61 Medya Trabzon Haber Merkezi olarak gelişen en son olayları ve durumları farklı açılardan ele alıp masaya yatırıyoruz.

ÖDÜL VERECEKTİ AMA SALONDA YOKTU

Trabzon’da önceki akşam muhteşem bir törenle “2021 Yılı Başarılı Gazeteciler” ödülleri sahiplerini buldu. Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi’nde yapılan görkemli törene Trabzon’dan birçok önemli sima katıldı. Geniş bir protokolün olduğu etkinlikte ödülleri de sırasıyla protokol mensupları dağıttı. Fakat bir isme sıra geldiğinde o kişi salonda yoktu. Program sunucuları da bu sefer başka bir ismi sahneye davet ettiler. Bahsettiğimiz kişi Trabzon Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emin Aşıkkutlu, böylesine önemli bir akşamda salonda olmaması akılda yine soru işaretleri bıraktı. Özellikle basın önünde fazla görünmeyen Aşıkkutlu’nun programa neden katılmadığı merak konusu oldu. 

BAŞKAN ÇEBİ’DEN İHRACAT SEFERBERLİĞİ PAYLAŞIMI

Kira fiyatları Trabzon'da tavan yaptı! Kira fiyatları Trabzon'da tavan yaptı!

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, dün Trabzon’daydı. Burada yapılan programda eylül ayı dış ticaret rakamları açıkladı. Programın ardından Selahaddin Çebi, konuyla alakalı “hayırlı olsun” yazan bir gönderiyi sosyal medya hesabı üzerinden paylaştı. Çebi’nin paylaşımı şu şekilde: “Ticaret Bakanımız Dr. Mehmet Muş Bey’in katılımlarıyla eylül ayı Dış Ticaret Rakamları açıklandı. İhracat eylülde geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 9,2 artarak 22 milyar 616 milyon dolara çıktı. Bu rakam, en yüksek eylül ayı ihracat verisi olarak kayıtlara geçti. Trabzon’umuzun bu dönem ihracatımıza katkısı 84 milyon dolar. Ocak-eylül döneminde geçen yılın aynı dönemine göre ihracat yüzde 17,1 artarak 188 milyar 224 milyon dolar oldu. Hayırlı olsun.”

BAKAN SOYLU, CHP’DEN ÖZÜR DİLEMESİNİ İSTEDİ

Mersin Mezitli’de geçen hafta polisevine saldırı düzenlenmişti. Bu saldırının ardından PKK saldırıyı üstlenmiş ve saldırıyı Zozan Tolan kod adli Dilşah Ercan’ın gerçekleştirdiği ortaya çıkmıştı. Bu isim CHP’nin tutuklu gazeteciler listesinde yer alıyordu. Bunun üzerine tartışmalar devam ediyor ve CHP hala Dilşah Ercan’ın tutuklu gazeteci olduğunu savunuyordu. Son olarak yaşanan gelişmelerin ardından Dilşah Ercan, kendi beyanıyla terörist olduğunu kabul etti. Bunun üzerine İçişleri Süleyman Soylu sosyal medya üzerinden yaptığı bir paylaşımda CHP ve Kılıçdaroğlu’nun yapması gereken tek şeyin halktan özür dilemek olduğunu belirtti. Süleyman Soylu’nun açıklaması şu şekilde:  “CHP'nin 'Tutuklu Gazeteciler Raporu'nda Zozan Tolan kod adlı Dilşah Ercan, kendi beyanıyla terörist olduğunu kabul etmiştir. Kılıçdaroğlu’nun ve CHP'li avanelerinin yapması gereken bir tek şey vardır: Milletin karşısına çıkıp özür dilemek...”

