BAŞKAN EKİM’İN DEĞERLENDİRME TOPLANTISINDAN NABIZA YANSIYANLAR

osman nur iekim

Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, dün görev yaptığı 1010 günde hayata geçirdiği çalışmaları, projelerini ve ilçeye yönelik hedeflerini düzenlediği programla basınla paylaştı. Başkan Ekim’in düzenlediği toplantıya ilgi yoğundu. Çalışmalarını başarılı bir sunumla ortaya koyan Başkan Ekim, basından gelen sorulara da samimi cevaplar verdi. Akçaabat’ta yapılan Et kombinasının dere yatağına yapıldığı ve tehlike arz ettiği iddialarının hatırlatılması üzerine Başkan Ekim, DSİ’nin onayı olmadan bir işlem yapılmadığını belirtti. Başkan Ekim, “Dere yataklarına yapılan yapılarla ilgili olarak et kombinasının olduğu bölge var. Bu konuda DSİ Bölge Müdürlüğümüzle koordineli planlama yapılıyor. Kurum görüşleri alınıyor. Bu yapılar yapılabilir mi, yapılması için şartlar nedir, diye soruluyor. Yapılan rapora göre bu yapılar yapılıyor. Bu şekilde de inşaatın yapımı gerçekleştiriliyor. Aynı şartlar diğer yapılar için de geçerli. Biz DSİ’den görüş almadan dere yatağı ve dere yatağına yakın bölgelerde hiçbir şey yapmıyoruz.” cevabını verdi. 

Ekim, Haçkalı Baba Kavşağında yeni bir düzenlemenin olup olmayacağı yönündeki soruya ise şu cevabı verdi: “Kavşak düzenlemesiyle o bölgedeki bazı yerlerden trafik akışının kapanması o trafiği rahatlattı. Dönüşlerde trafik kazalarının azaldığı görüldü. Emniyet raporlarında kuralsız U dönüşü yapanlar kazaya neden oluyordu. O bölge için yine çalışmalar yapılıyor. Yine Nihat Usta Kavşağı ve mevcut ana kavşaklarda da hızlı dönüştürmek için projelerde çalışılacak. Şehir içerisinde trafik için küçük pansuman işler olacak ama asıl hedef Güney Çevre Yolu’nun bitmesi.”

Başkan Ekim, Trabzon Üniversitesi’nin Akçaabat’tan taşınması yönündeki tartışmalara da son noktayı koydu. Başkan Ekim, “Bir şey Akçaabat’ın içerisinde olduğu süre içerisinde kapanır, Akçaabat dışında açılır” şeklinde esprili bir cevap verirken, “Şu anda bir problemimiz yok. Şehrin mevcut durumundaki üniversitenin konumunda bir çalışma yapılıyor üniversite yönetimi tarafından. Olursa orası olacak, olmazsa şehrin batısında olacak. O süreci takip ediyoruz. Üniversite konusunda kırmızı çizgilerimiz var.” dedi.  Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, AKÇAHASAT Projesi ile ilgili gelen soruya ise AKÇAHASAT’ ile yapılacak olan tesisler neticesinde Akçaabat’ta ikamet eden ve gelir düzeyi düşük kadın işçilerin iş bulması konusunda büyük bir avantaj sağlayacak olduklarını söyledi. Ekim, “Bu konuda yaptığımız araştırmalar neticesinde AKÇAHASAT tesislerinde kuracak olduğumuz kurutma alanları ve soğuk hava depolarıyla 12 ay çalışan bir Akçaabat planlıyoruz” ifadelerini kullandı. Başkan Ekim, son dönemde birçok belediyenin yapmaktan kaçındığı basın toplantısını gerçekleştirerek, şeffaflık ve hesap verilebilirlik adına güzel bir performans ortaya koydu. dileriz diğer belediyelere de örnek olur. 

