61 Medya Trabzon Haber Merkezi olarak gelişen en son olayları ve durumları farklı açılardan ele alıp masaya yatırıyoruz.

BAKAN KARAİSMAİLOĞLU, BUGÜN TRABZON’DA PROGRAMLARA KATILIYOR

Bakan programı kapsamında ilk olarak saat 10.00’da Zigana tünellerini ziyaret edecek. Şantiye alanını inceledikten sonra basın açıklaması gerçekleştirecek. Bakan Karaismailoğlu, daha sonra Özel Ahmet Uğur Turhan Fen ve Teknoloji Lisesi açılış törenine katılacak. Saat 14.30’daki açılış töreninin ardından Bakan Karaismailoğlu bu kez saat 15.30’da geçtiğimiz günlerde restorasyonu tamamlanarak açılışı gerçekleştirilen tarihi Trabzon Valiliğini ziyaret edecek. Valilik ziyaretinin ardından Bakan Karaismailoğlu, 16.00 itibarıyla Uzunsokak’ta esnaf ziyareti yapacak. 16.30’da ise AK Parti Trabzon İl Başkanlığını ziyaret edecek. 

BAŞKAN HACISALİHOĞLU, ARSA SATIŞINA NASIL TEPKİ GÖSTERDİ?

CHP Trabzon İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu, Ortahisar Belediye Meclisinde Çukurçayır Mahallesi’ndeki arsa nitelikli bir taşınmaz için satış kararı alınmasına tepki gösterdi. Hem Büyükşehir Belediyesine hem de Ortahisar Belediyesine yönelik eleştirilerde bulunan Başkan Hacısalihoğlu, “Bir taraftan satıp diğer taraftan borçlanıyorlar. Ortahisar ilçesi sınırları içerisinde bulunan otogar yerinin satışı için karar alan Büyükşehir Belediyesinin ardından şimdi de Ortahisar Belediyesi Çukurçayır Mah. 273 ada 83 nolu parsel de bulunan 35.684.13 metrekarelik taşınmazın satışını istiyor. Yaklaşık 36 dönüm. AKP Belediyesinin büyüğü de küçüğü de aynı tutumda. Sat kurtul, ver kurtul. Bu satış ilk değil son da olmayacak. Ne acı ki 20 yılın sonun da ülke gibi belediyeleri de iflas ettirdiler. Bu satışların altına imza atanlar elbet tarih önün de hesap verirler. Bizler bu karara ret verip kamu malını koruma anlayışımızdan vazgeçmeyeceğiz.” dedi.

DEVA PARTİSİ TRABZON'DAN TERMİNAL ÇIKIŞI

Deva Partisi Trabzon Doğa Hakları ve Çevre Politikaları Başkanı Hatice Kahraman, Ekşi eski terminal arazisinin satışı ile ilgili eleştirilerde bulundu. Başkan Hatice Kahraman Ekşi, ''Trabzon'umuz hızla betonlaşmaya doğru gitmektedir. Şehrimizi yeşili ve mavisi yerine şehri yönetenlerin inisiyatifine kalmış gri betonlarla nefes alamayacak noktaya getirdikleri ortadadır. Şehrin en önemli yerlerinden biri  olan otogar arazisi imara açılıp satılmak istenmektedir. Biz betonu ve parayı değil vatandaşların, çocukların, yaşlılarımızın nefes alacağı yeşil alanlar olmasını istiyoruz. Bu siyaset üstü bir olaydır bu katliama şehrimize yön veren biz siyasetçiler ve şehrimizin önde gelen kişileri dur demelidir…Vatandaşımıza yeşil yerine gri betonları reva gören bir anlayışa karşı durmalıyız. Deva partisi olarak halkımıza doğanın yeşilini denizin mavisini her zaman sonuna kadar savunacağımızın sözünü veriyoruz. Şehirdeki kısıtlı rekreasyon alanlarının hafta sonları ve havalar güzel olduğunda dolup taştığına şahit oluyoruz. İnsanlarımız yeşile ve maviye hasret yaşıyor. Yeşilin her tonunu barındıran şehrimizde Ortahisar'ın merkezinde rekreasyon alanı bulmakta zorluk çekiyoruz. İktidar partisi unutmamalı ki burada alınacak yanlış bir kararın dönüşü olmayacaktır. Bu yanlış bir karardan öte bir katliamdır. Unutulmamalı ki gelecek nesilleri bunu affetmez ve tarih unutmaz!” eleştirilerinde bulundu.

YOMRA’NIN EN BÜYÜK SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN ADIM ATILDI

Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık, sık sık ilçenin en büyük sorununun okul eksikliği olduğunu dile getiriyordu. Yomra’da nüfus artışı yaşandığını ve mevcut okulların yetersiz kaldığını dile getiren Başkan Bıyık, bu sorunun çözülmesi için yetkililere çağrıda bulunuyordu. Yomra’daki okul sorununun çözülmesi için beklenen gelişmeyi Başkan Bıyık, Yomra Belediyesinin sosyal medya hesabından duyurdu. Okul için belediyeye ait bir araziyi Milli Eğitim Bakanlığına devrettiklerini açıkladı. Belediye Başkanlığından yapılan açıklamada, “Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin hemen alt kısmında bulunan ve belediyemize ait olan arazimizi, üzerine anaokulu yapılmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı’na devrettik. Devir işlemi İlçe Kaymakamımız Muhammet Öztabak, Belediye Başkanımız Mustafa Bıyık ve İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Ayhan Yıldırım’ın imzaladığı protokolle gerçekleşti. İlçemizin en büyük sorunlarından olan okul probleminin çözümü noktasında elimizden gelen her türlü desteği veriyoruz ve destek olmaya da devam edeceğiz. Yomra'mıza hayırlı uğurlu olsun.” ifadelerine yer verildi.

Büyük Birlik Partisi Ortahisar ilçe kongresi gerçekleştirildi Büyük Birlik Partisi Ortahisar ilçe kongresi gerçekleştirildi

ŞEHİR PLANCILARI ODASI NE İÇİN GEREKİRSE “HUKUKA GİDERİZ” DEDİ?

Trabzon Şehir Plancıları Odası Başkanı, taşkın sahası içinde yer alan terminal alanının 12 kat yüksekliğine varan planlama ile satışa çıkarılmasına tepki gösterdi. Gerekirse hukuki yollara başvuracaklarını açıklayan Şehir Plancıları Odası, “Tüm itirazlarımıza rağmen yer seçimi taşkın alanında yapılan yeni otogar projesi devam ederken, halen kullanılmakta olan ve yine taşkın sahası içinde yer alan mevcut otogar yerinin 12 kata kadar varan kat yüksekliğiyle ticaret, konut ve turizm alanı olarak planlanmasına itirazlarımız sürmektedir. Konunun takipçisi olduğumuzu ve gerekirse hukuk yoluna başvuracağımızı tüm üyelerimizin bilgisine sunarız. Sanayi mahallesinde yer alan mevcut otogar yeri plan değişikliği ve satış ihalesine yönelik yerel ve ulusal basında yer alan şubemiz görüşleri web sitemizde yer almaktadır.” açıklamalarına yer verdi.