı. Hazırlanan bu proje ise TÜBİTAK tarafından destek aldı. TÜBİTAK 1512-Girişimcilik Destek Programı kapsamında KTÜ Mühendislik Fakültesinden Prof. Dr. İbrahim Alp’in proje yürütücüsü olduğu Altın Madenciliğinde Siyanürlemeye Alternatif Teknolojilerin Geliştirilmesi başlık proje desteklendi. KTÜ’den konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Maden Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. İbrahim ALP’in “Altın Madenciliğinde Siyanürlemeye Alternatif Teknolojilerin Geliştirilmesi” başlıklı projesi TÜBİTAK 1512 Programı kapsamında desteklendi.” denildi. Proje ekibinde Prof. Dr. Ali Osman Yılmaz, Dr. Öğretim Üyesi Sadiye Kantarcı, Arş. Gör. Taha Boyraz, Abdou Azizi Youpoungam, Abdulbagi Hassan Muhammed ve Burak Bünyamin Canlı yer alıyor.