61 Medya Trabzon Haber Merkezi olarak gelişen en son olayları ve durumları farklı açılardan ele alıp masaya yatırıyoruz.

ORC’NİN ARAŞTIRMASI, CHP’Lİ ZORLU’YU MUTLU ETMEDİ 

ORC'nimn Araştırması CHP'li zorluyu mutlu etmedi (1)

ORC Araştırma’nın Trabzon’a yönelik açıkladığı son araştırmanın sonucu CHP’yi oy oranlarını yüzde 7.1 oranında artırmasına rağmen mutlu etmedi. ORC Araştırma’nın 18-21 Ağustos 2022 tarihleri arasında yaptığı 'Siyasi Eğilimler Araştırması' anketine Trabzon’dan 1580 katıldı. “Bu pazar genel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna Trabzon’un verdiği cevapların yüzdelik dağılımı yapıldı. AK Parti % 40,4, CHP % 22,7, İYİ Parti %19,5, MHP %6,4, BTP %2,0, Saadet %1,7, Deva %1,5, Gelecek %1,3, HDP % 0,7, diğer partilerin %1,3’lük oy oranına sahip olduğu değerlendirildi. ORC Araştırma’nın anket sonuçlarını değerlendiren Ortahisar Belediyesinin CHP’li Üyesi Cüneyt Zorlu, “CHP’nin Trabzon’da oylarını 2018 seçimlerine göre %7.1 arttırdığı görülüyor.  AKP büyük darbe yemesine rağmen hala 1. parti.  Bu sonuç beni mutlu etmiyor.  Bütün sorumlular şapkayı önüne koyup daha çok çalışmalı. Öyle kaçak güreşerek sonuç alamayız. Cephe açıktır ve bundan daha iyi ortam olmaz.  Trabzon'da oyumuzu en az yüzde 30’a çıkarmalıyız. Önce ben çalışayım, sonra hep beraber demeliyiz. En fazla 9 ay kaldı.” ifadelerini kullandı.

BAŞKAN TARIM’DAN DİKKAT ÇEKEN İDDİA:  “ERDOĞAN GİTSİN NE OLURSA  OLSUN ANLAYIŞI VAR”

MHP Trabzon İl Başkanı Bekir Sıtkı Tarım, tam bir dava insanı. Partiye ve liderine bağlılığı sorgulanamayacak ender isimlerden biri. MHP lideri Devlet Bahçeli, ne söylese emir telakki ediyor. Yapılması gereken çalışmalar için de seferberlik ilan ediyor. Başkan Tarım, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin talimatı ile başlatılan Adım Adım 2023 İlçe İlçe Anlatma ve Aydınlatma Toplantıları’na da büyük önem veriyor. 2 Eylül’de Sürmene-Köprübaşı, Araklı-Arsin, 3 Eylül’de Of-Hayrat, Çaykara-Dernekpazarı, 8 Eylül’de Şalpazarı-Beşikdüzü, Vakfıkebir-Tonya, 9 Eylül’de Akçaabat-Düzköy, Çarşıbaşı, 10 Eylül’de Yomra, Ortahisar-Maçka’da program düzenleyeceklerini ifade eden Başkan Tarım, Türkiye’nin içinde bulunduğu duruma dikkat çekeceklerini söyledi. Seçimin yaklaştığına işaret eden Başkan Tarım, “Seçimlere fazla zaman kalmadı. Seçime 9 ay kaldı. Halkı aydınlatma zorunluluğumuz var. Türkiye Cumhuriyet çadırını sırtlanların yoluna kurmuş. Şu anda böyle bir vakayla karşı karşıyayız. Şu anda Tayyip Erdoğan gitsin de ülke ne olursa olsun anlayışıyla muhatabız. Bir tehlike var. Bunu milletimize anlatmalıyız. Bu millet hiçbir şeyi unutmaz. PKK ile FETÖ ile iş birliği yapıp da bu hükümeti yıkmak isteyenler sandıkta cevabını alacaktır.” açıklamalarında bulundu.

Salih Cora: TMO beklediğimiz kararı verdi Salih Cora: TMO beklediğimiz kararı verdi

TRABZON HAVALİMANI KAPITILACAK MI?

Trabzon Havalimanı kapanacak mı

Trabzon Havalimanı, turizm sezonunda tarihinin en yoğun dönemini yaşadı. Havalimanında yolcu yoğunluğunu gösteren fotoğraf kareleri de basına yansıdı. Havalimanının kapasitesinin yetersiz kaldığı yorumları beraberinde “Trabzon Havalimanı kapatılıp, yeni bir havalimanı yapılacak mı?” sorularını da getirdi. Gündeme gelen bu konudaki dedikodulara ise AK Parti Ortahisar İlçe Başkanı Selahaddin Çebi açıklık getirdi. Başkan Çebi, “Artan turist yoğunluğu ile Tarihi günlerini yaşayan Trabzon Havalimanı ile ilgili yeni havalimanı yapılırken kapanacağı şeklinde maksatlı ve yanlış algı oluşturulmaktadır. Bu kapanma ile şehrimize gelen turist yoğunluğunda azalma olacak şeklinde siyaset üretilmektedir. Asla öyle bir durum söz konusu değil. Trabzon Havalimanı hiçbir zaman kapanmayacak ve şehrimize gelen turist sayısı da tam tersine azalma değil artma olacaktır.” açıklamalarında bulundu.

