61 Medya Trabzon Haber Merkezi olarak gelişen en son olayları ve durumları farklı açılardan ele alıp masaya yatırıyoruz.

BAKANLAR VE AK PARTİ MİLLETVEKİLLERİ HALI SAHA MAÇINDA TER ATTI

BAKANLAR VE AK PARTİ MİLLETVEKİLLERİ HALI SAHA MAÇINDA TER ATTI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın ve AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora’nın da aralarında olduğu bazı milletvekilleri halı sahada ter attı. Ankara Kızılcahamam'da AK Parti 30. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nın ardından Kızılcahamam Eliz Otel'in yakınında bulunan halı sahada bakanlar ve AK Parti milletvekilleri kozlarını paylaştı.

Maç sonrası 7-3 mağlup olan takımda yer alan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Dostluk kazandı." ifadelerini kullandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise "Tabii AK Parti kamplarının klasiği biliyorsunuz futbol maçları. Bu sefer de kampımızda bir maç yaptık. Oynamak önemli ama yenen takımda oynamak daha önemli, bu manada bizim takım gayret etti. En düşük performanslı bendim ama arkadaşlar güzel mücadele ettiler. Başta geriye düşmüştük ama maçı sonradan aldık. Neticeye bakmak lazım, 7-3 mavi takım kazandı, hayırlı olsun." değerlendirmesini yaptı.

TÜRKİYE’NİN FİYATI EN UCUZ AKVARYUMU NEREDE?

TÜRKİYE’NİN FİYATI EN UCUZ AKVARYUMU NEREDE

CHP’nin Trabzon’daki ağır topları Turgay Şahin, Fatih Suat Oyman, Oktay Söğüt, Ömer Dayı Tünel Akvaryum’u gezip inceledi. Oyman, Eskişehir’deki giriş ücretlerini örnek göstererek ücretsiz bebek yaş aralığının genişletilmesi ve öğrenci bilet ücretinin aşağıya çekilmesi gerektiğini kaydetti.

CHP Ortahisar İlçe Başkanı Fatih Suat Oyman,  “Meclis üyelerimizle birlikte 8 yılın sonunda ‘macera başlıyor’ sloganıyla açılan Trabzon Akvaryumu ziyaret ettik. Başlangıç fikirleri zaman içerisinde değişmesine rağmen güzel dokunuşlar var, özellikle çocukların meraklı bakışları var; akvaryumlarda böyledir. Şehrimize hayırlı olmasını diliyoruz.

Süreçte madde madde düşüncelerimizi paylaşmıştık; 18-30 milyon TL konuştuğumuz akvaryum için 78 milyon TL yatırım bedelini duyunca düşüncelerimiz pekişti. Bu durum haliyle bilet fiyatlarında da etkili, mecliste yöneltilmesine rağmen açıklamalara göre herhangi bir indirim düşünmüyorlar.

Bununla ilgili olarak Büyükşehir Belediye Başkanı gibi Ahmet Metin Genç başkanın da bilgiden uzak, talihsiz bir açıklamasına şahit olduk. “Türkiye’deki en uygun akvaryum” söyleminde Eskişehir örneğini atlamışlar. Trabzon akvaryum sivil 59 TL, öğrenci 39 TL iken Eskişehir’de ise sivil 20 TL, öğrenci 10 TL giriş ücretleri var. Açılışın yaza getirilmesinin hatırına bu yaz döneminde ücretsiz bebek yaş aralığının genişletilmesi ve en azından öğrenci bilet ücretinin aşağıya çekilmesinin değerlendirilmesini öneriyoruz.” diye konuştu.

CHP HEYETİNİN TÜNEL AKVARYUM GEZİSİ NASIL YORUMLANMALI?

Tünel Akvaryum destinasyon fakiri Trabzon için büyük bir kazanım. Açılışında sonra da gördük ki şehir bu tür tesislere aç kalmış.

CHP teşkilat olarak özellikle ikinci dönemde Tünel Akvaryuma karşı olumsuz bir tavır büründü. Başlamış ve yarısı tamamlanmış olan Tüne Akvaryumdan vazgeçilmesini bile istediler. Üstelik Trabzon’un bir turizm kenti olduğunu bile bile. CHP heyeti dün akvaryumu ziyaret etti. Ortahisar İlçe Başkanı Fatih Suat Oyman başkanlığındaki Meclis Üyeleri Turgay Şahin, Oktay Söğüt ve Ömer Dayı akvaryumu birlikte inceledi. İnceleme sonunda açıklama yaptılar. Açıklamaları üç ana konuda toplandı. Birincisi, güzel dokunuşlar var. İkincisi tekrar yatırıma takıldılar. Üçüncüsü ise akvaryumun fiyatı.

Trabzon’u yönetmeye talip ve şehre vizyon çizen bir siyasi anlayış keşke bu olaya böyle yaklaşmasaydı. Keşke ziyaret sonrası, “Güzel olmuş. Belki biraz pahalı kazanım ama şehrin bu yatırıma ihtiyacı vardı” denebilseydi. Ne yazık ki bizde siyaset yanılgısını kabul etmeyen bir keyfiyet arz eder. Açılışına katılmadıkları Tünel Akvaryumu birlikte gezmek de güzel. Keşke o güzellikte bir açıklama yapılabilseydi. Zira Tünel Akvaryum, başka şehirleri bilemeyiz ama Trabzon için bir marka oluşturacak düzeydedir.

