61 Medya Trabzon Haber Merkezi olarak gelişen en son olayları ve durumları farklı açılardan ele alıp masaya yatırıyoruz.

TRAHAYKO’DAN HAYVANSEVERLERE UYARI

TRAHAYKO’DAN HAYVANSEVERLERE UYARI

TRAHAYKO kedilerin doğum zamanına denk gelindiği bu günler içerisinde hayvansevelere uyarıda bulundu. Yeni doğan kedilerle ilgili vatandaşları uyaran TRAHAYKO hayvanseverleri önerilerde bulundu.

TRAHAYKO, yeni doğan kedilere nasıl yaklaşılması gerektiğini anlatarak, “Bir kaç gündür kediler doğurmaya başladı.  Neler yapmalı ve yapmamalı. Sokağınızda yeni doğum yapmış kediniz varsa, yakınına su ve mama koyun ki, yemek aramak için uzaklara gitmesin..Başına kötü bir şey gelebilir ve yavrular anasız kalır. Anne ve yavrulara yaklaşmayın, hele ki yavrulara asla dokunmayın. Çok sevimli olduklarını biliyorum. Ancak kokunuz yavruya geçer ve anne yabancı koku alarak yavruyu reddeder. Çünkü kediler kokuyla tanır. Uzaktan kontrol edin, yerini asla değiştirmeyin.  Güvenlik nedeniyle değiştirmek zorundaysanız uzmandan yardım alın. Çevrenizde muhakkak kedici bir kadın vardır.  Asla süt vermeyin.  En önemlisi yavruların anne sütüyle büyümesini sağlayın” ifadelerini kullandı.

İL BAŞKANI HACISALİHOĞLU’NDAN BELEDİYE MÜLK SATIŞLARINA TEPKİ

Başkan Hacısalihoğlu'ndan temsil

CHP Trabzon İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu, Ortahisar Belediye Meclisinde gündeme gelen belediyeye ait taşınmazın satışıyla ilgili muhalefetin ret oyuna rağmen mülkün satışına ilişkin onay çıktığını belirtti. Hacısalihoğlu, belediyelerin kredilerle borçlanırken kamu mallarını da elden çıkartmalarını eleştirdi.

Hacısalihoğlu yaptığı açıklamada “Trabzon’da Beşirli Mahallesi’nde bulunan belediyeye ait mülkün satışına, Belediye Meclisi’nde muhalefetin ret oyu vermesine karşın oy çokluğu ile onay çıktı.

Gerek Trabzon Büyükşehir Belediyesi gerekse ilçe belediyeleri bir taraftan kredilerle borçlanırken diğer taraftan da satışlarla kamu mallarını elden çıkarıyorlar. Borçlanmadan satışların belki mantığı olabilir ancak hem borçlanıp hem de satış yapmak belediyelerin iflas ettiğinin açık ifadesidir. Kamu adına kamu malını gözetmek hepimizin sorumluluğu olmalıdır. Satışa ret veren CHP grubuna ve İYİ Partili üyelere teşekkürlerimi iletiyorum.” ifadelerine yer verdi.

TRABZON’DA BUNU KESİNLİKLE İHMAL ETMEYİN

277788250_341666171329085_560571558715889024_n

l Sağlık Müdürü Dr. Hakan Usta, kanser taramalarına ilişkin kritik uyarıda bulundu. Belli aralıklarda geç olmadan vatandaşların kanser taraması yapmaları gerektiğini kaydeden Usta, vatandaşlara merkezlerden yararlanma çağrısında bulundu.

Usta, "KETEM, İlçe Sağlık Müdürlükleri, Fatih Sağlıklı Hayat Merkezi ve Aile Sağlığı Merkezlerimizde 40-69 yaş arası kadınlara 2 yılda bir meme kanseri, 30-65 yaş arası kadınlara 5 yılda bir rahim ağzı kanseri, 50-70 yaş arası kadın ve erkeklere 2 yılda bir kalın bağırsak kanseri taramaları ücretsiz olarak yapılıyor, tarama sonrasında pozitif ya da şüpheli bulunan kişiler teşhis merkezlerimize yönlendirilmekte ve ileri tetkikler gerçekleştirilmektedir.” dedi.

Teşhis ve tedavi hizmetlerinin, ikinci ve üçüncü basamak sağlık kuruluşları tarafından yapıldığını ifade eden Usta, tüm vatandaşları geç olmadan bu merkezlerden faydalanmaya beklediğini ifade etti.

Trabzon’dan Adana'ya giden organ hayat oldu Trabzon’dan Adana'ya giden organ hayat oldu

TRABZON’DA AİLE HEKİMLERİ DERNEĞİ BAŞKANI NEYE İSYAN ETTİ?

Trabzon'da vatandaşlar bu kez hangi poliklinikten randevu alamamaktan dert yandı

Trabzon Aile Hekimleri Derneği Başkanı Hakan Uzun, Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezine (SABİM) suç işleyeceğini yazan hastaya müdahale edilmemesine tepki gösterdi. SABİM’e yazılan mesajda, “Yiyemiyorum. Acil servislerde müdahale edilmemektedir. Polikliniğe yönlendirilmektedir. Boşu boşuna doktor dövmüyorlar. Pompalı tüfeği alıp hastaneye gideceğim. Benim sorunuma çözüm bulun, delirttiniz beni. Bugün bir şey olacak. Ben ülkenin vatandaşı değil miyim? Ben vergi vermiyor muyum? Bana ‘Şu tarihte randevu verdik.’ demezseniz diş doktoru mu ölür teknisyen mi ölür artık! Sorumlusu da siz olursunuz. Yarın bir doktorun ölüsünü kaldırırsınız. Yarın hastaneyi basarım. Randevu alamamam konusunda inceleme istiyorum.” ifadeleri yer aldı. Bu mesaja sert sözlerle tepki gösteren Aile Hekimleri Derneği Başkanı Uzun ise, “SABİM’e açık ve seçik suç işleyeceğini yazan vatandaşa bu ülkede hiçbir şey yapılmıyor.” diyerek tepkisini dile getirdi.