61 Medya Trabzon Haber Merkezi olarak gelişen en son olayları ve durumları farklı açılardan ele alıp masaya yatırıyoruz.

OMBUDSMANIN KARARIYLA PANDEMİ DÖNEMİNDE ÇALIŞTIĞI FAZLA MESAİ ÜCRETİNİ ALDI

Obdusmanın kararıyla 2

Gençlik Merkezi Müdürlüğünde sözleşmeli işçi statüsünde gençlik lideri olarak çalışan vatandaş, ombudsmanın kararıyla korona virüs pandemisi döneminde çalıştığı fazla mesai ücretini aldı. Korona virüs pandemisi döneminde valilik koordinesindeki filyasyon ekibinde görevlendirildiğini, hafta sonu ve resmi tatil günlerinde de haftanın her günü aktif çalıştığını bildiren vatandaş, fazla mesai ücretinin tarafına ödenmediğini belirterek, bu ücretlerin ödenmesi için Kamu Denetçiliği Kurumuna (KDK) başvurdu. KDK, filyasyon ekibinin yaptıkları işlemleri kaydettikleri FİTAS (Filyasyon ve İzolasyon Takip Sistemi) uygulaması kayıtlarını inceleyerek, vatandaşın ilgili mevzuat çerçevesinde izinli olması gereken günlerde de çalıştığını ve bu durumun puantaj tablosuna yansıtılmadığını tespit etti. FİTAS verileri çerçevesinde çalışanın fazla mesai ücretinin ödenmesi konusunda Gençlik ve Spor Bakanlığına tavsiye kararı gönderen KDK, başvurucunun hafta sonu ve resmi tatil günlerine ilişkin fazla mesai ücretinin ödendiğini duyurdu.

BAŞKAN GENÇ, LİGİN BAŞLAMASIYLA NASIL MESAJ VERDİ

BAŞKAN GENÇ, LİGİN BAŞLAMASIYLA NASIL MESAJ VERDİ?

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, koyu bir Trabzonspor taraftarı olarak dikkat çekiyor. Trabzonspor’un şampiyon olduğu sezonunda deplasman maçlarını kaçırmayan Başkan Genç, yeni sezonun ilk maçında da Bordo-Mavili takımı yalnız bırakmadı. İstanbulspor-Trabzonspor maçını tribünlerden takip eden Başkan Genç, “İlk maçta takımı yalnız bırakmak olmazdı. Olimpiyatı ve İstanbul'u severiz. Kupa kaldırmışlığımız çoktur.” mesajı vererek yeni kupalar için de göz kırptı.

Başkan Genç sosyal medya hesabından sadece Trabzonspor için de mesaj vermedi. İlçede yürütülen bazı çalışmalar kapsamında da bilgiler paylaştı. Yaz sezonunda yol çalışmalarına hız kazandırdıklarına işaret eden Başkan Genç, “Yol asfaltlama ve betonlama çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz.” dedi. Çalışmalar Çimenli Mahallesi, Karlık Mahallesi ve Kalkınma Mahallesi’nde yürütülüyor.

KARAYOLLARI TRABZON’DA HANGİ ÇALIŞMAYI YAPTIĞINI AÇIKLADI?

Karadeniz’in dağlık ve zorlu coğrafyasında zaman zaman yaşanan kaya düşmeleri can ve mal kayıplarına yol açıyor. Karayolları ekipleri ise zaman zaman kayaları ya kafeslere alıyor ya da kaya temizleme çalışması gerçekleştiriyor. Bu çalışmalardan biri de Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından Vakfıkebir’de gerçekleştirildi. Karayolları Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “Karayolları Genel Müdürlüğü olarak belirli aralıklarla, dağdan kopan kaya parçaları zarar vermesin diye önleyici çalışmalar yapıyoruz. Şu an Vakfıkebir Tonya İl Yolu 16,7. km'deyiz. Dağcı ekiplerimiz askıda bulunan taşları temizliyor.” ifadelerini kullandı. 

