61 Medya Trabzon Haber Merkezi olarak gelişen en son olayları ve durumları farklı açılardan ele alıp masaya yatırıyoruz.

DÜŞÜNDEN GERÇEĞİNE PROJELER YARIŞTI

Trabzonlu futbolcudan acı haber! Trabzonlu futbolcudan acı haber!

DÜŞÜNDEN GERÇEĞİNE PROJELER YARIŞTI

Karadeniz Teknik Üniversitesi Teknoloji Transferi Uygulama Merkezi (KTÜ TTM), Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) ve Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) iş birliği ile KTÜ Prof. Dr. Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezi’nde “Düşünden Gerçeğine Proje Pazarı ve Hızlandırıcı Programı” etkinliği düzenlendi.

Trabzon Ticaret Borsası (TTB), Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO), Kral Pestil Köme, Mekap Deri ve Ayakkabı Sanayi Ticaret A.Ş.’nin de sponsor olarak destek verdiği, 15’incisi gerçekleştirilen ve 3 gün süren etkinliğe KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah ÇuvalcıI, KTÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Akif Cinel ve Prof. Dr. Halil İbrahim Okumuş’un yanı sıra,  KTÜ Teknoloji Transferi Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Oktay Yıldız, akademisyenler, proje ekibi uzmanları, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Üniversitenin ve ülkemizin dört bir köşesinden proje ekiplerince yaklaşık 100 adet teknoloji ve yenilik odaklı projenin sergilendiği etkinlikte dereceye girenlere plaket ve ödülleri takdim edildi.

Karadeniz Teknik Üniversitesine 22 akademisyen alınacak

Karadeniz Teknik Üniversitesine 22 akademisyen alınacak

Karadeniz Teknik Üniversitesine (KTÜ) 22 akademisyen alınacak.

Rektörlükten yapılan açıklamaya göre, Fen Fakültesine 5, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesine 2, Orman Fakültesi ile Maçka Meslek Yüksekokuluna 1'er profesör atanacak. Tıp ve Mühendislik fakültelerinde 2'şer, İktisadi ve İdari Bilimler, Eczacılık, Fen, Orman ile Sağlık Bilimleri fakültelerinde ise 1'er doçent görevlendirilecek.

Eczacılık, Fen, Mühendislik ile Orman fakültelerine de 1'er doktor öğretim üyesi alınacak. Kadrolara başvurular, 13 Haziran'a kadar "online.ktu.edu.tr" internet adresinden yapılabilecek.

Uzungöl sakinlerini şaşırtan görüntü

Uzungöl sakinlerini şaşırtan görüntü

Trabzon'un dünyaca ünlü turizm bölgesi Uzungöl üzerinde uçan ve göle doğru sortiler yapan 2 küçük uçağı gören Uzungöl sakinleri o anları cep telefonu ile kayda aldı.

Trabzon’un Çaykara ilçesi sınırları içinde dik yamaçları, muhteşem orman örtüsü ve deniz seviyesinden bin 90 metre yükseliğindeki gölü ile yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olan Uzungöl’ün bu kez gökyüzünden gelen ziyaretçilerini ağırladı.

Alçaktan uçan 2 küçük uçağın sesini duyan yöre sakinleri, göle doğru alçalan uçakları görünce o anları cep telefonu kameraları ile kaydederken, 2 gösteri uçağının yüksek bir fitten önce bir gözlem uçuşu yaptığı ve ardından gökyüzünde bir tur attıktan sonra Uzungöl'ün bulunduğu vadinin içine doğru alçak bir irtifadan gölün üzerinden oteller bölgesine doğru sorti yaparak uçtukları gözlendi. İlk defa Uzungöl'de böyle bir şeye tanık olduklarını belirten Semih Süren, 2 gösteri uçağını görünce büyük şaşkınlık yaşadıklarını belirterek Solo Türk pilotlarını da gösteri için Uzungöl’e beklediklerini söyledi.

CHP İL BAŞKANI HACISALİHOĞLU SUYA YAPILAN ZAMMA TEPKİ GÖSTERDİ

CHP İL BAŞKANI HACISALİHOĞLU, SUYA YAPILAN ZAMMA TEPKİ GÖSTERDİ

CHP Trabzon İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu, dün Trabzon’da suya yapılan %47 zamma tepki gösterdi. Hacısalihoğlu bazı büyükşehirlerde kademli tarife uygulanırken Trabzon’da sabit tarife uygulanmasının anlaşılır olmadığını söyledi.