Trabzon’da turist yoğunluğu devam ediyor

Trabzonda turist

Eylül ayının ilk günü olmasına rağmen Trabzon’da turist yoğunluğu devam ediyor. Özellikle okulların açılacak olmasıyla, turistlerin azalacağı yönündeki beklenti bu yıl tersine dönmüş durumda. Trabzon’a hala Orta Doğu’dan yoğun şekilde direkt uçuşlar devam ediyor. Gün içinde dış hatlarda iğne atsan yere düşmeyecek bir vaziyet var. Bu yıl turizm sezonun Kasım ayına kadar devam etmesi bekleniyor. Uzungöl’de Kasım ayı rezervasyonlarının %40 seviyelerine ulaştığı söyleniyor. Bunda önemli iki etken var. Pandeminin yaşanmış olması ve bu yıl kapıların geç açılması. İkincisi ise bilet fiyatlarındaki pahalılık. Bunun turizm sezonuna olumlu yansıması ise çocuklu ailelerin çocukları olmadan gelme kararı almaları. Bu şekilde okulların açılması sezonu beklenen kadar olumsuz etkilemedi. Böylece esnaf da Trabzon da daha çok kazanacak.

ÇAKIROĞLU, İL TEŞKİLATINI SANSÜRCÜLÜKLE SUÇLADI

İYİ Partiden istifa eden Belediye Meclis Üyesi Davut Çakıroğlu yaptığı yazılı açıklamada İYi Partinin bir neferi olarak çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi. Çakıroğlu İYİ Parti teşkilatının bazı gelişmeleri kamuoyundan gizlediğini iddia ederek ilginç bir açıklamaya yer verdi. Açıklama şu şekilde,”İYİ Parti'de Genel Başkan Yardımcılığı yapan ve halihazırda İYİ Parti İstanbul Milletvekili olan Sayın Hayrettin Nuhoğlu ile Hayrat şenliğinde karşılaştık.
Kendisi Partiyi de ziyaret edeceğini ifade etti. Takip ettiğimiz kadarıyla ziyaret en üst düzeyde ve hatırı sayılır bir süreyle gerçekleşti; ancak ne Trabzon İl yönetimi ne de merkez ilçe dahil hiçbir parti teşkilatı bu ziyareti görmedi, göstermedi. Partide, hasta zihniyetlerin hala aktör ve etkin olduğunu görmek ve göstermek adına kanaatimce çok anlam ifade eden bir olaydır yaşanan.

Şehrimizin önemli ve uzun yıllar siyasetin içinde var olan bir ismi, partinin kurulma ve var olma aşamasında her türlü riski alan en aktif isimlerden biri, yönetimde yer almış, seçilmiş vekili kimin veya kimlerin talimatıyla, telkiniyle ya da cin fikriyle parti tarafından sansüre maruz bırakılmıştır? Partinin her kanadı, kanalı bu olayın üstüne gitmelidir. Popüler deyimle şayet bir arı kovanı var ise o kovana çomak sokmak için zaman kaybedilmemelidir. “Parti, Ülke ve ilke birleşenleriyle kurulmuş ancak görüyoruz ki yeni ve umut olma ideali birilerine oyun sahası olmuş. Onca emek bu şekilde heba ediliyor ve biz her türlü riski alarak bu partiyi kurduk. Dolayısıyla kimse bizi öteye iterek uzaklaştırdığını zannetmesin. Hasbelkader partinin bir çayını içen, oy veren, vermeyi düşünen herkes adına bu partiyi millete umut olarak yeşerten bizlerin sorumluluğu vardır.

Kayıtsız kalamayız ve kabullenemeyiz. İç huzursuzluk, partide etkin olma hesapları, akil adam pozları, kapalı kapılar ardında yaşanan liste yarışları bugün en üst düzeyde partili olan isimlere karşı sansür uygulama noktasına kadar gelmiştir, getirilmiştir. Parti yönetimlerinde var olan "parlatmayalım telaşı" şimdi ise "sansürleyelim tekniğine" evrilmiştir. Bunun Trabzon merkezli ve buradaki yönetimle sınırlı bir uygulama olmasını, en azından kötünün iyisini temenni ederek umuyorum. Şayet bu sansür için ve buna benzer operasyonlar için mevcut yönetimin makul, mantıklı bir gerekçesi varsa bunu da kamuoyu adına, partiye destek verenler, oy verenler, gönül verenler adına bilmek isterim.”