61 Medya Trabzon Haber Merkezi olarak gelişen en son olayları ve durumları farklı açılardan ele alıp masaya yatırıyoruz.

Trabzonlu sanayiciler kahvaltıda buluştu

Trabzonlu sanayiciler kahvaltıda buluştu

Trabzonlu sanayiciler kahvaltı organizasyonunda bir araya geldi.

Yapılan kahvaltı organizasyonunda konuşan Trabzon Arsin Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Erkut Çelebi, Trabzonlu sanayici ve iş adamları olarak geçtiğimiz ay Sırbistan’ın Belgrad ve Bosna Hersek’in Saraybosna şehirlerine bir gezi gerçekleştirdiklerini hatırlattı. Çelebi, “Programda sanayicilerimiz hem iş bağlantılarında bulundu hem farklı bir ülkedeki ticari olanaklarını yerinde gördü. Trabzonlu sanayiciler olarak bu tarz programlarda sık sık bir araya gelerek ticari fırsatları yerinde görmeyi hedeflemekteyiz. İş gezisine katkı veren Ticaret Bakanlığımıza, organizasyonu düzenleyen Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği’ne ve programa katılan tüm sanayicilerimize teşekkür ediyorum” dedi.

OT LEZZETLERİ FESTİVALİ ÜZERİNDEN BİR ANALİZ

Ot lezzetleri Festivali üzerinden bir analiz

Trabzon’da dün ilk kez Ot Lezzetleri Festivali düzenlendi. 60’dan fazla lezzetin yer aldığı festivale katılan Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, şehrin ot lezzetleriyle gastronomi turizminde bir marka olabileceğine dair olan inancını ortaya koydu. 70 ot çeşidi ile 270 yemek yapılabildiğini kaydeden Ustaoğlu, "Tüm arazilerimizdeki bitki türleri ve çeşitleri incelendi, daha sonrasında da bu çalışma kitaplaştırıldı. 70 bitkiden farklı lezzet türlerinin ortaya çıkacağının tespitini yaparak, 270 çeşit yemek yapılabileceğini de ortaya koydular. Trabzon tarih, kültür ve medeniyet şehri, attığımız bu adımlarla gastronomi şehri olma yolunda da ilerliyor." ifadelerini kullandı. Vali Ustaoğlu’nun ifade ettiği gibi şehrin gastronomi şehri olma yolunda ilerlemesini gerçekten çok arzu ederiz. Kentte bir yıl önce de Gastronomi Çalıştayı düzenlenmişti. Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu o çalıştayda “7-8 coğrafi işareti olan ürünümüz var. Büyükşehir olarak bu hizmetleri tesislerimizde sunmaya çalışıyoruz.” ifadelerini ortaya koymuştu. Gelinen noktaya dönüp baktığımda ise Büyükşehir tesislerinden Botanik’in menüsünde Meksika mutfağına, İtalyan makarnalarına, hamburgerlere yer verilirken, coğrafi işaretli ürünlerimizden sadece Akçaabat Köftesi’nin yer aldığını görmüştük. Ne Hamsiköy Sütlacı, ne Vakfıkebir Ekmeği, ne Sürmene Pidesi, ne Tonya tereyağı menüde kendine yer bulamamıştı.  Yöresel lezzetlerden de sadece kuymak ve kaygana hatırlanmıştı. Yani dememiz o ki bir yıl önce Gastronomi Çalıştayı düzenlenip, coğrafi işaretli ürünlere vurgu yapılıp, dünya mutfağını yer aldığı belediye tesislerini görüyoruz. Gastronomi için Ot Lezzetleri Festivali de başlatıp, kitaplar yazıp işin sonunda yine dünya mutfağına dönmeyelim.

TRABZON VALİSİ USTAOĞLU, VATANDAŞLARI NE İÇİN UYARDI?

Trabzon'da Akçakale’nin tarihi gün yüzüne çıkıyor Trabzon'da Akçakale’nin tarihi gün yüzüne çıkıyor

Trabzon Valisi Ustaoğlu vatandaşları neden uyardı

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, bugün düzenlenecek olan LGS sınavı için vatandaşları uyardı. Öğrenciler için gerekli tedbirleri aldıklarını kaydeden Ustaoğlu, “İlimizde yapılacak LGS Sınavı'na 212 okulda, 650 salonda,10.069 öğrencimiz girecektir. Tüm emniyet tedbirlerimiz alınmıştır. Vatandaşlarımızın sınav saatlerinde gürültü ve yüksek sesten kaçınmalarını rica ediyorum. Sınava girecek öğrencilerimize başarılar diliyorum.” ifadelerini kullandı. Vali Ustaoğlu’nun bu çağrısına tüm vatandaşların hassasiyet göstermesi bekleniyor. 

TRABZON’DA SOSYAL MEDYADA AKIL ALMAZ PAYLAŞIMLAR

Türkiye’nin birçok yerinde olduğu gibi Trabzon’da da Pelitli Mahallesinde organ mafyalarının çocuk kaçırdığına ilişkin sosyal medyadan yapılan paylaşımlar yapılmaya başlandı. Pelitli Mahalle Muhtarı Mustafa Koç, paylaşımların gerçek dışı olup çocuk kaçırma vakasının olmadığını açıkladı.