MİLLETVEKİLİ SALİH CORA’DAN REKOR PAYLAŞIMI

Eylül ayı dış ticaret rakamları dün Trabzon’da Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un katıldığı programla açıklandı. Açıklanan rakamlarda Eylül ayı için yeni bir rekor kırıldığı bizzat Bakan Muş tarafından açıklandı. Salih Cora da sosyal medya üzerinden yaptığı bir paylaşımla bu rakamları paylaştı. Cora’nın paylaşımı şu şekilde:  “Yeni rekor. Ticaret Bakanımız Sn. Mehmet Muş, Eylül ayında ihracatımızı, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 9,2 artışla 22,6 milyar $ olarak açıkladı. Ülkemiz, yatırım, istihdam, üretim ve ihracat odaklı büyümeye devam edecektir.” 

TRABZON ÜNİVERSİTESİNDE REKTÖR YARDIMCILARI BELLİ OLDU

Trabzon Üniversitesinde Prof. Dr. Emin Aşıkkutlu geçtiğimiz günlerde tekrar rektör olarak atanmıştı. Bunun ardından rektör yardımcısı ekibinin nasıl olacağı merak ediliyordu. Bir değişim olup, olmayacağı konusundaki soru işaretleri devam ederken, üniversite önceki gün sitesinden yayınladığı haberle atanan rektör yardımcılarını paylaştı. Prof. Dr. Aşıkkutlu, eski rektör yardımcılarını tekrar atadı ve ekibini bozmadı. Atamaların konu olduğu paylaşım şu şekilde: “Rektörümüz Prof. Dr. Emin Aşıkkutlu’nun yeniden rektörlüğe atanmasının ardından Üniversitemizde Rektör Yardımcılığı görevine 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 13'üncü maddesi uyarınca; Fatih Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.  Dr.  Hasan Karal, Fatih Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.  Dr.  Atilla Çimer, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Öğretim Üyesi Prof. Dr.  Hüseyin Serencam atandı.”

ORTAHİSAR’DA SALYANGOZ ÜRETİLECEK

Ortahisar Belediye Meclisi’nde, “Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü’nün” kurulmasıyla ilgili madde oy birliği ile kabul etti. Bu konuyla alakalı görüşmeler devam ederken, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, ilerleyen süreçte salyangoz üretimi de yapacaklarını söyledi. Başkan Genç, DOKAP’ın desteğiyle yapılması planlanan projeyle alakalı, “Salyangozun çok ciddi ihracatı var. İklimsel koşullar uygun, bir protokolle beraber bu işi yapacağız. Bu işi de kurulan müdürlüğümüzün bünyesine alacağız. Ve o şekilde de üretime katkı sağlayacağız. Yani ne kadar üretirsek, o kadar güçlüyüz. Öyle bir konjonktürde yaşıyoruz.” dedi. 

YENİDEN BAŞKAN SEÇİLEN AYDIN’DAN İLK MESAJ

Trabzon Barosu Başkanlığına yeniden seçilen Av. Duygu Keleş Aydın, dün tüm destekçilerine teşekkür etti. Baro ve avukatlık mesleği için azimle çalışacağına dair söz verdiğini hatırlatan Başkan Aydın, “Trabzon Barosu Seçimli Olağan Genel Kurulu sonucunda, kıymetli meslektaşlarımızın takdiri ve teveccühü ile şahsımın Trabzon Barosu Başkanlığı görevine ve yol arkadaşlarımın yönetim kurulu üyeliğine  layık görülmesinden duyduğum mutluluğu tarif edemem. Bize inanan, güvenen, oyları ile seçilmemize katkı sunan, fikirleri ile yolumuza ışık tutan 2,5 aylık çalışma süresince bizden desteğini esirgemeyen tüm meslektaşlarımıza minnettarım. Hayatımın en keyifli serüvenini sizler sayesinde yaşadım. Yola çıktığımız ilk günden beri yüreğimizi ve samimiyetimizi ortaya koyarak Trabzon Barosu için, mesleğimiz ve meslektaşlarımız için azimle çalışacağımıza söz verdik ve sözümüzü tutacağız.” ifadelerini kullandı.