ŞEHİDİMİZ İÇİN TRABZON’DA KÜTÜPHANE AÇILDI

nuri ekim

Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinde 2016 yılında PKK’lı teröristlerce bomba yüklü araçla gerçekleştirilen saldırıda şehit düşen Polis Özel Harekat Tamer Aktaş için Trabzon’un Akçaabat ilçesine bağlı Yıldızlı Mahallesi’nde kütüphane açıldı. Yıldızlı TOKİ İlkokulu-Ortaokulunda gerçekleştirilen kütüphane açılışına Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, Trabzon İl Milli Eğitim Müdürü Burak Fettahoğlu, şehidin ailesi ve yakınları katıldı. Kütüphanenin açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından şehidimizin vatan için verdiği kutlu mücadeleye de dikkat çekildi. Törene katılım sağlayan Başkan Genç, “Şehidimizin aziz hatırasını Yıldızlı’da yad ettik. Bize emanet olan kıymetli ailesi ve değerli hazirunla birlikte şehidimiz Tamer Aktaş’ın anısına yaptırılan kütüphanenin açılışını gerçekleştirdik.” ifadelerini kullandı.

CHP’Lİ DEMİRCİ’DEN “FAKİR OLMAMIZ İÇİN ÇOK ÇALIŞMAMIZ LAZIM” ÇIKIŞI!

WhatsApp Image 2022-01-06 at 21.01.17-1

Akçaabat Belediyesinin CHP’li Meclis Üyesi Turgay Demirci, ekonomiye dair sert eleştirilerde bulunup, erken seçim kararı alınması gerektiğini savundu. Meclis Üyesi Demirci, “Yoksulluk sınırı 10.119 TL olmuş. Memur, işçi, asgari ücretli ve emekli maaşlarını göz önüne alırsak fakir olmak için çok çalışmamız lazım.  Memurun fakirlik mertebesine ulaşması için ortalama 4-5 bin, emeklinin 7.500, asgari ücretlinin 5.850 ve işçinin 4-5 bin lira daha kazanması lazım. 19 yıl önce ülke yönetimine gelen bir parti, ülkenin fabrikalarını, limanlarını, sanayi tesislerini, otoyollarını, enerji santrallerini, bankalarını, sigorta şirketlerini, telekomünikasyon firmaları ve tank-palet fabrikalarını satmakla kalmamış Cumhuriyet tarihinde satılanların katbekat fazlasından toprak satışı yapmış olmasına rağmen bütün çalışanlarını fakirlik mertebesinin altına düşürmüş, toplam borç stokunu 450 milyar dolara yükseltmiş ve en önemlisi hanesini ve merkez bankasını boşaltmış durumdadır. Bütün bu veriler gösteriyor ki bu partinin bu ülkeye verecek hiç bir şeyi kalmamıştır. Ülkeye hizmet etmek istiyorlarsa derhal seçim kararı almaları lazımdır. Ülkemizin bu yönetimle gidecek tek bir günü kalmamıştır.” ifadelerini kullandı.  

TRABZON TURİZMDE 2022 YILI ELE ALINDI 

trabzon vali

Trabzon İl Tanıtım ve Geliştirme Kurulu Turizm Değerlendirilme Toplantısı, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu başkanlığında gerçekleştirildi. Trabzon Valiliğinde yapılan toplantıya Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, TTSO Yönetim Kurulu Muhasip Üyesi Özcan İlarslan, DOKA Genel Sekreteri Onur Adıyaman, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Mustafa Asan, TÜRSAB Bölge Temsil Kurulu Başkanı Volkan Kantarcı ile turizmin diğer paydaşları katıldı. Vali İsmail Ustaoğlu, “Bakanlığımızın genelgesi doğrultusunda illerde turizm tanıtım ve geliştirme kurullarını oluşturulması, turizm ile ilgili vizyonun belirlenmesi, yapılacak çalışmalarda da koordinasyon ve iş birliği içinde kurul oluşturulması sağlanacaktır. Trabzon’umuzda daha önceden turizm konseyini oluşturmuştuk. Bakanlığımızın genelgesini turizm konseyi ile örtüştürüp Trabzon’da turizmi ileri seviyelere taşımaya çalışacağız.” dedi. Toplantıda ayrıca 2021 yılının değerlendirmesi ve 2022 yılında yapılacak çalışmalar ve hedefler ele alındı.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDEN SOSYAL MEDYA BELEDİYECİLİĞİ

