61 Medya Trabzon Haber Merkezi olarak gelişen en son olayları ve durumları farklı açılardan ele alıp masaya yatırıyoruz.

BAŞKAN ÇEBİ, HANGİ MAHALLELERE DOĞAL GAZ MÜJDESİ VERDİ?

Başkan Çebi, hangi mahallelere doğal gaz müjdesi verdi

AK Parti Ortahisar İlçe Başkanı Selahaddin Çebi, AKSA Doğalgaz Müdürü Salih Ayaydın’la bir araya gelerek yaptıkları toplantının ardından birçok mahalleye doğal gaz müjdesi verdi. Başkan Çebi, “AKSA Doğalgaz Bölge Müdürlüğüne ziyaretimizde Bölge Müdürü Sn. Salih Ayaydın, Trabzon AKSA İşletme Müdürü Sn.Hasan Koç ile bir araya gelerek şehrimiz genelindeki sürdürülen doğalgaz yatırımları hakkında bilgi aldık.  Doğalgazda dur, durak yok.  Kaliteli yakıt, temiz hava… 2022 yılında Ortahisar ilçemizde 60 bin metrekare doğalgaz hattı örülecek. Yalıncak Mahallesi, Esentepe Mahallesi, Pazarkapı Mahallesi, 2 Nolu Bostancı Mahallesi, Çukurçayır Mısırlı Mahallesi, Karşıyaka Mahallesi üst kısım, İskenderpaşa Mahallesi Boztepe Mahallesi Osmanlı Cami altı, Beşirli Mahallesi ve Akyazı Girişi ile birçok cadde ve sokak doğal gaza kavuşacak. Hayırlı olsun.” açıklamalarında bulundu.

TTSO MECLİSİNDE BASIN NİÇİN ELEŞTİRİLDİ?

Adsızewfre

TTSO Meclisi haziran ayı toplantısı ilgili binanın toplantı salonunda basının katılımıyla gerçekleşti. Toplantı daha önce pandemiden ötürü online olarak gerçekleşiyordu. Uzun bir süre basın bu toplantılara iştirak edemedi. Ancak TTSO mail yoluyla bu toplantıların haber bültenlerini basına ulaştırıyor bizler de sayfalarımızda ivedilikle yer veriyorduk. Kimi zaman manşetlerimize taşıyorduk.

Sahada aktif görev yapan basın mensupları bu toplantıları davet olmadan da takip ediyordu. Dün davet usulüyle katıldığımız meclis toplantısında çok ilginç ithamlarla karşılaşmış olduk. Önce salonda kalabalık basın mensuplarını karşılarında gören meclis üyeleri tarafından alkışlandık. Hâlbuki basın olarak ilk kez bir toplantıda alkışlanıyorduk. Bu yüzümüzü güldürdü. Burada bir tepki mi vardı?

Bazı meclis üyelerinin de açıklamaları basın gündeminden ne kadar kopuk olduklarını aslında ortaya seriyordu. Meclis Üyesi Ali Uzunailoğlu, “Basını karşımda görünce ne oluyor dedim. Meclis başkanımız faaliyetlerle ilgili bilgi verirken basının bunlarla ilgilenmesini istiyorum. Yönetim kurulunu suçlayıcı ifadeler kullanıldı. Bu tartışmalara üzülüyorum. Kurum için basının buraya ilgi gösterdiğini tahmin ediyorum. Bu tartışmaların basının önünde yapılmasıyla bir şey elde edeceğimize inanmıyorum” diyerek tepkisini dile getirdi.

Aslında meclis üyesinin rahatsızlığı basının önünde bir tartışma yaşanmasıydı. Hiçbir kamu kurumu, kuruluşu ve STK içlerindeki eksiklikleri ve sorunları kamuoyu önüne dökmek istemez. Hep iyi olarak lanse edip basını da kendi ihtiyaçları ve sorunlarının giderilmesi için bir aracı olarak görür. Hâlbuki şeffaf olmaktan daha güzeli yok. Aksi takdirde kurumlar içten içe çürür. Basın Trabzon’a ayna tutar. Burada gösterilen ile gösteren arasında fark olursa işte o zaman şehir adına hiçbir gelişme kaydedemeyiz. Alınan bir istihbarat bilgisi üzerine de gelse “Bazen niye geldi?” diye karşı çıkmamalıyız.

