61 Medya Trabzon Haber Merkezi olarak gelişen en son olayları ve durumları farklı açılardan ele alıp masaya yatırıyoruz.

DEVA PARTİSİ KURUCULARINDAN GÜNAYDIN, TÜRKİYE’NİN BÜYÜME RAKAMINI DEĞERLENDİRDİ

DEVA Partisi kurucularından Günaydın

DEVA Partisi Kurucular Kurulu Üyesi İhsan Günaydın, Türkiye ekonomisinin 2. çeyrekte yüzde 7.6 büyümesinin üretken bir büyüme olmadığını ileri sürdü.  Türkiye ekonomisinin büyümesini değerlendiren Prof. Dr. İhsan Günaydın, “Türkiye ekonomisi 2.çeyrekte %7.6 büyüdü. Bu büyüme finans ve hizmet sektörünün yukarı çektiği bir büyüme olup üretken bir büyüme değildir. Yüksek enflasyon ve yüksek negatif faizden dolayı tüketim harcamalarının (%22.5) artırılmasıyla oluşmuş bir büyümedir. Daha çok iç talep artışından kaynaklanan bir büyüme olup dengeli bir büyüme değildir. İşgücü ödemelerinin(ücret, maaş) Gayrisafi Katma Değer içindeki payı azalırken net işletme artığının(rant, faiz, kâr) payı artmıştır. Büyümenin paylaşımı adil olmayınca büyüme toplum tarafından hissedilmemektedir. İşgücünü yoksullaştıran bu büyüme kapsayıcı bir büyüme değildir. Enflasyonla mücadele yerine üretken, dengeli ve kapsayıcı olmayan bu büyümenin tercih edilmesinin nedeni ekonomi büyüyorsa iktidarın başka alanlardaki yanlış ve hatalarının vatandaşlarca görmezden gelineceği inancıdır. Ancak, hayat pahalılığının derinden hissedildiği bu ortamda yanlış ve hataların görmezden gelinebileceği anlayışı geçerli olmayabilir.” ifadelerini kullandı.

TRABZONSPOR’UN TRANSFERLERİ YÜZ GÜLDÜRÜYOR

11ler-7

Trabzonspor’un transfer bombalarını ardı ardına patlatması hem Trabzon’un hem de sosyal medyanın gündemini belirliyor. Şehirde Bordo-Mavili takımın transferleri yakından takip edilirken, yöneticilerin transferlerde gösterdiği başarı Trabzonspor’a gönül veren siyasetçileri de mutlu ediyor. Umut Bozok’un ardından Maxi Gomez’in de transfer edilmesi üzerine AK Parti Ortahisar İlçe Başkanı Selahaddin Çebi’den Trabzonspor Başkanı Abdullah Avcı’ya, Asbaşkan Ertuğrul Doğan’a ve Teknik Direktör Abdullah Avcı’ya özel teşekkür geldi. Başkan Çebi, “Emeklerine gayretlerine teşekkür ediyorum. Trabzonspor İçin her şeyi seferber ettiklerini transfer politikaları ile bol sermayeli futbol kulüplerini geride bıraktıklarını gururlu izliyoruz. İnşallah yeni kupalar yeni şampiyonluklar hep birlikte bizleri bekliyor. Büyük Trabzonspor’un büyük camiasına teşekkür, alkışlar, tebrikler.” ifadelerini kullandı. Başkan Çebi’nin bu düşüncelerine ve temennilerini katılmamak mümkün değil. 

BARO BAŞKANI PEÇE, ADLİ YIL AÇILIŞINDa  NEYE DİKKAT ÇEKTİ?