trabzon büyükşehir belediyesi-1

Trabzon Büyükşehir Belediyesi sosyal medya ekipleriyle son modayı yakından takip edip sosyal belediyecilik yerine sosyal medya belediyeciliği yapmaya devam ediyor. “Peki sevimli detayı fark edenler Ekran görüntüsünü mention olarak paylaş kişiye sürprizimiz var.” şeklindeki paylaşıma vatandaşlardan eleştiri de geldi: “Sene Mart 2009 61 projenin en şaşalı projesi Çömlekçi kentsel dönüşüm projesi tanıtıldı Aday Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu tarafından aday seçildi 2 dönem üst üste, gitti. Yerine yeni başkan Murat Zorluoğlu geldi proje küçültüldü ve devam ediyor. Başka ayrıntı isteyen”, “Güzel mi? Evet bu bölge kötü alışkanlıklar da dahil her kötülüğü barındırma potansiyeli en yüksek bölgesi idi memleketin. Ama bir projeye hayat verecekseniz trafik yoğunluğunu düşünün önce lütfen. Park alanı olmayan bölgeye yoğunluk sağlanmamalı. Şehir daraldı, güneye açılmalı!..”, “O kadar beton yapmak doğru muydu? Başka bir mimari ile o bölge farklı bir yaşam alanı olmaz mıydı? Neden başka fikirler dinlenmiyor. Bizde bu topraklarda yaşıyoruz. Bizim yaşadığımız çevrede isteklerimiz olmaz mı?”, “Trabzon'un toplu taşıma işine bir çözüm bulun artık.”, “Trabzon'da yaşayan Trabzonlular mutlaka ama mutlaka bu Belediye Başkanı’ndan kurtulun! Trabzon en geride kalmış kent haline gelmek üzere... Verilen hiç bir söz konuşulan kelam yerine getirilmedi. Küçük çaplı işlerle kandırılmayın.. Bence detay; yolu yarın tek şerit dahi genişletmek isteseler, genişletemeyecekler. Sevimli mi yoksa sevimsiz mi işte o yorumsuz. Bu arada kedi yuvaları güzel olmuş.” 

CHP’Lİ MECLİS ÜYESİ SÖĞÜT ELEŞTİRİLERE CEVAP VERDİ

oktay söğüt-1

Ortahisar Belediyesi CHP’li Meclis Üyesi Oktay Söğüt, Büyükşehir eleştirilerine yanıt verdi. Kendisine doğrultulan “Neden Ortahisar’ı değil, Büyükşehiri eleştiriyorsun?” sorularına Söğüt, açıklık getirdi. Söğüt, “Bunun iki sebebi var. Ben zaten Ortahisar’da plan bütçe komisyonundayım. Denetleme komisyonundayım. Ben oralarda derdimi anlatıyorum. Çoğu zaman da kaale alınıyor. Mücadele veriyorum. İnsanlar dinliyor. Oranın bir parçasıyım. Seçilmiş meclis üyesi her şeyi konuşur. Görev tanımı yok. Büyükşehir Belediye Başkanı çerçeve çiziyor. ‘Ortahisar Belediyesi meclis üyesi Ortahisar’ı konuşsun’.  Başkan bu şekilde söyleyip yelpaze açınca Ortahisar’da çok konuşuyoruz izlenimi veriyor. Doğrusu da budur. Bunlar egodan ibaret. Başkan kendisini kimsenin konuşmasını istemiyor. Kendi adamları da konuşmuyor. Teşekkür etmekten başka.. Hani bu şehrin eksiklikleri! Körler sağırlar birbirini ağırlar. Kimse konuşmayınca bunlar da kalıyor Ortahisar meclis üyelerine. Ortahisar’da çok tartıştığımız halde Metin Başkanla çok daha uyumluyuz. Tartışmak da bir uyumdur. İçini dökmektir, ortaya bir şey koymaktır. Zorluoğlu’nu kendi camiası eleştirsin yer yerinden oynar. Bu benim fikrim. Yazık günah değil mi bu şehre? Üçüncü kez Ortahisar’da denetleme kuruluna girdim. En fazla oyu ben aldım. Bu kadar çok muhalefetlik yaptığım halde insanlar doğrunun hakkını teslim ediyor.” diye konuştu.