YOMRA’DA DÜZENLİ OLARAK 2000 ARAP YAŞIYOR

YOMRA’DA 2000 ARAP DÜZENLİ OLARAK YAŞIYOR

Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık, Yomra’da yaşayan Arap turistlerin eğitim seviyelerinin yüksek olduğunu söyleyerek 1500-2000 Arap turistin düzenli olarak Yomra’da kaldığını söyledi.

Arap turistleri ile ilgili hiçbir sorun yaşamadıklarını kaydeden Başkan Bıyık, “Aslında Yomra’daki Araplar Türkiye’de insanların gözündeki Arap modelinde değil. Arap denilince sığınmacı, kaçak diye nitelendiriliyor olabilirler. Bizdeki Araplar eğitimli ve kültürlü. Katar’dan ya da Suudi Arabistanlı doktorlar, asker emeklileri gibi insanlardan oluşuyor. Doğal olarak biz bir sorun yaşamıyoruz. Şu ana kadar bizi rahatsız edecek davranışlarla karşılaşmadık. Kötü bir özellikleri sadece toplumsal temizliğe özen göstermiyorlar. Adamların kültürü bu. Ama biz ilçe olarak hem belediyeye hem emniyete yansıyan bir problemle çok karşılaşmadık. Yomra’da yaşayan Araplar diğer yerlerdeki gibi  değiller. Para harcamaya geliyorlar ilçeye. Yomra’da yaşayan Arap sayısıyla ilgili Başkan Bıyık, 1500-2000 kişi düzenli şekilde yaşayan Arap turist olduğunu söyleyebiliriz” diye konuştu.

HACISALİHOĞLU, EMEKLİ ZAMMI İÇİN NE DEDİ?

HACISALİHOĞLU, EMEKLİ ZAMMI İÇİN NE DEDİ

Emekliler bekledikleri %40 oranındaki zammı alırken CHP Trabzon İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu, emekliler gününde emeklilere verilen zammı eleştirdi. Başkan Hacısalioğlu iktidarın emeklilere yaptığı 1000 liralık artışla 3500 TL olan zam için “Kar dağından kar bağışlamak” dedi.

Başkan Hacısalihoğlu,  “Kar dağından kar bağışlamak. Emekliye ilk 6 ayda enflasyon farkı yasalar gereği verilmeli zaten ilk 6 ayda merkez bankasının hesabına göre fark % 39. En düşük Emekli maaşına  yapılan zam %40  yani 1000 TL artışla 3500 oldu. Kimseye bir lütufta bulunmadınız yasanın gereğini yaptınız. CHP’nin önerisi ise en az şu anki asgari ücret seviyesi yani 4253 TL’ydi” diyerek yapılan zammı düşük buldu.

