61 Medya Trabzon Haber Merkezi olarak gelişen en son olayları ve durumları farklı açılardan ele alıp masaya yatırıyoruz.

Trabzon’da kovada kenevir yetiştiren şahıs yakaladı Trabzon’da kovada kenevir yetiştiren şahıs yakaladı

TBMM’DE YAŞANAN DURUMA MİLLETVEKİLİ ÖRS’TEN TEPKİ

TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un, CHP'nin talebi üzerine, olağanüstü toplantıya çağırdığı TBMM Genel Kurulu'nda toplantı yeter sayısı olan 200 milletvekili sayısına ulaşılamadı. TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkan Vekili Süreyya Sadi Bilgiç başkanlığında, CHP'nin sağlıkta şiddet konularına yönelik genel görüşme talebi üzerine toplandı. Salonda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, TİP Genel Başkanı Erkan Baş'ın aralarında olduğu 159 milletvekili hazır bulundu. CHP'den 100, İYİ Parti'den 32 milletvekili katılım gösterdi. AK Parti, MHP ve HDP milletvekilleri, Genel Kurul'da bulunmadı. Meclis yoklamasında gerekli çoğunluğun sağlanması ihtimaline karşı az sayıda AK Parti milletvekili kulis ve bahçede bekledi. Yapılan yoklamada, toplantı yeter sayısı 200 milletvekiline ulaşılamadığı için Meclis Başkan Vekili Süreyya Bilgiç, oturumu kapattı. Yaşanan duruma İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs’ten tepki geldi. Milletvekili Örs, “Sağlık çalışanlarının sorunlarına ilişkin olağanüstü toplantı çağrısı nedeniyle TBMM'deydik.  Ancak; Ak Parti, MHP ve HDP katılmadığı için toplantı yeter sayısına ulaşamadık.  Sağlıkçıların sorunlarını görmezden gelenler bilsin ki; az kaldı, biz geleceğiz ve sorunları çözeceğiz...” açıklamalarında bulundu.

DEVA PARTİLİ GÜNAYDIN, İTO’NUN YAYIMLADIĞI RAPORU NASIL YORUMLADI?

DEVA Partisi kurucularından Prof. Dr. İhsan Günaydın, İstanbul Ticaret Odasının (İTO) yayımladığı İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi üzerinden toplumun yoksullaştığını kaydetti. Prof. Dr. Günaydın, “İstanbul Ticaret Odasının (İTO) yayımladığı perakende fiyat hareketlerinin göstergesi olan İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi Temmuz 2022'de bir önceki aya göre yüzde 4,09, yıllık bazda ise yüzde 99,11 arttı.  Böylece İstanbul'da Temmuz 2022 enflasyonu %99,11 ile 1998'den bu yana en yüksek düzeye ulaşmış oldu. Temmuz 2021'de indeks artışı %17,38, Temmuz 2022'de ise %99,11. Böylece enflasyon bir yılda 81,73 puanlık bir artış göstermiştir. Toplum bir yılda bu kadar yoksullaşmıştır.” açıklamalarında bulundu.

BAŞKAN BEDRİ AĞAÇ, SANAYİ SİTESİ İÇİN  DOĞRU ELEŞTİRİ YAPTI

CHP Gümüşhane İl Başkanı Bedri Ağaç, anlamlı ve doğru bir eleştiri yaparak şehri denize doğru değil karaya doğru büyütenlerin yanlış yaptığını söyledi. Gümüşhane ile ilgili zaman zaman özgür fikirler üreten Ağaç, taşınması gündemde olan Gümüşhane Oto ve Küçük Sanayi Sitesi için eleştirilerde bulundu. Sanayi sitesinin Torul tarafına taşınmasını önerdiklerini hatırlatan Başkan Ağaç, “Gümüşhane Oto ve Küçük Sanayi Sitesinin taşınması söz konusu. Yeni yerin; İkisu mevki veya Eski Un Fabrikasının olduğu bölgeye, yani Torul tarafında bir yere taşınmasını önermiştik. İnatla ve bence mantıksızca Bayburt tarafına doğru taşınması çalışması yürütülüyor. Bu şehri tek taraflı büyütemezsiniz ve normalde şehirler; batıya ve denize doğru gelişir.” ifadelerini kullandı.