BAYKAR, ASELSAN VE KTÜ STANTLARINA YOĞUN İLGİ

BAYKAR, ASELSAN VE KTÜ STANTLARINA YOĞUN İLGİ

2022 Teknofest Trabzon ikinci gününde sıcaklığa rağmen yoğun katılımla devam etti. Türkiye’den birçok üniversite ve kurumlar stant açarak yapılan çalışmaları sergiledi. Bunların yanı sıra teknoloji yarışları gerçekleştiriliyor.

Stantlara özellikle çocuklar ilgi gösterdi. Ancak sıcak herkesi bunalttı. Katılımcılar sıcakta terledi. Çoğu kişi sıcağa dayanamazken Solotürk gösterisini izlemek için insanlar deniz kıyısına akın etti. Sıcaklık nedeniyle yoğunluk olmadı.

Selahaddin Çebi, "Cumhur İttifakı, kızıl elmadır" Selahaddin Çebi, "Cumhur İttifakı, kızıl elmadır"

Stantlarda dikkatimizi çeken Kırgızistan’dan gelen 11 yaşındaki öğrenci oldu. Görme engelliler için tasarladığı projesini sergilemek için Trabzon’a geldi. Kırgızistan-Bişkek Türk Okulu’ndan katılan temsilci Erdal Altan, projeyi sunduklarını güzel sonuç beklediklerini açıklarken 11 yaşındaki Mustafa’nın görme engelliler için tasarladığı oyun dikkat çekti. Yarışlardan sonra yeniden ülkesine dönecek olan Mustafa, güzel anılar biriktirdi.

Stantlarda Baykar, Aselsan ve KTÜ stantlarına ilgi oldukça yoğundu. Stantlarda adım atacak yer neredeyse yoktu. Yapay zeka ürünleri çocukların dikkatini çekerken bir taraftan bilim şenliklerine katıldılar.

TRABZONSPOR TARAFTAR GRUBU ‘TRANSFERLER NEREDE?’ DİYE SORDU

Trabzonspor’un Tayfa taraftar grubu sosyal medyada “Yönetim Transferler Nerede” etiketiyle gündem oluşturdu.  Yapılan açıklamada “Geçtiğimiz sezonu destansı bir şampiyonlukla tamamlayan ve 'Bu daha başlangıç.' parolasıyla yeni sezona hazırlanan takımımız, Şampiyonlar Ligi biletini almak için 16 Ağustos'ta Kopenhag ile karşılaşacak.

Yoğun bir fikstürün bizi beklediği, Şampiyonlar Ligi'ne gittiğimiz takdirde kasamıza yüklü miktarda para koyacağımız bir ortamda gerekli transferlerin yapılmaması Trabzonspor taraftarı tarafından tepkiyle karşılanmaktadır.

Trabzonspor’umuzun ligde ve Avrupa'da başarılı olacağına inancımız tamdır. Gerekli takviyeler en hızlı biçimde yapılmalıdır.” ifadelerine yer verdi.

ARSİN BELEDİYE BAŞKANI GÜRSOY’DAN VATANDAŞA BİLGİLENDİRME

Arsin Belediye Başkanı Muhammet Sait Gürsoy, Arsin Merkez Ulu Camii önünde yer alan Şehit P. Miktat Beder üstgeçidinin modernize ve erişilebilir üstgeçit yapımı çalışmalarından dolayı bir süre kullanım dışı olacağını söyleyerek çalışmalar sürerken 303 metre ilerideki altgeçidin kullanılmasını söyledi.

Başkan Gürsoy çalışmalarla ilgili, “Arsin Merkez Ulu Camii önünde yer alan Şehit P. Miktat Beder üstgeçidimiz, modernize ve erişilebilir üstgeçit yapımı çalışmamızdan dolayı bir süre kullanım dışı kalacaktır.  Vatandaşlarımız en yakın üstgeçide Rize istikametinde 303 metre ileride belediye binamız önünde ulaşabilir veya Trabzon yönünde 397 metre ileride yer alan altgeçitten ulaşımlarını sağlayabilirler.  Yapım sürecinde bir süre kullanım dışı kalacak üstgeçit çalışmamıza anlayışınız için teşekkür ederiz.” ifadelerini kullandı.