ANKARA MERKEZLİ YAPILAN SEÇİM ANKETİNDE MUHTAR NE DEDİ?

Akçaabat Yıldızlı Mahalle Muhtarı Ufuk Can, kendisini Ankara’dan seçimle ilgili anket için aradıklarını açıkladı. Ankette AK Parti’de vekil olarak görmek istedikleri isimleri seçenekleriyle birlikte sunduklarını açıklarken bazı isimlere de verdi veriştirdi.

ANKARA MERKEZLİ YAPILAN SEÇİM ANKETİNDE MUHTAR NE DEDİ (1)-1

Can, “Ankara’dan gelecek seçimle alakalı ‘kimi vekil olarak görmek istiyorsunuz?’ diye aradılar. Bazı tanıdık isimler şöyle: Salih Cora, Adnan Günnar, Muhammet Balta, Bahar Ayvazoğlu,  A.Metin Genç ve daha bir kaç isim.. Tanımadıklarım halkında yorum yapmadım. Özellikle iktidar vekilleri için mesela Adnan Günnar ve Muhammet Balta için aynı şöyle söyledim. İspirtolu kırmızı kalem var ya kalın yazan o kalemle üzerlerine kalın çarpı atın dedim. Anket yapan kişi güldü. Salih Cora beyle kesinlikle devam edilmeli. İlla bir bayan olacaksa Bahar Ayvazoğlu devam etmeli.. Ahmet Metin Genç vekil adayı olmalı dedim. Anket yapan kişiye de ayrıca şunu dedim. 2019 seçimleri ile yine bizi aradınız Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı olarak bizlere isim sundunuz. Ama o isimler arasında olmayan Murat Zorluoğlu Başkan oldu. Bizimle kafa yapmayın dedim şapkadan tavşan çıkart mayın. ‘Yok’ dedi ‘öyle şey olur mu’ ‘oldu’ dedim bilginiz olsun. Bunların haricinde Hüseyin Örs hocamızı da unutmadım” diye ekledi.

ANKARA MERKEZLİ YAPILAN SEÇİM ANKETİNDE MUHTAR NE DEDİ (2)

TRABZONSPORLU 4 FUTBOLCU TRÜ REKTÖRÜNÜ ZİYARET ETTİ

Trabzonspor'un yıldız oyuncuları ve Trabzon Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi öğrencileri Abdulkadir Parmak, Arda Akbulut, Hüseyin Türkmen ve Murat Cem Akpınar Rektör Prof. Dr. Emin Aşıkkutlu’yu ziyaret etti.

Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatih Bektaş’ın da bulunduğu ziyarette Trabzonsporlu futbolcu Abdulkadir Parmak, Rektöre forma hediye etti. Rektör Prof. Dr. Aşıkkutlu, ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, futbolculara başarılarının devamını diledi.

Trabzonsporlu 4 futbolcu TRÜ Rektörünü ziyaret etti

TRABZON’A GELEN TURİSTLER SÜMELA’YA ÇIKAMADAN MAÇKA’DAN GERİ DÖNÜYOR

Trabzon’da başta Sümela Manastırı olmak üzere birçok turistik mekan restorasyon dolayısıyla kapalı. Yıllar sonra açılan Manastır bazı eksiklikler dolayısıyla tekrar kapatıldı ve ne zaman açılacağı kesinleşmedi. Turizm sezonuna her ne kadar yetiştirilecek denilse de henüz net bir bilgi yok. Sümela’yı görmek için yurt dışından gelen turistler ise Maçka’dan geri dönmek zorunda kalıyor. Maçka sakinleri örneğin Kore’den Trabzon’a gelen yabancı turistlerin Sümela’nın yol tarifini almak istedikleri zaman Manastırın kapalı olduğunu öğrenip geri döndüklerini söyledi. Seneye tekrar geleceklerini de not düşmüşler. Bu da demek oluyor ki Sümela Trabzon’a gelmek için önemli bir etken. Ve umarız seneye geldikleri zaman Manastır açılmış olur.

Restorasyonların yanı sıra daha bir dünya restorasyon bekleyen tarihi yapılar tek tek çürümeye yüz tutmuş vaziyette. Bunların örneklerini şehir merkezinde gördüğümüz gibi kırsal kesimlerde de karşımıza çıkıyor. Örneğin Maçka’nın Livera olarak bilinen Yazlık köyünde Rumlardan kalma bir tarihi evi müze yapmak isteyen Sağlık İl Müdürlüğü bir takım engellerden dolayı müze yapamamış. Ve dolayısıyla tarihi ev zamana direnemeyerek harabeye dönmüş. İşte biz bu kadar tarihimize ve miraslarına sahip çıkıyoruz. Trabzon’da birçok tarihi yapı restorasyon bekliyor.

