61 Medya Trabzon Haber Merkezi olarak gelişen en son olayları ve durumları farklı açılardan ele alıp masaya yatırıyoruz.

Bu kadarda mikro milliyetçilik olamaz

Bu kadarda mikro milliyetçilik olamaz

Akçaabat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü uzun süredir vekaleten yönetiliyordu.Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü liyakatı esas alarak Trabzon’un en büyük 2.ilçesine atama yaptı. Daha önce İstanbul Gaziosmanpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne vakaleten bakan, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünde Şube Müdürlüğü yapan ve memleketi Trabzon’a Şube müdürü olarak dönen Mehmet Usta’yı atadı. Ancak birileri liyakat yerine mikro milliyetciliğin peşinde!  İYİ Parti Akçaabat İlçe Başkanı Mustafa Mısır, Akçaabat İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak Şalpazarılı birisinin atanmasının düşündürücü olduğunu iddia etti. Akçaabat İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak Mehmet Usta’nın atanmasına Mısır, tepki gösterdi. İlçe Başkanı Mısır “Akçaabat’ta nerdeyse 1 yıldan beri ilçe milli eğitim müdürlüğü vekalet ile yönetiliyordu. Şimdi aynı yerde görev yapan şube müdürü müdür olarak atanmış. Madem bu arkadaşı müdür olarak atayacaktınız neden bu kadar beklediniz” dedi. Akçaabatlı 2 binden fazla öğretmen olduğunu ve bunlardan 40 kişinin müdürlük yapacak kapasitede olmasına karşılık Şalpazarılı bir kişinin atanmasına da tepki gösteren Mısır, “Milli eğitim müdürümüz Akçaabatlı olsun diye o kadar diretildi. Ama gelinen noktada farklı bir ilçeden birisi bu koltuğa atandı. Merak ediyorum. Acaba Akçaabatlı bir müdür bulamadınız mı? Veya 2 binden fazla öğretmenden bu görevi yapacak bir Akçaabatlı yok mu” dedi. İlçe Başkanı Mısır, Akçaabat’ta 2 bin eğitimcimizden Milli Eğitim müdürlüğü kriterlerine uyan 40 kişinin bulunmasının ise ayrıca düşündürücü ve üzüntü verici olduğunu da ifade etti. Mısır’ın dehşete düşüren mikro milliyetçi açıklamalarını İl Başkanı Azmi Kuvvetli’ye sorduk. Kuvvetli okumadığını ve konuya hala vakıf olmadığını belirterek “Şayet gerçekten Şalpazarlı bir arkadaşımızın Akçaabat’a atanmasını kınıyor ve eleştiriyorsa bu kabul edilemez. Bunun adı mikronunda mikrosu olur. Bu düşünce İYİ Parti ile özdeşleştirilemez. Konunun takipcisi olacağım.” dedi.

TRABZON EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNDE DEĞİŞİM

kenan aydoğan (2)

Sivas Emniyet Müdürü iken Trabzon Emniyet Müdürlüğü görevine getirilen Kenan Aydoğan, görevini başarıyla yerine getiriyor. Aydoğan, özellikle sahada işi sıkı tuttu. Ancak Aydoğan’ın görev süresi dolmak üzere. Emekliliğine 55 gün kaldı. Aydoğan, görevini son olarak Trabzon’da yapıp tamamlamaktan da memnun. Doğduğu şehirde görevini başarıyla tamamladı diyebiliriz.  Aydoğan’ın yerini dolduracak kişinin ise kim olacağı merak ediliyor. Birçok kişinin ismi geçiyor. Konuşulan isimler var ancak bu isimlerden Emniyet Müdürlüğüne en yakın duran isim Emniyet Müdür Yardımcısı Kazım Günay Demiralay. Demiralay, Terör Narkotik KOM Personel şubelerinden sorumlu müdür yardımcısı. Deneyimli ve oldukça yetkin bir isim. Demiralay, birinci sınıf emniyet müdürü olduğunu da kaydedelim. Şimdiden Emniyet Müdürü Aydoğan’ın yerine gelecek isim şehirde konuşulmaya başlandı. Öte yandan Trabzon’da Emniyet Şube Müdürlüklerinde değişim oldu. Bir süredir üst rütbeli müdür yöneticinin atanması bekleniyordu. Akçaabat, Beşikdüzü, Vakfıkebir ve Of’ta ilçe emniyet müdürleri değişti. Ortahisar’a doğudan Başkomiser geldi. Ortahisar Müdürü ise Çevik Kuvvet’e verildi.

TÜRKAV BAŞKANI KURU: “BİLMİYORSAN SUS!” 

TÜRKAV BAŞKANI KURU “BİLMİYORSAN SUS!”

