Trabzon'un Ortahisar Kireçhane Mahallesi'nde her hafta pazar günü kurulan halk pazarına gittik. Uygun fiyatlı ve organik ürünleri inceledik.

Özellikle son günlerde gıda fiyatlarındaki ciddi artışlar gündemdeki sıcaklığını koruyor. Marketlerde ise organik etiketli ürünlerin fiyatları çok yüksek meblağlar ile satılıyor. Durum böyle olunca 61medya olarak Trabzon Ortahisar Kireçhane'de kurulan halk pazarını ziyaret ettik. Ramazan dolayısıyla pazarda çok fazla esnaf ve kalabalık bulunmuyordu. Ancak esnafın çoğunluğu oradaydı. Nisan ayında olmanın etkisiyle çok fazla meyve sebzenin olmadığı pazarda ağırlık unlu mamuller ve sürekli yetişen sebzeler üzerineydi. Ancak fiyatlar ciddi farklar vardı. 4 TL'ye marul, 3 TL'ye ise maydanozun satıldığı pazarda, üretilen unlu mamullerde gayet uygun fiyata bulunabiliyordu.  Pazarın kurucularından olan Bilal Örem ise fiyat politikası hakkında şunları söyledi:

Pazar 2

"Hayat pahalılığı bizi etkilemedi, pazarımızda her şey ucuz. Biz pahalı alıp ucuz satıyoruz. Biz pazarın kurucularındanız. Belli bir fiyat politikamız var. Börek ve tatlıyı 70 TL'ye satıyoruz. 480 liraya unu alıp bu fiyatlara satıyoruz. Burası organik bir pazar. 3 bağ maydanozu 10 TL'ye satıyoruz. Pazarı kurarken böyle bir başarıyı beklemiyorduk. Bunu düşünmedik. Ancak kurulduktan sonra insanlar benimseyin devam ettik. Yurt dışından gelen müşterilerimiz var, oraya sipariş isteyenler oluyor. Bunları da karşılaşıyoruz. Takımın şampiyonluğa oynaması da bizi olumlu etkiliyor. Haftaya pazarımıza çok fazla misafir geleceğini düşünüyoruz. 

Pazar 4

İnsanlar doğallığa daha fazla yöneliyor, Ramazan olmasına rağmen çok fazla gelen oluyor. Her kesimden insan geliyor. Bu da fiyatlarımız makul olmasından kaynaklı. Hem doğal hem de ucuz bir pazar kurduk. Yaz ayları geliyor, ürünlerimiz de zenginleşecek. O zaman burası daha canlı olacaktır. Diğer ilçelerinden böyle pazarlar kurmasını öneriyoruz. Umarız da böyle pazarlar artar.

DEVA Partisi Kadınları Trabzon’da DEVA Partisi Kadınları Trabzon’da

Bilal ÖremPazar 5Pazar