TRABZON’A GELEN TURİSTLER SÜMELA’YA ÇIKAMADAN MAÇKA’DAN GERİ

 YOMRA BELEDİYE BAŞKANI BIYIK TRAHAYKO’YA NASIL CEVAP VERDİ?

Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık, TRAHAYKO’nun tepki gösterdiği Yomra’da sokak köpeğinin insanlık dışı yöntemle sokaktan toplanması ile ilgili Belediye Meclisinde açıklamada bulundu. TRAHAYKO bir vatandaşın asılsız olduğu iddia edilen şikayeti üzerine belediye ekiplerinin köpeğin demir bir sopayla boğazını sıkarak kanlar içinde çöp arabasına koyulduğunu söylemiş, ardından da dernek olarak dilekçe yazarak şikayette bulunmuştu.

Bıyık, hayvansever derneklerin yaşanan olayı başka boyutlara taşıyarak tartışma yarattığını söyleyerek, "Sokaklarda sokak hayvanı yoğunluğu var. Zaman zaman, çocuklardan, öğrencilerden, kadınlardan, esnaftan bir çok şikayetle karşı karşıya kaldık. Birkaç tanesinin vatandaşa saldırdığı şikayeti aldık. Bu şikayetler doğrultusunda yaptığımız çalışmalarda bazı saldırı anları kamera kayıtlarında da tarafımıza iletilmiş olmasıyla birlikte bir iki tane köpeğin alınarak barınağa teslim edilmesi noktasında bir çalışma oldu. Ancak  ilçede  bir köpek alınırken çalışan arkadaşlarımıza saldırması sonucunda iğneyle uyuşturmak zorunda kaldık. İğne ile uyuşturarak yine barınağa sağlıklı bir biçimde teslim edildi.  Ancak bazı hayvan sever dernekler tarafından olayı farklı bir boyuta taşınmak istenmesi ile kargaşa yaratılmak istenildi. Ancak sokaklardan toplanan köpekler hukuka uygun ve sağlıklı bir şekilde alınıp barınağa teslim edildi. Burada aşılanarak kısırlaştırılıp yasal olan sürenin sonrasında tekrar dışarıya çıkarılıyor. Biz vatandaşlarımızı korumak, oluşabilecek saldırıları  önlemek zorundayız. Bunun için önlem almak zorundayız. Biz de istiyoruz bu hayvanlar sokaklarda insanlar ile birlikte yaşasınlar. Onlarla birlikte bir arada yaşayalım ancak toplumun da bazı gerçeklikleri var. Ne insanların köpekleri ne köpeklerin insanların yaşam hakkının sınırlandırmasına izin vermeyiz. Bu konuda da gerekli hassasiyetli çalışmayı yapacağız." dedi.

BAŞKANI BIYIK TRAHAYKO’YA NASIL CEVAP VERDİ (2)

VAKFIKEBİR DEVLET HASTANESİ ARTIK DİJİTAL HASTANE

Trabzon, İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı bulunan Vakfıkebir Devlet Hastanesi, artık dijital hastane oldu. Alınan bilgilere göre, İl Sağlık Müdürü Dr. Hakan Usta’nın, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Kemal Süleyman’ın, Kalite Koordinatörlüğü Birimi, Sağlık Bilgi Sistemleri Birimi ve Vakfıkebir Devlet Hastanesi idarecilerinin, personellerinin ve bilgi işlem biriminin yoğun emekleri neticesinde Sağlık Bilgi ve Yönetim Sistemleri Derneği (HIMSS) 6.seviye valide edilmiş. HIMSS Denetçileri tarafından 4 Ocak 2022 tarihinde gerçekleştirilen denetimde, hastanenin dijital hastane olma hususundaki gereklilikleri karşıladığı tespit edilmiş ve Seviye 6 olarak belgelendirildi. Bu belgelendirme ile birlikte; hasta ve çalışan güvenliği başta olmak üzere, hekim işlemleri, hemşirelik hizmetleri, servis hizmetleri, acil servis ve eczane hizmetleri, ilaç, malzeme ve fatura tasarrufu noktasındaki katkılarıyla sağlık hizmeti sunumunda standartları daha yüksek seviyelere taşımış oluyor. Trabzon İli bünyesinde ilk önce Sürmene Devlet Hastanesi, akabinde Maçka Ömer Burhanoğlu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi HIMSS Emram Seviye 6 belgelerini almıştı. Şimdi Trabzon ilinin bir sağlık tesisinin daha, Vakfıkebir Devlet Hastanesin de Seviye 6 oldu.

Vakfıkebir hastanesi nabız 2