Bu görüntü çaykara belediye başkanına yakışmadı

Bu nasıl bir rezalet başkan

Uzungöl Platformu’nun önceki gün düzenlediği basın toplantısı için yolumuz Uzungöl’e düştü. Akşam saatlerinde düzenlenen program için direkt toplantının yapılacağı otele geçtik. Uzungöl’ün sorunlarının değerlendirildiği toplantı maalesef ki sorunların hepsi ve çözüm önerileri enine uzununa tartışılamadan 22.30 gibi bitti. Konaklayacağımız otele geçtikten sonra burası dünyaca ünlü bir turizm beldesi, çıkıp bir göl havası alalım dedik. Otelden çıkmasına çıktık ama kısa sürede pek hoş olmayan şeyler gözlemledik. Birincisi, gölün çevresi yeterince aydınlatılmış değil, ikincisi gölün çevresindeki yürüyüş yolunda kırık taşlar var. Bu kırık taşlar, karanlıkla birleşince insanların yaralanma durumu söz konusu olabilir. Yani acilen aydınlatma ve bakım şart.  Bir diğer ve üçüncü önemli gözlemimizi ise dün sabah saatlerinde edindik. Ne yazık ki çöp konteynleri tıka bas dolu olmasına rağmen çöpler alınmamış. Uzungöl gibi dünyaca ünlü bir turizm bölgesinde belediye başkanlığı yapan Hanefi Tok, bu rezalete nasıl müsaade ediyor anlamak mümkün değil. Biz bu vurdumduymazlığa, bu sorumsuzluğa anlam veremedik. Sahi bu nasıl bir rezalet Başkan!..

KTÜ’DEN ÇEVRE HAFTASINDA ANLAMLI ETKİNLİK

Karadeniz Teknik Üniversitesi, Çevre Haftası’nda çevre temizliği için kolları sıvadı. Çevre temizliği için deniz kenarına inen gönüllüler, kötü bir görünümü ortadan kaldırdı. KTÜ’den konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Çevre kirliliğine seyirci kalmadık. Gelecek nesillere daha temiz, daha yeşil bir ülke ve daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için en değerli ortak mirasımıza sahip çıktık. Çevreye duyarlılık etkinlikliklerinin düzenlendiği 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nde KTÜ Farabi Hastanesi olarak sahilde çevre temizliği yaptık. Başhekim yardımcımız Doç. Dr. Emine Canyılmaz liderliğinde, Atık Yönetimi Birimi koordinatörlüğünde oluşturulan gönüllü çalışma ekibimiz ve ailelerine çok teşekkür ederiz.” denildi.

BAŞKANI DİLBER, ENFLASYON NASIL METEOROLOJİK VERİLERE BENZETTİ?

Başşkan dilber

Eğitim-Sen Trabzon Şube Başkanı Dilber, enflasyona yönelik dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu. Enflasyonu meteorolojik verilere benzeten Dilber, “Mayıs 2022 enflasyon rakamları açıklandı… Meteorolojik veriler gibi gözüküyor; ölçülen, hissedilen ve gerçek sıcaklık gibi… Görünen o ki; enflasyonda ölçülen 2.98, ancak hissedilen daha yüksek, gerçek ise hissedilenin de üzerinde… Medya aylardır kamu çalışanlarının 7. ay enflasyon farkı ve zammı ile ilgili müjdeli haberlerden dem vuruyor… Oysaki hepimiz biliriz ki, 1. ve 7. aylarda enflasyon farkı ve zam müjde değil standart bir uygulamadır… Kamu çalışanları için müjde; refah payı uygulamasıdır...” ifadelerini kullandı.

Trabzon’da engelli vatandaşın asansör çilesi Trabzon’da engelli vatandaşın asansör çilesi

VAKFIKEBİR’DE O MAHALLEYE YENİ MUHTAR SEÇİLDİ

Vakfıkebir'de o mahalleye yeni başkan seçildi

Trabzon’un Vakfıkebir ilçesi İsaklı Mahallesi’nde muhtarlık seçimi yapıldı. Tek liste ile seçime katılan Keleş Kudu 198 oy alarak İsaklı Mahallesi muhtarı seçildi. Keleş Kudu, "Köyümüzde birlik beraberlik içerisinde güzel bir seçim yaptık .Bu seçimde ben değil İsaklı Mahallemiz kazanmıştır. Seçim sürecinde bizlere destek olan tüm İsaklı Mahallesi halkına sonsuz teşekkürlerimizi arz ediyorum.” ifadelerini kullandı. Bir önceki muhtar silahlı bir olaya karışmıştı.Yaşanan olayın ardından yapılan seçimde muhtarlığa ikinci bir aday çıkmadı ve Keleş Kudu, güven oyu aldı.