Herkes 67 oyu konuşuyor

zorluoğlu-1

TRABZON’DA yapılan Kent Konseyi seçimlerinde Mustafa Yılmaz’ın aldığı 67 oy gündem oldu.  Yılmaz’ın seçimin gerçek galibi olarak görülebileceği belirtilirken aldığı 67 oyun küçümsenemeyeceği kaydedildi.  Zira alınan 67 oy kentin bütün dinamiklerine karşı direnen 67 STK’nın oyu olarak nitelendirildi. Trabzon Kent Konseyi seçiminde bir tarafta aynı zamanda Rektör Yardımcısı olan Prof. Dr. Hasan Karal’ı aday gösteren Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Trabzon’daki tüm kurum ve kuruluşları Karal’ın arkasına takarak ancak 121 oy alabildi. Diğer tarafta ise arkasında hiç bir güç olmadan ve tek başına şehrin tabanını oluşturan STK’ları bir araya getiren Yılmaz, 67 oy aldı.

kent konseyi 2

Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nu başta Trabzonspor, TTSO, TESOB gibi önde gelen kuruluşları arayarak desteklerini almış olması bağımsız bir kent konseyi anlayışına gölge düşürürken muhalif aday Yılmaz bu olayı, “200 küsur delegenin özgür iradeleri belediye tarafından kullanıldı” yorumunu yaptı. Nitekim Büyükşehir Belediyesinin Kent Konseyine müdahalesi adaylıktan salonda çekilen İnci Emirzeoğlu tarafından da gündeme getirildi.

trabzon kadın

Emirzeoğlu, “Kent Konseyi seçimi bir güç savaşına döndü. Delegeler üzerinde oluşturulan baskı kentin dinamikleri ve kent konseyinin olmazsa olmazları olan kurumları bir araya topladı. Bu kentte bazı kurumlar tektir ve her adayın listesinde olması gerekir. Ancak bunlar bile tek listede toplandı” yorumunu yaptı. İşte böyle bir güç karşında bile bağımsız ve muhalefeti etrafından toplayan Mustafa Yılmaz 67 oy aldı. Trabzon’daki kanaat önderleri Yılmaz’ın aldığı 67 oyun çok ama çok önemli olduğunu, bu oyların Trabzon’da kent hassasiyetini her şeyin üzerinde tuttuğunu dile getirdi. Aynı gözlemciler Zorluoğlu’na muhalefet “Artık sokakta daha hızlı yayılacak” yorumu yaptı.

BAKKALLARIN YARIŞI RAKATLERE ÇIKTI

ismail bqaş

Trabzon’da oda seçimleri büyük bir hızla devam ediyor. Kimi odalarda tek liste kimilerinde ise çift listeli seçim gerçekleşiyor. Çift liste ile seçim yapılacak olan odalardan biri de Bakkallar ve Sebzeciler Odası. Bugüne kadar adı hemen hiç duyulmayan bu nadide esnaf odasında ciddi bir yarış var. Bakkallar Odasındaki yarışın ana sebebi odanın yan kurulu olan ve odanın da ortak olduğun Bakkalım A.Ş.

Trabzon Bakkallar Odasını yıllardır yöneten bir ekip var. Bu ekip aşağı yukarı 20 kişiden oluşuyor. Dışardan içlerine kimseyi almıyorlar. Dışarıya da bilgi sızdırmıyorlar. Bakkallar Odasına aday olan ve iç yapıyı iyi bildiği anlaşılan Ali Çolak’a göre ‘Bakkalım A.Ş.’nin rantını paylaşıyorlar’

Bakkallar ve Sebzeciler Odası seçimleri 16 Ocak’ta yapılacak. Seçim öncesi karşılıklı çekişme devam ederken şehri süsleyen raket panolarında mevcut Bakkallar Odasındaki ekibin reklamını görünce şaşırdık. Sonradan oda yönetimine talip olan Ali Çolak’ın mücadelesinin ne anlama geldiğini bir kez daha düşündük. Bakkallar Odasının mevcut ekibi yönetimi devretmemek için reklam panolarına bile çıktılar. Hey gidi Bakkalım A.Ş., sen nelere kadirmişsin.

CHP’Lİ OYMAN SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNE NE İÇİN SESLENDİ?

oyman

CHP Ortahisar İlçe Başkanı Fatih Suat Oyman, Ortahisar Belediye Meclis Üyeleri ile birlikte Ortahisar’ın Gölçayır Mahallesi’ne ziyarette bulundu. Başkan Oyman, mahallenin sağlık ocağını ziyareti sırasında sağlık ocağına yalnızca Salı ve Perşembe günleri öğleden sonra doktor ve hemşire geldiğini öğrendiğini belirterek Sağlık Müdürlüğüne seslendi.

