61 Medya Trabzon Haber Merkezi-Nabız "07 Temmuz 2022"

61 Medya Trabzon Haber Merkezi olarak gelişen en son olayları ve durumları farklı açılardan ele alıp masaya yatırıyoruz.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Çağdaş yaşamcılar Of’taki icazet töreni ve hafızları hedef aldı

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Trabzon’un Of ilçesinde hafızlık icazeti alan gençlerin yaptığı yürüyüş kınadı. “Son dönemde ülkemizde yaşanan ve her geçen gün daha da sertleşen laiklik karşıtı eylemlere bir yenisi daha eklenmiştir” denilen açıklamada “Trabzon’un Of ilçesinde hafızlığını tamamlayan 250’den fazla kişi, icazet töreni için kentte cübbeli ve sarıklı olarak dolaşmıştır. Benzer görüntüler, ülkemizin farklı illerinden de basına yansımıştır. Laiklik karşıtı bu eylemleri kınıyoruz!” ifadelerine yer verildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi: “Gün geçtikçe yoksullaşan ülkemizde gündemin değiştirilmek istenmesi ve laiklik karşıtlığının bu cesaretle gerçekleştirilmesi ciddi şekilde kaygı vericidir. Toplumsal kutuplaşmanın bu derecede körüklenmesi karşısında çözüm ülkemizin kuruluş felsefesidir, Atatürk’ün devrim ve ilkelerinin gerçek anlamda yaşatılmasıdır. Laiklik ilkesi, kamuculuk, aydınlanmacılık, ilericilik, hak ve özgürlüklerin korunması ile doğrudan ilişkilidir, birinden bile ödün verilmesinin toplumsal sonuçları çok ağır olacaktır. Çağdaş yaşam ve çağdaş toplum için; laiklik, kamuculuk, aydınlanmacılık, ilericilik gibi değerlerin geriye düşülmesine neden olan laiklik karşıtı eylemlerin, Türkiye Cumhuriyeti’nin her bireyinin ve vatandaşının zararına olduğunu hatırlatırız. Biliyoruz ki laikliğin olmadığı yerde bilim, kültür, sanat olmaz; özgür ve yaratıcı düşünce gelişmez. Tüm bu değerlerin eksikliği de toplumların gelişmesi, kalkınması ve her bakımdan zenginleşmesinin önündeki en büyük engeldir. Bizler, 33 yıldır yaptığımız gibi, hukukun üstünlüğünü, demokrasiyi ve Atatürk’ün devrim ve ilkelerini her yerde savunmaya devam edeceğiz. Hiçbir kadının sokaklarında kaygı ile yürümediği, hiçbir kız çocuğunun eğitimde engel ve eşitsizlikle karşılaşmadığı, her vatandaşın eşitlik içinde yaşadığı toplum hedefimizden ve çocuklarımızın laik, karma, bilimsel ve ücretsiz eğitim hakkı için çalışmaktan vazgeçmeyeceğiz."

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun uzlaşmacı tutum ve açıklamalarının gerçekte hiçbir kıymet ifade etmediğini savunduk. CHP iktidarında Kılıçdaroğlu, hoşgörülü olsa bile gerek tabanın ve gerekse arka bahçedeki STK’ların bunu asla dikkate almayacaklarını örneklerle anlattık. Zira CHP tabanını her zaman arka bahçe yönlendirir. İşte size son örneği. Kuran bülbüllerine karşı yine laiklik sopası gösteriliyor. Açıklama baştan aşağı garabet dolu… Neymiş efendim, “33 yıldır yaptığımız gibi, hukukun üstünlüğünü, demokrasiyi ve Atatürk’ün devrim ve ilkelerini her yerde savunmaya devam edeceğiz”miş. Yani diyorlar ki icazet alanlar bunları savunmuyor… Neymiş efendim, hiçbir kadının sokaklarında kaygı ile yürümediği, hiçbir kız çocuğunun eğitimde engel ve eşitsizlikle karşılaşmadığı, her vatandaşın eşitlik içinde yaşadığı toplum hedefinden ve çocukların laik, karma, bilimsel ve ücretsiz eğitim hakkı için çalışmaktan vazgeçmeyeceklermiş. Siz hedef haline getirdiğiniz o çocuklara sordunuz mu bunlardan vazgeçip vazgeçmediklerini… İcazet alan gençler, neyi tehdit ediyor? Kadınların sokaklarda kaygı ile yürümemelerini… Neyi tehdit ediyorlar? Kız çocuklarının eğitim almamalarını mı? Bu kadar sığ, bu kadar art niyetli, bu kadar kötü bir niyet okuma olabilir mi? Sırf Kuran ezberliyorlar diye yüzlerce çocuğa yönelik böyle bir toplumsal linç girişimi başlatılabilir mi! Yazıklar olsun sizin çağdaş yaşam anlayışınıza!..