Trabzon TÜRKAV Başkanı Kenan Kuru, son dönemde yapılan açıklamaları, tutum ve davranışları kabul etmenin mümkün olmadığını kaydetti. Kuru, “Sorumlu noktada olanlardan son dönemlerde yapılan açıklamaları, tutum ve davranışları kabul etmek mümkün değildir. Öyle ki; sağlam fikirli olmayanların ne kadar gerçekçiliklerinin olduğunun değerlendirmesi olmuştur. Bakın, bu anlayış sahiplerinin tarihi gerçekçiliği olmadığı ortadadır… Bütün bu zikzaklar, sallantı ve zelzeleler neden? Türk milleti böyle hadiselerden şaşkınlığa düşmeyecek kadar, onurlu, milli ve manevi varlığa sahip olmaktadır. Ve tarihi geçmişiyle, milli ve manevi güce sahiptir.  Şu veya bu hayat anlayışlarıyla konuları değerlendirirken kendi sorumluluklarını unutanlar, kendi ağırlıkları derecesinden öteye geçmemiştir. İslam Peygamberi üzerinden kendi kuruluşunun kıyaslamasını yapabilme anlayışı abesle iştigal etmektir. Öylede olmuştur. Diğer bir ifadeyle “bilmiyorsan sus” tan başka bir şey değildir. Bir konuyu değerlendirirken kendi melekesine sahip olmayanların kamuoyu önünde, basitçe ve taban bulmayan durumlarını görmekteyiz. Zafer kutlamalarının milletçe yapıldığı en mutlu günde bu açıklamalarla yer alanlar ise, tek olanı çift görmekten öteye geçmemişlerdir.  Arif olmak istemeyenler Arifleri takip etmek istemediklerinin dışa yansıması olarak, tutum ve davranışları şu mısralarda ifadesini bulur: Hak şerleri hayreyler. Zannetme ki gayreyler! Arif anı seyreyler. Mevla görelim neyler? Neylerse güzel eyler!” ifadelerine yer verdi.

TRABZON’UN 1 AYLIK ASAYİŞ  RAPORU AÇIKLANDI

TRABZON’UN 1 AYLIK ASAYİŞ RAPORU AÇIKLANDI

Trabzon’da 1 aylık asayiş raporu açıklandı. Buna göre Ortahisar’da 8 kasten yaralama, 10 hırsızlık, 13 mala zarar verme, 1 dolandırıcılık, 5 tehdit ve hakaret, 9 diğer olaylar olmak üzere toplamda 46 olay aydınlatılırken, 40 şüpheli yakalanırken 1 şüpheli tutuklandı. Çarşı ve mahalle bekçilerinin faaliyetlerinde ise 957 olaya müdahale edildi, 35 aranan şahıs yakalandı, 25 araca işlem yapıldı, 7 kişiye idari işlem yapıldı. Olay yeri inceleme şube müdürlüğünce 1 motosiklet hırsızlığı, 4 işyeri hırsızlığı, 1 bankamatik hırsızlığı, 1 oto hırsızlığı ve evden hırsızlığı, 3 Jandarma bölgesi olay tespitleri olmak üzere meydana gelen olaylarda kanıtların incelemesinde 20’sinin failleri tespit edildi. Narkotik suçlarla mücadele şube müdürlüğünün faaliyetlerinde ise toplamda 58 şüpheli yakalandı.

Süleyman Soylu’dan anlamlı paylaşım

Süleyman Soylu-5

İhracatın yıldızları Trabzon'da ödüllendirildi! İhracatın yıldızları Trabzon'da ödüllendirildi!

Sosyal medya son günlerde yeni bir akım ortaya çıktı. Çıkan akımda tek bir kelime ile firmalar ve kişiler kendilerini veya markalarını anlatıyorlar. Dünyaca ünlü kişiler ve markaların katıldığı bu akıma Türkiye’den önemli isimlerde katılmaya başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye yazarak katıldığı akıma İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da katıldı. Bakan Soylu akımda çok anlamlı bir paylaşım yaparak “Eren” yazdı. Süleyman Soylu’nun bu paylaşımı kısa sürece içinde binlerce etkileşim aldı.

Turizmde personel sıkıntısı

Personel

Trabzon son yılların en yoğun turizm sezonlarından birini yaşıyor. Özellikle 2 yıldır pandemi dolayısıyla durma noktasına gelen sektör adeta küllerinden doğdu. Talep patlamasının olduğu sezonda, Trabzon boş olan tek bir yer kalmadı. Oteller ve restoranlar %100 kapasiteyle çalıştı. Fakat bu durum ortaya başka bir sorunu çıkardı. Personel sorunu adeta işletmelerin başına bela oldu. Özellikle Orta Doğulu turistlerin yoğunlukta olması Arapça bilen personel ihtiyacını artırdı. Bazı işletmeler bu sorunu mülteciler ile çözse de, çok sağlıklı bir sonuç alamadıklarını belittiler. Bu noktada Trabzonlu gençlerin dil kursuna gidip Arapça öğrenmeleri gerektiğini söylediler. “Ehliyet alsalar araba alamazlar ama Arapça öğrenirseler, bir sezonda hem ehliyet hem araba alabilirler.” dediler.