61 Medya Trabzon Haber Merkezi olarak gelişen en son olayları ve durumları farklı açılardan ele alıp masaya yatırıyoruz.

TRABZON LİMANINDAN ÇIKARILAN 100 TON ÇÖP İÇİN DOÇ. DR. ERÜZ NE DEDİ?

Limandan 100 ton çöp çıktı (1)

KTÜ Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi Deniz Bilimleri ve Teknoloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Coşkun Erüz, Trabzon Limanı’ndan 100 ton çıkarılmasının ardından deniz kirliliğine dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Denizdeki kirlenmenin nedenleri arasında kentteki katı atık bertaraf sistemlerinin düzenli çalışmadığına değinen Erüz, vatandaşlara da çağrıda bulunarak şu ifadelere yer verdi: “Trabzon Liman içi zeminden 100 ton katı atık (evsel, endüstriyel deniz çöpü) toplanmış. Bu çöpler Trabzon Liman içinde üretilmiş atıklar değil, Trabzon kenti kıyılarından ve Değirmendere havzasından kontrolsüz, kaçak olarak atılan atıkların dere ve kıyı akıntıları ile taşınarak sakin su alanı olan limanda birikmesi nedeni ile oluşmuştur. Limanda biriken katı atıklar, 2010 yılında tüm merkez ve kırsal yerleşimlerinde düzenli atık toplama ve düzenli depolama sistemine (TRABRİKAB) geçmiş olan Trabzon ilinde katı atık bertaraf sistemlerinin olması gerektiği gibi verimli ve kontrollü çalışmadığının, halkın bilinç düzeyinin maalesef çok kötü durumda olduğunun göstergesidir. Her vatandaşın yaylasını, köyünü, dereleri, denizini   çöpten koruma, çöp atılmamasını sağlama görevi vardır. Toplamak göreviniz olmayabilir ancak atmamak, attırmamak insani sorumluluğunuzdur. LITOUTER projesi ile yaratmak istediğimiz toplumsal farkındalığın öneminin göstergesi limandan çıkan 100 ton (Yüz ton) katı atık/deniz çöpü/ marine Litter’dir.

Trabzon’da otobüs şoförü vatandaşı otobüsten attı iddiası

otobus_12

61 Medya Trabzon Haber Merkezi-Nabız "10 Ağustos 2022" 61 Medya Trabzon Haber Merkezi-Nabız "10 Ağustos 2022"

Ortahisar Belediyesi CHP Ortahisar Meclis Üyesi Cüneyt Zorlu, Büyükşehir Belediyesi otobüsünde yaşandığını iddia eden bir olayı gündeme taşıdı. Kendisine ulaşan vatandaşın bakiyesi eksik diye otobüs şoförü tarafından yarı yolda zorla indirildiğini belirten Zorlu, yetkililere çağrıda bulundu.

Zorlu, “Hani sosyal belediye.. Mağdur olan vatandaşlarımız bize sorunlarına çare aramak ve seslerini duyurmak için ulaşır.

Aşağıda bahsedeceğim iddia bırakın Trabzon Büyükşehir Belediyesi yetkililerini, insan olan herkesi üzecek bir olay. Olayı yaşayan M.M. ile telefonda konuştum. Konuyu el yazısıyla whatsaptan atmasını da istedim. ...Özetle Büyükşehir Akçaköy-Derecik otobüsünde yaşandığı söylenen olay şu şekilde...

M.M.’nin kendi beyanı.. Şöyle "02.08.2022 günü akşam seferini yapan Büyükşehir Belediyesine ait 61 AB 836 plaka nolu araç sürücüsü Trabzon peron kalkışlı Akçaabat-Derecik otobüs şoförü benim akbildeki bakiyem 3.25 tl eksik diye beni yarı yolda indirmeye zorladı. Ben de inmeyeceğim dedim. O da o sırada arabayı yolun ortasına bırakıp imdadı çekti. Ya arabadan inersin ya da yolcuları burada bekletirim diye tehdit etti. Bende yolcular mağdur olmasın diye elimdeki çantaları alıp yarı yolda otobüsten indim. Bu Büyükşehir Belediyesine ait TULAŞ şirketinin şoförü bu gücü kimden alıyor acaba. Bir devletin arabasından bu ülkenin bu devletin vatandaşını nasıl olup da araçtan aşağıya atıyor. M.M" Özetle bu şekilde söylüyor..

Bu iddia sahibi Büyükşehir yetkilileri tarafından dinlenerek şoförün savunmasının alınması gerekir. Sosyal belediyecilik diye övünerek mangalda kül bırakmayanlar bu konuda kamuoyuna açıklama yapmak zorundadırlar. Bu talimat kimden alınmıştır. TULAŞ yetkililerinin talimatı her insanın başına gelebilecek bu durumda yolcuyu refüze edin ve yarı yolda otobüsten atın şeklinde midir?

Bu şoförün kendi insiyatifiyse psikolojik testten geçirilmelidir. Yoksa emri verenlerin acilen görevden uzaklaştırılması gerekir. Telefonu ve ismi bende saklı olan vatandaşımızla irtibat kuracak olan yetkili benimle irtibata geçsin. Mektubu ismi kapatarak aşağıya bırakıyorum. Bu ayıbın tekrar yaşanmaması için konuyu takip edeceğiz ..” ifadelerine yer verdi.

MİLLETVEKİLİ AYVAZOĞLU, ANKARA’DAN HANGİ GÜZEL HABERİ VERDİ?

Milletvekili Ayvazoğlu-1

AK Parti Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu ile Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç, Gençlik ve Spor Bakanlığında sağlamış olduğu temaslarla Mehmet Akif Ersoy Yarı Olimpik Yüzme Havuzu, Çok Amaçlı Spor Salonu ve Açık Tenis Kortlarının Ortahisar Belediyesine devredilmesini sağladı. Yaşanan gelişmeyi Milletvekili Ayvazoğlu, sosyal medya hesabından ilan etti. Milletvekili Ayvazoğlu, “Mehmet Akif Ersoy Yarı Olimpik Yüzme Havuzu, Çok Amaçlı Spor Salonu ve Açık Tenis Kortlarının Ortahisar Belediyemize devir işlemleri hayırlısıyla tamamlandı. Sn. Bakanımız Muharrem Kasapoğlu’na ve Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürü Süleyman Şahin’e teşekkür ediyorum. Hayırlı olsun.” ifadelerini kullandı. Başkan Genç ise, “Milletvekilimiz Sn. Bahar Ayvazoğlu ile birlikte Gençlik ve Spor Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürü Sn. Süleyman Şahin’i ziyaret ettik. Destekleri nedeniyle Bakanlığımıza şükranlarımı sunuyorum.” açıklamalarında bulundu.

İLK MAÇIN ARDINDAN İLK KONSER DE BELLİ OLDU

Türkiye Futbol Federasyonu, maçların gerilim atmosferinden uzak şölen havasında gerçekleşmesi için maç öncesi ve devre arasında konser verilmesine yönelik karar almıştı. Alınan bu karar Trabzonspor’un yeni sezonun ilk lig maçında da uygulanacak. Trabzonspor-İstanbulspor maçı öncesinde Madrigal konser verecek. Konser haberini paylaşan Trabzonspor, “TFF'nin maçların festival ve şölen havasında geçmesini hedeflediği proje kapsamında gerçekleştireceği stadyum konserleri, Spor Toto Süper Lig'in ilk haftasında oynayacağımız İstanbulspor maçı ile başlıyor. Madrigal, İstanbulspor maçının öncesinde ve devre arasında sahne alacak.” açıklamalarında bulundu.