Sağlık ocağının tam zamanlı çalışması gerektiğini, mahalle halkının talebine ses verilmesi gerektiğini belirten Oyman, “Cumartesi günü Meclis üyelerimiz ve mahalle temsilcilerimizle birlikte Gölçayır mahallemizi ziyaret ettik. Gölçayır Mahalle muhtarımız Sayın Hamdi Bekar ve mahallelilerimizle güzel bir sohbet gerçekleştirdik. Mahalle sakinlerinin emekleri ve çabalarıyla sağlık ocağının içerisinde güzel bir çalışma yapılmış ve yapılmaya devam ediliyor. Bilin bakalım ne eksik? Doktor ve hemşire. Salı ve Perşembe günü öğleden sonra kısıtlı bir süre mobil arabayla hizmet verilen bölgede sağlık ocağının tam zamanlı çalışması talep ediliyor. Sağlık Müdürlüğüne başvuru sonucunda yaklaşık 1 yıl önce incelemeler olmuş, sonucunda ne olduğu ve ne olacağı da belli değil. Müdürlüğün mahallelilerin sesine kulak vermesini talep ediyoruz” ifadelerini kullanarak İl Sağlık Müdürlüğüne seslendi.

KTÜ, TEMASLI VE AŞILI ÖĞRENCİLERİNİ YÜZ YÜZE SINAVLARA ÇAĞIRDI

ktü-3

KTÜ, final ve bütünleme sınavlarının yüz yüze yapılacağını duyurdu. Yapılan duyuruda temaslı öğrencilerin çift doz aşı yaptırmış olmaları halinde yüz yüze sınavlara katılabileceği ilan edildi. KTÜ’den yapılan açıklamada, “2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı Güz Dönemi dönem sonu sınavları 10-23 Ocak 2022 tarihlerinde (Tıp Fakültesi ve Diş Hekimliği Fakültesi hariç), bütünleme sınavları ise 31 Ocak-6 Şubat 2022 tarihlerinde (Tıp Fakültesi ve Diş Hekimliği Fakültesi hariç), daha önce kararlaştırıldığı üzere yüz yüze olacak şekilde yapılacaktır. Bununla birlikte Covid-19 testi pozitif çıkan öğrencilerimizin durumları, karantina ortamını terk edemediklerinden dolayı herhangi bir mağduriyet yaşamamaları adına, aşağıdaki dilekçe örneği ile bölümlerine başvuru yapmaları durumunda, beyanlarının doğruluğu Sağlık Bakanlığı sisteminden kontrol edildikten sonra değerlendirilecektir. Temaslı durumunda olup aşılı olan öğrencilerimiz sınavlarına yüz yüze olacak şekilde katılacaklardır.” ifadelerine yer verildi.

METEOROLOJİDEN BÖLGEYE UYARI GELDİ

yağmur

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden, Doğu Karadeniz’e yönelik uyarı geldi. Bölgede kuvvetli rüzgar ve fırtına yaşanılabilineceğine dikkat çeken Meteoroloji, “Yurdun Kuzeydoğu kesimlerinde kuvvetli rüzgar ve fırtınaya dikkat! Yapılan son değerlendirmelere göre; rüzgarın, güney ve güneydoğu yönlerden; Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Sivas çevrelerinde kuvvetli ve yer yer fırtına (60-90 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor. Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde yerde kar örtüsünün bulunduğu rakımı 1500 metrenin üzerinde yerlerde kar erimeleri ve çığ tehlikesi ile birlikte ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması, soba ve baca gazı kaynaklı zehirlenmeler ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.” denildi. Oluşması muhtemel riskler,  çatı uçması, ağaç veya direklerin devrilmesi, soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmesi,  ulaşımda aksamalar ve çığ tehlikesi olarak sıralanırken, kuvvetli rüzgar ve fırtınanın bu akşam saatlerinden itibaren etkisini kaybetmesi bekleniyor. 

okullar

TRABZON ÖĞRENCİ BAŞINA EN ÇOK KİTAP DÜŞEN İLLER SIRALAMASINDA KAÇINCI SIRADA?

Ortahisar İlçe Milli Eğitim Müdürü Cemil Karakaş, “Bu sene o sene” diyerek hem öğrencilere çağrı yaptı hem de Trabzon’un öğrenci başına en çok kitap düşen iller sıralamasında kaçıncı sırada yer aldığını açıkladı. Milli Eğitim Bakanlığının “Kütüphanesiz Okul Kalmayacak Projesi”ne ilişkin açıklamalarda bulunan Müdür Karakaş, Trabzon’un öğrenci başına en çok kitap düşen iller sıralamasında 10’uncu sırada olduğunu paylaştı. 10’uncu sırada yer alan Trabzon’un ilk sırada yer alması için öğrencilere çağrıda bulunan Müdür Karakaş,  “Bu sene o sene olduğuna #TS göre hedefimiz de öğrenci başına düşen kitap sayısında lider olmak. Öğrencilerimiz en sevdikleri kitaplarını kendi okul kütüphanelerine hediye etsinler. Haydi hep birlikte okul kütüphanelerimizi zenginleştirelim, daha çok okuyan bir nesil yetiştirelim.” ifadelerini kullandı.