Başkan Hacısalihoğlu, “Trabzon da su %47 daha zamlı olacak. Metreküpü 7.47 TL’den konutlara verilecek. 100 binin üzerinde faturasını ödeyemeyen abone olduğu söylenirken bu fahiş zamlar dar gelirlinin belini daha da bükecek. Bazı büyükşehirler de kademeli tarife uygulanırken Trabzon da sabit tarife de anlaşılır değil” diyerek yapılan zamma tepki gösterdi.

BBP İL BAŞKANI AKSU’DAN BAŞKAN ZORLUOĞLU’NA ZEHİR ZEMBEREK SÖZLER

BBP İL BAŞKANI AKSU’DAN BAŞKAN ZORLUOĞLU’NA ZEHİR ZEMBEREK SÖZLER (2)

Büyük Birlik Partisi Trabzon İl Başkanı Yahya Aksu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlunu ağır biçimde eleştirdi. Cumhur İttifakı içerisinde yer alan BBP İl Başkanı, Büyükşehir Belediye Başkanının kendilerine randevu bile vermediğini söyledi.

Başta suya yapılan zamma “Uçuyoruz. Müjdeler olsun.  Su fiyatlarına ayarlama geldi. Hayırlı olsun. Bu insafsızlıktır. Yazıktır. Günahtır. Trabzon'da su yüzde 47 zamlandı” diyerek tepki gösteren Aksu ardından Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanına ağır eleştirilerde bulunarak, “Büyükşehir belediyesinden randevu talep ediyorum. İttifakımıza zarar verenlerle bir daha ittifak yapılmaz. Bunların burnu havada. Bize randevu vermeyen bir belediye başkanı…  Halkını temsil eden STK’lara burun kıvıran,  ittifak içindekileri dinlemeyen bir başkan düşünün. Bu kişi bu halkı dinler mi? Dinlemez. Ancak daha önce söylediği gibi. “Ben sizin oyunuzla seçilmedim.” Doğru diyorsun. Bu halk sana oy vermedi. Partiye oy verdi” dedi. 

TRABZON’DA NE KADAR SU ARIZASI OLUŞTU?

94497b4c-a907-47df-a28b-dd726b4dbf6b

Trabzon Büyükşehir Belediyesi TİSKİ 2022 Olağan Genel Kurulu yapıldı. Genel kurulda konuşan İYİ Parti Grup Başkan Vekili Aslan Güner, “İçme suyu arızaları 76 bin 252 adet, güne böldüm 209 adet bu sayı normal mi? Kabullenilebilir sayı mı? Göletler sel, taşkın olaylarında devam etmesi memnuniyet verici. Kırsal alanda kanalizasyon tesislerin bulunmamasıyla var olan içme suyu kaynaklarının tehdit altında olması diye bölüm var. Şehir merkezinde kalan yerlerde bile kanalizasyon sorunu var. Bunlarla ilgili çalışma yapılacak mı? Hızlıca çözülmesi gerekir. Şehir merkezinde kalmış hala foseptik çukurlarla idare edilen yerlerle ilgili nasıl bir şey düşünülüyor?

Akçaabat’ta TİSKİ’ye ait satılması düşünülen arazinin satışından vazgeçildiğini biliyorum. Doğruysa bundan sonra arsayı nasıl değerlendireceksiniz?” diye açıkladı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ise, “Akçaabat’taki 900 metrekarelik arsanın satışından vazgeçtik. Gelir durumu nedeniyle kullanmadığımız arsaları satmaya devam edeceğiz. Mahkeme kararını uygulamaya karar verdik. Doğru olanın buranın 2012’deki statüsüne döndürülmesi olduğunu tespit ettik. Konuttan belediyeye hizmet alanı olarak imar değişikliği gerçekleştireceğiz. O bölgenin o bölgeye hizmet verecek belediye alanı şeklinde olması için çalışma yapılıyor. Kırsal alanda kanalizasyonla ilgili çalışma devam ediyor.” dedi.

TİSKİ Genel Müdürü Ali Tekataş ise, “Arızalarla ilgili 2019 yılın sonlarına doğru ölçmeye başladık. 202,21,22 yılı rakamları var. 2020’de ilçeler dahil 76 bin içmesuyu arızası, 2021’de 43 bine, 2022’nin ilk 5 ayında 14 bin rakamına düşmüş.” dedi.