Emniyet Genel Müdürlüğünün “çocukların kaçırılmaya çalışıldığı” içerikli videoların gerçek dışı olduğunu belirten açıklamasında “Son günlerde sosyal medya platformları ve mesajlaşma uygulamaları üzerinden halk arasında korku ve paniğe sebebiyet verebilecek "çocukların kaçırılmaya çalışıldığı" yönünde görseller paylaşıldığı tespit edilmiştir. ‘Çeşitli plakalı araçlar ile çocukların kaçırılacağı’, ‘kılık değiştirip çocuk kaçırıldığı’ şeklinde ifadeler içeren kaçırma iddialarına karşın, bahse konu illerde çocuk kaçırma olaylarının olmadığına dair resmi makamlar tarafından açıklamalar yapılmıştır. Bu açıklamalara rağmen benzer paylaşımlara devam edildiği görülmüştür. Yukarıda iddia edildiği kapsamda birimlerimize çocuk kaçırma olayı ile ilgili yapılmış herhangi bir müracaat söz konusu değildir. Bahse konu paylaşımların dezenformasyon içerikli olduğu belirlenmiş olup bu tür paylaşımlara itibar edilmemesi önemle rica olunur. Suç ve suç unsuru içeren paylaşımlarda bulunan şahıslar hakkında gerekli adli işlemlerin başlatıldığı hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur.” İfadelerine yer verildi.

AK PARTİ İL BAŞKANI MUMCU, SU ZAMMIYLA İLGİLİ NE DEDİ?

AK PARTİ İL BAŞKANI MUMCU, SU ZAMMIYLA İLGİLİ NE DEDİ

AK Parti Trabzon İl Başkanı Sezgin Mumcu, Türkiye Çevre Haftası ve 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla Hüseyin Avni Aker Millet Bahçesinde yaptığı basın açıklamasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Trabzon Büyükşehir Belediyesinin suya yaptığı yüzde 47’lik zammı değerlendiren Mumcu, TİSKi’nin artan maliyetlerine dikkat çekti.

Mumcu, “Bu konu tabi istemediğimiz bir şey. Kimse zam yapmayı istemez. Trabzon Belediyemiz de baktığımız zaman zam yapılmadan önce 30 Büyükşehir arasında suyu ucuz kullanan 25. sıradayız. Bizden daha altta 4 tane Kayyum Belediye ve bir de Malatya Belediyesi var.

Malatya Belediyesinde de suyun maliyetlerinin düşük olduğunu, kaynaklara yakın olduğunu görüyoruz. Hiç kimse zam yapmayı istemez. Baktığımız zaman TİSKİ’nin gelirinin yüzde 90’unun su parası. Özellikle pandemi döneminde de su kesintisi yapmadığını biliyoruz. Yani su borçlarına yönelik kesinti yapmadı. Piyasadan da zannediyorum 50 - 60 Milyon TL’lik pandemi döneminde ertelediği alacağı var. Pandemi döneminde biliyorsunuz yatırımlarda yapılıyor.

Şalpazarı’na 50 Milyon TL’lik içme suyu arıtma tesisi yapıldı.

İnsanlarımızı biz temiz içme suyu kullandırmak için yatırım yapmak zorundayız.

Şalpazarı’na yapılan yatırımı oradan toplamaya çalışsan belki 100 senede toplayamıyorsun.  Vatandaşımıza temiz içme suyu yapma noktasında büyük yatırımlar yapmak zorundasın. Bir yandan da bu fiyat ayarlamasını yapmak zorundasın. TİSKİ’nin elektrik faturası aylık 7 Milyon’ken, bu elektrik zamlarından sonra 24 Milyon’a çıktı. Bunun yanında işçi maliyetlerinden, klorun maliyetleri ki bunlar yurt dışından geliyor. Bunlar da 3,5 - 4 kat artmış. Biz kesinlikle suya zam yapılmasın istiyoruz ama yanı başımızda Ordu Belediyesi 1 ay önce yüzde 47 zam yapmış.

Bu maliyetlerin karşılanması noktasında kaçınılmaz oluyor.

Normal karşılamıyorum açık söyleyeyim, keşke yapılmasa ama şartlar bunu zorluyor, gerektiriyor” dedi. 

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ FETTAHOĞLU, LGS’YE GİRECEK OLAN ÖĞRENCİLERE BAŞARI DİLEDİ

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ FETTAHOĞLU, LGS’YE GİRECEK OLAN ÖĞRENCİLERE BAŞARI DİLEDİ (1)

Trabzon İl Milli Eğitim Müdürü Burak Fettahoğlu, Liseye Geçiş  Sistemi Sınavına girecek öğrencilere başarı diledi.

Bugün gerçekleşecek olan LGS sınavına girecek olan tüm öğrencilere başarı dileklerini ileten Fettahoğlu, “Sevgili Gençler, bizler geleceğinize giden yolda hem yol arkadaşınız, hem de bu yolu kuvvetlendirmek için çabalayan en büyük destekçileriniziz. Katılacak olduğunuz Liselere Geçiş Sistemi sınavında doğrular sizinle olsun. Hepinize başarılar dilerim” dedi.