İYİ PARTİ İL BAŞKANI KUVVETLİ, MADRİD’DE TÜRKİYE’NİN YİNE KANDIRILDIĞINI İDDİA ETTİ 

iyi-parti-trabzon-il-baskani-kuvvetli-iktidar-trabzon-u-oyaliyor

İYİ Parti İl Başkanı Azmi Kuvvetli günebakış’a yaptığı yazılı açıklamada Madrid’de NATO toplantısında yapılan anlaşmaya hem İsveç’in hem de Finlandiya’nın uymayacağını belirterek, “Türkiye yine kandırılmıştır” dedi. Türkiye’nin yazılı bir anlaşmayla onay vermesini eleştirdiği için İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i PYD ile aynı safta bulunmakla suçlayanların akıl tutulması yaşadığını kaydeden Kuvvetli, “Bizim bir şey dememize lüzum yok. Bu konuda size Finlandiya Cumhurbaşkanı’nın iki açıklamasını gönderiyorum. Burada nasıl aldatıldığımız var. Lütfen bunu yayınlar mısınız?” dedi. İşte Kuvvetli’nin gönderdiği iki alıntı:   Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, Türkiye ile imzalanan üçlü memorandumda YPG'den 'terör örgütü' olarak söz edilmediğini belirtti. Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, Türkiye ile NATO'ya katılıma dönük imzalanan üçlü memorandum da PKK bağlantılı YPG'den 'terör örgütü' olarak söz edilmediğini dile getirdi. Kısa Dalga'nın aktardığına göre Helsingin Sanomat gazetesinde yer alan haberde, Niinistö'nün kendilerine şu ana dek Türkiye'den gönderilen iade taleplerinin tamamının sonuçlandığını ve Helsinki'nin bu konudaki mahkeme kararlarına müdahale etmeyeceğini belirttiği kaydedildi. Üçlü memorandumda YPG ile ilgili kullanılan ifadelerin, Finlandiya'nın Suriye'nin kuzeyine 'yardım göndermesine engel olmayacağını' söyleyen Niinistö, “Belgede YPG gibi örgütlere değinilmesine pek istekli değildik çünkü diğer NATO ülkeleri ile Türkiye'nin ona bakış açısı arasında büyük bir fark var. Türkiye onları terörist olarak kabul ediyor" ifadelerini kullandı. Finlandiya Cumhurbaşkanı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Metinde onlara değinilmesi, Türkiye'nin ana maksatlarından biriydi ve nihayetinde bunu kabul edebildik. Çünkü bu konuda hiçbir şey değişmedi. Belgede onlardan terör örgütü olarak söz edilmiyor ve Türkiye'nin istediği şekilde adlandırılmadılar.”

Daha sonra Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto, şu açıklamayı yaptı: “Türkiye’ye suçlu iadesi politikamız değişmedi. Bizim terörist olduğuna karar vermediğimiz kimse iade edilmeyecek. YPG ve FETÖ terörist olarak tanımlanmıyor. Metinde bu yok. Biz Finlandiya olarak, YPG’ye ve kontrol ettiği bölgelere insani yardım yapmaya devam edeceğiz.”

BÜYÜKŞEHİR AKARYAKITI NEDEN TRABZON’DA DEĞİL DE ANKARA’DAN ALDI?

1200x627-murat-zorluoglu-kimdir-nereli-ak-parti-trabzon-buyuksehir-belediye-baskan-adayi-murat-zorluoglu-1553945553865-4

Trabzon’da yaşanan korkunç kazada kahreden detay Trabzon’da yaşanan korkunç kazada kahreden detay

Büyükşehir Belediyesinin 43 milyon 555 bin liraya doğrudan aldığı ve tartışma yaratan akaryakıtla ilgili bir açıklama geldi. Açıklama şöyle: “Ali Bey doğrudan yapılan her temin şaibe taşır. Hele hele bu kadar büyük rakamlar elbette tartışılır. Ancak sizin atladığınız bir nokta var. Büyükşehir Belediyesi açık ihale yaptı ve kimse girmedi. Buraya kadar kabul. Ardından doğrudan temin yaptı. Ancak aldığı firma Ful-Pet firması Ankara firması. Yani ihale evrakından bakınca ve Ful-Pet yazınca Ankara’da çıkıyor. Trabzon’da acaba hiç akaryakıt istasyonu yok muydu? Şayet bu akaryakıt Ankara’dan alındıysa kaç liradan alındı? Neden Trabzon tercih edilmedi? Bu olay yalnız akaryakıtta değil. Mobil yayın İstanbul’dan alıyor. Diğer işlerini hep Ankara’dan yaptırıyor. Bana göre pazarlık usulü ile alım kadar alınan malların Ankara ve İstanbul’dan alınması da önemli” dedi. Bakalım Büyükşehir bu konuda tatmin edici bir açıklama yapar mı? Mesela Ankara’dan alınan akaryakıtın Trabzon’dakinden çok ucuza mal edildiği bir hissini verebilir mi? Yoksa işi suçlamalara döküp geçiştirir mi?