BAŞKAN VELİOĞLU’NDAN ELEŞTİRİLER ART ARDA GELDİ

Gelecek Partisi Trabzon İl Başkanı Hasan Kamil Velioğlu, hem Trabzon’daki dolmuş zammına hem de iktidarın faiz politikasına tepki gösterdi. Dolmuş zammı için Velioğlu, “Trabzon'da asgari ücret alan 4 kişilik bir ailenin temmuzda maaşına 1247 TL zam yapıldı. Bu aile tasarruf yapıp günde 2 kişi dolmuşa binse ve günde 4 ekmek tüketseler temmuzda dolmuşa ve ekmeğe gelen zamlar nedeniyle ayda 300 TL fazladan ödeyecek. Kısaca anlatırsak asgari ücret zammını daha almadan 300 TL’si ekmek ve dolmuşa gitti. Geri kalanını siz düşünün. ‘Asgari ücretliyi enflasyona ezdirmedik’ diyen Nebati'ye Trabzon'dan selam olsun.” ifadelerini kullandı. Faiz politikalarını da eleştiren Başkan Velioğlu, “AK Parti gider ayak onu 20 yıl iktidar yapan milleti soyup gitmenin hesabını yapıyor. Esnafın, emeklinin emekçinin yoksullaştığı bir ortamda, bankacılık sektörü karını yüzde 742 artırmasının başka bir izahı olamaz. Şimdi anladınız mı faiz düşürenlerin faizi Nas için düşürmediğini. Şimdi anladınız mı bu iktidarın faiz baronlarının uşağı olduğunu... Milletin emeğini faiz baronlarına peşkeş çeken bu hükümetin gitmesi için erken değil hemen seçim...” çağrısında bulundu.

KAMPANYA NEDEN SADECE ORTAHİSAR DÜZEYİNDE KALDI?

Trabzon’da SMA Tip1 hastası 1,5 yaşındaki Maçkalı Egemen Öztürk’ün tedavisi için bir önceki akşam güzel bir etkinliğe imza atıldı. Trabzon’un siyasette öne çıkan isimleri başta Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, AK Parti Ortahisar İlçe Başkanı Selahaddin Çebi, CHP Ortahisar İlçe Başkanı Fatih Suat Oyman Hamamizade’de gerçekleştirilen canlı yayında telefon görüşmesi yaparak kampanyaya destek istedi.

Tedavi için 14 milyon toplanmış ancak 17 milyona daha ihtiyaç vardı. Canlı yayınla 5 milyon küsuratta para toplanmış. 2 saatte azımsanmayacak rakam.. Tebrik ederiz.. Ancak daha güçlü desteğe ihtiyaç var. Egemen bebeğin yaşaması için daha güçlü destek…!

Peki, Büyükşehir ve Ortahisar belediyeleri ortaklığında gerçekleştirilen programa neden sadece Ortahisar destek aradı. Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu nerede? Vali İsmail Ustaoğlu nerede?

Egemen bebek için güçlü ses olmak gerekirken ne yazık ki programa Büyükşehir’den daire başkanlığı düzeyinde katılım oldu. Başkan Zorluoğlu’nun kampanyaya destek vermesini bekliyoruz. Vereceği desteğin karşılığı olacağını da biliyoruz. Trabzon’da iktidarı ve muhalefetiyle ayrım yapmadan milletvekillerinin de kampanyaya destek vermesi gerekir. Düşününsenize Trabzon’un öne çıkan bu isimleri bir araya gelip Egemen bebek için destek arasa 2 saatte bu paranın neredeyse tamamı toplanır. Bürokratımıza da siyasetimize de güveniyoruz.

YAZ TATİLİNDE OKUMA SEFERBERLİĞİ

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulamaya konan okuma seferberliği, Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğünce de yakından takip ediliyor. İl Milli Eğitim Müdürlüğünün öncelik verdiği projelerin başında gelen ve eğitim öğretim sezonu boyunca uygulanan okuma seferberliği, yaz tatilinde de ara verilmeden devam ediyor. Çocukların tatil süresince boşluğa düşmemeleri ve nitelikli zaman geçirmeleri adına açık olan kütüphaneler İl Milli Eğitim Müdürü Burak Fettahoğlu tarafından ziyaret ediliyor. Akıl oyunlarıyla da zenginleştirilen kütüphanelerde öğrenciler zihinsel anlamda beslenerek sosyal bağlarını kuvvetlendirme yoluyla keyifli zamanlar geçiriyorlar. Akademik başarının temelinde, analitik düşünme becerilerinin, kavrama ve yorumlama yeteneklerinin gelişiminin önemini vurgulayan İl Milli Eğitim Müdürü Burak Fettahoğlu “Kitap okumak tüm bu kazanımlar için yapılan bir alt yapı çalışmasıdır, kitaplara karışmak yolculuğumuzda yol uzun, yolda olma sebeplerimiz çocuklarımızdır” dedi.

YÖK Üyesi Prof. Dr. Karaman, Şalpazarı Milli Eğitim Müdürlüğü'nü ziyaret etti

Yükseköğretim Kurulu üyeliğine atanan Prof. Dr. Hüseyin Karaman, Şalpazarı Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Türkmen'i ziyaret etti. Prof. Dr. Karaman, Şalpazarı'ndaki temasları kapsamında İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nü ziyaret etti Karaman, kısa süre önce göreve başlayan İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Türkmen'e yeni görevinde başarılar diledi. Karaman'a ziyarette, Trabzon Üniversitesi Şalpazarı Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Harun Kahveci de eşlik etti.

#

07 Tem 2022 - 10:01 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak 61Medya Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan 61Medya hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler 61Medya editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı 61Medya değil haberi geçen ajanstır.