Baro Başkanı Peçe

Rize Barosu Başkanı Av. Ümit Peçe, yeni Adli Yıl açılışının yapılmasının ardından çarpıcı mesajlar verdi. Başkan Peçe, “Öncelikle adaleti sadece yargı mensuplarından değil kendi vicdanımızdan başlayarak toplumun her alanına egemen kıldığımız bir adli yıl temennisi ile yeni adli yılın; ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olmasını diliyor, yasalar önünde herkesin eşit, hukuki güvenliğe, adil, tarafsız ve hızlı bir yargıya vesile olmasını temenni ediyoruz. Adaletin tesisi için fedakarca görev yapan, yargının kurucu unsuru siz değerli meslektaşımız başta olmak üzere hakim ve savcılarımız ile tüm yargı çalışanlarına görevlerinde başarılar ve kolaylıklar diliyor, ebediyete irtihal eden tüm meslektaşlarımızı ve yargı mensuplarımızı rahmet ve saygıyla anıyoruz.” ifadelerini kullandı. 

Trabzon’da turist yoğunluğu devam ediyor

Trabzonda turist-1

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Trabzon'da ilçe ilçe gezdi! Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Trabzon'da ilçe ilçe gezdi!

Eylül ayının ilk günü olmasına rağmen Trabzon’da turist yoğunluğu devam ediyor. Özellikle okulların açılacak olmasıyla, turistlerin azalacağı yönündeki beklenti bu yıl tersine dönmüş durumda. Trabzon’a hala Orta Doğu’dan yoğun şekilde direkt uçuşlar devam ediyor. Gün içinde dış hatlarda iğne atsan yere düşmeyecek bir vaziyet var. Bu yıl turizm sezonun Kasım ayına kadar devam etmesi bekleniyor. Uzungöl’de Kasım ayı rezervasyonlarının %40 seviyelerine ulaştığı söyleniyor. Bunda önemli iki etken var. Pandeminin yaşanmış olması ve bu yıl kapıların geç açılması. İkincisi ise bilet fiyatlarındaki pahalılık. Bunun turizm sezonuna olumlu yansıması ise çocuklu ailelerin çocukları olmadan gelme kararı almaları. Bu şekilde okulların açılması sezonu beklenen kadar olumsuz etkilemedi. Böylece esnaf da Trabzon da daha çok kazanacak.

CHP Akçaabat’ta sahaya çıktı

CHP Akçaabat-1

CHP Akçaabat İlçe Başkanı Mustafa Bak sahneye çıktı. Kamuoyuna yansıdığı kadarıyla kongre ve parti içi toplantıların dışında pek göz önünde olmayan CHP  Akçaabat’ta sahaya çıktı. İlçe Başkanı Bak, İnönü Caddesi’nin Abdullah Fazıl Ağanoğlu İlkokulu kısmının çalışma nedeniyle günlerce kapalı kalmasını eleştirdi. Bak “Vatandaşlarımıza ve esnaflarımıza mağduriyet gidermesi gerekenler başlarını kuma gömüyorlar. Hatta burası trafiğe 20 gündür kapalı. Bu alandaki çalışmalar 1 haftada bitirilebilir.” dedi. 

TRABZON’DA PROVOKATİF EYLEME İZİN VERİLMEDİ

Trabzon’da 1 Eylül Dünya Barışı Günü provokatölerin  hedefindeydi.  Sosyal medyada HDP’nin basın açıklaması afişi Trabzon’da emniyeti teyakkuza geçirdi. KESK Trabzon Şubesi ise Meydan Parkındaki açıklamasını güvenlik gerekçeleriyle iptal edilerek il binasına taşıdı. KESK Valilikle yaptığı görüşme sonrasında Meydan Parkındaki basın açıklamasını il binasına kaydırdı. Meydan Parkı’nda çok sayıda polis 1 buçuk saate yakın bir süre tedbir aldı. Bu sırada Trabzon taraftar grubu da Meydan Parkında açıklama yapılacağı iddialarına üzerine Meydan’da beklemeye başladı. 
Sosyal medyadan kışkırtılan bu duruma karşılık vatandaşlar her hangi bir provakatif eyleme izin vermedi.
Emniyet müdür yardımcıları ise sahaya çıktı. Bir süre sahada bulunarak her hangi bir olumsuz duruma izin vermedi.
Trabzonspor taraftar grubu ile basın açıklamasının iptal edilmesine tepki gösteren bir şahıs arasında çıkacak arbedeyi ise polis engelledi.